Autor Wątek: Numer operacyjny, a radiostacja  (Przeczytany 9984 razy)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Numer operacyjny, a radiostacja
« dnia: Styczeń 23, 2010, 12:30:41 »
Witam.

Moja jednostka ostatnio otrzymała wóz z policji, auto jest obecnie remontowane i przemalowywane, ale ostatnio pojawił się problem dotyczący jego wyposażenia. Otóż są osoby u nas w jednostce, które twierdzą, że samochód aby "otrzymać" numery op. musi mieć zainstalowaną radiostację. Czy to prawda to nie wiem, ale brzmi w miarę logicznie. Nie bardzo natomiast rozumiem co do tego mają rtf-y nasobne - ponoć 2 są wymagane... ale nie wiem do czego, bo raczej nr-y op. są od tego niezależne. :cooo:

Generalnie jest duża niechęć do wprowadzania teraz tego auta na podział, mimo iż auto jest właściwie w tej kwestii gotowe, brakuje tylko paru elementów wyposażenia takich jak właśnie ta nieszczęsna radiostacja :wall:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 23, 2010, 13:04:15 »
INSTRUKCJA Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej
w sprawie jednolitego oznakowana osób funkcyjnych, pojazdów, kontenerów, przyczep, sprzętu ratowniczego    ewakuacyjno - logistycznego.

Cytuj
II,    Oznakowane pojazdów pożarniczych.

1.   Numery operacyjne umieszczone na nadwoziu samochodu lub na statku pożarniczym, zwane dalej numerami operacyjnymi mają za zadanie usprawnienie kierowania i prowadzenia działań ratowniczych poziomu interwencyjnego i taktycznego, poprzez przekazanie uczestnikom tych działań istotnych informacji o przynależności pojazdu (statku) do jednostki ochrony przeciwpożarowej, jego rodzaju oraz o kryptonimie radiowym.

2.   Numer operacyjny jest umieszczany na samochodach straży pożarnych, oznakowanych jako pojazdy uprzywilejowane w ruchu drogowym oraz na statkach pożarniczych. Numer operacyjny jest umieszczany wyłącznie na tych pojazdach i statkach, które wykorzystują do łączności radiowej częstotliwości przyznane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dla Państwowej Straży Pożarnej. Numer operacyjny zawiera istotne fragmenty kryptonimu radiowego pojazdu i odnosi się do jednego i tylko jednego samochodu lub statku. Naczepy pojazdów gaśniczych i specjalnych na stałe eksploatowane z jednym i tym samym ciągnikiem mogą nosić numer operacyjny ciągnika.

Offline marcinun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 23, 2010, 14:03:29 »
A jak chcecie utrzymywać łączność z MSK bez radiostacji??

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 23, 2010, 14:41:13 »
A jak chcecie utrzymywać łączność z MSK bez radiostacji??
Samochód bez radiostacji właściwie znaczy tyle co gospodarczy, czyli nic. Ale nie o to chodzi. Widocznie niezbyt jasno określiłem o co mi chodzi :szalony:

1. Czy można otrzymać numer operacyjny zanim się zainstaluje radiostację?
2. Czy na wyposażeniu samochodu muszą być 2 radiostacje nasobne? To pytanie dotyczy osobno sytuacji dla GLx i osobno dla SLOp
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 23, 2010, 15:33:50 »

1. Czy można otrzymać numer operacyjny zanim się zainstaluje radiostację?
Na własnym przykładzie powiem, że zapewne tak. My posiadając dwa samochody mamy przyznane trzy numery operacyjne (zresztą wszystkie jednostki w powiecie też).
Co do Rtf nasobnych, mamy po jednym na wozie i nikomu to nie przeszkadza.

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 23, 2010, 20:19:08 »
@Radhezz, jako, że podlegamy pod tą samą KM, więc napiszę jak było u nas, pewno u Was będzie analogicznie. O numer wystąpiłem w trakcie karosacji naszego stara, po krótkim czasie go otrzymaliśmy, nikt nie pytał o radio w tym czasie, zresztą w dzisiejszych czasach logicznym jest, że radio na każdym aucie będącym w podziale się znajduje. 10 lat temu bywało zupełnie inaczej, sami podczas powodzi nie mieliśmy żadnego radia. Co do nasobnych - nie stanowią wyposażenia auta, tylko obsługi, dlatego nie ma potrzeby, żebyście je w nowym autku mieli.W razie wątpliwości - skocz na Głogowską, a tam Ci na pewno pomogą.
Pozdrawiam

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 23, 2010, 20:43:18 »
Znalazłem na necie:
Cytuj
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi nadania numerów operacyjnych – kryptonimów dla Ochotniczych Straży Pożarnych, KM PSP w Krakowie informuję, że w piśmie o nadanie numeru operacyjnego należy ująć następujące informacje:

1. Charakterystyka samochodu według oznaczeń pożarniczych np. GBA, SLRT, SH. (w przypadku braku wiedzy proszę podać charakterystykę opisową samochodu),
2. Pojemność zbiornika wodnego (nie dot. pojazdów specjalnych),
3. Wydajność autopompy lub motopompy,
4. Numer rejestracyjny samochodu,
5. Rok produkcji,
6. Typ radiotelefonu zainstalowanego w samochodzie, obsada kanałowa oraz ilość kanałów zaprogramowanych.

Dodatkowo prosimy o załączanie aktualnego wykazu sprzętu znajdującego się na wyposażeniu samochodu oraz innego sprzętu będącego na wyposażeniu OSP.
@Tiger, ja z tego co jest podane wyżej to mogę na razie podać tylko rok produkcji, oznaczenie GLM, i parametry motopompy... i to też tylko względnie :rofl:

No cóż zobaczymy co mi powiedzą na Głogowskiej :straz:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline el komendante

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 01, 2010, 12:53:58 »
A jak chcecie utrzymywać łączność z MSK bez radiostacji??
Samochód bez radiostacji właściwie znaczy tyle co gospodarczy, czyli nic. Ale nie o to chodzi. Widocznie niezbyt jasno określiłem o co mi chodzi :szalony:

1. Czy można otrzymać numer operacyjny zanim się zainstaluje radiostację?
2. Czy na wyposażeniu samochodu muszą być 2 radiostacje nasobne? To pytanie dotyczy osobno sytuacji dla GLx i osobno dla SLOp

Z tego co się orientuję ( sam jestem w trakcie załatwiania radyjka ) numeru nie dostaniesz bez radia. Nie chodzi bowiem ,że numer nadawany jest na samochód , ale jest przypisany do danej radiostacji i przy zmianie radiostacji na danych samochodach trzeba o tym fakcie powiadomić państwówkę wraz z odpowiednim pismem. To po pierwsze.
Po drugie nie zdziw się Kolego , jak sami będziecie ze swojej kasy zakupić radiotelefony do samochodu. Ja właśnie taką odpowiedź z komendy dostałem i nie wiem co zrobić ,  bo zakupując jeden radioodbiornik samochodowy budżet naszej OSP padnie na "pysk" ze się tak brzydko wyrażę.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 01, 2010, 14:57:20 »
Cytuj
przypisany do danej radiostacji i przy zmianie radiostacji na danych samochodach trzeba o tym fakcie powiadomić państwówkę wraz z odpowiednim pismem
a jak nie dasz znać to radia nie będą działały pewnie? :gwiazdki:
kryptonim radiostacji tworzony jest na podstawie numeru operacyjnego danego samochodu.jak zmienisz radia to dalej będzie ten sam kryptonim, a zgłaszanie o fakcie wymiany radiostacji to troszkę inna bajka

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 01, 2010, 18:58:21 »
@el komendante - radia na pewno nie da Wam PSP - musicie je kupić sami, za własne lub gminne pieniądze. Niekoniecznie jednak jest to jakiś kosmiczny wydatek- można kupić chociażby na allegro, taka np. GM 300 bywa dostępna za ok.500 zł.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 01, 2010, 20:39:06 »
a jak nie dasz znać to radia nie będą działały pewnie? :gwiazdki:
kryptonim radiostacji tworzony jest na podstawie numeru operacyjnego danego samochodu.jak zmienisz radia to dalej będzie ten sam kryptonim, a zgłaszanie o fakcie wymiany radiostacji to troszkę inna bajka
Ma to taki sens, że motorola na zakończenie korespondencji w czasie charakterystycznego pisku wysyła swój kod rozpoznawczy (w zależności od komendy najczęściej swoje dwie ostatnie cyfry z kryptonimu, wcześniej zaprogramowane). Twój wołany kryptonim nie będzie się zgadzał z wyświetlanym.
Po drugie ma szczególne znaczenie przy selektywnym wywoływaniu radiotelefonu.
Korespondencja głosowa oczywiście "pójdzie".

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 02, 2010, 09:55:13 »
O ile działa taki system i jest zakodowany ten numer. Poza tym nie wiem jak u was, ale selektywne alarmowanie zainstalowane jest tylko na radiostacjach stacjonarnych.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 02, 2010, 13:19:08 »
O ile działa taki system i jest zakodowany ten numer.
Działa, a kodowanie jest raczej zbędne - wystarczy niezgodność.

