Autor Wątek: Zawody Sportowo-pożarnicze  (Przeczytany 133090 razy)

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #350 dnia: Lipiec 07, 2011, 16:46:20 »
Wywal tego grzyba aluminiowego co lata w środku, a w jego miejsce na odpowiedniej wysokości wstaw kółko wycięte z gumy grub. 1,5 - 2,5 mm i tyle.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2011, 17:02:18 wysłana przez Meku »
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline sslawek77

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #351 dnia: Lipiec 11, 2011, 12:19:36 »
my mamy 2 różne smoki moze ktoś wzucic fote tego z ursusa ??
a co do tej gumy, to po jej załozeniu sprawdzają czy smok trzyma, czy to tylko jest pic na wode ze by było ze jest tam cos ??

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #352 dnia: Lipiec 12, 2011, 16:04:16 »
tak wygląda ten z Ursusa.


Offline sslawek77

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #353 dnia: Lipiec 20, 2011, 09:47:08 »
pytanko do posiadaczy tych kluczy

http://www.sprzet-poz.pl/produkty_zdjecia/ZP137301729d326c7d88d0d64aeb2715cf.jpg

czy zęby klucza są tak zrobione ze trzeba je nasunąć na łączniki nasady 110, ( ze mozna podniesc weza na kluczu), czy przechodzą zapinając je od góry ??

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #354 dnia: Lipiec 20, 2011, 10:21:39 »
Z pewnością nie trzeba ich nasuwać na łączniki i raczej nie można podnieść węża na kluczu. Plusem ich jest to, że obojątnie na który ząb zahaczysz to i tak dokręcisz co urywa cenny czas.

Offline sslawek77

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #355 dnia: Lipiec 20, 2011, 15:33:24 »
mysmy kupili sobie kiedys takie stalowe które były tak wyciete ze jak sie je wsunęło to trzymały za zaczepy i mozna było niesc weza i nie wypadł z klucza, dla tego pytam jak jest z tymi. Tamte są cięzkie do zawodów.  Czy mógłby ktos zrobic skan tego klucza ??

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #356 dnia: Lipiec 20, 2011, 16:43:27 »
yyyyy ale jak skan i w jaki celu?

Offline Pom

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 755
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #357 dnia: Lipiec 20, 2011, 17:11:59 »
A jak jest komendą prądowników teraz? U nas w powiecie były już zawody w dwóch gminach i na jednym :
-pradownik podniósł ręke do góry TYLKO- punkty karne(nie wiem za co) bo powinien powiedzieć jeszcze "pierwsza rota gotowa" lub "pierwsza rota woda naprzód"
-na drugich też podniósł tylko ręke i było dobrze
Na różnych gminach była inna komisja. Jak powinno być prawidłowo?

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #358 dnia: Lipiec 20, 2011, 17:17:05 »
Pytanie jak podniósł tą rękę, być może za to dostali karne.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #359 dnia: Lipiec 20, 2011, 17:39:22 »
A jak jest komendą prądowników teraz? U nas w powiecie były już zawody w dwóch gminach i na jednym :
-pradownik podniósł ręke do góry TYLKO- punkty karne(nie wiem za co) bo powinien powiedzieć jeszcze "pierwsza rota gotowa" lub "pierwsza rota woda naprzód"
-na drugich też podniósł tylko ręke i było dobrze
Na różnych gminach była inna komisja. Jak powinno być prawidłowo?
"wydaje przez podniesienie w górę prawej ręki i szybkie jej opuszczenie przed siebie do poziomu komendę ”Woda naprzód”".

Aż tak trudno to znaleźć w regulaminie ???
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline sslawek77

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #360 dnia: Lipiec 20, 2011, 17:47:21 »
yyyyy ale jak skan i w jaki celu?

no klucz zeskanowac, ze by miec kontór, mam dostep do lasera  i bym zamówił sobie, przy okazji jak by ktos chciał to mógłbym wiecej wyciac i napewno taniej by wyszło niz ten co jest oferowany na stronie......

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #361 dnia: Lipiec 23, 2011, 00:06:03 »
Witam, mam problem z interpretacją jednego z zapisów regulaminu, a mianowicie budowa linii głównej. Chodzi mi o otwarcie zaworu środkowego rozdzielacza - z regulaminu "niezamknięcie tego zaworu po przejściu wody przez rozdzielacz jest błędem". Jak to interpretować - niezamknięcie po ilu sekundach, litrach, okrzykach widzów czy jakichkolwiek jednostkach po przejściu wody, czyli wypływie wody z zaworu środkowego należy uznać za błąd? Kiedyś były punkty za pojawienie się tam wody, potem za niezamknięcie do końca konkurencji, a teraz naprawdę nie wiem co autor miał na myśli.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #362 dnia: Lipiec 23, 2011, 08:42:13 »
Witam, mam problem z interpretacją jednego z zapisów regulaminu, a mianowicie budowa linii głównej. Chodzi mi o otwarcie zaworu środkowego rozdzielacza - z regulaminu "niezamknięcie tego zaworu po przejściu wody przez rozdzielacz jest błędem". Jak to interpretować - niezamknięcie po ilu sekundach, litrach, okrzykach widzów czy jakichkolwiek jednostkach po przejściu wody, czyli wypływie wody z zaworu środkowego należy uznać za błąd? Kiedyś były punkty za pojawienie się tam wody, potem za niezamknięcie do końca konkurencji, a teraz naprawdę nie wiem co autor miał na myśli.

Widocznie nie zbyt uważnie przeczytałeś cały regulamin :kwit:  :szalony:

cyt. z regulaminu:

Cytuj
Nie jest błędem, gdy otworzy środkowy zawór wylotowy rozdzielacza – Ø 75 na czas wyparcia przez wodę powietrza znajdującego się w linii głównej. Jednak niezamknięcie tego zaworu po przejściu wody przez rozdzielacz jest błędem (”Nieregulaminowe otwarcie zaworów rozdzielacza”).

Cytuj
Punkty karne w ćwiczeniu bojowym:
Nieregulaminowe otwarcie zaworów rozdzielacza – 5 punktów karnych
1) niezamknięcie zaworu wylotowego Ø 75 po przejściu wody przez rozdzielacz do ukończenia ćwiczenia,
UWAGA: Nie jest błędem czasowe otwarcie zaworu wylotowego rozdzielacza.

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #363 dnia: Lipiec 25, 2011, 00:29:00 »
@grzela zawstydzasz mnie. Regulamin czytałem. Ale ponieważ nowy myślałem, że to przejście wody przez rozdzielacz to też nowość, a tu się okazuje, że do końca ćwiczenia jest czas na zamknięcie tego zaworu. qrde na zawody wydrukowałem sobie regulamin w wersji mini i chyba dlatego niczego nie mogłem znaleźć(nie zdecydowałem się na okulary do wyjściówki). W każdym razie @grzela dziękuję

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #364 dnia: Sierpień 04, 2011, 20:03:43 »
Do @Tiger
zawór  środkowy  na  rozdzielaczu otwierasz po to aby wypuścić  powietrze które zassała pompa z pustego węża ssawnego i pcha wewnątrz węża  przed wodą.
Następne pytanie zadasz dlaczego?   :huh:
Jeśli  masz skręcony pusty wąż (a oto nietrudno) duża ilość  powietrza sprężonego nie odkręci  ci  węża  (zastopuje  wodę na łączniku) natomiast  sprężona  woda  rozkręci  ten wąż.
Czyli  jak  sam  widzisz  czysta  fizyka.   :gwiazdki:
A  na  pytanie  jak długo będzie zawór otwarty  to ja  sprowadzam  to  do  refleksu rozdzielaczowego  zamyka  jak tylko zobaczy  wodę na zewnątrz.  Pamiętać musisz że  każdy  litr wylany  na  boku  to  twoja  strata.
Zawody wygrywają  profesjonaliści.   :rofl: 
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #365 dnia: Sierpień 06, 2011, 12:30:33 »
@Meku - chyba niezbyt uważnie czytałeś moje pytanie + odpowiedź @grzela. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, w jakim celu otwiera się zawór środkowy, chodziło mi o sformułowanie - "po przejściu wody", a dopiero przy punktach karnych napisane zostało, że należy zamknąć przed zakończeniem.

Offline DawidoxXx

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #366 dnia: Sierpień 07, 2011, 20:13:24 »
Dzisiaj w naszej gminie odbyły się zawody starażackie.
Jedna z drurzyn miała sktócone 2 węże 75.
Dzięki temu woda miała mniejszą odległośc do pokonania a co za tym idzie leprzy czas.
Czy skracanie węzy jest dozwolone??

Offline Sylwek185

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #367 dnia: Sierpień 07, 2011, 20:26:10 »
Nie jest dozwolone skracanie węży. Problem pojawił się ostatnio na zawodach krajowych, zwycięska drużyna w czasie amnestii, podłożyła skrócone węże. Widać to ewidentnie na filmie. Cóż, nawet na zawodach takiej rangi niestety są przekręty tego typu.

Offline sslawek77

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #368 dnia: Sierpień 08, 2011, 09:31:33 »
Dzisiaj w naszej gminie odbyły się zawody starażackie.
Jedna z drurzyn miała sktócone 2 węże 75.
Dzięki temu woda miała mniejszą odległośc do pokonania a co za tym idzie leprzy czas.
Czy skracanie węzy jest dozwolone??

a do jakich długości miała skrócone ??

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #369 dnia: Sierpień 08, 2011, 09:37:17 »
Czy skracanie węzy jest dozwolone??
Jest dozwolone! Regulamin przewiduje tolerancję w długości odcinków + - 0,5 metra
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Sylwek185

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #370 dnia: Sierpień 08, 2011, 10:22:54 »
Tak przewiduje tolerancje odcinków + - 0,5 m ale dlatego że podczas produkcji właśnie taka jest dopuszczalna dokładności co do długości.

http://bezalin.com.pl/produkcja/weze_pozarnicze_i_przemyslowe/pozarnicze_weze_tloczne.html

Tak jak napisałem w tabeli widać to + - 0,5 m do węży tłocznych do motopomp i 0,1-0,2 do hydrantowych

Skracanie węży samo w sobie jest zabronione, co innego wspomniana tolerancja. Można sobie zmierzyć długość węża i skrócić o te poł metra jeśli jest to zgodne z tolerancją. Przy dobrym wietrze skracając węże w całym rozwinięciu, możemy uzyskać 3 metry, tj 6*0,5 m. To zawsze coś:)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2011, 10:27:24 wysłana przez Sylwek185 »

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #371 dnia: Sierpień 08, 2011, 10:30:00 »
Przy dobrym wietrze skracając węże w całym rozwinięciu, możemy uzyskać 3 metry, tj 6*0,5 m. To zawsze coś:)
uzyskać możemy 2 metry bo rozwijamy się na dwie linie gaśnicze. Ale to i tak dużo jak na tłocenie naszymi pompami
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline DawidoxXx

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #372 dnia: Sierpień 08, 2011, 11:36:59 »
Węże były sktócone o 1 m kazdy.

Offline Sylwek185

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #373 dnia: Sierpień 08, 2011, 11:38:16 »
4 *  W52 + 2 * W75 = w sumie 6 węży, czyli 3 metry;)

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Zawody Sportowo-pożarnicze
« Odpowiedź #374 dnia: Sierpień 08, 2011, 13:09:06 »
4 *  W52 + 2 * W75 = w sumie 6 węży, czyli 3 metry;)
woda jest tłoczona na 80 metr toru (przy wężach 20 metrowych) lub na 78 metr toru (przy wężach 19,5 metrowych) więc linia skraca nam się o 2 metry.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz