Autor Wątek: Skład Osobowy Wozu  (Przeczytany 30373 razy)

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #75 dnia: Grudzień 28, 2007, 21:01:32 »
Hmm jak kierowca jest na emeryturze to już raczej przekroczył 60 lat i nie może brać udziału w akcjach rat-gaś. Ot taki mały szczególik.

U nas kierowca ma 51 lat, jest na emeryturze i nie pracował wcześniej w żadnej z formacji mundurowych. Był po prostu górnikiem ;-)


"Jesteśmy małą jednostką (tylko żuczek ale niedługo się to zmieni) i wyjazdów mamy do roku nie więcej niż 10 ale prawdziwym problemem są w naszym regionie ludzie. Syrena zawyje to jest 3-4 strażaków a reszta holandia i niemcy!!! Dobrze że przynajmniej się to jakoś zazębia i jedni wyjadą a inni naszczęście przyjeżdzają. Jak przypadnie wekend to nie ma problemu raczej jest komplet. W rzadnym wypadku nie biorę do auta MDP! Na kurs szeregowych przymróżam oko, ale 18 lat musi być.
Dwa lata temu był w naszym regionie straszny wypadek, chłopaki z naszej gminy przejechali członka MDP z własnej jednostki którego nie wzieli do auta a on wsiadł na simsona i pojechał za nimi żeby zobaczyć co się dzieje. Jechali polną piaszczystą drogą paliło się ściernisko dojechali do rozwidlenia kierowca skręcił w prawo ale ktoś z załogi powiedział że tą drogą nie dojedziemy i że musi wytyłować i wjechać w tą drógą po tym manewrze kierowca zobaczył wrak simsona i chłopaka leżącego obok przed maską mercedesa.
Poprostu straszne, i tutaj moja prośba do dowódców, kierowców itd. UWARZAJCIE co dzieje się z tyłu."

Kiedyś był u nas podobny przypadek, chłopak swojego czasu spóźnił się na akcje i   
podążał rowerkiem tuż za wozem. Przed skrzyżowaniem kierowca gwałtownie zahamował a kolega namiętnie pocałował wóz w zderzak.


Wracając do tematu, z tym bywa różnie. W dzień powszedni do godziny 15 nie ma za bardzo co liczyć na pełną obsadę. Max 3 osoby. Po 15 i w nocy już prędzej zbierze się całą obsadę na wóz (5+1), ale też jest ciężko i niestety nie widzę lepszej przyszłości.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2007, 17:03:37 wysłana przez Emil »

Offline piotrek-p

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #76 dnia: Grudzień 28, 2007, 21:13:06 »
Witam
 Jestem tu nowy dopiero sie zarejstrowałem ,czytam wasze wypowiedzi i wnioskuje ze w szedzie jest podobnie czsem lepiej czasem gorzej, w mojej osp tez jest róznie ostatnia akcja to duży pozar  kilka jednostek, moja osp wyjazd na 2 wozy i obsaba 5 ludzi jedni powiedza mało, ale jak kazdy wie co ma robić i jest przeszkolony to robota jakoś idzie.

Offline strazak90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #77 dnia: Grudzień 31, 2007, 18:11:20 »
U mnie w jednostce tez jest róznie rano mozna liczyc na 3 do 5 osób ale juz po południu gdy cos sie dzieje jest pełna obsada..mamy autko na 9 osób ale zarejestrowane jest w nim tylko 6 i jak mamy 7 osobe albo 8 to z autka sie ich nie wygania ale to zadaza sie bardzo sporadycznie.pozdro

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #78 dnia: Marzec 24, 2008, 08:39:51 »
U nas jest różnie w obsadzie jadą czasem tylko 3 osoby ale jest tak że w razie potrzeb np pożar, wypadek dojeżdzamy swoimi samochodami jest nas kilku którzy mają własne "małe firmy" więc nie ma problemu z urwaniem sie z pracy. Srednia ilośc ratowników podczas działań to 8.5

Offline natalii

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #79 dnia: Marzec 26, 2008, 16:29:23 »
U nas jedzie pełen skład, czyli 6, ale gdy mieliśmy magirusa zarejestrowanego na 9 osób, to też nie było problemu z ludźmi.

Offline Rzeskiognik

  • "Śpieszymy z pomocą bo nie ma co zwlekać. Rycerze Floriana to my!"
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
  • ... i ósmego dnia Bóg stworzyl Strażaka :D
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #80 dnia: Maj 06, 2008, 14:23:15 »
Witam, u mnie w jednostce jest tylko Mercedes GBA na 6 osób (i Żuczek ale tego wolimy zostawić spokoju sam ledwo zipie:P). Do akcji wyjeżdża w godzinach popołudniowych komplet (6) chyba że dobiega jeszcze 2 to sie zapakują. Ale zastanawia mnie jak to jest potem ze spisem ludzi w rejestrach czy dyżurny może przyjąć zgłoszenie o większej ilości ludzi biorącej udział w akcji niż jest zarejestrowany samochód? Czy można dojechać cywilnymi autami? :huh: Strażaków u nas na szczęście nie brakuje ale z jednym samochodem za dużo nie zwojujemy:P
Z góry dziękuje za odpowiedz -_-

Pozdro dla wszystkich forumowiczów:D
"A jeśli taka wola Twa,
Bym życie dał w ofierze,
Ty bliskich mych w opiece miej.
O to Cię proszę szczerze"

Mały_Kazio

  • Gość
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #81 dnia: Maj 06, 2008, 17:25:03 »
Ale zastanawia mnie jak to jest potem ze spisem ludzi w rejestrach czy dyżurny może przyjąć zgłoszenie o większej ilości ludzi biorącej udział w akcji niż jest zarejestrowany samochód? Czy można dojechać cywilnymi autami? :huh: Strażaków u nas na szczęście nie brakuje ale z jednym samochodem za dużo nie zwojujemy:P
Z góry dziękuje za odpowiedz -_-

Pozdro dla wszystkich forumowiczów:D

dyżurny nie moze spisac wiecej osob niz jest miejsc w aucie. Wyjatkeim jest, gdy zdarzenie ma miejsce w niedalekim obrebie OSP - moga dojsc pieszo (jeżeli się mylę to mnie poprawcie).

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #82 dnia: Maj 06, 2008, 18:03:21 »
Jeżeli zdarzenie jest na terenie miejscowości, gdzie strażacy mogli dodatkowo dojść nie ma problemów z dopisaniem ich do wyjazdu. Mówimy tu o większych pożarach, klęskach żywiołowych itp., a nie 5 arów trawy, a 10 strażaków bierze udział w zdarzeniu.
Jeżeli chodzi o przejazd większej ilości strażaków w samochodzie pożarniczym zabrania to rozporządzenie w sprawie BHP strażaków biorących udział w akcjach, ćwiczeniach i szkoleniu.

Offline OSP Mogilno

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #83 dnia: Maj 06, 2008, 18:36:22 »
jesli u nas jest około 5-10 wyjazdów w roku to skłd jest zawsze full:P
mamy mercedesa sprintera na 9 osób i nie pamietam osobiśćie wyjazdu(jestem juz 5lat) zeby nie zjawiło sie tyle:P z reguły jest nas nawet więcej jednak ja mam komort bo mieszkam przy remizie:D moze kiedys bedzie u nas wóz bojowy i KSRG:P
małe OSP też wiele mogą : www.ospmogilno.pl

Offline Rzeskiognik

  • "Śpieszymy z pomocą bo nie ma co zwlekać. Rycerze Floriana to my!"
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
  • ... i ósmego dnia Bóg stworzyl Strażaka :D
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #84 dnia: Maj 06, 2008, 19:47:21 »
dyżurny nie moze spisac wiecej osob niz jest miejsc w aucie. Wyjatkeim jest, gdy zdarzenie ma miejsce w niedalekim obrebie OSP - moga dojsc pieszo (jeżeli się mylę to mnie poprawcie).
[/quote]

To waśnie słyszałem tylko się zastanawiałem czy faktycznie jest prawdą - wielkie dzięki:D
"A jeśli taka wola Twa,
Bym życie dał w ofierze,
Ty bliskich mych w opiece miej.
O to Cię proszę szczerze"

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #85 dnia: Maj 06, 2008, 20:47:55 »
U nas jest tak że do małych akcji typu gniazda os jedzie 2-4 osoby na większe jeśli nie ma składu dojeżdzamy prywatnymi autami bo większość z nas ma swoje "firmy" więc czesto jest tak że jestesmy np 10 km za poza jednostką. U nas nigdy nie bylo problemu z dopisaniem większej liczby ludzi niż 6 ale takjak zauważył jeden z chlopaków nie pisze sie 10 osób na "osy"

Offline piotrek-p

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #86 dnia: Maj 08, 2008, 23:04:14 »
wiecej osoób może byc gdy jest zdarzenie miejscowe usuwanie skutków wycieku oleju na drodze sprzatanie po huraganie lub obstawa jakiejs imprezy plenerowej bo wtedy im wiecej tym lepiej i szybciej ale jak jest wyjazd alarmowy to moze jechac tylko obsada wozu na ile pojazd jest rejestrowany niedawno mielismy manewry powiatowe i było wytkniete ze jedna jednostka przyjechała w wiekszym składzie osobowym niz pozwala na to samochód to jest jawne łamanie przepisów przy zagrozeniach miejscowych to czasami sam dojeżdzałem samochodem prywatnym tylko wstępowałem do jednostki po umundurowanie i do roboty

Offline szarik21

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #87 dnia: Maj 12, 2008, 17:02:30 »
U nas w jednostce jest zawsze komplet po tym jak młoda kadra weszła w nasze zastepy i zawsze jest 6 osobowa ekipa niestety bez starszych druchów poniewsz nie zdanżają.

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #88 dnia: Maj 30, 2008, 23:56:19 »
Mam takie pytanie:
W większości GCBA jest miejsce na 4 strażaków<kierowca,dowództa,2 ratowników> i jest podział na roty to od czego zależy w OSP podział na rote,od miejsca zajmowanego w wozie?
Xyz

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #89 dnia: Maj 31, 2008, 07:14:57 »
Podział na roty i zadania istnieje tylko w książkach nie poparty przepisami.
Tylko przepis BHP mówi że można przewozić tylu ratowników co posiada samochód.
Jeżeli dysponujecie tylko jednym autem z 4 miejscami to nie zachodzi potrzeba wyodrębnienia na roty, z góry wiadomo że jest tylko I rota i przejmuje zadania II roty, czyli czynności składowe zadania ratowniczego pracujących w ramach zastępu.
Działacie jako zastęp a rota działa w ramach zastępu.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline RescueMan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #90 dnia: Czerwiec 07, 2008, 17:55:41 »
Po pierwsze

pietro16 pisze o Dusznikach kompletną nieprawdę.

Jednostka OSP jest typu S-2 czyli Star 244GBM i Lublin2 SLRd.
Obsada w godzinach dziennych (gdy częśc druhów jest w pracy  czasem po za terenem miejscowości
to wspomniane 4 osoby są obsadą minimalną. Rzadko się zdarza, że obsada GBM to 4 ludzi.
Nie widziałem, aby pijany strażak wsiadał do wozu pijany.
Jednostka posiada 2rodzajowe alarmowanie.
Drobne zdarzenia (pożar śmietnika, trawy, powalone drzewa lub inne MZ nie stanowiące zagrożenia dla życia ludzi i ich mienia) druhowie alarmowani są tylko poprzez komunikaty sms na osobiste telefony komórkowe. Także do niby wspomnianego śmietnika 4 osoby wystarczą.
Gdy jednostka alarmowana jest to poważniejszego pożaru lub MZ łącznie z komunikatami sms PSK uruchamia syrenę alarmową.
Fakt w obecnych czasach, gdy każdy strażak szanuje swoją pracę często stawiany jest przed dylematem czy pozostac w pracy
czy zgłosi się do akcji. Wielu szefów zakładów nie wyraża zgody by w godzinach pracy strażacy OSP brali udział w akcjach.
Kiedyś było inaczej... :(

Offline 266

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #91 dnia: Czerwiec 08, 2008, 10:23:41 »
RescueMan

Zapomniałes dodac że dzusznki sa jedna z najbardziej moblinych jednostek w OSP w KSRG na terenie powiatu... Na satronie KP PSP Kłodzko w dziale statystyki od 2005 roku ich liczba przekracza rocznie  ponad 100... wyprzedzajac np OSP Szczytna S-5... Świadczy to o tym, że naprawde sa mobilni i dużyrni na PSK licza na nich, a zwłaszcza teraz po tym jak zlikwidowano JRG Kudowa Zdrój...

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #92 dnia: Czerwiec 10, 2008, 18:09:31 »
Posiadamy GBA 2,5/16 załoga 6 osobowa i w tylu jeździmy kierowca lub dowódca nie biora więcej w związku z zachowaniem przpisu. No i trzeba się spieszyć bo w obrębie remizy mieszka na 100 m 6 strażaków. Więc ekipa w miarę stała kto przyjdzie później może dojechać SLRt 3 osoby ale tylko i wyłacznie po uzyskaniu zgody PSK PSP.Są powoli male konflikty w zwiąku z tym iż Ci co mają dalej do remizy nie mają szans na wyjazd. Czasami ale to bardzo rzadko zabieramy ponad normę do zdarzeń w ktrórych potrzebna jest siła robocza a wyjazd jest wolniejszy i bez sygnałów. Czyli np. poszukiwania osoby zaginionej lub jak dziś około 14 krowa w studni wtedy potrzeban jest większa liczba osób. Ci którzy przychodzą na końću wiedzą że jadą na swoją odpowiedzialnoś i nie zostaną uwzględnieni w karcie wyjazdowej. Pozdrawiam!

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #93 dnia: Kwiecień 04, 2012, 18:17:44 »
Witam odświeżę trochę wątek. Mam taki problem posiadamy samochód GBA 3 osobowy np. jesteśmy wezwani do pożaru traw na dużej powierzchni gdzie będą potrzebni przede wszystkim ludzie do gaszenia podręcznym sprzętem gaśniczym. Na sygnał syreny zbiegło sie 7 osób 3 wyjechały GBA reszta dojechała prywatnym samochodem na miejsce pożaru, wszystkie te osoby były policzone na miejscu przez dowódcę i ujęte w meldunku. No ale niestety jak przyszło do podbicia w KP PSP zestawienia wyjazdów za I kwartał tego roku pojawił się problem bo pod nazwiskiem z naszej uczciwości było napisane ,, dh dojechał na miejsce akcji prywatnym samochodem ,, no i naczelnik powiedział że tak nie może być!!! Czy jest jakaś regulacja że członek  OSP który jest na miejscu akcji a nie przyjechał Samochodem Bojowym należy się ekwiwalent pieniężny???
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #94 dnia: Kwiecień 04, 2012, 19:18:48 »
Przede wszystkim - nie można ująć w meldunku więcej osób niż wynosi stan osobowy pojazdu.
Jeśli miałbyś GBA 6-coi osobowy, to masz ujęte 6 osób, nawet gdyby przyjechało 50-ciu strażaków.
A skoro jak piszesz masz GBA 3 osobowe - no to zrozumiałe, że tylko 3 osoby będą zawsze ujmowane w meldunku jako biorące udział w akcji.

To tyle mojego - chyba że koledzy z MSK znajdą na to jakieś wyjście...

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #95 dnia: Kwiecień 04, 2012, 19:48:51 »
Z własnych doświadczeń wiem, że może być inaczej. U nas co prawda nie pozwalamy strażakom na dojeżdżanie na miejsce akcji własnymi samochodami ale np. w tym roku mieliśmy zdarzenie w którym byli potrzebni dodatkowi ludzie i już przed naszym przyjazdem kilku "naszych" było na miejscu i na zakończenie akcji zostali wpisani do meldunku. Wyjechaliśmy 6 osobowym wozem   a w meldunku podałem 10 osób i nie było z tym najmniejszego problemu, ważne żeby na potwierdzeniu wpisać, że dotarli na miejsce własnym środkiem transportu. Ale w innych rejonach kraju może podchodzą do tego inaczej.

Offline CVY

  • str.
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
  • KP PSP
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #96 dnia: Kwiecień 04, 2012, 21:46:32 »
U mnie podchodzi się w prosty sposób... po prostu gdy jest za mało ludzi, prosi się o dodatkowe SiS. Nie ma czegoś takiego jak dojazd własnym transportem i dopisanie do meldunku... Zastęp liczy się jako obsada JEDNEGO samochodu, a nie np GBA + 2 osobówki...

Każdy kto przyjeżdża własnym transportem pomaga nam na własną odpowiedzialność i nie jest uwzględniany w żadnym meldunku i statystykach.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.956
    • JRG SGSP
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #97 dnia: Kwiecień 04, 2012, 22:04:49 »
W takim razie łamane jest u Was prawo.
Cytuj
art. 28. 1. Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny.
i basta! nawet jak dojedzie deskorolką albo przyjedzie na piechotę. Po to jest w meldunku część opisowa, żeby takie uwagi nanieść. Ba! W SWD jest nawet opcja zadysponowania pojedynczej osoby bez pojazdu :P

Cytuj
Każdy kto przyjeżdża własnym transportem pomaga nam na własną odpowiedzialność
Na jaką własną odpowiedzialność? Za wszystkich na miejscu akcji i tak odpowiada KDR, czy to strażak czy nie strażak, czy przyjechał GBA czy przyleciał na paralotni. Prawo jest w tej sytuacji jednoznaczne.

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #98 dnia: Kwiecień 04, 2012, 22:50:15 »
Piotr_W nie jeden raz miałem taką sytuacje że dyżurny prosił o jak najwięcej osób na miejsce i wtedy ich nie obchodziło czym dojadą. Podawałem czym wyjeżdżamy i ile osób rok temu jak mały strumyk wylewał po intensywnych opadach zapakowałem 7 osób i pojechałem. Dyżurny stwierdził że go to nie obchodzi czym oni przyjechali ważne że są i pomagają a i tak zostaną ujęci w meldunku. Co najśmieszniejsze nie ma przepisu że nie można ująć tych osób ponad stan że uczestniczyły w działaniach a jakiś punkt zaczepienia jest że im się należy ekwiwalent za udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych!
W takim razie łamane jest u Was prawo.
Cytuj
art. 28. 1. Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny.

Nie chodzi nam o pieniądze one i tak są przeznaczone  na OSP tylko o zasadę!!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2012, 22:53:26 wysłana przez OSP kreda »
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Skład Osobowy Wozu
« Odpowiedź #99 dnia: Kwiecień 05, 2012, 00:47:36 »
Jak czytam, że u kogoś nie ma czegoś takiego jak dojeżdżanie prywatnym autem to nie wiem co wy trenujecie?? Dawno czegoś równie mało poważnego słyszałem, jasne, że jak mam wezwanie i na raz ( u mnie GBA na 8 osób) pojedzie 4 chłopaków, a ci co maja dalej wpadają do remizy i lecą jak jest potrzeba, po to jest radiostacja w remizie jako ,,miejscowość 10" i zgłaszam do GBA że jadę lub czy mam jechać bo jest tyle i tyle osób. Ja w 90% jestem pierwszy na alarm, zawsze jak najszybciej wyjeżdża GBA  bo z okolicy wiem kto i jak szybko dotrze, reszta w razie potrzeby leci prywatnym. Może to zaskoczy tych co mają uparcie nastawione tylko na obsadę wozu, ale u mnie w ponad połowie akcji w tym roku był dojazd prywatny autem, podczas wyjazdu zgłaszam ile jedzie GBA, w trakcie akcji lub tuż po zgłaszam ile dojechało i w meldunku przy tych osobach stawiam TW ( transport własny). Zero problemów przy rozliczaniu itd.

Kolegom, którzy stawiają na wyjazdy typu kto pierwszy ten lepszy a reszta niech się buja życzę powodzenia, raz ,drugi trzeci ktoś z ,,młodych" się spóźni, nie zdąży to następnym razem w ogóle nie ruszy tyłka.


P.S Dzisiaj dla przykładu po południu w miejscowości XXX był wypadek, od razu poleciał od nas z miejscowości RRR GBA, 2 strażakom ( bardzo aktywnym) z XXX kazałem jechać już na miejsce ( dzwonią zawsze do mnie po otrzymaniu sms-a) a do GBA spakowaliśmy po prostu ich sprzęt i tak przy wypadku zamiast 3 miałem 5 ratowników...dziękuję za uwagę. Myślę że tak funkcjonuje nie tylko moja OSP, nawet jestem pewien bo swój powiat znam bardzo dobrze....
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2012, 00:51:41 wysłana przez Marcin1986 »