Poza tym nie wiem jak u was, ale selektywne alarmowanie zainstalowane jest tylko na radiostacjach stacjonarnych.
Funkcja jest raczej na wszystkich, a to czy działa, to kwestia tego czy radiostacja wywołująca posiada taką funkcję i czy jej używa :straz:

Co do pozyskania za friko radiostacji, to może z policji, ale z tego co mi powiedzieli, to nie ma takiej możliwości, a szkoda... W sumie wystarczyłoby przeprogramować :rolleyes:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 02, 2010, 13:55:15 »
Co do pozyskania za friko radiostacji, to może z policji, ale z tego co mi powiedzieli, to nie ma takiej możliwości, a szkoda... W sumie wystarczyłoby przeprogramować :rolleyes:

Trzeba śledzić ogłoszenia o składnikach majątku zbędnych lub zużytych publikowane przez jednostki budżetowe (policja, straz pożarna, straż graniczna, straż miejsca itp itd)

Ja wypatrzyłem uszkodzoną GM360, mikrofon biurkowy i antene bazową w jednym zestawieniu PSP.
Motorola ponoć była nie do naprawienia, ale udało się ja naprawić za 400zł czyli za 1/3 wartości nowej. Mikrofon i antena sprawna wartość mikrofonu ok. 150 zł, anteny przynajmniej 300zł.

Sprzęt został przekazany nieodpłatnie do mojego OSP. Zaoszczędziliśmy przynajmniej 1500zł.

Offline deore

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 10, 2010, 23:57:23 »
W temacie identyfikacji:
1. Identyfikacja osoby nadającej jest możliwa jedynie przy łączności trunkingowej EDACS, czyli przy użyciu radiostacji Ericson czy Maxcom. Łączność ta jest poprzez przemienniki ze sterowaniem cyfrowym, gdzie na początku nadawania przesyłana jest do systemu informacja o zapoczątkowanej emisji. Systemy te działają w dużych miastach, umożliwia współdziałanie z innymi służbami (pogotowie, policja) oraz podział na grupy. Użytkownik wybiera do pracy przypisaną mu grupę lub tą z którą musi się połączyć, natomiast system dba o odpowiedni przydział częstotliwości (te mogą się zmieniać w zależności od zajętości kanałów). EDACS w Polsce funkcjonuje w paśmie UHF (chyba gdzieś kolo 460MHz - nie pamiętam w tej chwili dokładnie).
2. Łączność konwencjonalna, czyli przy użyciu np. Motoroli odbywa się w pasmie VHF (okolice 148-149MHz) odbywa się bezpośrednio, bez użycia przemienników. Pasmo przydzielone straży obejmuje czterdzieści kanałów B01-B40, które służą do określonych celów, np. KRG, kanały powiatowe, wojewódzkie, selektywne załączanie syren itd. Dla zwiększenia komfortu użytkowania, stosuję się kodowanie subtonem CTSS. Jest to nie słyszalny sygnał o ściśle określonej częstotliwości leżącej poniżej pasma przenoszącego mowę (<300Hz), emitowany w trakcie nadawania. Dzięki temu odbiornik zareaguję tylko na nadawanie z tym tonem, na który jest ustawiony. Ustawienia tonów są uzależnione od danego województwa. Generalnie łączność VHF nie posiada jako takich mechanizmów identyfikacji, jedynie sprawdzając czy ktoś nadaje z właściwym tonem CTSS czy nie, można sprawdzić czy jest od nas czy nie. Lecz konkretnie nie da rady, bo tak jak pisałem, danego tonu używa całe województwo.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 11, 2010, 01:40:52 »
Nieprawda @deore  ! -_-

W Poznaniu jest system DGT http://www.dgt.com.pl/offer/274 ( działa jak działa – jeszcze jest wdrażany ) ale na Motorolach klasy GP/GM 360  jest bez problemu  realizowana zarówno identyfikacja użytkownika , jak i statusy .

Każdy użytkownik jest identyfikowany (Dyżurnemu  wyświetla się kryptonim korespondenta ) , można przesłać również 5 statusów ( „wyjazd” , „na miejscu” , „opanowane” ,” do bazy” i „w bazie”)  zarówno przy pomocy GM jak i GP . Bez żadnych dodatkowych płytek , terminali itp. – fabryczne radyjko. Oczywiście pytanie jest o poręczność takiego rozwiązania – ale mądrzy już wpadli na rozwiązanie i za kilka złotych podłączają do radyjka 5 zwykłych przycisków w obudowie  do wysyłania statusów . 

Zwrócę uwagę że miasto i powiat spore 800 tyś ludzi i ruch w eterze również nie mały .

