Autor Wątek: Rok założenia OSP.  (Przeczytany 10493 razy)

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 21, 2011, 11:37:41 »
Jest to prawda, ale skoro znaleziono na piśmie, że Ochotnicza Straż Pożarna 'X' otrzymała sikawkę to myślę, że można temu zaufać i nie szukać dziury w całym.
Gorzej by było jakby napisano, że strażacy z miejscowości 'X' dostali bo wtedy można kombinować czy to byli ochotnicy, czy z przymusowej, obowiązkowej czy zawodowej/miejskiej straży pożarnej.

Niemniej jednak podtrzymuje swoje zdanie i uważam, że trzeba dalej szukać. Polecam zajrzeć do jednego z czasopism pożarniczych wydawanego w tym czasie w Małopolsce. Wieczorem poszukam i o ile znajdę to podam przykładowy tytuł.
pozdrawiam.
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 21, 2011, 12:06:37 »
Tyle ze mowa była właśnie o miejscowości 'X', nie o OSP w 'X'.

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 21, 2011, 13:45:16 »
Rzeczywiście, przepraszam, masz rację.
 
Polecam zajrzeć do czasopisma Przewodnik Pożarniczy. Wydawane było w latach 1887-1923, przez większość czasu na terenie Królestwa Galicji i Lodomerii. Może tam coś będzie.

pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2011, 14:03:52 wysłana przez maldrin »
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline el komendante

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 21, 2011, 15:49:33 »
Cytuj
Kolego podpowiedz jak korzystać z zasobów archiwum. Szuka się samemu czy pisze pytania? Bo u mnie niestety ale dokumenty będa po niemiecku.

Nie było to zbyt skomplikowane. Po prosty dowiedziałem się że taka informacja może być u nich i wysłałem zwykłe podanie o pomoc w ustaleniu daty powstania jednostki. Pismo oczywiście służbowe  , pieczątka podbita itd. Faktem jest że odpowiedź doszła po prawie dwóch miesiącach , ale jednak dotarła.

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 21, 2011, 15:55:06 »
Witam
Jak się odniesiecie do takiej sytuacji:
Odnalazłem, w archiwach Biblioteki Jagiellońskiej, dokument mówiący m.in. że Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych przekazało w latach 1870 - 1910 sikawki ręczne dla ...... (tutaj są wymienione miejscowości) i wymieniona jest moja miejscowość. Ponieważ nie mogę dotrzeć do dokładniejszej daty, czy możemy na tej podstawie uznać, że nasza OSP powstała w 1910r. nadmieniam iż w zeszłym roku odzyskaliśmy sikawkę (jest w fatalnym stanie).

Właśnie czytam książkę Dzieje Ochotniczych Straży Pożarnych autorstwa Józefa Ryszarda Szaflika. Na stronach 104-106 umieszczono tabelę zawierającą Związki Okręgowe w Galicji oraz wypisano straże pożarne (miejscowości) do nich należące (bez podziału na typ straży) w roku 1899. Jakby udało Ci się do niej dotrzeć to mógłbyś sprawdzić czy wymieniono twoją miejscowość. Byłby to kolejny punkt zaczepienia.
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 17, 2013, 21:20:14 »
Gdzie dostanę te pozycje, bo wujek google nic nie wskazuje:

1. Władysław Pilawski, Chronologia Powstań OSP Na Ziemiach Polskich w latach 1845-1890, 1998,
2. Józef Ryszard Szaflik, Dzieje Ochotniczych Straży Pożarnych, 2001 r.

Bardzo proszę o pomoc...

Ps. Może ktoś ma w domu i pofatygowałby się o wykonanie odpłatnego ksera dla mnie :straz: :straz:

Zał.1927

  • Gość
Odp: Rok założenia OSP.
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 24, 2013, 16:45:59 »
W naszym przypadku przedwojenny rodowód jednostki OSP udało się potwierdzić następującymi dokumentami: 1) Kroniką miejscowej szkoły spisaną w 1938 roku (dowiedzieliśmy się z niej m.in. o naszej orkiestrze i szczegółach budowy pierwszej remizy), 2) Wydobytym z fundamentu po starej remizie aktem erekcyjnym budowy remizy sporządzonym w 1937 roku (pierwszy znany skład Zarządu OSP i podpisani wszyscy członkowie OSP), 3) Statutem OSP (1935 r.) z zapisem "wpisano do rejestru stowarzyszeń i związków warszawskiego urzędu wojewódzkiego Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rachcinie".

WSZYSTKIE W/W DOKUMENTY ZNAJDOWAŁY SIĘ W DOMACH PRYWATNYCH W NASZEJ WSI; ani u Księdza, ani w innym archiwum żadnych poszukiwań nie prowadziłem.