http://www.rp.pl/artykul/418572_Strazak_i_dentysta_nie_moga_byc_za_starzy.htmlMagdalena Januszewska 12-01-2010, ostatnia aktualizacja 12-01-2010 16:48
O przyjęciu lub zwolnieniu podwładnego może niekiedy decydować jego wiek
autor zdjęcia: Michał Walczak
W dzisiejszych (12 stycznia 2010 r.) wyrokach ETS określił, kiedy odmienne traktowanie ze względu na wiek nie jest zakazaną dyskryminacją (wyroki z 12 stycznia 2010 r. w sprawach C229/08 Colin Wolf / Stadt Frankfurt am Main i C341/08 Domnica Petersen / Berufungsausschuss für Zahn-ärzte für den Bezirk WestfalenLippe).
ETS uznał, że można rekrutować strażaków do wieku 30 lat – jeśli dotyczy to biorących bezpośredni udział w gaszeniu pożarów, oraz ustalić na 68 lat wiek zaprzestania działalności dentystów ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli to ograniczenie służy wyłącznie ochronie zdrowia lub polityce zatrudnienia.
Dyrektywa 2000/78 zakazuje dyskryminacji w zatrudnieniu m.in. ze względu na wiek. Dopuszcza odmienne traktowanie, jeżeli ze względu na rodzaj działalności lub warunki jej wykonywania dane cechy związane z wiekiem są istotnym i determinującym wymogiem zawodowym.
Mogą też istnieć przepisy krajowe, które przewidują odmienne traktowanie, jeżeli jest to konieczne w celu ochrony zdrowia lub jest uzasadnione zgodnym z prawem celem.
W Hesji (Niemcy) ustalono górną granicę wieku podczas rekrutacji niektórych strażaków na 30 lat. Chodziło o zapewnienie zdolności operacyjnej i dobrego funkcjonowania zawodowych służb pożarniczych.
Colin Wolf z Frankfurtu zgłosił się do straży, ale został odrzucony ze względu na ukończenie 30 lat. Co prawda, kiedy się zgłaszał, był 29-latkiem, ale podczas najbliższej rekrutacji miałby 31 lat.
Sąd administracyjny, do którego Wolf wystąpił o zasądzenie odszkodowania, zwrócił się do ETS z pytaniem o zakres swobody ustawodawcy krajowego co do odmiennego traktowania ze względu na wiek.
Trybunał stwierdził, że dyrektywa nie przeszkadza istnieniu wskazanej granicy wieku. Spełnione są bowiem wszystkie przesłanki, jakich ona wymaga, aby odmienne traktowanie było uzasadnione.
Troska o zapewnienie zdolności operacyjnej i właściwego funkcjonowania straży to cel zgodny z prawem. Posiadanie szczególnych zdolności fizycznych można uznać za istotny i determinujący wymóg na potrzeby wykonywania zawodu strażaka (zajmującego się przecież gaszeniem pożarów i ratowaniem ludzi).
Druga sprawa rozpatrywana przez ETS dotyczyła ograniczenia wieku lekarza.
Zgodnie z niemieckimi przepisami dentystą w systemie ubezpieczenia zdrowotnego można być do ukończenia 68 lat – potem prawo to wygasa. Poza tym systemem stomatolodzy mogą prowadzić praktykę bez względu na wiek.
Domnica Petersen ukończyła 68 lat i do sądu administracyjnego w Dortmundzie zaskarżyła decyzję komisji, zgodnie z którą wygasło jej zezwolenie na działalność lekarza dentysty ubezpieczenia zdrowotnego.
ETS stwierdził, że państwo członkowskie może uznać za konieczne ustalenie granicy wieku dla wykonywania zawodu medycznego takiego jak dentysta w celu ochrony zdrowia pacjentów. Ale w myśl dyrektywy nie można tego zrobić tylko w odniesieniu do lekarzy pracujących w systemie ubezpieczenia, a poza nim – nie. Taki środek jest bowiem niespójny i nie może być postrzegany jako niezbędny w celu ochrony zdrowia.
Jednak w opinii ETS dyrektywa nie stoi na przeszkodzie istnieniu takiej granicy wieku, jeśli celem jest podział szans zawodowych między pokoleniami dentystów ubezpieczenia zdrowotnego – gdy biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy, taka regulacja jest właściwa i konieczna dla osiągnięcia tego celu. Ocena sytuacji należy w tym wypadku do sądu krajowego.
Rzeczpospolita