Do tego MSK może wykorzystywać  5  wyniesień na terenie powiatu  i w najróżniejszy sposób je konfigurując . Np. łącząc kanały Pogotowia i Straży . Możliwości jest bardzo dużo .
 
Problem jeden chyba największy – że straży nie stać na sztywne łącza i cześć wyniesień pracuje po Internecie !!! (DSL)  co może jest proste i tanie ale wpływa na jakość funkcjonowania  . 

Temat rzeka – zobaczymy kiedy firma DGT doszlifuje system – na razie jest jeszcze testowany i zdublowany z dotychczasowym .

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 11, 2010, 17:58:11 »
Jednym słowem mam rozumieć, że PSP nie stosuje sprzętu umożliwiającego identyfikację poprzez sygnalizację 5-cio tonową (Select-5)? :szalony:

Tak ot pytam, bo jestem "spoza" firmy, ale wiem że takie cuś to GP300 już miało, i o ile się nie mylę to ten sygnał to właśnie leci zaraz po zakończeniu nadawania :rolleyes:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 08, 2010, 09:03:14 »
Dopowiadam temat...

Otóż napisałem pismo do KM o nadanie numerów i właśnie przyszła odpowiedź - numer został nadany. Natomiast dane ewidencyjne samochodu (dane pojazdu i listę wyposażenia, w tym również odnośnie radiostacji) należy dołączyć do informacji o gotowości włączenia pojazdu do podziału bojowego. :straz:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Keniek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
  • Strażak to nie zawód...To sposób na życie...
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 26, 2010, 18:56:07 »
Jak wygląda sprawa z przydzieleniem numerów operacyjnych dla radiostacji nasobnej?
W ogóle trzeba wysłać pismo z prośbą o przydział?

W pełni świadom obowiązków strażaka uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia. Przyrzekam wiernie służyć Rzeczpospolitej Polskiej.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 26, 2010, 20:40:24 »
Jak wygląda sprawa z przydzieleniem numerów operacyjnych dla radiostacji nasobnej?
W ogóle trzeba wysłać pismo z prośbą o przydział?

U nas jest tak, zgodnie z pismem z KW:

Cytuj
..............................w sprawie ujednolicenia stosowania kryptonimów w jednostkach OSP dla radiotelefonów nasobnych, przyjęto następującą zasadę przydziału kryptonimów dla poszczególnych osób funkcyjnych :

-    (nazwa miejscowości)  01- Komendant Gminny
-    (nazwa miejscowości) 02 – Prezes OSP
-    (nazwa miejscowości) 03 – Naczelnik OSP
-    (nazwa miejscowości) 04 – Z-ca Naczelnika
-    (nazwa miejscowości) 05 – D-ca Sekcji
-    (nazwa miejscowości) 06 – D-ca Sekcji
-    (nazwa miejscowości) 07 – D-ca Zastępu
-    (nazwa miejscowości) 08 - D-ca Zastępu
-    (nazwa miejscowości) 09 - D-ca Zastępu

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 26, 2010, 21:33:02 »
I zdarza się jeszcze że czasami chłopaki się zapominają, ale od jakiegoś czasu (przynajmniej od 4 lat) używamy kryptonimów dla stacji nasobnych tylko tak jak przedstawił to kolega grzela.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 27, 2010, 20:22:21 »
A chwileczkę... Sekcja w OSP = zastęp w PSP? :szalony:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 28, 2010, 11:21:11 »
Zastęp to zastęp, sekcja to sekcja. Nieważne, czy OSP czy PSP. Tyle, że pojęcie zastęp pojawia się w OSP rzadziej niż pojęcie sekcja.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 28, 2010, 20:02:38 »
Zastęp to zastęp, sekcja to sekcja. Nieważne, czy OSP czy PSP. Tyle, że pojęcie zastęp pojawia się w OSP rzadziej niż pojęcie sekcja.
Doczytałem już ^_^ Jednak tego czemu w OSP mówi się na samochód z obsadą "sekcja", a nie "zastęp", to już nie "bałdzo". Czyżby takie samo błędne przekonanie jak u mnie do niedawna?

Sorry za mały offtop :straz:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 28, 2010, 20:27:26 »
Z tą Sekcją to by trzeba sięgnąć  do historii – nie było kiedyś zastępów tylko sekcje – podobnie na zawody OSP wystawia sekcje – obsadą samochodów były sekcje i w OSP trudniej to zmienić wykorzenić niż w PSP gdzie sekcje w tej postaci pamięta już niewielu  -_-

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Numer operacyjny, a radiostacja
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 28, 2010, 20:38:14 »
Dzięki za wyjaśnienie :straz:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE