A w załączeniu treść projektów które rozesłała KW w teren
Projekt zmian art. 35 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r.
o Państwowej Straży Pożarnej
(Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1230 z późn. zmian.)
Art. 35. l. Czas pełnienia służby strażaka jest określony wymiarem jego obowiązków, z uwzględnieniem prawa do wypoczynku.
2. Czas pełnienia służby strażaka wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym, nieprzekraczającym 3 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Czas pełnienia służby strażaka, w zmianowym rozkładzie czasu służby, w przyjętym okresie rozliczeniowym, o którym mowa w ust. 2 wynosi:
1) w roku 2004 - 48 godzin tygodniowo,
2) w roku 2005- 45 godzin tygodniowo,
3) w roku 2006 - 43 godzin tygodniowo.
4. W zamian za czas służby przekraczający normę określoną w ust. 2 i 3 strażakowi przysługuje czas wolny od służby w tym samym wymiarze.
5. Przepisu ust. 4 nie stosuje się do strażaka uprawnionego do dodatku funkcyjnego.
6. Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, rozkład czasu służby uwzględniając tygodniowy oraz dzienny wymiar czasu służby, wprowadzenie zmianowego rozkładu czasu służby, okoliczności uzasadniające przedłużenie czasu służby ponad ustawowy wymiar, tryb udzielania czasu wolnego w zamian za służbę w wymiarze przekraczającym ustalone normy, uwzględniając rodzaj i organizację służby, sposób pełnienia dyżurów domowych, właściwość przełożonych do określania harmonogramu służby, jak również niezbędny czas na wypoczynek strażaka po służbie oraz sposób prowadzenia ewidencji czasu służby, a ponadto grupy strażaków zwolnionych z pełnienia służby w porze nocnej, niedziele i święta.
PROJEKT
Rozporządzenie
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 2003 r.
w sprawie rozkładu czasu służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
Na podstawie art. 35 ust. 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1230 i Nr 153, poz. 1271 oraz z 2003 r. Nr 59, poz.. 516) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie określa:
1) rozkład czasu służby,
2) wprowadzenie zmianowego rozkładu czasu służby,
3) okoliczności uzasadniające przedłużenie czasu służby ponad ustawowy wymiar.
4) tryb udzielania czasu wolnego w zamian za służbę w wymiarze przekraczającym ustalone normy,
5) sposób pełnienia dyżurów domowych,
6) właściwość przełożonych do określania harmonogramu służby,
7) niezbędny czas na wypoczynek strażaka po służbie,
sposób prowadzenia ewidencji czasu służby,
9) grupy strażaków zwolnionych z pełnienia służby w porze nocne, niedziele i święta.
§ 2. Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1) ustawa - ustawę z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej,
2) przełożony uprawniony do mianowania (powołania) -w stosunku do:
- Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej - ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
- komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Dyrektora Centrum Naukowo Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej - Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej,
- pozostałych strażaków - uprawnionych do mianowania (powołania).
3) strażak - strażaka Państwowej Straży Pożarnej w służbie stałej lub przygotowawczej,
4) jednostka organizacyjna - jednostka organizacyjna Państwowej Straży Pożarnej, o której mowa w art. 8 ustawy,
5) komórka organizacyjna -jednostka ratowniczo-gaśnicza, biuro, wydział, samodzielna sekcja, zakład lub studium (równorzędne) w jednostkach organizacyjnych.
§ 3. 1. W jednostkach organizacyjnych wprowadza się rozkład czasu służby:
l) zmianowy - na stanowiskach służbowych, na których wykonywanie zadań wymaga ciągłości służby,
2) jednozmianowy - na pozostałych stanowiskach służbowych.
2. Rozkład czasu służby w jednostce organizacyjnej ustala kierownik tej jednostki.
3. Kierownik jednostki organizacyjnej może ustalić indywidualny rozkład czasu służby strażaka, w ramach normy czasu służby, o której mowa w art. 35 ust. 2 i 3 ustawy, jeżeli jest to uzasadnione warunkami lokalnymi lub taka organizacja służby jest podyktowana sposobem pełnienia służby lub inną szczególnie uzasadnioną potrzebą służby.
4. Przepisy rozporządzenia stosuje się do strażaków pełniących służbę na stanowisku nauczyciela akademickiego w zakresie wynikającym z wykonywania obowiązków dydaktycznych i naukowych określonych w planach studiów i programach nauczania w zakresie nieuregulowanym w odrębnych przepisach.
5. Rozkład czasu służby strażaka skierowanego do szkoły Państwowej Straży Pożarnej lub ośrodka szkolenia jest określony programem nauczania, regulaminem studiów lub programem szkolenia.
§ 4. 1. Zmianowy rozkład czasu służby polega na pełnieniu służby na zmiany trwające 8, 12 lub 24 godziny.
2. Godziny rozpoczęcia i zakończenia służby w zmianowym rozkładzie czasu służby ustala kierownik jednostki organizacyjnej.
3. W zmianowym rozkładzie czasu służby, w którym strażak pełni służbę na zmianie trwającej 8 godzin, po zakończeniu zmiany strażakowi udziela się, co najmniej 10 godzin czasu wolnego. Po pięciu kolejnych służbach pełnionych w porze nocnej, za którą uważa się służbę pełnioną w godz. 2200 - 600, strażakowi udziela się 48 godzin czasu wolnego.
4. W zmianowym rozkładzie czasu służby, w którym strażak pełni służbę na zmianie trwającej 12 godzin, po zakończeniu zmiany strażakowi udziela się, co najmniej 24 godzin czasu wolnego.
5. W zmianowym rozkładzie czasu służby, w którym strażak pełni służbę na zmianie trwającej 24 godziny, po zakończeniu służby strażakowi udziela się, co najmniej 48 godzin czasu wolnego.
6. Strażak, do którego obowiązków należy kierowanie pojazdem samochodowym, może kierować pojazdem nie więcej niż 10 godzin na dobę. Po 6 godzinach nieprzerwanego prowadzenia pojazdu strażak jest obowiązany wykorzystać przerwę trwającą, co najmniej 30 minut, która może być zastąpiona przerwami trwającymi, co najmniej po 15 minut każda, wykorzystanymi w okresie prowadzenia pojazdu.
7. Do czasu służby trwającej:
1) 8 godzin wlicza się 20 minut przerwy,
2) 12 godzin wlicza się 45 minut przerwy,
3) 24 godziny wlicza się 60 minut przerwy.
8. Strażakowi, który pełni służbę w niekorzystnych warunkach atmosferycznych albo w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, czas przerw można przedłużyć do 45 minut w służbie trwającej 8 godzin oraz do 60 minut w służbie trwającej 12 godzin.
9. Godziny rozpoczynania przerw oraz czas przerw, o których mowa w ust. 8, ustala strażak nadzorujący pełnienie służby.
§ 5. 1. Jednozmianowy rozkład czasu służby polega na pełnieniu służby przez 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 815 do 1615, z zastrzeżeniem ust 2.
2. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej i nadzorowanych jednostkach organizacyjnych, oraz właściwy terytorialnie komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, w uzgodnieniu z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej w komendzie wojewódzkiej i komendach powiatowych (miejskich) na terenie województwa może wprowadzić inne godziny rozpoczęcia i zakończenia służby w jednostce organizacyjnej oraz w niektórych komórkach organizacyjnych i na niektórych stanowiskach służbowych tej jednostki, jeżeli jest to uzasadnione warunkami lokalnymi lub taka organizacja służby jest podyktowana sposobem pełnienia służby lub inną szczególnie uzasadnioną potrzebą służby.
3. Do czasu służby, o którym mowa w ust. l wlicza się 20 minut przerwy.
§ 6. l. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej i nadzorowanych jednostkach organizacyjnych oraz właściwy terytorialnie komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, w uzgodnieniu z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej, w komendzie wojewódzkiej i komendach powiatowych (miejskich) na terenie województwa może ustalić dniem wolnym od służby, dzień służby przypadający między dniami wolnymi od służby, pod warunkiem wyznaczenia dniem służby najbliższej soboty. Jeżeli sobota przypada po wolnym od służby piątku lub przed wolnym od służby poniedziałkiem, wyznacza się dniem służby sobotę następną.
2. O ustaleniu dnia wolnego od służby oraz o sobocie wyznaczonej dniem służby należy poinformować strażaków, co najmniej z 14-dniowym wyprzedzeniem, w sposób przyjęty w danej jednostce organizacyjnej.
3. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej informuje ministra właściwego do spraw wewnętrznych o ustaleniu dnia wolnego od służby oraz o sobocie wyznaczonej dniem służby w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Do informowania ministra przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§ 7. Kierownik jednostki organizacyjnej może ustalić harmonogram służby w dni tygodnia niebędące dniami służby w komórce organizacyjnej, jeżeli służba w te dni jest niezbędna ze względu na szczególny charakter wykonywanych zadań lub interes społeczny. Przepisy § 9 stosuje się odpowiednio.
§ 8. l. Przedłużenie czasu służby strażaka ponad wymiar określony wart. 35 ust. 2 i 3 ustawy może nastąpić w szczególności ze względu na konieczność:
l) wykonania rozpoczętych lub niecierpiących zwłoki czynności związanych z pełnieniem służby, jeżeli nie mogą zostać przerwane,
2) zapewnienia ciągłości służby na stanowiskach, na których wymagane jest utrzymanie pełnienia służby w sposób ciągły,
3) realizacji innych spraw niecierpiących zwłoki.
2. Przedłużenie czasu służby następuje na polecenie kierownika jednostki lub kierownika komórki organizacyjnej.
3. W przypadku wydania polecenia, o którym mowa w ust. 2, przez kierownika komórki organizacyjnej, o wydanym poleceniu zawiadamia się właściwego kierownika jednostki organizacyjnej lub wskazanego przez niego strażaka.
§ 9. l. W okresie rozliczeniowym każde 8 godzin służby przekraczające normę określoną w art. 35 ust. 2 i 3 ustawy jest równoważne jednemu dniowi wolnemu od służby.
2. W zamian za służbę pełnioną w dniu wolnym od służby strażak otrzymuje dzień wolny w innym dniu tygodnia.
3. Na wniosek strażaka czas wolny może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego ukończeniu.
4. Czas wolny w zamian za służbę pełnioną poza rozkładem czasu służby, strażak jest obowiązany wykorzystać do dnia zwolnienia ze służby, a przełożony uprawniony do mianowania (powołania) ma obowiązek mu to ułatwić.
§ 10. Czasu niezbędnego do bezpośredniego przygotowania do służby i jej zdania, a w szczególności przyjęcia lub zdania dokumentacji z przebiegu służby, sprzętu i wyposażenia, nie dłuższego niż 30 minut, nie uważa się za czas służby.
§ 11. l. W jednostkach organizacyjnych prowadzi się ewidencję czasu służby strażaków, która obejmuje listy obecności i roczne karty ewidencji obecności strażaka w służbie. Ewidencję czasu służby udostępnia się do wglądu strażakowi na jego żądanie.
2. Roczne karty ewidencji obecności strażaka w służbie zakłada się i prowadzi odrębnie dla każdego strażaka. Karty te obejmują informacje o urlopach, zwolnieniach od zajęć służbowych, zwolnieniach lekarskich oraz innych usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecnościach w służbie oraz informacje o pełnionych dyżurach domowych, służbie pełnionej ponad ustawowy wymiar i otrzymanym z tego tytułu czasie wolnym.
§ 12. 1. Kierownik jednostki organizacyjnej może wyznaczyć strażaka do pełnienia dyżuru domowego. Do pełnienia dyżuru domowego nie wyznacza się strażaka bezpośrednio po zakończeniu służby pełnionej w porze nocnej, o której mowa w § 4 ust. 3.
2. W czasie dyżuru domowego strażak przebywa w miejscu zamieszkania lub w innym miejscu uzgodnionym z kierownikiem jednostki organizacyjnej, o którym mowa w ust. 1.
3. Strażak może pełnić dyżur domowy nie więcej niż 4 razy w miesiącu, w tym najwyżej raz w niedzielę lub święto. Czas trwania jednego dyżuru nie może przekroczyć 16 godzin, a czas trwania wszystkich dyżurów w miesiącu łącznie 48 godzin.
4. Czasu dyżuru domowego nie wlicza się do czasu służby, jeżeli podczas dyżuru strażak nie wykonywał czynności służbowych.
5. Jeżeli strażak wykonywał polecone czynności służbowe w czasie dyżuru domowego pełnionego:
1) po godzinach służby, to za czas ich wykonywania udziela się w tym samym wymiarze czasu wolnego od służby,
2) w dniu wolnym od służby, niedzielę lub święto, przysługuje mu dzień wolny od służby.
§ 13. 1. Do służby w porze nocnej, o której mowa w § 4 ust. 3 oraz w niedziele i święta nie wyznacza się strażaka:
1) kobiety w ciąży lub opiekującej się dzieckiem do 4 lat,
2) będącego jedynym opiekunem dziecka do 8 lat lub osoby wymagającej stałej opieki.
2. Czas służby strażaka:
1) kobiety w ciąży,
2) kobiety opiekującej się dzieckiem do 4 lat, bez jej zgody,
3) będącego jedynym opiekunem dziecka do 8 lat lub osoby wymagającej stałej opieki, bez jego zgody
- nie może przekroczyć 8 godzin na dobę.
§ 14. 1. Wymiar czasu służby ulega zmniejszeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności strażaka w służbie w okresie rozliczeniowym określonym przez ustawę.
2. Po okresie usprawiedliwionej nieobecności w służbie strażak podejmuje służbę w pierwszym dniu, który był dla niego planowany jako dzień służby chyba, że właściwy kierownik jednostki organizacyjnej zarządzi inaczej.
§ 15. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004r.
UZASADNIENIE
Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie rozkładu czasu służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej, stanowi wykonanie dyspozycji art. 35 ust. 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2002r. Nr 147, poz. 1230 z późn. zmian.).
Rozporządzenie wprowadza rozkład czasu służby: zmianowy oraz jednozmianowy. Stwarza jednocześnie możliwość ustalenia indywidualnego rozkładu służby strażaka przez kierownika jednostki organizacyjnej, jeżeli jest to uzasadnione warunkami lokalnymi lub sposobem pełnienia bądź potrzebą służby. Pozwala to na elastyczne wykorzystanie istniejącego potencjału ludzkiego w sposób najbardziej racjonalny.
Precyzuje, w niezbędny sposób, tryb udzielania czasu wolnego w zamian za służbę w wymiarze przekraczającym ustalone normy, uwzględniając rodzaj i organizację służby, sposób pełnienia dyżurów domowych, właściwość przełożonych do określania harmonogramu służby, okoliczności uzasadniające przedłużenie czasu służby ponad ustawowy wymiar, jak również niezbędny czas na wypoczynek strażaka po służbie oraz sposób prowadzenia ewidencji czasu służby, a ponadto określa grupy strażaków zwolnionych z pełnienia służby w porze nocnej, niedziele i święta.
Rozporządzenie określa w sposób szczegółowy czas rozpoczęcia, trwania oraz czas wolny po służbie z uwzględnieniem charakteru i czasu jej pełnienia. Określa wymiar przerw uzależniony od czasu pełnienia służby. Nakłada obowiązek przerw oraz precyzuje czas ich trwania podczas prowadzenia przez strażaka pojazdu samochodowego, jak również określa możliwość ich przedłużania w szczególnych przypadkach. Regulacje w tej materii zmierzają do zapewnienia optymalnych warunków pełnienia służby niezależnie od jej charakteru.
W projekcie rozporządzenia w szczególności wyartykułowano uprawnienia organów do ustalania dni wolnych od służby oraz dni służby w zamian za dni wolne. Określono przesłanki przedłużenia czasu służby strażaka ponad wymiar określony w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej.
W związku z zakładaną możliwością wyznaczenia strażaka do pełnienia dyżuru domowego projekt rozporządzenia określa sposób jego pełnienia, czas trwania, udzielanie czasu wolnego od służby, jeżeli strażak podczas dyżuru wykonywał czynności służbowe.
Przewidywany zakres regulacji określa strażaków w stosunku, do których odnoszą się ograniczenia do wyznaczenia pełnienia służby w porze nocnej oraz w niedziele i święta oraz powyżej 8 godzin na dobę.
Rozporządzenie nie wywołuje skutków finansowych wynikających z wejścia w życie.