Autor Wątek: Co Sądzicie O Pseudo Oficerach?  (Przeczytany 13072 razy)

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Co Sądzicie O Pseudo Oficerach?
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwiec 02, 2005, 01:40:55 »
Dawno tu nie byłem. Widzę jednak, że dyskusja trwa nadal. Padło pytanie co z tym zrobić. A no nic i to nie dlatego, że nie można z tym nic zrobić tylko dlatego nie da się z tym nic zrobić. Dalej informatyk, kadrowiec, księgowy, kwatermistrz, technik, radca prawny, specjalista od BHP po 9-cio miesięcznym kursie będzie jeździł pewnie do zdarzeń pełniąc funkcję oficera w dyspozycji KW lub KP i będzie mógł przejmować dowodzenie od d-cy zmiany, który ukończył SGSP, S.A. czy S.A. i studia cywilne. Co prawda tak wyglądają zapisy nowej ustawy ...
3. Na stanowiskach oficerskich wymaga się posiadania co najmniej tytułu zawodowego inżyniera pożarnictwa lub uzyskania uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa w toku postępowania o uznanie, nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej, kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego - inżyniera pożarnictwa.
4. Stanowiska oficerskie, z zastrzeżeniem ust. 5, mogą zajmować również strażacy posiadający wykształcenie wyższe o kierunku przydatnym w Państwowej Straży Pożarnej oraz:
1) tytuł zawodowy technika pożarnictwa
lub uzyskanie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu technika pożarnictwa w toku postępowania o uznanie, nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej, kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego technika pożarnictwa lub
2) ukończone przeszkolenie zawodowe, o którym mowa w art. 53 ust. 2 pkt 2 lit. a.
... i wydawałoby się, że jest wszystko jasne ale myślę, że nasi prawnicy i z tym problemem sobie poradzą żeby ww mogli brać swoje dodatki i max wymiar urlopu bo przecież ci panowie nie pójdą teraz do S.A., a powinni bo pkt 5 mówi tak...
5. Stanowiska oficerskie związane z kierowaniem działaniami ratowniczymi mogą zajmować strażacy posiadający wykształcenie wyższe o kierunku przydatnym w Państwowej Straży Pożarnej, którzy posiadają tytuł zawodowy technika pożarnictwa i ukończyli przeszkolenie zawodowe, o którym mowa w art. 53 ust. 2 pkt 2 lit. a.
... i co, i dalej będą przyjeżdżać panowie bez hełmów, ubrań ochronnych i odpowiednich butów.
Myślę, że nikogo nie uraziłem, ale jak mi się wydaje taka jest prawda. Ok. 50 % to kursanci bez SA więcej kto będzie pełnił służbę oficera ? Nie jest to jednak problem podziału bojowego. A jeśli chodzi o różnicowanie, to kto to robi najlepiej i najwyraźniej pokazał ten rok, bo ciężko kogoś lubić jak jest się przez niego nie lubianym.
ps. Strażak998 czy mógłbyś rozwinąć swoją wypowiedź „Jeśli masz mł. kpt. po cywilnej uczelni i tytuł licencjat lub inż., to jeśli chcesz dalej awansować trzeba zrobić zaocznie SGSP - magisterkę.”  i dalej „Sprawdziłem te info u samej góry.” Bo jeśli się zrobi w 1,5 roku magisterkę to co ta da. A co jeśli ktoś ma z cywila mgra to co wtedy ? Byłbym bardzo wdzięczny za podpowiedź.
Pozdrawiam wszystkich i tych co jeżdżą do zdarzeń i tych jeździć już nie będą, ale czy to ptrawda tego nie wiem.

W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Co Sądzicie O Pseudo Oficerach?
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwiec 02, 2005, 07:47:28 »
Cytuj
i dalej będą przyjeżdżać panowie bez hełmów, ubrań ochronnych i odpowiednich butów.
Myślę, że uraziłeś absolwentów SA, którzy - wg mnie - mają lepsze przygotowanie do działań ratowniczo - gasniczych niż absolwenci SGSP.

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 610
Co Sądzicie O Pseudo Oficerach?
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 02, 2005, 11:02:57 »
Myślę, że nikt tu nikogo nie uraził. Takie sa po prostu chore przepisy w naszym kraju.
Do nowego. Odpowiadając na Twoje pytanie, jeśli pracujesz na podziale, masz I-szy stopień oficerski, mł. kpt. po studiach cywilnych, to chcąc dalej awansować w stopniu musisz zrobić mgr SGSP. Studia cywilne uprawniają do nadania I-szego stopnia. Kolejne stopnie oficerskie, otrzymasz po ukończeniu studiów na SGSP. Niestety. Wymyslono, że oficer na podziale ma inne kwalifikacje  niż oficer na 8 godzin. 8 - godzinny może awansować normalnie po studiach cywilnych. Podziałowy musi mieć ukończone SGSP. Pozostawiono tu furtkę dla jedynie słusznej uczelni.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2005, 11:05:24 wysłana przez strazak998 »

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Co Sądzicie O Pseudo Oficerach?
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwiec 02, 2005, 12:58:23 »
do broksa- nie przesadzaj z tymi kosztami (20 zł.  za awans-zresztą byłyby to wyjątki wśród oficerów), a także już teraz rządzą mną nie tylko młodsi oficerowie ale i aspiranci i jakoś teraz temu nic nie przeszkadza
co do dalszej dyskusji to uważam że może tak byśmy zajeli się podoficerami którzy robili i robią średnie wykształcenie na 1 rocznym zaocznym studium- tym panom nie przeszkadza że inni musieli uczyć się po 4,5 lat aby uzyskać średnie-jest to zapewne podobnie procentowo zjawisko co i awanse wśród zdobywania oficera.
od razu wyjaśniam że nie jestem za tzw. przyszywanymi oficerami
dla mnie stopień oficera to [po szkole sgsp lub aspirantce pod warunkiem że zrobił wykształcenie wyższe o profilu przydatnym dla służby tj.chemia,budownictwo, ratownictwo medyczne itp. a nie śmieszne rolnictwo,marketing , po,zeologia  

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Co Sądzicie O Pseudo Oficerach?
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 02, 2005, 22:06:53 »
strażak998 - dziękuję za odpowiedź
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Co Sądzicie O Pseudo Oficerach?
« Odpowiedź #55 dnia: Czerwiec 04, 2005, 13:56:30 »
Pseudo oficerem, czy pseudo strażakiem nie staje się dlatego, że kończyło się taką czy inną szkołę. Jeśli mamy do czynienia z mendą to nie wiem ile skończyłaby szkół strażackich nie będzie prawdziwym strażakiem. Porządny „cywil” po uczelni przydatnej w PSP i predyspozycjami w służbie może być spoko strażakiem / oficerem.
Innym tematem jest robienie z cywilnych pracowników strażaków – prawdopodobnie jest to niepotrzebne, raczej można byłoby pomyśleć o zwiększeniu dla nich kasy, żeby chcieli u nas pracować, a nie zwiększać im kasę poprzez robienie z nich strażaków.
 
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Co Sądzicie O Pseudo Oficerach?
« Odpowiedź #56 dnia: Czerwiec 04, 2005, 14:23:41 »
mniej wiecej to mialem na mysli wodnik na poczatku tego topicu.
wszystko zalezy od czlowieka !
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Co Sądzicie O Pseudo Oficerach?
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwiec 05, 2005, 16:37:23 »
Więc tak gość : @ Arieso zarzucił temat i milczy przeczytałem co kto ma do powiedzenia i nie wytrzymałem, muszę się pisemnie nie zgodzić z zakłądającym temat.

Z tego co piszesz to jak mniemam skończyłeś SGSP i masz jakieś anse do oficerów którzy usyskali ten stopień w sposóg inny niż SGSP.
Specjalistów po SGSP widziałem wielu przy czym raczej z tych co znam to nie byli specjalistami a jedynie potrafili kreować się na gwiazdy.  Pozdrawiam tu natomiast wszystkich z długą praktyką i to nie z praktyką biurkową choć i oni muszą być :)
Młodzież po SGSP, która mi do działań przyjeżdża i nie wie co z sobą począć już nie móiąc o przejęciu i poprowadzeniu działań serdecznie też pozdrawiam.

Arieso wiesz ktoś wymyślił, że będą takie a takie ścieżki zdobycia kwalifikacji oficerskich i to trzeba honorować. Nikt sam się nie nazwał oficerem a takową nominację uzyskał.

Jeżeli ktoś otrzymał stopień oficerski po zootechnice to świadczy o głupocie tego co o ten stopień z wnioskiem wystąpił. Natomiast nie wydaj mi się aby to było możliwe. Ale znam gości po pedagogice i tu coraz częściej jestem za tym aby takich gości premiować stopniem oficerskim, zwłaszcza jak ktoś skończył w cywilu pedagogikę specjalną bo oststnio w naszych szeregach powinno być bardzo dużo takich osób aby uzdrawiały sytuację. a po SGSP.... no pedagokika jest i owszem ale albo na kiepskim poziomie albo nie potrafią stosować nabytej wiedzy.

A co do ograniczeń w stopniu i funkcji to myśli te:
są Alegorią - trudne słowo - wybujałej, kolorowej i obrazkowej fantazji piszącego  post, a myśl o ograniczeniu takich ludzi w awansie w stopniu jest metaforą - jeszcze trudniejsze słowo - mądrości użytkownika Arieso

Na poważnie w pierwszej kolejności ograniczyłbym możliwości awansu osobą o podobnym rysie charakterologicznym jaki jest przypisany tobie człowieku bo ty mały hitler rośniesz.

Zapomniałem się podpisać "pseudooficer"
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2005, 16:38:01 wysłana przez fireman »

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 610
Co Sądzicie O Pseudo Oficerach?
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwiec 06, 2005, 09:18:07 »
I o to własnie chodzi. Mniej więcej. Już kiedys o tym pisałem. Oficera strażak powinien dostać po długoletniej praktyce. Zdobywając kolejne stopnie i szlify podczas służby. Pracę powinno zaczynać się od zwykłaego szarego strażaka, jeżdżąc na szmacie na koszarach, aż do chwili powieżenia obowiązków d-cy zastępu, czy sekcji. Wtedy tacy decydenci wiedzieli by czym to pachnie i jak to smakuje takie życie w trakcie wymyslania nowych bzedtnych przepisów. Zobaczcie ilu oficerów po SGSP rozpoczyna prace na podziale. No chyba że muszą. Albo sa napaleńcami. Chowają się po biurach. Ilu takich jest w KP, KM, KW a nawet w KG którzy ognia nie widzieli. A jeśli widzieli to podczas szkoły na ćwiczeniach, albo jak pojechali do pomocy innej JRG. Jeśli strażak miałby przejść ścieżkę od samego dołu to ilu słabych po drodze by się wyłamało. A tak w obecnej sytuacji jada na plecach (garba) tatusia, wujka albo innego znajomego wysoko postawionego. A potem przychodząc do JRG następuje zderzenie z szarą rzeczywistością. I to samo tyczy się aspirantów , nie tylko oficerów. Możliwość rozpoczęcie słuzby od najniższego stopnia wyeliminowałaby takie sytuacje. Strażak szkoląc się , podnosząc swoja kwalifikacje, nawet na studiach cywilnych, typu chemia, budownictwo, prawo i inne przydatne w PSP zdobywa kolejne stopnie "wtajemniczenia", awansuje i docenia to, bo wiem że zyskał to swoją pracą. A tak, dostał 2 gwiazdki po SGSP i myśli że wszystkie rozumy pozjadal. Jadąc do akcji wychodzi szydło z worka. Pewnie każdy z nas mógłby coś o tym powiedzieć. Mieliście doczynienia zarówno z oficerem po SGSP i po cywilnych. Więc sami potraficie ocenić.  

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Co Sądzicie O Pseudo Oficerach?
« Odpowiedź #59 dnia: Czerwiec 06, 2005, 15:13:20 »
Popieram zdanie firemana i strazaka998 w 100%. Jak juz wczesniej pisałem SGSP nie ma zadnej wyłącznoscii i recepty na dobrych oficerów. A jak sami widzimy bardzo czesto Ci co latami taki tytuł zdobywali są o niebo lepsi od tych po SGSP.