Autor Wątek: Prezes OSP - wymagania wiekowe.  (Przeczytany 15993 razy)

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 08, 2009, 15:30:50 »
Owszem ustawa pozwala aby osoba która ukończyła 16 lat była członkiem zarządu, ale - większość członków zarządu musi być pełnoletniai najprawdopodobniej własnie po to, aby takie funkcje jak np naczelnik czy prezes, skarbnik mogły przejąć osoby którym łatwiej będzie się poruszaać w różnych urzędach.
Nie można zabronić młodemu członkowi zwyczajnemu OSP którego wiek zawiera się w granicach 16 - 18 głosować i kandydować do Zarządu OSP ponieważ stanowi to naruszenie art 3.2. ustawy o stowarzyszeniach. Należy też pamiętać że ustawa jest wyższym aktem prawnym niż statut OSP.

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 08, 2009, 15:39:50 »
hmm w jednosce oddalonej pare km odemnie zyje najstarszy czynny prezes osp ma chyba 85 lat i niedawno dostal list i medal od samego Pawlaka wiec chyba zadnego ograniczenia wiekowego nie ma skoro on jeszcze pelni ta funkcje fakt faktem ze ta jednostka pelni tylko funkcje reprezentacyjna ale prezes jest prezes

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 08, 2009, 16:06:20 »
Ale każdy przyzna rację, że bardziej doświadczony jest prezes co na 85 lat niż ten co ma 16. Poza tym odpowiedzcie sobie na pytanie, czy poparlibyście kandydaturę 16 latka na prezesa ??

Offline Kluza

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Wiceprezes i dowódca Zastępu
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 08, 2009, 17:16:49 »
jakby ktos z moich rowiesnikow kandydowal lbo o rok mlodszy czyli ci 16-17-18 latkowie to ja bym to odebral jako zart i mysle ze starzy wyjadacze tez by tak pomysleli i by go nie poparli i raczej wysmiali
pewnego razu umówiłem się z piękną kobietą. ubrałem najlepszy ciuch , najlepszy perfum i kupiłem kwiatka. idąc na miejsce spotkania usłyszałem syrenę. Rzuciłem kwiatka w błoto i pobiegłem do remizy , skąd wyjechaliśmy na pożar. dziewczyna się na mnie obraziła i już nigdy więcej ze mną nie umówiła. koledzy mieli mnie za największego frajera. jak mogłem tak postąpić? ja odpowiedziałem : " gdyby taka sytuacja się powtórzyła zrobiłbym to samo! i nigdy w życiu bym tego nie żałował !" Powołanie..

Offline sb11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 08, 2009, 17:29:57 »
Cytuj
jakby ktos z moich rowiesnikow kandydowal lbo o rok mlodszy czyli ci 16-17-18 latkowie to ja bym to odebral jako zart i mysle ze starzy wyjadacze tez by tak pomysleli i by go nie poparli i raczej wysmiali

Ale mnie nie interesuje to na kogo oddałbyś głos i jak to przyjął.
Pytanie w pierwszym poście sformułowałem jasno.

Przepraszam, ale cynizm i sarkazm co poniektórych forumowiczów zaczyna być bardzo irytujący.

Offline Kluza

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Wiceprezes i dowódca Zastępu
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 08, 2009, 20:00:13 »
ja odpisalem kolesiowu i przede mna;) i chyba mi przyznasz racje ze by tak bylo.  na pytanie w pierwszy poscie juz dawno odpowiedzialem


Dop. moderatora: Jeśli wypowiedź kierujesz do jednego użytkownika użyj Prywatnej Wiadomości.
Przestrzegaj zasad ortografii! / Sylwek
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2009, 08:03:38 wysłana przez Sylwek »
pewnego razu umówiłem się z piękną kobietą. ubrałem najlepszy ciuch , najlepszy perfum i kupiłem kwiatka. idąc na miejsce spotkania usłyszałem syrenę. Rzuciłem kwiatka w błoto i pobiegłem do remizy , skąd wyjechaliśmy na pożar. dziewczyna się na mnie obraziła i już nigdy więcej ze mną nie umówiła. koledzy mieli mnie za największego frajera. jak mogłem tak postąpić? ja odpowiedziałem : " gdyby taka sytuacja się powtórzyła zrobiłbym to samo! i nigdy w życiu bym tego nie żałował !" Powołanie..

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 08, 2009, 20:43:15 »
Nie można zabronić młodemu członkowi zwyczajnemu OSP którego wiek zawiera się w granicach 16 - 18 głosować i kandydować do Zarządu OSP ponieważ stanowi to naruszenie art 3.2. ustawy o stowarzyszeniach. Należy też pamiętać że ustawa jest wyższym aktem prawnym niż statut OSP.
Nie jestem prawnikiem ,ale mam wrażenie ze jest troche inaczej . Niewątpliwym faktem jest że ustawa jest wyższym aktem od Statutu, ale  Ustawa o stowarzyszeniach mówi że "Małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą należeć do stowarzyszeń i korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego" co chyba należy rozumieć jako możliwość dania im takiego prawa  ( określonego w Statucie) , a nie jako obligatoryjny obowiązek udzielania im tych samych praw co osobom pełnoletnim. Gdyby ustawodawca chciał zastosować taki oblig to zapewne byłby zapis w stylu "Małoletni w wieku od 16 do 18 lat należacy do stowarzyszenia mają te same prawa wyborcze co członkowie pełnoletni".

Drugim spostrzeżeniem który mi się nasunął przeglądając ten watek to fakt , ze dyskusja toczy się w zasadzie wokół wzorcowego statutu OSP.  Trzeba jednak pamiętac że to tylko WZÓR , a każda jednostka winna przyjąc swój statut i moze się on nieco różnić od tego wzorcowego - my wprowadziliśmy trochę poprawek w stosunku do tego wzoru, część zapisów wyrzuciliśmy, część nieco zmieniliśmy.  Podczas rejestracji w KRS nie wniesiono zastrzeżeń do naszego  Statutu. I dlatego proponuję aby każdy sprawdził we własnym statucie  zapisy które go interesują, a nie opierał się na WZORCOWYM Statucie.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 09, 2009, 12:44:17 »
Opierając się na zapisach wzorcowego statutu należy spojrzeć dalej a tam jest napisane, że prezes oprócz reprezentacji na zewnątrz, podpisuje dokumenty, podejmuje zobowiązania, równiez finansowe a jest to nic innego jak czynności prawne wykonywane w imieniu osoby prawnej jakim jest stowarzyszenie, więc jasne jest, że tej funkcji nie może pełnić osoba małoletnia. Każdy taki ewentualny wybór powinien być zakwestionowany przez KRS. Aha i jeszcze jedno tak jak dyrektor szpitala nie  musi być lekarzem tak prezes nie musi być strażakiem chodzi o kwalifikacje i szkolenia. On ma sprawnie kierować pracami zarządu a co za tym idzie, zarządzaniem jednostką. Od spraw operacyjnych jest naczelnik, on niewątpliwie musi posiadać przeszkolenie no i aby go uzyskać być pełnoletnim.
Pozdrawiam

Offline Kluza

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Wiceprezes i dowódca Zastępu
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 09, 2009, 14:50:47 »
Fredek poczytaj co my na ten temat pisalismy od samego poczatku a potem cos napisz:P doszlismy juz do tego wniosku co ty. jesli Prezesem bylaby osoba nieletnia na podpisy moze wyreczyc do wiceprezes

Dop. moderatora: Jak wyżej - jeśli wypowiedź kierujesz do jednego użytkownika użyj Prywatnej Wiadomości.
Przestrzegaj zasad ortografii! / Sylwek
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2009, 08:04:19 wysłana przez Sylwek »
pewnego razu umówiłem się z piękną kobietą. ubrałem najlepszy ciuch , najlepszy perfum i kupiłem kwiatka. idąc na miejsce spotkania usłyszałem syrenę. Rzuciłem kwiatka w błoto i pobiegłem do remizy , skąd wyjechaliśmy na pożar. dziewczyna się na mnie obraziła i już nigdy więcej ze mną nie umówiła. koledzy mieli mnie za największego frajera. jak mogłem tak postąpić? ja odpowiedziałem : " gdyby taka sytuacja się powtórzyła zrobiłbym to samo! i nigdy w życiu bym tego nie żałował !" Powołanie..

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 10, 2009, 07:24:38 »
Nie mają młodociani tych samych praw - ponieważ jak pisałem i jak mówi ustawa nie może ich być więcej niż 50% w składzie zarządu. Ale ustawa zapewnia im możliwość czynnego i biernego prawa wyborczego. To zarząd OSP wybiera prezesa a nie walne zebranie, zarząd stanowi większość osób pełnoletnich i ci pełnoletni winni wybrać na prezesa kogoś spośród siebie, to by musiała być skrajna nieodpowiedzialność członków zarządu by wybierać nieletniego na funkcję prezesa, bo kto z Związkowców albo z PSP będzie rozmawiał z dzieciakiem na poważne tematy? Jednostka OSP sama by się ośmieszyła i zdegradowała.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 10, 2009, 09:27:44 »
jesli Prezesem bylaby osoba nieletnia na podpisy moze wyreczyc do wiceprezes
I tu mylisz się szanowny kolego. Prezes reprezentuje na zewnątrz, podejmuje zobowiązania nie wiceprezes, nie naczelnik, nie skarbnik. Wyobrażasz sobie go zakładającego np. konto w banku czy konsultującego zapisy umowy np. do KSRG? Pomijając oczywiście wszystkie inne pozaprawne aspekty. W pierwszym przypadku nikt z nim nie będzie rozmawiał - niezbędne dokumenty to statut z najważniejszym punktem opisującym sposób reprezentacji (ksero ląduje w aktach banku) i dowód osobisty prezesa. I zapewniam cię, że w szanującym się banku bez osobistego stawiennictwa prezesa tego nie załatwisz.
 I jeszcze raz żaden KRS po odniesieniu danych osobistych do zadań statutowych nie zaakceptuje takiego wyboru. :krzyk:

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 10, 2009, 14:22:46 »
Chciałbym się dowiedzieć, jakiego typu jest jednostka, którą miałby kierować ten młodociany prezes? Jeśli jest to jakaś mała OSP, bez samochodu, bez konta w banku itd.,która mało działa, jeśli chłopak ma poziom inteligencji powyżej przeciętnej i szacunek to nie widzę przeszkód.
Jestem w stanie policzyć, na palcach jednej ręki, jednostki z mojej okolicy, które wszystkie zmiany zgłaszają do KRS. Reszta zgłasza tylko przy całkowitej zmianie zarządu, bo po prostu na więcej je nie stać.

Offline sb11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 10, 2009, 22:19:01 »
Cytuj
dobra ja juz sie nic nie odzywam , bo Sylwek znowu znajdzie powód zeby sie mnie czepic;/. jak on kiedys napisze jakiegos posta, to ja tez cos znajde na niego w regulaminie. przynajmniej SenseY jest spoko.
 macie racje:D dlatego tu pisze zeby sie cos dowiedziec :P , wiec jak sie myle to mnie poprawiajcie. ja uwazam temat za zakonczony;). wszystko zostalo juz napisane

Bezczelność i kompromitacja, Kto nadał ci (specjalnie piszę z małej litery) prawo zamykać cudzy temat, hę?

Cytuj
Chciałbym się dowiedzieć, jakiego typu jest jednostka, którą miałby kierować ten młodociany prezes?

Powiedzmy, że jest to bardzo mała jednostka, z jednym samochodem GLAM 8/8, dysponowana do zdarzeń bardzo rzadko. Zdarza się, że przez cały rok nie jesteśmy dysponowani do żadnego pożaru. Żaden strażak nie ma szkoleń z zakresu rat. med., rat. tech... Większość strażaków - nie ukrywajmy pijaczyny, którzy dawno dom zamienili na sklep.


Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 10, 2009, 22:30:13 »
Cytuj
Powiedzmy, że jest to bardzo mała jednostka, z jednym samochodem GLAM 8/8, dysponowana do zdarzeń bardzo rzadko. Zdarza się, że przez cały rok nie jesteśmy dysponowani do żadnego pożaru. Żaden strażak nie ma szkoleń z zakresu rat. med., rat. tech... Większość strażaków - nie ukrywajmy pijaczyny, którzy dawno dom zamienili na sklep.

kiedyś mój kolega powiedział o polskich piłkarzach
"Chołote rozgonić, boiska zaorać"
pasuje mi tutaj ten cytat jak ulał

z poważaniem

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Prezes OSP - wymagania wiekowe.
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 12, 2009, 20:45:45 »
Powiedzmy, że jest to bardzo mała jednostka, z jednym samochodem GLAM 8/8, dysponowana do zdarzeń bardzo rzadko. Zdarza się, że przez cały rok nie jesteśmy dysponowani do żadnego pożaru. Żaden strażak nie ma szkoleń z zakresu rat. med., rat. tech... Większość strażaków - nie ukrywajmy pijaczyny, którzy dawno dom zamienili na sklep.
Nawet nie wnikając w aspekty prawne szczerze odradzam pomysł obejmowania funkcji Prezesa w jakiejkolwiek OSP osobie niepełnoletniej , a w jednostce takiej o której piszesz to już byłoby porywanie się z przysłowiową motyka na słońce.  Ogrom pracy do wykonania, brak kogokolwiek kto by potrafił i chciał pomóc - efekt  może być tylko jeden, zniechęcenie do pracy społecznej, a być może i do przynalezności do OSP.
Jeśli ta niepełnoletnia osoba naprawdę chce działać w OSP to niech lepiej zapisze się do innej jednostki - być może tam będzie miał go kto wesprzeć i nauczyć tyle ze kiedyś będzie dobrym Prezesem. Wiem że w młodym wieku człowiek dość chętnie podejmuje się róznych wyzwań , ale chyba naukę wspinania lepiej zacząć od mniejszych gór, a dopiero później wybrać się w Alpy - a wtedy jest szansa że pojedzie się być może nawet w Himalaje :)