Autor Wątek: Medale w OSP  (Przeczytany 18440 razy)

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 19, 2009, 20:23:19 »
ja uważam że stosowanie punktu o odbieraniu odznaczeń nie będzie miało większego zainteresowania w gronie strażackim.
- bo po pierwsze powinna to być ostateczność i należało by odbierać odznaczenia za bardzo poważne naruszenia (skazanie np za podpalenia, uzasadnione działanie  na szkodę jednostki poprzez kradzież, itp)
- po drugie odbierając odznaczenie zarządy OSP będą się przyznawać do popełnienia błędu - a to będzie rzutować na ich profesjonalizm u władz zarządu wyższej rangi
- po trzecie zarządy związku kolejne wnioski o medale mogą traktować jak kolejną nie do końca przemyślaną decyzję OSP i nie przyznawać kolejnych odznaczeń lub ich ograniczać
- po czwarte osoba otrzymująca odznaczenie z zasady dostaje je za już dokonane czyny dla dobra ogółu a nie jako kredyt zaufania że dana osoba zrobi coś dobrego w przyszłości, bo medal czy odznaka powinna stanowić wyraz nagrody a nie zaliczki
- po piąte wiele OSP zapewne dopiero po 5 latach zauważy że wogóle wszedł nowy regulamin
- po szóste i ostatnie - bedzie się wychodzić z zasady "kto bez winy niech pierwszy rzuci kamień" oraz zasady że strażakiem się jest a w zarządzie się bywa i trzeba zachować twarz na następną kadencję
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 20, 2009, 04:54:46 »
Jak dostac wzorke?
Trzeba byc Chinczykiem przyjechac do Polski i spotkac sie z  Pawlakiem...
http://www.zosprp.pl/?q=content/wizyta-przedstawicieli-chinskiej-ochrony-przeciwpozarowej-w-polsce
zdjecie 2 i 3 od dolu, (na 3 sa wreczane zaswiaczenia)
ciekawe jakie bylo uzasanienie we wniosku o nadanie (chociaz watpie zeby takowy byl skladany),
No ale oczywiscie goscie z Chin sa czynnymi czlonkami naszych OSP, bo inaczej bylo by to zlamanie regulaminu o odznaczeniach przez pana prezesa.
Wzorka jaka jest odznaka taka jest, no ale odrobina szaczunku dla niej zwlasza ze strony prezasa ZG by nie zawadzila, bo takie rzeczy osmieszaja tych ktorzy dostali ja, bo nania naprawde zasluzyli...


Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 21, 2009, 13:48:38 »
Trochę to dziwne można dać jakiś pamiątkowy płomień z grawerem albo topór ale żeby od razu odznaczać ? :gwiazdki:

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 21, 2009, 14:46:27 »
"Wzorka" do moje dziecięce marzenie. ^_^ Nie macie pojęcia jak kolega dostał odznaczenie na 80lecie straży w mojej wiosce, jak ja mu zazdrościłam. :rolleyes:

Ale widząc co się stało z tą nagrodą to nie wiem czy chciałabym ją otrzymać w mojej przyszłej służbie i za aktywną działalność i udział w akcjach być odznaczoną na równi z jakimiś Chińczykami co sobie przyjechali na wycieczkę. A może po prostu mieć te incydenty gdzieś i nosić medal ze świadomością, że samemu się jednak na niego zapracowało? :cooo:
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 21, 2009, 19:52:43 »
no nieźle! Tak trzymać! Proponuję jeszcze wzorkę nadać pośmiertnie Leninowi, Stalinowi i Hitlerowi! W końcu mogli straż zlikwidować za swoich czasow. Ale to pokazuje jaką faktycznie ma wartość odznaczenie nadane ze związku strażackiego. Jak widać - żadne. Bo może je mieć każdy Chińczyk, Etiopczyk, a Eskimos jak przyjedzie to też dostanie
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 22, 2009, 20:54:39 »
Na drugim zdjeciu od dołu widać jak wręczono Chińczykom naszywki OSP. Jakoś nie umiem rozczytać której OSP. Przez to nie wiem do której OSP ich przyjeli. Dobrze że nie do mojej, bo oni nie szanują praw człowieka. A nasza władza widać nie szanuje własnych regulaminów.

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 22, 2009, 21:01:06 »
Pewno sobie pomyśleli żeby było miło to damy im takie odznaczenia  :krzyk: A starczyło by wymyślić coś oryginalnego i lepiej by to wypadło niż bezsensowne rozdawanie odznak.

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 22, 2009, 22:09:30 »
do kolego @kwas -OSP Nadarzyn
Pozwolilem sobie wyslac krotkiego mail-a w tej sprawie do ZG o podanej ponizej tresci i mam nadzieje na jakos odpowiedz z ich strony
Witam
Opierając się na artykule:
http://www.zosprp.pl/?q=content/wizyta-przedstawicieli-chinskiej-ochrony-przeciwpozarowej-w-polsce
i zamieszczonych tam zdjęciach doszedłem do wniosku, iż gością z Chin została przyznana odznaka "strażaka wzorowego".
Prosiłbym o informacje jakie było uzasadnienie nadanie tych odznaczeń (wręczanych przez pana prezesa ZG) tym osoba i czy nie doszło do złamania regulaminu o "Odznaczeniach i wyróżnieniach"?

Z poważaniem:
druh Niemiec

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 23, 2009, 15:54:39 »
Powiem tak - mi się (jeszcze :P ) nic nie należy, ale u nas ze względu na panujące "rozwolnienie" w kwestii odznaczeń i medali wnioski są pisane na każdego strażaka, który spełnia wymagania "wiekowo-czasowe". I tak generalnie decyzję podejmują wyższe władze w związku, i jest to o tyle dobry pomysł że nikt nie ma do nikogo żadnych pretensji - w końcu zgłoszeni byli wszyscy... A to że potem w tych komisjach przechodzą kandydatury, jak odnoszę wrażenie chyba losowo, to inna bajka :rofl:

do kolego @kwas -OSP Nadarzyn
Pozwolilem sobie wyslac krotkiego mail-a w tej sprawie do ZG o podanej ponizej tresci i mam nadzieje na jakos odpowiedz z ich strony
Witam
Opierając się na artykule:
http://www.zosprp.pl/?q=content/wizyta-przedstawicieli-chinskiej-ochrony-przeciwpozarowej-w-polsce
i zamieszczonych tam zdjęciach doszedłem do wniosku, iż gością z Chin została przyznana odznaka "strażaka wzorowego".
Prosiłbym o informacje jakie było uzasadnienie nadanie tych odznaczeń (wręczanych przez pana prezesa ZG) tym osoba i czy nie doszło do złamania regulaminu o "Odznaczeniach i wyróżnieniach"?

Z poważaniem:
druh Niemiec

No tak, ciekawe co odpiszą ^_^ Bo jak sami nie przestrzegają regulaminów, to jak mogą tego wymagać od reszty? :P
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 23, 2009, 22:21:34 »
Powiem tak - mi się (jeszcze :P ) nic nie należy, ale u nas ze względu na panujące "rozwolnienie" w kwestii odznaczeń i medali wnioski są pisane na każdego strażaka, który spełnia wymagania "wiekowo-czasowe". I tak generalnie decyzję podejmują wyższe władze w związku, i jest to o tyle dobry pomysł że nikt nie ma do nikogo żadnych pretensji - w końcu zgłoszeni byli wszyscy... A to że potem w tych komisjach przechodzą kandydatury, jak odnoszę wrażenie chyba losowo, to inna bajka :rofl:
No tak kolego i do kogo tu pretensje? Czy widziałeś kiedyś wnioski z takiej OSP, jak nie przymierzając Twoja, oparte na parytecie "wieku i czasu"? Imię nazwisko, data wstąpienia. Zasługi? Jest nadal działa, jedno zdanie i to wszystko. Czy zastanowiłeś się skąd komisja na szczeblu gminy, powiatu czy województwa ma brać informacje na temat zasług konkretnej osoby?
Wszystkie takie wnioski powinny lądować w .. koszu. Wtedy druhowie z komisji, najczęściej gminnej  przypominają sobie niestety o innych zadaniach związku "wspierać i pomagać jednostkom OSP" i zaczyna sie jazda: przecież nie wyrzucimy wszystkich do kosza, ja tego znam, wiem co robi znam jego zasługi, ale pamięć nie pozwala ich połaczyć z czasem no i wnioski pęcznieją tak, aby w powiecie nie powędrowały do kosza. No i później
Cytuj
jest to o tyle dobry pomysł że nikt nie ma do nikogo żadnych pretensji
, że wszyscy mają pretensje ale nie do tych do których powinni.
Cytuj
A to że potem w tych komisjach przechodzą kandydatury, jak odnoszę wrażenie chyba losowo, to inna bajka :rofl:
A to dowód na to ostatnie stwierdzenie.

Co, jak wyżej, nie znaczy, że nie bulwersuje mnie fakt złamania regulaminu odznaczeń przez ZG związku i robienia nie przymierzając upominku z jedynego odznaczenia należnego ratownikom OSP, ratownikom nie działaczom związku.
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2009, 22:33:56 wysłana przez Fredek »

Offline hose

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 29, 2009, 11:04:14 »
Widzę że u Was w jednostkach raczej dużo medali się rozdaje, tak wynika przynajmniej z Waszych wpisów. W dodatku dostają je ludzie po "kumotersku".
Ja mam trochę inne zdanie. Nie powinno być żadnych limitów w medalach, co ważniejsze nie powinni ich przydzielać ludzie którzy nie znają zasług danego druha, czyli zarządy powiatowe i wojewódzkie. Później właśnie wychodzi że medale zostają losowo rozdane. Z tego co się orientuję w Czechach to jednostka kupuje medale i rozdaje je swoim druhom godnie z uchwałą własnego Zarządu i dostają je ci, którzy (oczywiście zdaniem Zarządu) na nie zasłużyli. A u nas jest tak (to prawdziwy przykład) że członek jednej z OSP w bardzo sędziwym wieku, po chyba 40 latach CZYNNEJ służby nie dostał brązowego medalu, ponieważ wg Sekretarza Powiatowego się nie kwalifikuje do tak wysokiego odznaczenia.
Ludzie przecież Oni naprawdę sobie jaja robią z poważnych rzeczy, świadczy o tym również nadanie WS Chińczykom!!!

Weźmy i rozpieprzmy cały Związek, bo jego władze już dawno zapomniały dlaczego i dla kogo został on utworzony.

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 29, 2009, 12:53:51 »
No kolego masz może troszkę racji jeżeli dana OSP ma kupić medal to raczej było by to troszkę inaczej rozdzielanie

Offline hose

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 29, 2009, 13:32:02 »
Myślę że dostawali by je druhowie, którzy faktycznie sobie na medal zasłużyli, a ewentualne pretensje też byłoby gdzie kierować.
Wiem jak jest u nas. Jak trzeba pisać wnioski bierze się zestawienie medali i komu doszły lata, temu napiszemy, nieważne czy mu się należy czy nie, ważne by limit wykorzystać bo za rok może być mniej. To na prawdę jest chore.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 29, 2009, 14:27:06 »
Znając życie to niektóre jednostki przeznaczałyby cały budżet żeby tylko każdego obdzielić broszkami. U nas w powiecie w niektórych jednostkach osoby co są w straży po 7 lat mają już komplety brąz, srebro, złoto za zasługi dla pożarnictwa i po wzorowym strażaku. Dzielą sobie wg zasług a prawda jest taka że mają 3 wyjazdy w roku, konkursów wiedzy nie organizują, na zawody nie jeżdzą, za to mają sekretarza który potrafi wszystko ładnie napisać we wniosku i zawsze dostaną. Trochę ten nasz regulamin jest dziwnie skonstruowany gdyż nie ujmuje tych wszystkich realiów. Mało tego - odznaczenia idą do jednostek które nie są zgłoszone do KRS, do jednostek które nie powołały jeszcze JOT, do straży które od 10 lat nie wykazują żadnej aktywności na niwie pożarniczej. Więc dziwię się że zarządy gminne czy powiatowe przyznają im świecidełka (skoro niechcą się podporządkować wymogą). Powinno przyjąć zasadę "najpierw spełniasz obowiązki a za to nabywasz określone prawa".


Dla mnie to są tylko broszki. Dostałem je więc noszę ale na piżamę wieczorem nie przepinam i szmatki z mikrofibry specjalnie do nich nie kupowałem.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 29, 2009, 17:29:50 »
Minal juz tydzien i nie otrzymalem zadnej odpowiedzi ze strony ZG no ale kto by se przeciez zajmowal glowe mailem od zwyklego strazaka;
rowniez kolega @fredek zamiescil posta w tej sprawie w "obozie wroga :wacko:" (http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=15&t=2411) lecz rowniez nie spotkalo sie to z wiekszym odzewem

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 29, 2009, 18:07:20 »
Chłopaki ja powiem tak jeżeli ktoś dostanie medal a faktycznie będzie ciężko pracował to będzie wiedział że jego praca została w jakiś sposób nagrodzona i będzie czuł wewnętrzną satysfakcję. A ten kóry dostał bo jest tylko członkiem to będzie tylko wypinał pierś i polerował medalik tak żeby się błyszczał i każdy niech zobaczy jaki ja mam medal. Osobiście kiedy jadę na akcje czy też jakieś prace porządkowe przy OSP to wisi mi to czy dostane medal, liczy się poczucie że zrobiłem coś bardzo lubię robić i robię to dla dobra innych.

Offline hose

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 29, 2009, 18:11:28 »
Co nie znaczy że człowiek nie czuje się w jakiś sposób doceniony, wielu wspaniałych rzeczy nie robimy dla poklasku, ale zawsze to miło jak ktoś to widzi i doceni.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 29, 2009, 18:22:34 »
Weźmy i rozpieprzmy cały Związek, bo jego władze już dawno zapomniały dlaczego i dla kogo został on utworzony.
Kolego ja myślę, że nie tędy droga. Związek ma za wiele zasług w historii pożarnictwa, żeby go rozpieprzać i co by nie mówić jest nam potrzebny. Po prostu ruszmy dupy i zmieńmy go. Krytykujmy każde nieróbstwo i potknięcia np. zasypmy ZG mailami po takim wyczynie jak z Chinczykami i zacznijmy myśleć o nim w czasie wyborów przedtawicieli i delegatów w OSP.

Pomysł z kupnem odznaczeń  był już rozpatrywany po wstrzymaniu dotacji z MSWiA na odznaczenia, w efekcie wprowadzono limity ale jak widać bez właściwego efektu.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 29, 2009, 20:50:48 »
Ech!
Uważam, że z tymi wszelkimi "broszkami" schodzimy na Psy. Jeszcze do nie dawna  :pyt: Za, co cokolwiek wybranym przyznawano z urzędu lub po znajomości, koligacji, itd...
Z czasem jak wyżej czytam  :kwit:, każde odznaczenie, medal, Straży Poż., coraz bardziej traci na tzw. powiedzmy - indywidualnej wartości, bo może go otrzymać niemal każdy, bez większego w spr. zaangażowania.  :angry:
Przykre, ale jednak wciąż prawdziwe.  :krzyk:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 29, 2009, 21:04:32 »
niestety tak jest że do władz związkowych wysyła się ludzi - działaczy co potrafią gadać a nie potrafią myśleć jak strażacy. Takie są potem efekty. Dla nich ważnym jest żeby ktoś dostał medal poza kolejnością gdyż wychodzą z założenia że skoro innemu dali to i oni się może załapią.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline hose

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 30, 2009, 20:23:42 »
Na wybór Zarządów wyższej instancji i tak mamy niewielki wpływ, gdyż w pewnym momencie i tak dostają się ludzie którzy nie są delegowani.
Pomysł z zasypywaniem ZG meilami jest bardzo dobry. Najlepiej żeby ktoś opracował jeden wzór i reszta solidarnie go kopiowała, podpisywała i wysyłała.
Zgodzę się również że Związek ma zasługi i jest nam potrzebny, ale nie w takiej formie. I właśnie o to cały czas mi chodzi. Weźmy pod uwagę dotacje, wykorzystanie 1%, przecież przy tym wszystkim medale to pryszcz.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Medale w OSP
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 30, 2009, 22:03:19 »
Cytuj
Nie wiem jak jest u Was, ale w naszej jednostce jakoś nikt do Zarządu się nie garnie, bo większość roboty właśnie członkowie zarządu muszą zrobić, chodzi mi o porządki, remonty naprawy itp.

@hose ten Twój cytat choć z innego wątku ale wydaje mi się, że oddaje istotę problemu nas strażaków z OSP. Do zarządów się nie garniemy bo tam niestety czeka nas robota, nie zawsze taka, która nas najbardziej interesuje. Wybieramy więc sobie lokalnych polityków wychodząc z założenia, że oni to za nas zrobią a poza tym bezpieczeństwo to również ich broszka, więc łatwiej będzie o kasę, tak trochę na skróty. Oni oczywiście naszych spraw nie czują ale się godzą bo przynosi im to splendor. Coś robią, żeby nie zawalić, bo może się to odbić w wyborach przy okazji budują sobie elektorat. My oczywiście narzekamy, że polityka, że nie mamy wpływu. To ja się pytam w takim razie, kto zaproponował i wybrał tych 20%? Nie chrzańcie, że nie mamy na ten wybór wpływu, bo się tego czytać nie da. To kto jest delegatem, kto ma prawo głosu?
Na potwierdzenie przykład z mojego podwórka jestem drugą kadencję członkiem woj. komisji rew. Jest nas 6 osób. Jak trzeba cos zrobić, pojechać na kontrolę czy szkolenie tym "prawdziwym" strażakom zawsze coś nie pasuje. Szczerze mówiąc mam już dość, każdy się powinien angażować ale najlepiej problem zwalić na przewodniczącego i wiceprzewodniczącego oni się będą rozliczać przed zjazdem czy GKR, niech pracują.
Do tego niestety ale w związku nie ma kasy, przynajmniej na poziomie gminy czy większości powiatów, jeździ się za swoje i swoim. Nie dziwię się, że niektóre oddziały próbują "zagarnąć" coś z 1% ale nie tędy droga, to się zemści brakiem lub zmniejszeniem wpływów. Nasz Oddz. Woj. nigdy do tej pory nie zabierał kasy, ba nawet dodawał z kwot niewskazanych i pozwalał na zakupy nawet "na księżycu" byle z fakturą i zgodnie ze statutem ale to zasługa twardej postawy członków tego zarządu. Niestety państwo nie finansuje funkcjonowania związku: etaty, koszty również te nieszczęsne medale. Na to związek musi sobie zarobić tzn. w większości płacimy my poprzez marżę przy zakupie sprzętu, bo jak na razie nie ma chyba pomysłu jak inaczej zdobyć pieniądze.
Wybaczcie ale kiedy słyszę takie narzekania, jak wyżej to mnie jasna krew zalewa, bo to świadczy tylko, że jesteśmy niemoty a nie odpowiedzialni faceci.
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2009, 22:25:50 wysłana przez Fredek »