Autor Wątek: Uprawnienia przydatne w PSP.  (Przeczytany 25255 razy)

Offline Alli_01

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 14, 2009, 22:39:51 »
Zobacz tu!może sam się wybiorę tylko nie powiedzieli mi jaka cena:(zależy od ilości osób...

http://www.mateco.pl/SZKOLENIA.1583.0.html

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 15, 2009, 23:06:30 »
@Ali no niestety ja już kurs mam za sobą:D w zeszłym tygodniu jeździłem do Wrocławia do OCSM. Ale nie ukrywam że mi się udało bo zadzwoniłem w poniedziałek a pani w powiedziała mi że akurat dziś się zaczął i jeśli złoże papiery do wtorku rano to jeszcze dopiszą mnie do dziennika. Tak też zrobiłem. W piątek miałem egzamin. Na wykłady uczęszczało 31 zawodowych strażaków ja byłem jedynym z OSP:D. Wszyscy z województwa dolnośląskiego. Egzamin mieliśmy na nowym podnośniku który dostała JRG 3 z Wrocławia. Świetny sprzęcik! A co do ceny kursu to we Wrocławiu płaciłem 700zł. Pozdrawiam.

Offline Trojan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 02, 2010, 17:11:04 »
ja mam pytanie czy uprawnienia SEP tez są punktowane?

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 02, 2010, 19:43:38 »
Tak. Są punktowane. Bo uprawnienia SEP uprawniają cię do obsługi agregatów prądotwórczych. Jednak dla nie-elektryka z tego co się dowiadywałem to bardzo ciężko jest je zrobić :-\

Offline Trojan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 03, 2010, 15:22:26 »
No właśnie, a ja jestem nie-elektrykiem:)
a jezeli chodzi o sama obsługe agregatów, to jaki kurs najlepiej zrobic?
szukalem troche o tym ale ciezko znalezc cos istotnego..

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 03, 2010, 16:11:42 »
No właśnie mój wuja jest elektrykiem i mówił że uprawnienia SEP są zarezerwowane tylko dla elektryków więc musisz być w tym stowarzyszeniu żeby móc je zrobić. Tak mi mniej więcej to wytłumaczył. No a jak byś chciał gdzieś po za SEP zrobić kursy to musiałbyś poszukać w jakimś zakładzie doskonalenia zawodowego albo coś w tym stylu. Myślę że wszędzie kurs jest taki sam. Ale znalazłem jeszcze coś takiego http://www.pali-sie.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=8&Itemid=12 więc może musiałbyś zadzwonić i wypytać bo tak dowiesz się najwięcej. Teraz możemy sobie tylko gdybać :-\

Offline Trojan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 03, 2010, 16:33:51 »
znalazlem cos takiego: http://www.zdz.iq.pl/index.php?n=74
tutaj jest chyba juz kurs dla no powiem zwykłych ludzi, a nie typowych elektryków:) wystaczy w sumie 18 lat
tylko jeszcze pytanie, bo tutaj jest napisane, ze jest to kurs do uprawnien do 1kv i od 1kv, które korzystniejesze do pracy w psp?

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 03, 2010, 17:03:28 »
znalazlem cos takiego: http://www.zdz.iq.pl/index.php?n=74
tutaj jest chyba juz kurs dla no powiem zwykłych ludzi, a nie typowych elektryków:) wystaczy w sumie 18 lat
tylko jeszcze pytanie, bo tutaj jest napisane, ze jest to kurs do uprawnien do 1kv i od 1kv, które korzystniejesze do pracy w psp?

tylko zauważ co po tym kursie będziesz miał. Nie dostaniesz uprawnień, a jak bys się dobrze zakręcił dowiedział jaki jest zakres tego kursu przygotowawczego to byś się sam w domu też tego nauczył.

Cytuj
3.  Rezultaty dla uczestników

    Przygotowanie do egzaminu kwalifikacyjnego, egzamin na uprawnienia przed Komisją    Egzaminacyjną ZDZ

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 03, 2010, 17:22:18 »
zeusss masz racje po tym kursie jesteś przygotowany do egzaminu. Ja miałem tak samo jak byłem na podnośniki po kursie dostałem zaświadczenie że brałem udział w kursie a potem miałem egzamin UDT. Tylko jest pytanie czy komisja egzaminująca nie chce jakiegoś świstka że ty się uczyłeś i wiesz o co chodzi a nie przeczytałeś raz książkę od znajomego elektryka.

Offline Trojan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 04, 2010, 11:38:52 »
no właśnie taki "świstek" jest chyba potrzebny do egzaminu
zreszta po kursie łatwiej zdac egzamin jeżeli sie wczesniej nie siedzialo w elektryce
a jeszcze co do tego uprawnienia do 1kv sa przydatne w psp? czy bardziej powyżej 1kv?

Offline korek1990

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 21, 2010, 18:06:56 »
Witam. Mam pytanko-czy przy rekrutacji do SGSP są brane pod uwagę dodatkowe umiejętności, typu posiadanie prawa jazdy, uprawnień do obsługi ciężkiego sprzętu, czy tylko liczy się matura i test sprawnościowy??

Offline michol89

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 21, 2010, 22:03:53 »
Kolego tylko matura i test sprawnościowy.
Zwykli ludzie, niezwykła robota!:)

Thomas_snc

  • Gość
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 19, 2010, 10:49:04 »
jeszcze co do tego uprawnienia do 1kv sa przydatne w psp? czy bardziej powyżej 1kv?
normalne że tym masz większy zakres tym lepiej. Oczywiście lepiej jest mieć więcej niż 1kv ale...
jako osoba która nie ma nic związanego z elektryką musisz mięć ukończone 18 lat i wtedy możesz zrobić do 1Kv. Jak zdasz egzamin będziesz mógł chyba przejść w dalszy zakres aczkolwiek nie jestem pewien czy nie ogranicza cie tylko do 1kv.
Osoby co nie mają nic związanego z elektryką mogą tylko do 1Kv....


Uprawnienia przydatne w PSP
- Prawo Jazdy A, B, C, E/C, D
- Uprawnienia płetwonurkowe
- Zawód Ratownika medycznego
- Uprawnienia obsługi ciężkiego sprzętu(czy tutaj jest na myśli uprawnienia koparko-ładowarki czy coś innego??)
- Uprawnienia HDS, SCRd
- Podestów ruchomych
- Uprawnienia sternika motorowodnego, stermotorzysty   
- Uprawnienia ratownika WOPR-u   
- Uprawnienia do obsługi agregatów prądotwórczych(uprawnienia SEP)
- Uprawnienia na obsługę dźwigów (stałych lub samojezdnych)
- Uprawnienia w zakresie ratownictwa wysokościowego.


 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2011, 14:29:57 wysłana przez Thomas_snc »

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 19, 2010, 13:00:43 »
Cytuj
Uprawnienia do obsługi wózka widłowgo
???  :gwiazdki: Po co?

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 19, 2010, 13:27:30 »
Cytuj
Uprawnienia do obsługi wózka widłowgo
???  :gwiazdki: Po co?

żeby na WS dorabiać jako magazynier  :mellow:

Thomas_snc

  • Gość
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 19, 2010, 16:20:21 »
napewno lepiej zainwestować pieniądze w HDS niż ten wózek ale jak ktoś ma za dużo kasy i chce podnieść kwalifikacje to zawsze można ;-) Ja osobiscie posiadam taki kurs ale nie robiłem go ze względu na straż tylko do pracy gdzie pracowałem.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 19, 2010, 22:12:24 »
Chciałbym wiedzieć, w której to komendzie punktuje się te wózki widłowe... Może tam jeżdżą nimi do akcji? Albo mają mocno rozbudowane kwatermistrzostwo i ręcznie nie ogarniają magazynu?
Odpowie ktoś? Anyone?

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2010, 22:48:29 wysłana przez rafal.bula »

Thomas_snc

  • Gość
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 16, 2011, 08:13:58 »
Tak ja ci odpowiem. Wózki widłowe nie są punktowane aczkolwiek są mile widziane tak samo jak uprawnienia na koparko-ładowarki. Po co komuś w PSP uprawnienia na koparko-ładowarki? nikt nie ma zamiaru stawiać bloków itp.
Ale prawda jest taka że np. w przypadku powodzi mamy budowę wału który osiąga długość 1km to łatwiej jest wrzucić na łychę 70 worków z piachem i przewieść je 500m na odcinek który jeszcze nie jest budowany niż dać  70 osobom worek który waży 15kg i by go nieśli 0,5km uwierz mi że 3 razy byś przeniósł i byś miał dość a z żywiołem wtedy trzeba walczyć nie ma na co czekać…
Tak samo jest z wózkami.
W Katowicach gdy w 200?r. którymś roku zawalił się dach z powodu dużego przeciążenia śniegiem i gwałtownego stopnienia który spowodował jego zawalenie. Przy tej konstrukcji jak występuje w takich halach(pręty stalowe itp.) jak myślisz był używany wózek czy nie? Myślę że sam zdołasz sobie na nie odpowiedzieć i jeszcze raz podkreślę uprawnienia na wózki są mile widziane

Offline płetwal998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 16, 2011, 09:54:13 »
rafal.bula po numerach operacyjnych można stwierdzić ze to wózek KG PSP  :mellow: ale może służy do wożenia dokumentów  :gwiazdki:

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 16, 2011, 10:33:28 »
Tak ja ci odpowiem. Wózki widłowe nie są punktowane aczkolwiek są mile widziane tak samo jak uprawnienia na koparko-ładowarki. Po co komuś w PSP uprawnienia na koparko-ładowarki? nikt nie ma zamiaru stawiać bloków itp.
Ale prawda jest taka że np. w przypadku powodzi mamy budowę wału który osiąga długość 1km to łatwiej jest wrzucić na łychę 70 worków z piachem i przewieść je 500m na odcinek który jeszcze nie jest budowany niż dać  70 osobom worek który waży 15kg i by go nieśli 0,5km uwierz mi że 3 razy byś przeniósł i byś miał dość a z żywiołem wtedy trzeba walczyć nie ma na co czekać…
Tak samo jest z wózkami.
W Katowicach gdy w 200?r. którymś roku zawalił się dach z powodu dużego przeciążenia śniegiem i gwałtownego stopnienia który spowodował jego zawalenie. Przy tej konstrukcji jak występuje w takich halach(pręty stalowe itp.) jak myślisz był używany wózek czy nie? Myślę że sam zdołasz sobie na nie odpowiedzieć i jeszcze raz podkreślę uprawnienia na wózki są mile widziane

Może w twojej komendzie są mile widziane. Ale w innej już nie... Nie pisz ogólnie co gdzie jest mile widziane bo z tym jest różnie. Jak będziesz opowiadał o takich akcjach, na których gdzieś coś się może przydać to wyjdzie na to że każdy zawód i każda profesja jest w straży mile widziana. Fryzjerki też są mile widziane, bo jak dziecko wkręci sobie coś we włosy, to wtedy może się przydać...

Odnośnie tych sytuacji co opisałeś to szczerze mówiąc nie spotkałem się jeszcze z akcją, w której strażak używa cywilnych pojazdów, np. koparki, wózka czy czegokolwiek. Najczęściej jak takowe są używane to jeżdżą nimi właściciele czy operatorzy...

Fakt przy naborze mogą być punktowane uprawnienia do obsługi ciężkiego sprzętu, ale nie fantazjował bym już o tym za bardzo.

Thomas_snc

  • Gość
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 16, 2011, 17:37:51 »
Tak ja ci odpowiem. Wózki widłowe nie są punktowane aczkolwiek są mile widziane tak samo jak uprawnienia na koparko-ładowarki. Po co komuś w PSP uprawnienia na koparko-ładowarki? nikt nie ma zamiaru stawiać bloków itp.
Ale prawda jest taka że np. w przypadku powodzi mamy budowę wału który osiąga długość 1km to łatwiej jest wrzucić na łychę 70 worków z piachem i przewieść je 500m na odcinek który jeszcze nie jest budowany niż dać  70 osobom worek który waży 15kg i by go nieśli 0,5km uwierz mi że 3 razy byś przeniósł i byś miał dość a z żywiołem wtedy trzeba walczyć nie ma na co czekać…
Tak samo jest z wózkami.
W Katowicach gdy w 200?r. którymś roku zawalił się dach z powodu dużego przeciążenia śniegiem i gwałtownego stopnienia który spowodował jego zawalenie. Przy tej konstrukcji jak występuje w takich halach(pręty stalowe itp.) jak myślisz był używany wózek czy nie? Myślę że sam zdołasz sobie na nie odpowiedzieć i jeszcze raz podkreślę uprawnienia na wózki są mile widziane

Może w twojej komendzie są mile widziane. Ale w innej już nie... Nie pisz ogólnie co gdzie jest mile widziane bo z tym jest różnie. Jak będziesz opowiadał o takich akcjach, na których gdzieś coś się może przydać to wyjdzie na to że każdy zawód i każda profesja jest w straży mile widziana. Fryzjerki też są mile widziane, bo jak dziecko wkręci sobie coś we włosy, to wtedy może się przydać...

Odnośnie tych sytuacji co opisałeś to szczerze mówiąc nie spotkałem się jeszcze z akcją, w której strażak używa cywilnych pojazdów, np. koparki, wózka czy czegokolwiek. Najczęściej jak takowe są używane to jeżdżą nimi właściciele czy operatorzy...

Fakt przy naborze mogą być punktowane uprawnienia do obsługi ciężkiego sprzętu, ale nie fantazjował bym już o tym za bardzo.

No w tym przypadku to jednak ty fantazjujesz bo gdy dziecku sie wkrecą w coś włosy to nie potrzeba na to żadnego certyfikatu, przeszkolenia czy 18 lat. Może to zrobić 6 latek i uratować taką osobę która zachowa ostrożność i nie skaleczy drugiej przecinając te włosy. Nie wiem czy dobrze rozumiem ale napisałeś to w ten sposób jak byś był w straż to nie wiem jak dłguo pracujesz aczkolwiek ja jeszcze w straży nie pracuje a już widziałem jak strażak jeździł koparką nie straży a z budowy ponieważ nie bylo opeatora a miał on doświadczenie w obsłudze tej maszyny i pomagał budować wały... Co do wózka to bez przesady ale ten kurs nie jest nie wiadomo jak drogi by ograniczać się do niego (kosztuje już 300zł), a sytuacja jaką opisałem wcześniej zawsze może wystąpić aczkolwiek nawet ten dokument podnosi twoje kwalifikacje...

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 16, 2011, 19:38:41 »
Opisana przez Ciebie historyjka bardzo mnie wzruszyła. Jednak muszę sprowadzić Cię na ziemię.

Żaden o zdrowych zmysłach dowódca nie wyśle strażaka, aby ten obsługiwał ciężki sprzęt, nie będący na ich wyposażeniu, nawet pomimo uprawnień. Niestety tak to w życiu bywa że wypadki chodzą po ludziach, jeśli pan strażak w koparce zrobiłby komuś krzywdę, to prokurator pozjadał by ich żywcem... To że widziałeś podczas układania wałów strażaka w koparce... Być może był to strażak z OSP, a koparka była jego. 

To że mam licencję pilota, nie upoważnia mnie do tego żeby wsiąść do samolotu i nim gasić las, bo akurat samolot stał na pasie a ja mam licencję...

Dodam również że tutaj ludzie chcą otrzymać konkretne wiadomości. Zatem zanim coś napiszesz sam dowiedz się jak to wygląda w realnym świecie.

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 16, 2011, 22:13:52 »
Niestety tak to w życiu bywa że wypadki chodzą po ludziach, jeśli pan strażak w koparce zrobiłby komuś krzywdę, to prokurator pozjadał by ich żywcem... To że widziałeś podczas układania wałów strażaka w koparce... Być może był to strażak z OSP, a koparka była jego. 

Ale jest jeszcze coś takiego jak "stan wyższej konieczności" i chyba walkę z czasem przy umacnianiu wałów można tak zdefiniować?
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 17, 2011, 08:18:00 »
Walka z czasem - może i coś w tym jest, ale - zresztą, sam zobaczysz za jakiś czas jak to w PSP wszystko działa. Coś na zasadzie takiej, jak policjant, który odda strzał ostrzegawczy, musi później pisać tonę papierów dlaczego to zrobił. Tak i tutaj bywa ze stanem wyższej konieczności.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Uprawnienia przydatne w PSP.
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 17, 2011, 09:30:41 »
Poza tym stan wyższej konieczności stosuje się tylko i wyłącznie w przypadku kiedy zachodzi możliwość uratowania życia ludzkiego. Nie wtedy, kiedy można sobie życie ułatwić, wożąc worki z piaskiem.