Pożarnictwo > Ratownictwo Medyczne

Potrącony pieszy...

(1/7) > >>

Michaszs:
Witam!
Mam pytanie do koleżanek i kolegów ratowników, mianowicie jesteście świadkami potrącenia pieszego na przejściu dla pieszych. Samochód uderzył z prędkością około 40km/h. Osoba ta jest nieprzytomna. Nie macie przy sobie żadnej apteczki. Nikt z przechodniów i gapiów nie umie/nie chce udzielić pierwszej pomocy, jesteście sami, co robicie?
Prosiłbym o wymienianie czynności po kolei, ponieważ zastanawiam się czy zrobiłem wszystko jak trzeba.
Pozdrawiam. Michał

Kasper:
Zwykła PP:
1. Ocena sytuacji w miejscu zdarzenia;
2. Ocena zagrożeń (w tym bezpieczeństwo własne);
3. Ocena stanu poszkodowanego (jeśli wielu lub nie masz do niego dostępu wezwanie pomocy 112 :)):
a. AVPU - przytomność;
b. AB (kontrola drożności i oddechu) -jeśli brak prawidłowego oddechu wezwij pomoc 112 (gdy jesteś po kursie RM KSRG sprawdź krążenie - to nie błąd, Pogotowie dostanie bardziej szczegółową inf. o stanie poszkodowanego)
4* Zaopatrzenie/usunięcie odwracalnych przyczyn zatrzymania krążenia - przed AVPU i ABC jeśli występują np. krwotok;
5. Badanie urazowe;
6. Zaopatrzenie wykrytych urazów;
7. Jeśli konieczne i brak przeciwwskazań - odpowiednia pozycja.
8. Komfort termiczny;
9. Opieka do przybycia PR.

Pomocne też będzie: BLS - wytyczne ERC2005

zero-11:

--- Cytat: Kasper w Wrzesień 06, 2009, 10:25:20 ---Zwykła PP:
3. Ocena stanu poszkodowanego (jeśli wielu lub nie masz do niego dostępu wezwanie pomocy 112 :)):

--- Koniec cytatu ---

Ja powiedziałbym, że pomoc należy wezwać zawsze, nie tylko wtedy, gdy nie ma dostępu do poszkodowanego. Tym bardziej nie będzie to trudne, bo są przecież inni przechodnie, którzy może nie potrafią lub nie chcą udzielić pomocy, ale wykonać tel. chyba mogą. Delikatna perswazja słowna i nie odchodząc od poszkodowanego, nie przerywając PP, mamy rozwiązany problem powiadomienia PR.

Kasper:
Sorki, tu się wyraziłem nieprecyzyjnie. Naprawiam to:
Chodzi o pkt. 3. - jeśli ratownik w BLSie nie może dotrzeć do poszkodowanych lub jest ich wielu, powinien wezwać pomoc bez oceny stanu. Ocena stanu wpływa na dotarcie do poszkodowanego. Gdy ZRM otrzymuje wiadomość, ze poszkodowany nie oddycha - drą ryzykując własne życie i innych użytkowników dróg. Nie będą ryzykować po ocenie i informacji, że poszkodowany ma złamany paznokieć. Zły stan poszk. jest motywacją do szybkiego nie do końca bezpiecznego dotarcia w miejsce wezwania.

przemo571:
Dlaczego numer 112 :huh: Nie było by lepiej 999  :pyt:

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej