Autor Wątek: Mundury Galowe  (Przeczytany 14047 razy)

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Mundury Galowe
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 01, 2005, 07:54:25 »
Coś chyba w tym jest bo u mnie obserwuję bardzo ciekawą rzecz. Od kilku lat bardzo mocno zwiększylismy i ilość i jakość własnych szkoleń i ćwiczeń. Stara gwardia patrzy na to z rozbawieniem i po prostu na te szkolenia nie chodzą bo przecież jeżdżą do pożarów i swoje wiedzą.  Ma to taki efekt, że przy zdarzeniach technicznych, zwłaszcza na szosie to młodzież zajmuje się obsługą sprzetów silnikowych czy nożyc, bo to umieją. Starsi strażacy są od zamiatania ulicy. Nie mówię tego złosliwie bo sam mam 42 lata. Ale mam nadzieję, że się przystosowałem.  A co do umundurowania to 2 lata temu na posiedzeniu Zarządu Gminnego rozdałem wszystkim opis noszenia medali i dystynkcji z obrazkami i myślicie, że coś to dało ?? NIC !.    

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Mundury Galowe
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 01, 2005, 14:16:15 »
"ps.
widzieliscie cos takiego
Naczelnik
Dowodca
Pradowniczy

wyglada jak korpusowki ale korpusowki wpina sie w kurtke munduru tam gdzie OSP nosi dystynkcje . Gdzie mozna przypiac te emblematy ??"

Cześć witam Wszystkich zapaleńców straży
Chciałem się odnieśc do wypowiedzi Zeusss-a odnośnie tekstu zaprezentowanego na forum a zacytowanego powyżej!!
To co prezentujesz to nie są korpusówki tylko odznaki które dostaje się za ukończenie kursu (przynajmniej otrzymywało się kiedyś po kursie w ośrodkach szkolenia zawodowej straży pożarnej)!! Z tą pierwszą i drugą się zgodzę są to odznaki ukończenia kursu dowódcy sekcji i naczelnika OSP, ale co do tej trzeciej mam zastrzeżenia!! To nie jest oznaka prądowników tylko mechanika motopomp i autopomp!! Tarcza ewidentnie wskazuje na związek z mechaniką a w środku widać klucz francuski!! A jeśli chodzi o noszenie tego na mundurze to raczej nie masz takiego prawa bo musi być ona nadana odpowiednim dokumentem!! Pozdrawiam

p.s. Jeśli chodzi o te odznaki dopytajcie jeszcze osoby które pracowały za czasów komuny w straży pożarnej - ja konsultowałem moją wypowiedz z moim ojcem - osobiście posiada wszystkie odznaki z dyplomami zezwalającymi na ich noszenie!!!

pozdrawiam wszystkich i życzę wytrwałości
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2005, 14:18:39 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Muzykant

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Mundury Galowe
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 02, 2005, 15:58:52 »
Straszak:
Jak ma trzy medale to ma trzy baretki. Taki paseczek nad krawędzią lewej kieszeni na całej jej szerokości z trzema wstęgami.
RP

Offline antoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Mundury Galowe
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 05, 2005, 10:46:21 »
Cytuj
Straszak:
Jak ma trzy medale to ma trzy baretki. Taki paseczek nad krawędzią lewej kieszeni na całej jej szerokości z trzema wstęgami.
RP
To nie jast tak jak pisze "Muzykant". Regulamin dopuszcza  baretki ale nalezy je nosić tak ja medale , to znaczy jak masz trzy medale, brązowy, srbrny i złoty to nosiśz tylko złoty . Tak samo jest z baretkami należy nosic tylko tą, która odpowiada złotemu medalowi.
 pozdrawiam  

Offline Muzykant

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Mundury Galowe
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 11, 2005, 16:56:16 »
Sprawa wygląda tak, że w temacie medali Antoni masz racje tylko najwyższy z danego rodzaju (pkt 3.4 ppkt.f regulaminu umundurowań). Natomiast odnośnie baretek to już nie masz racji pkt 4.1 ppkt c regulaminu umundurowań. Jeżeli jest więcej niż jedno odznaczenie tego samego rodzaju, wówczas nosi się odpowiednią ilość baretek. Ggyby było tak jak piszesz to Jaruzelski miałby może dwie baretki, a tak to ma całą gazete :D
pozdro
RP
« Ostatnia zmiana: Lipiec 11, 2005, 16:56:48 wysłana przez Muzykant »

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Mundury Galowe
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 17, 2005, 16:07:59 »
Cześć!!
Myślę że dużą odpowiedzialność (oczywiście pośrednią) za to jak wyglądają nasze mundury ponosi również czasopismo "Strażak"! Nie pamiętam numeru w którym na zdjęciach które tam w nim są zamieszczone, nie było osób z pozapinanymi medalami jak popadnie!! A nie ma co ukrywać że jest to zazwyczaj jedyne źródło wiedzy z jakim zapoznają się niektórzy strażacy i wg tej gazety zawieszają swoje odznaczenia!!  
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Muzykant

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Mundury Galowe
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 20, 2005, 07:52:37 »
Podaje jeszcze ciepły incydent z tym związany.
W BT w Nowym Sączu ( a niech czytają), gośc w trakcie burzliwej dyskusji na temat wyglądu strażaków podpierał się materiałami ze "Strażaka" śmiejąc się jak głupi do sera ze zdjęć tam zamieszczonych, np: poczet sztandarowy w koszulkach z krótkimi rękawami. Zdjęcia trudno, redakcja korzysta z takich materiałów jakie ma, ale ten gość to pomyłka, twierdzi, że pomoc  przy organizacji umundurowania nie wchodzi w zakres działalności  statutowej ZOSPRP  :blink: i on nie ma zamiaru pomagać. W zakres działalności statutowej ZOSPRP nie wchodzi również utrzymywanie takich antystrażaków.
pozdro

Offline LeeTWIN

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Mundury Galowe
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 01, 2006, 16:25:57 »
30 kwietnia 2006 roku była X Jubileuszowa Pielgrzymka Strażaków do Sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej (gmina Wąwolnica, województwo lubelskie). Uczestniczyłem w tej uroczystości i po prostu zwątpiłem! Przegląd umundurowania z ostatnich 30 jak nie 40 lat! Do "nowego typu" mundurów zakładano czapki "starego typu", zdarzali sie tacy w pomarańczowej koszuli czy niebiesko-białym krawacie. A "rozbił" mnie strażak w marynarce od munduru i jeansach! Moim zdaniem skoro jednostki nie stać na umundurowanie członków to nie lepiej, żeby pojechali wszyscy w koszarówkach, a nie wyglądali jak błazny! Sorry za taką reakcję, ale ludzie to widzą i później tworzy się obraz strażaka-obdarciucha! A jeszcze drążac temat to niektórzy mieli do góry nogami naszyte stopnie czy też nie w tym miejscu zawieszone medale! Zgroza! Sam posiadałem do 15 kwietnia mundur "starego typu" i gdy dostałem nowy pierwsze co zrobiłem to ściągnąłem regulamin umundurowania, żeby wyglądać jak człowiek!

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Mundury Galowe
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 02, 2006, 09:14:39 »
U nas na zjazd gminny komendant ten to wydał zalecenie by ktoś kto ma kilka medali np.brąz, srebro i złoto przyszedł tylko z tym najwyższym i zapowiedział ze nie bedzie tolerował "choinek" na zjeździe i w uroczystościach gminnych .
A jakie sankcje moze nałożyć ??? -chyba zadne ale poskutkowało i ci najstarsi bo to sie głównie ich tyczyło odpinali
/ zostawiali tylko ten najwyzsze rangi /
Troche sie przestraszyli zeby nie wypaść z poparcia co mogłoby skutkowac nieprzyznawaniem dodatkowych funduszy w razie "w" na konkretną jednostke.
Troche sie dziwie wypowiedzią ja mozna źle mieć powszczepiane medale przecież zakładaja je osoby na uroczystościach co cokolowiek powinni wiedziec o tym, a podczas prania (chemicznego) wystarczy zapamietac a starsi moga nawet porysowac na kartce te ustawienia a jak by i tak zapomnieli to zawsze mozna podglądnąć jak ma kolega -(dla młodszych sciągnąć z neta) -_- .

Offline LeeTWIN

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Mundury Galowe
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 02, 2006, 11:54:37 »
Troche sie dziwie wypowiedzią jak mozna źle mieć powszczepiane medale przecież zakładaja je osoby na uroczystościach co cokolowiek powinni wiedziec o tym, a podczas prania (chemicznego) wystarczy zapamietac a starsi moga nawet porysowac na kartce te ustawienia a jak by i tak zapomnieli to zawsze mozna podglądnąć jak ma kolega -(dla młodszych sciągnąć z neta) -_- .
wolicki1!
Gdyby te medale były na miejscu to bym tego nie pisał w poście, ale że to co zobaczyłem przeszło samego siebie. Niektórzy mieli całą serię odznaczeń "za wysługę lat". W mojej jednostce też były problemy z niektórymi druhami, zwłaszcza tymi ze starszego pokolenia, ale pokazaliśmy im regulamin, powiedzieliśmy, że to nie jest zgodne z regulaminem i powoli zaczęło skutkować!