Autor Wątek: Klasa Pożarów F  (Przeczytany 17322 razy)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Klasa Pożarów F
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 28, 2008, 00:29:40 »
Bo środki i techniki gaszenie są trochę inne dla olejów niż dla paliw.
Cytuj
http://998.photom.pl/thumbnails.php?album=104

A efekt gaszenia gaśnicą F:

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: Klasa Pożarów F
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 22, 2008, 13:09:37 »
Istnieją grupy pozarów : A-ciał stałych pochodzenia organicznego
B-cieczy palnych
C-gazów palnych
D-metali
F-materiałów żywnościowych
Niektórzy mówią że istnieje grupa E, lecz naprawdę jest to nie grupa pożarów lecz indeks.

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Klasa Pożarów F
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 22, 2008, 14:28:32 »
to co? "E" oznacza indeks, czyli grupę pożarów? Dobrze rozumiem?

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Klasa Pożarów F
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 22, 2008, 15:07:19 »
@darek
Masz jak byk kilkukrotnie napisane, że E nie jest grupą pożarów więc nie wiem czego tu nie rozumieć. Jest to literka dodawana przez producentów gaśnic (nie wiem czy z podłogi czy z sufitu ale na pewno nie na podstawie jakiegokolwiek rozporządzenia) sugerująca możliwośc użycia ich w zasięgu elektryczności.

Bo co wg Ciebie możnaby zaliczyć do "grupy pożarów E"? Ja nie mam żadnego pomysłu

A wątek dotyczy grupy pożarów F więc po co niepotrzebnie analizować to co już omowione było wielokrotnie.
Grupy F nie wymyslił jednak żaden producent a wynika ona ze specyfiki tego rodzaju pożarów, niestety widać, że wciąż jest wielu zwolenników teorii spiskowych.

F-materiałów żywnościowych
no bez przesady, pożar schaboszczaka to grupa A  ^_^

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Klasa Pożarów F
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 22, 2008, 17:35:40 »
No cóż...
Liczyłem, że ktoś inny sie odezwie...
Zgadzam się, że ten wątek to pożary "F".
W związku z tym tylko jedno, pierwsze i ostatnie zdanie na temat "E".
Swego czasu, gdy jeszcze znak "E" obowiązywał tłumaczyło się go tak: "dotyczy wcześniej wymienionych grup (bo nigdy nie występował sam, lecz jako indeks dodatkowy) w obrębie instalacji i urządzeń pod napięciem". Tym zdaniem ja kończę wątek poboczny...chyba, że pożar "F" będzie w obrębie "E"  :wacko:

Offline Strażak Oko

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Klasa Pożarów F
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 26, 2008, 09:12:00 »
Witam
Na stronie KG PSP jest cała relacja z targów Sawo 2008

Nagrody prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych minister Eugeniusz Grzeszczak Stefan Mikołajczak, wiceprezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych

1. hełm strażacki CALISIA typ AK-06 wyprodukowany przez Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego (Kalisz) (Grażyna Pieckowska i Zbigniew Zawartka)

2. gaśnica gastronomiczna GWG2X-AF do zwalczania pożarów tłuszczów jadalnych w gastronomii i kuchniach domowych wyprodukowana przez KZWM OGNIOCHRON SA (Andrychów) (Antoni Wolny)

3. hydranty wewnętrzne przeciwpożarowe z wężem półsztywnym HW Future 19 wyprodukowany przez Prywatne Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe GRAS Piotr Grabowski (Korzybie) (Przemysław Grabowski)

 

Offline spb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Klasa Pożarów F
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 28, 2008, 22:22:29 »
Wyraźnie jest zapisane w rozporządzeniu i na gaśnicy również iż jest przeznaczona do gaszenia olejów i tłuszczów jadalnych w urzadzeniach gastronomicznych

Już to raz w tym wątku napisałem: palący się olej w urządzeniach kuchennych będzie pożarem grupy F ale olej który rozlał sie np. z cysterny i nastąpił zapłon bedzie pozarem grupy B.

Na świecie jest to zupełnie normalne ( częściej występyje pod symbolem K ) tylko u nas wszyscy doszukują sie podtekstów...jest przepis więc ktoś pomyślał że warto zrobić produkt, a że jedyny na Polskim rynku to może kosztować ale to nie jedyny powód, zastosowano specjalny środek gaśniczy którego sprowadzenie do kraju też kosztuje. Dla właściciela restauracji 189,00 zł (cena producenta, u dobrych przedstawicieli ) to wydatek nie aż tak wielki do tego jak gaśnica może pomóc. Środek gaśniczy Fetex (roztwór) wiąże się z olejem przez reakcje chemiczną tworząc "pancerz" na jego powierzchni. Zostaje odcięty dostęp tlenu i mamy pewność że nie będzie ponownego zapłonu. Dodatkowym atutem jest możliwość gaszenia pożarów gr. A

Jednak bardzo ważne jest to że jak każdą gaśnicą trzeba umieć gasić, nie wystarczy nacisnąć dzwignie i czekać jak zgaśnie!!! Wbrew pozorom można taką gaśnicą skutecznie zadziałać !! Ale kupując taką gaśnice warto zapytać jak użyć jednak tu pojawia się inny problem że wielu konserwatorów czy speców od handlu poprostu nie wie nic...