Autor Wątek: Metody samo doskonalenia w jednostkach  (Przeczytany 3424 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Metody samo doskonalenia w jednostkach
« dnia: Wrzesień 07, 2009, 14:51:44 »
Szanowne Koleżanki i Koledzy – jak w temacie .

Wszyscy narzekają na system szkolenia i doskonalenia w SP tak PSP jak i OSP. Może jakieś pomysły, własne doświadczenia . Nie ukrywam że bardziej interesują mnie te oddolne – niż systemowe , bo to pobożne życzenia często mogą być .

A wiec jak się szkolimy i doskonalimy . 

Pozdrawiam MIKO

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Metody samo doskonalenia w jednostkach
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 07, 2009, 15:19:00 »
Bardzo dobry temat
Sam się zastawiałem jak tu zrobić żeby było lepiej i na razie tylko kilka spotkań dotyczących umundurowania.UPS no i wyjściowy.
Oczywiście był ludek który zna się na rzeczy.

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Metody samo doskonalenia w jednostkach
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 07, 2009, 20:30:26 »
W mojej OSP chłopak który jest w  PSP przeprowadził takie szkolenie żeby wdrożyć się z sprzętem i poznać rozmieszczenie sprzętu na samochodzie, efekt był taki że każdy zachowywał się jak by przyszedł na piwo i przeszkadzali tym co chcieli coś z tego wynieść.

Offline wicher

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Metody samo doskonalenia w jednostkach
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 08, 2009, 19:28:34 »
U nas w OSP komendantem jest strażak z PSP. Robi nam co kilka miesięcy szkolenie z podstaw ratownictwa medycznego. Czyli zapoznanie z torbą, i trochę praktyki typu podanie tlenu założenie kołnierza ortopedycznego. Jak to zrobić oraz kolejność wykonywania tych czynności. Ostatnio było takie szkolenie mimo sezonu "żniwnego" było nas kilkunastu i wszyscy zachowywali się poważnie mam na myśi żę brali aktywny udział w ćwiczeniach i myśle że takie coś powinno być przprowadzane w każdaj OSP. A najlepiej by było gdyby robiła to osoba przeszkolona w tej dziedzinie np ratownik medyczny  wydelegowany przez zarząd gminny czy powiatowy na serie szkoleń. Chodzi mi o to że przydały by się takie spotkania ponieważ nie każda jednostka jest w KSRG i nie każdy ma kurs ratownika medycznego a z takimi sprawami lepiej być na "świeżo".

Offline tomek7826

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: Metody samo doskonalenia w jednostkach
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 08, 2009, 19:43:45 »
u mnie czegoś takiego nie ma. nikomu się nie chce tego robić a jak wychodzę z propozycja to słychać POMYŚLIMY O TYM.
...więcej zajęć robię z MDP niż ze strażakami... // mamy dostać fantoma to słyszałem glosy PO CO NAM TO.. a jak przed jednostką zemdlał mężczyzna to tylko prezes się ruszył a 2 stało w garażu i komentowało...

Offline west

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
  • OSP siły napędowe polskiego pożarnictwa
Odp: Metody samo doskonalenia w jednostkach
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 08, 2009, 21:20:31 »
u mnie czegoś takiego nie ma. nikomu się nie chce tego robić a jak wychodzę z propozycja to słychać POMYŚLIMY O TYM.

u mnie podobnie jak kolega napisał, no ale czego żądać od tej dzisiejszej młodzieży tyko pikowanie w głowie, a jak przychodzi co do czego to tylko komentarze i nic więcej.

coraz ciężej o dobrych ludzi do OSP jedno pokolenie się starzeje, a nowe pożal się...

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Metody samo doskonalenia w jednostkach
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 09, 2009, 07:08:01 »
west zgodzę się z tobą. Ale już jak byś ich poczęstował na takim " samo doskonaleniu " piwem to każdy by przyszedł. Podobnie idzie u nas gdy mamy jechać na zabezpieczenie jakieś imprezy masowej bądź po prostu sprzątać, jest parę ludzi która to robi bo chce żeby to jakoś wyglądało a jest parę którym to lata bo poco oni się mają brudzić jak to ich nie dotyczy.

Offline Kasper

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Metody samo doskonalenia w jednostkach
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 11, 2009, 10:15:57 »
Idealnych metod nie ma. Można się postarać i zrobić/zorganizować choć kilka w roku szkoleń symulacyjnych dla podtrzymania kondycji m.in. psychicznej.

Doskonalenie z pozoracją jest moim zdaniem atrakcyjną formą zajęć.

Nie wystarczy jednak zapewnienie atrakcji. Załoga musi mieć przekonanie, że ćiwczenia będą przydatne. Zmuszanie do ćwiczeń jest wyjątkowo szkodliwe, ponieważ buduje i wzmaga niechęć do tego rodzaju czynności. To niekorzystne zjawisko może mieć przełożenie w działaniach.

Symulacje zdarzeń:

Charakteryzacja jednego poszkodowanego zajmuje od 5-15min. Wystarczy nieco zdolności plastycznych i inwencja.

Począwszy od scenariusza z urazem w zakładzie pracy gdzie operator sprzętu mechanicznego ulega wypadkowi:


...przez najzwyklejszy scenariusz z upadkiem z wysokości:


Po hardcorowe scenariusze, ale nie bez podstaw. Np. Tutaj ratownicy mają możliwość doświadczenia kontaktu z materiałem zakaźnym... Jest szansa, że w prawdziwych działaniach nie będą klękać w kałużach krwi:


Scenariusze realizowane z większym rozmachem to już sprawa osobna. Tygodnie albo i miesiące przygotowań.
Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare. Cyceron.

Oceniając człowieka pomyśl, co byłby wart, gdyby nie był na stanowisku. Oscar Wilde

Offline Tomcio1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 114
Odp: Metody samo doskonalenia w jednostkach
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 13, 2009, 18:43:39 »
Ochotnicze Straże Pożarne z gminy Sobótka (powiat wrocławski) zabawiły się w tą niedzielę w taki oto sposób: http://www.remiza.com.pl/news/1479/Gmina_Sobotka__Cwiczenia_z_zakresu_ewakuacji_i_ratownictwa_medycznego_KSRG_.html

Warto nadmienić, iż to własna inicjatywa tamtejszych strażaków, z nieliczną pomocą osób spoza strażackiego środowiska gminy. Wszystko własnymi środkami, z poświęceniem własnego czasu.