Autor Wątek: Organizacja Techników Dostępu Linowego  (Przeczytany 6389 razy)

Offline fuoco

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Organizacja Techników Dostępu Linowego
« dnia: Styczeń 01, 2010, 15:39:09 »
Hej!
Znowu się cicho zrobiło, więc może kolejny temat coś rozrusza ;)
Temat pokrewny z rat. wys. a niektórzy z nas na pewno pracują też na wysokości.
www.otdl.org - od roku działa w Polsce i widać, że coraz prężniej.
Duży nacisk jest kładziony na techniki autoratownicze. Dwóch ludzi z w/w organizacji brało udział w ostatnich manewrach w Poznaniu.
Co o tym myślicie?

Wątek nie ma nic wspólnego z taktyką działań. Albo autor zmieni albo do usunięcia.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2010, 15:24:11 wysłana przez fuoco »

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: OTDL (www.otdl.org)
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 01, 2010, 21:13:19 »
tutaj wcześniej był mój post nt. wpisu (zielony tekst) jaki umieścił moderator w poście @fuoco.
po otrzymaniu pw od moderatora modyfikuję swój post do obecnej postaci

NIECH ŻYJE CENZURA I JEJ OBROŃCY

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 2010, 22:37:30 wysłana przez zeusss »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: OTDL (www.otdl.org)
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 01, 2010, 21:24:51 »
Czy te szkolenia są jakoś porównywalne ze szkoleniem  IRATA?
http://www.rockmaster.com.pl/frameset.php?p=irata_wstep

Tak z ciekawości pytam i dla podtrzymania wątku :).


poprawiłem literówkę - przepraszam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2010, 00:41:05 wysłana przez Sylwek »

Offline fuoco

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: OTDL (www.otdl.org)
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 01, 2010, 22:50:54 »
Drogi moderatorze,
jeśli to nie ma związku z tematem, to przepraszam, jednakże, zapytam, jaki Ty masz związek z technikami linowymi oraz ratownictwem wysokościowym oraz jak bardzo zapoznałeś się z działalnością OTDL? Bez złośliwości oczywiście, bo myślę, że za bardzo się zapędziłeś :)
Patrząc na "aktywność" tego działu, myślę, że każdy temat "w temacie" jest dobry. Pomijam fakt ilu ratowników jest rzeczywiście zainteresowanych OTDL. A wiem bo się pytają ;) Dlaczego? Bo temat jest im bardzo bliski ;)
Zajrzałeś tutaj - http://www.otdl.org/news/513 skoro organizacja nie ma związku z ratownictwem to co robiło tam dwóch jej członków? :)

Czy te szkolenia są jakoś porównywalne ze szkoleniem  IRRATA?
http://www.rockmaster.com.pl/frameset.php?p=irata_wstep

Tak z ciekawości pytam i dla podtrzymania wątku :).
Masz na myśli IRATA? :)
Nie ma żadnego prócz tego, że OTDL jest polskim odpowiednikiem (w końcu) na tego typu organizację na świecie, np. brytyjską IRATA.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 2010, 23:15:44 wysłana przez fuoco »

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: OTDL (www.otdl.org)
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 02, 2010, 12:34:01 »
Też nie bardzo rozumiem co ma ODTL do ratownictwa.

To, że dwie osoby z tej organizacji brały udział w sympozjum o pokrewnej do ich działań tematyce wcale nie oznacza, iż ta organizacja jest organizacją ratowniczą.

Czy ODTL posiada jakies porozumienia lub umowy o współpracy z PSP? Czy jest włączona do KSRG?

Po pobieżnym zapoznaniu się ze stroną ODTL odnoszę wrażenie, że jest to organziacja skupiająca firmy zajmujące się wykonywaniem prac na wysokosciach przy użyciu technik linowych.

Cytuj
„OTDL” zrzesza pracowników i przedsiębiorców wykorzystujących dostęp linowy, w celu poprawy bezpieczeństwa pracy na wysokości, zwiększenia prestiżu wykonywanego zawodu, kształtowania nowych przepisów w zakresie pracy na wysokości, oraz kształtowania zasad etyki zawodowej.

„OTDL” realizuje swe cele poprzez:
1. Szkolenia, warsztaty oraz konferencje w zakresie bezpiecznej pracy w dostępie linowym swoich członków.
2. Prowadzenie statystyk i analiz wypadków osób zrzeszonych w „OTDL”.
3. Wprowadzanie nowych wytycznych, co do szkoleń oraz technik linowych.
4. Współpracę z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Urzędem Dozoru Technicznego, Państwowej Inspekcji Pracy, Federacji Arborystów Polskich oraz Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Branży Dostępu Linowego oraz innych organizacji i stowarzyszeń zgodnie z podjętymi uchwałami Zarządu.
5. Testy i niezależne badania sprzętu wykorzystywanego w dostępie linowym.
6. Rozwiązywanie sporów miedzy pracownikami, a pracodawcami zrzeszonymi.
7. Promowanie osób zrzeszonych w „OTDL” na rynku prac wysokościowych.
8. Promowanie technik dostępu linowego, jako bezpiecznej, szybkiej i skutecznej formy prac na wysokości.

Nie ma tu słowa o działaniach związanych z ratownictwem.

Myślę, że temat rozpoczęty przez fuoco ma na rozreklamowanie organziacji wśród strażaków, którzy mogliby wyrazić chęć członkowstwa lub podjąć pracę na rzez jednej ze zrzeszonych firm.

Offline fuoco

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: OTDL (www.otdl.org)
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 02, 2010, 15:22:38 »
Cześć Łukaszu ;)

OTDL nie zrzesza, żadnych firm, acz ludzi - techników dostępu linowego, w tym kilku ratowników KSRG i strażaków ;)

Wiem, że po manewrach w Poznaniu pojawiała się idea współpracy i porozumienia, bo wspólnych tematów jest wiele.

Przypominam, że w zakresie ratownictwa wysokościowego w Polsce jest również ratowanie pracowników wysokościowych. Na ile strażacy znają sprzęt do prac wysokościowych. Na wspólnych ćwiczeniach od dowódcy pewnej SGRW słyszałem, że nie potrafili obsłużyć "pewnego" urządzenia asekuracyjnego - chodziło do wózek firmy Soll - najczęściej stosowany system asekuracji stałej w Polsce... Wciąż wielu strażaków "dziwuję się" na widok innego sprzętu niż rolka i Shunt (I'd, RIG'a, ASAP-a, itd.), popularnego zaś w pracach na wysokości.

Ćwiczenia na moście w Poznaniu obnażyły elementarne braki wiedzy na temat metod pracy na liniach i prawa z tym związanego, większości będących tam ratowników. A bądź co bądź byli tam przedstawiciele z całego kraju. W tym również grup, które ramach zakładowych straży pożarnych pracują u siebie na wysokości. Chciałoby się zapytać, więc zapyta czy jesteśmy już tak zarozumiali, że nie obchodzi nas nic innego niż czubek własnego nosa i uważamy, że jesteśmy najlepsi? Wierzę, że nie, a to, że głos zabrało dwóch przeciwników nie będących ratownikami wysokościowymi raczej nie pokazuje rzeczywistego zainteresowania tematem.

Idąc dalej. Wielu, o ile nie większość ratowników wysokościowych to pasjonaci. Często taternicy jaskiniowy, często dorabiający na imprezach integracyjnych czy robotach na wysokości. Takie ja znam środowisko rat. wys. w KSRG. Wy znacie inne?

Od większości z w/w słyszę, że w Polsce jest "wolna amerykanka" i nie ma odpowiednich regulacji prawnych. Otóż są i OTDL moim zdaniem może służyć wyjaśnianiu ewentualnych wątpliwości.

Część z instruktorów PSP i GOPR szkoli do prac wysokościowych.

Odsyłam jeszcze raz do wytycznych OTDL i zapoznanie się z ilością manewrów z zakresu autoratownictwa i ratownictwa, która jest wałkowana na kursach, a także warsztatach.

Jeden z moderatorów prosił mnie kiedyś by ożywić ten dział. Już nie ma takich potrzeb? Bo jakoś nie widać to zbyt wiele aktywności? A sama "góra" (M. Sochacki) niejednokrotnie prosił by wymieniać poglądy na tym forum. I co?

Szkoda, że głos przeciwny znów zabiera osoba niebędąca ratownikiem wysokościom i nie mająca za wiele wspólnego z owym tematem... Jak widać tematów do dyskusji jest wiele, trzeba tylko umożliwić dyskusję na ten temat, bo być może niektórzy nawet nie wiedzą o danym "zagadnieniu".

Pozdrawiam i więcej wyluzowania w nowym roku :piwo:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2010, 15:59:13 wysłana przez fuoco »