Autor Wątek: Czy ratownik medyczny musi odbywać kursy KPP??  (Przeczytany 14857 razy)

Offline majki997

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 80
Odp: Czy ratownik medyczny musi odbywać kursy KPP??
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 24, 2010, 11:24:08 »
KOLEGO MIKO uważam ze troszeczkę przesadzasz

cytuje Ratownik Medyczny jest dla mnie tyle warty co cena papieru na którym wydrukowano jego dyplom jeśli nie został odpowiednio przygotowany do działania w ramach KSRG .

masz racje, ze szkoła szkole nie hest równa, ale nie wiem jakie ty masz doswiadczenie i poglądy na temat pracy ratowników, ale mysle ze nie powinienieś nas obrazać. Dla mnie w jednostce której pracuje, KPP leży na całej linii. Odnośnie procedur to nie są one takie same jak dla reszty NARODU. Straz POżarna jest najmadrezjsza i ma swoje odrebne procedury.
Prawde mówiąc w strazy pożarnej gdzie nie pracuej NA PODZIALE ratownik medyczny w wiekszości KPP jest tragedia.
jeszce raz apeluje do MIKO  nie obrażaj NAS Ratowników Medycznych. a jak taki jestes mdry to idź na studia i zobaczysz jak jest lekko.
Prawde mówiąc STRAŻACY  sie szczycą wielkim poziomem wiedzy z KPP. Pwioedzmy sobie szczerze co strazacy takiego wyjatkowego maja w soich porcedurach: załozenie kołnierza, załoenuie szyny, opatrunki no i RKO , której strazacy nie wykonuja tylko czekaja az przyjedzie karetka i stwierdzi zgon.
Ja to wszytsko rozumiem, ze starzacy nie maja obycioa z KPP ale prosze o nie mądrowanie sie na forum jako to straz nie jest MOBILNA W udzielaniu KPP.
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2010, 11:34:58 wysłana przez majki997 »

Offline bulon

 • Elitarny spamer :)
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 2.526
 • Płeć: Mężczyzna
 • www.heartsaver.pl
  • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Czy ratownik medyczny musi odbywać kursy KPP??
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 24, 2010, 12:00:36 »
Cytuj
Prawde mówiąc STRAŻACY  sie szczycą wielkim poziomem wiedzy z KPP.
gdzie sie szczycą ?

Cytuj
Pwioedzmy sobie szczerze co strazacy takiego wyjatkowego maja w soich porcedurach: załozenie kołnierza, załoenuie szyny, opatrunki no i RKO , której strazacy nie wykonuja tylko czekaja az przyjedzie karetka i stwierdzi zgon.

jesli nie zlozyles doniesienia do prokuratury na zaniechanie czynnosci sluzbowych to przestan fantazjowac

Cytuj
Ja to wszytsko rozumiem, ze starzacy nie maja obycioa z KPP ale prosze o nie mądrowanie sie na forum jako to
straz nie jest MOBILNA W udzielaniu KPP.

to jest do kogos konkretnego czy tak sobie puiszczasz w eter bo brak Ci argumentow?

ile jeszcze Ci mozna mowic ? i mowia ci to i ratownicy medyczni i strazacy- dobrze ze ktos bierze udzial w takim kursie a argumentow masz bez liku.
a jedynym twoim argumentem jest to, ze ty masz wyksztlcenie i jestes oh i ah.

Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline sheldon

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 2.660
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy ratownik medyczny musi odbywać kursy KPP??
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 24, 2010, 12:05:20 »
majki, nie przesadzaj. W sumie napisałem wszystko to co napisał bulon, przy próbie podglądu zauważyłem to, także nie będę tego powielał.
Poza tym - znajdź mi proszę strażaka (bez wykształcenia medycznego), który nie chciałby mieć koło siebie kogoś z takowym wykształceniem podczas prowadzenia RKO czy innych działań decydujących w jakimś sposób o czyimś zdrowiu lub/i życiu. Raczej takiego nie znajdziesz, przynajmniej nie tutaj.
Byłem na 2 kursach KPP, prowadzonych w całkowicie różnych miejscach, o całkowicie różnej specyfice. Brałem też udział w 2 egzaminach - (pomorskie i mazowieckie) - szczerze, nie wyobrażam sobie, aby osoba, która nie ogarnia tematu w dostateczny sposób mogła takowy kurs ukończyć pozytywnie zdanym egzaminem (przynajmniej tak właśnie odbywał się egzamin).
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline MIKO

 • Global Moderator
 • *
 • Wiadomości: 4.171
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy ratownik medyczny musi odbywać kursy KPP??
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 24, 2010, 12:46:58 »
Ja nikogo nie obrażam tylko jako dowódca interwencyjny  stwierdzam fakty .  I możesz lub nie się z tym zgadzać – tylko na razie ja jestem przełożonym Ratowników Medycznych mi podlegających w ramach działań SP , a nie odwrotnie . A co z tym związane oceniam ich pracę .  I albo najpierw staną się strażakami  w pełnym  tego zakresie z umiejętnością wykorzystania swojej dodatkowej wiedzy zawodowej , albo czas pomyśleć o ZRM . I podobnie jest w każdym innym przydatnym w straży zawodem .  Kierowca Mechanik jest identycznym – co nie znaczy że od razu zostaje się garażomistrzem  i nie trzeba uczyć się obsługi autopompy . 

Podobnie jest z KPP – kto tam uczy ?  Często wyzywając strażaków od nieuków ?  Ja ? Czy Ratownicy Medyczni bez pojęcia o specyfice pracy straży  robiąc z strażaków debili .  Czyli KPP ma taki poziom jak w danym rejonie Ratownictwo Medyczne.  I jeśli w ramach jednej firmy uczącej trzech wykładowców nie potrafi uzgodnić jednej wiedzy to mylimy pojęcia  bo zamiast uczyć wygłupiamy strażaków .Tam gdzie występują solidne firmy nie jest tak źle . W wielu przypadkach rozmawiamy z nimi wskazując zadania na których szczególnie nam zależy.  W ubiegłym roku dostałem zadanie wybrania takiej firmy dla ZOSP RP jednego z Zarządów Wojewódzkich , a co z tym związane zaliczyłem 3 KPP . Może nie w całości , ale kilka godzin wystarczyło, by w dwu osobowym zespole z fachowcem od RatMedu  dokonać takiej oceny  i często występuje przepaść  pomiędzy podmiotami szkolącymi , choć znalazłem naprawdę dobry – gdzie uczyli właśnie RatMed , i do tego nie związani bezpośrednio z SP . Po prostu chcieli , mieli długoletnie doświadczenie i podchodzili poważnie to swoich zajęć .
 
Dalej szanowny kolego , nie jest tak że w SP nie ma fachowców z wykształceniem i długoletnim stażem w RatMed.  Mamy bynajmniej w moim rejonie i naprawdę młody strażak po ratownictwie nie robi na mnie wrażenia . U mnie w zastępie jeździ np. Oddziałowe SOR z specjalizacją z RatMed i Anestezjologia . W sąsiedniej jednostce oficer latający w LPR itd.

Podsumowując a mógł bym długo w temacie – mylimy pojęcia Szanowny Kolego – to że skończyłeś licencjat z RatMed nie znaczy że ktoś będzie Cię nosił na rekach w straży pożarnej. Nie  mówię również że RatMed nie są mile widziani w SP , tylko z pokorą bo ten świat nie powstał wczoraj , nie jesteś pierwszym ratownikiem i pewnie nie ostatnim  . @Kasper  też skończył studia  , trochę pracuje i  trochę inaczej postrzega pewne rzeczy i bardzo szanuje jego zdanie  . I takich ludzi potrzebuje straż  , którzy dostosują się i wykorzystają swoją wiedzę zawodową dla dobra formacji .   

Pozdrawiam .

Offline robn

 • Global Moderator
 • *
 • Wiadomości: 2.307
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy ratownik medyczny musi odbywać kursy KPP??
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 24, 2010, 21:41:10 »
W pełni popieram słowa Miko, szczególnie z ostatniego postu (dotyczącego szkolenia z zakresu rat med).
Poza tym majki teraz pojechałeś po bandzie w swoim ostatnim poście. Nie doczytałeś wcześniejszych postów że procedury zostały stworzone dla strażaków PSP, by jasno i konkretnie działali w danych sytuacjach bazując na sprzęcie PSP R1, lub PSP R2 (straż nie ma takiego zaplecza medycznego jakie posiada wyposażenie karetki pogotowia - żeby też podawać środki farmakologiczne, stosować bardziej specjalistyczny sprzęt). A co do studiów to się nie żal, bo w straży pracują ludzie którzy skończyli studia medyczne (lekarze), prawo, chemię, mechanikę, czy inne specjalistyczne.... - też im pewnie było ciężko - nie jesteś rodzynkiem w torcie....
Szkoda Ci czasu na takie szkolenie będąc na kursie KKS? A co innego zamierzasz robić w tym czasie skoro to jest kurs skoszarowany??? Iść na piwo? Będąc w straży masz obowiązki, będąc nawet młodym chyba już to zauważyłeś....
Raczej z egzaminów to nikogo nie zwolnią, bo procedury trzeba znać (a przynajmniej wiedzieć co i jak, bo pozostali koledzy z którymi będziesz pracować stosują te procedury), nauczysz się pracy zespołowej, trochę pokory, itp....
Kolega Kacper też pewnie inaczej widział ratownictwo medyczne i trochę inaczej pisał na początku swojej działalności zarówno na forum jak i pewnie w pracy ale teraz obserwując życie i sposób szkolenia w PSP nabrał do tego tematu szacunku. Ważne są nie tylko własne umiejętności lecz tez i sposób by swoje zdolności przelać na kolegów, by dobrze z nimi współpracować i za to należy mu się uznanie.
EGO = 1 / wiedza

Offline ADAM 12

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 99
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy ratownik medyczny musi odbywać kursy KPP??
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 27, 2010, 13:27:16 »
Witam. Jestem na KKS-ie już po kursie KPP gdzie kolega Kasper oraz jego koledzy wyłożyli nam ogrom wspaniałej wiedzy.Jako wykładnik nauczania wykładowców ,może poświadczyć fakt że KPP zdało 93% grupy za pierwszym razem!

A jeśli chodzi o wyższą szkołę rat-med to jest u nas chłopak po takiej szkole. Niestety nie pozostało mu nic innego jak zmienić kierunek myślenia i przełączyć się na działanie wg procedur PSP bo to one w naszej służbie będą ratować nam 4 litery jeśli coś pójdzie nie tak jak trzeba. Bo to te procedury będą go kryły a nie wiedza z uczelni.

Kolego "majki997". Czas się dostosować.

Offline Azama

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 56
 • Płeć: Kobieta
 • ratownik medyczny :]
Odp: Czy ratownik medyczny musi odbywać kursy KPP??
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 28, 2010, 12:38:57 »
Jestem studentką ratownictwa medycznego oraz strażakiem ochotnikiem. W ramach zajęć w szkole przechodzę kurs KPP ale nie mam zamiaru rezygnować z kursu organizowanego przez straż. Dlaczego? Bo tak szczerze to wiem jak wyglądają wytyczne tu i tu i stwierdzam że od przybytku głowa nie boli, tym bardziej że chodzi o ratowanie czyjegoś życia.  :kusm:
Do not search for us, we will find You.
Do not wait for us, we are here... all ready.
Do not ask about our name, You know it well.
We are Your Guardian Angels.

naps

 • Gość
Odp: Czy ratownik medyczny musi odbywać kursy KPP??
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 01, 2010, 23:18:07 »
Widze Kasper i spolka ktos nas pochwalil.

Podobal mi sie jeden post w ktorym czlowieczek pisal co takiego moga zrobic strazacy( ze niby nic???)
Pisal ze tylko szyne albo kolnierz zalozyc.
To ja pisze do tego czlowieczka.

Strazaku - ratowniku czlowieku dzieciaku.....

Sprobuj w ferworze walki poprawnie zalozyc kolnierz, zaopatrzyc zlamana kosc udowa. Jesli zrobisz to poprawnie bez najmniejszych problemow, powiklan  i kupa w gaciach Ci ze strachu nie przeszkodzi to daj znac.


Offline 91daro91

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 6
Odp: Czy ratownik medyczny musi odbywać kursy KPP??
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 05, 2012, 22:25:02 »
Witam
Uczęszczam do dwuletniej policealnej szkoły - studium kierunek ratownik medyczny, w szkole odbywaliśmy kurs KPP(tak jakbyśmy byli skierowani z jakiejś organizacji: OSP, WOPR, GOPR itd., skierowanie miałem z OSP). Kurs był finansowany z projektu z Unii Europejskiej. Kończąc kurs i zdając egzamin uzyskałem tytuł ratownika.
I tu moje pytanie:
Jestem strażakiem ochotnikiem i czy na mocy tego zaświadczenia o ukończeniu kursu KPP i uzyskaniu tytułu ratownika mogę normalnie brać udział w akcjach ratowniczych jako strażak ratownik KSRG? Czy jest ważne, różnica miedzy zaświadczeniami gdzie i w jaki sposób odbyło się kurs KPP?
Logicznie myśląc to bez sensu by było żebym musiał odbywać jeszcze raz taki sam kurs KPP i zdawać taki sam egzamin żeby uzyskać taki sam tytuł tylko dlatego ze kurs organizowany był inaczej  a nie przez np. KP/ KW PSP czy Oddział Wojewódzki ZOSP RP.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedz ;)

Offline sheldon

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 2.660
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy ratownik medyczny musi odbywać kursy KPP??
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 05, 2012, 22:38:39 »
Jeśli masz ukończony kurs szeregowych OSP + KPP --> możesz wykonywać czynności przewidziane dla strażaków-ratowników OSP - w tym czynności z zakresu KPP ("gasić pożary" +  udzielać pomocy w ramach KPP).
Jeśli masz tylko KPP - nie powinieneś brać udziału w "strażowych" akcjach ratowniczo gaśniczych, ale możesz udzielać pomocy w ramach KPP. Tyle w temacie w sumie.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Piotr_W

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 517
 • sierżant
Odp: Czy ratownik medyczny musi odbywać kursy KPP??
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 06, 2012, 08:19:47 »
Do brania udziału w akcjach musisz mieć ukończony kurs szeregowego. To podstawa. Nie napisałeś w swoim poście czy masz takowy kurs ukończony - więc od ego zacznijmy.
Poza tym musisz przejść badania lekarskie i mieć ubezpieczenie.
A to czy masz KPP czy nie dużo ci nie zmieni.

Offline 91daro91

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 6
Odp: Czy ratownik medyczny musi odbywać kursy KPP??
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 06, 2012, 09:43:55 »
Tak oczywiście mam ukończony kurs szeregowych OSP i także parę innych kursów,mam badania lekarskie i ubezpieczanie biorę udział w akcjach już od 18 roku życia. Chodziło mi tylko odnośnie tego KPP czy mogę udzielać I pomocy podczas np. wypadków jako strażak ratownik KSRG jeśli kurs KPP nie był organizowany przez Straż.

Offline MIKO

 • Global Moderator
 • *
 • Wiadomości: 4.171
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy ratownik medyczny musi odbywać kursy KPP??
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 06, 2012, 21:35:21 »
MSW i KG wypięło się na OSP w temacie KPP – nie podlegamy rozporządzeniu MSW w tym zakresie , a ustawie o PRM . Co z tym związane mamy standardowe KPP i tytuł Ratownika jeśli OSP jest wpisana u wojewody jako podmiot współpracujący z PRM ( KSRG z automatu )

A co z tym związane możesz ( niema innego KPP ), pomijam że jak staniesz się Ratownikiem Medycznym Systemu to już nie musisz

Offline maciejz

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 32
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy ratownik medyczny musi odbywać kursy KPP??
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 09, 2012, 22:33:11 »
Nie wiem, bo przeczytałem to dosyć szybko w zarządzie, ale wisiało pismo z urzędu miasta, że kursy KPP, które ktoś odbywał w firmie, która nie jest na liście urzędu wojewódzkiego, są nie ważne. tak jest u mnie, ale nie wiem jak jest gdzie indziej? czyli jeśli idzie się "samemu" na kurs to warto sprawdzić czy dana firma ma "namaszczenie" z urzędu na to, że kurs będzie się liczył do straży. :kwit: :straz:
OSP Kraków osiedle Zbydniowice:http://osp.krakow.pl/user_news.php?user_id=30

Offline MIKO

 • Global Moderator
 • *
 • Wiadomości: 4.171
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy ratownik medyczny musi odbywać kursy KPP??
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 09, 2012, 22:40:56 »
Ale to wynika z ustawy o PRM

Nikdon 456

 • Gość
Odp: Czy ratownik medyczny musi odbywać kursy KPP??
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 24, 2013, 22:44:43 »
Dodam jeszcze ze ratownicy medyczni tez muszą robić kursy przynajmniej jeden w przeciągu 5lat