Autor Wątek: Badania członków OSP  (Przeczytany 29923 razy)

Offline Cyrek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
    • Ochotnicza Straż Pożarna SZCZECIN
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 15, 2009, 14:53:26 »
opublikowane 11 grudnia w Dz.U.
Mariusz Cyrulewski
www.osp.szczecin.pl

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 15, 2009, 15:00:55 »

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #52 dnia: Grudzień 15, 2009, 19:57:56 »
dzięki! No to mamy problem! Bo myślałem że jeszcze wszystkich tego roku poślemy na badanie i bedzie spokój 2 lata a tak trzeba będzie już wg nowych zasad jechać
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Sgt.Jacob

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #53 dnia: Grudzień 15, 2009, 20:29:20 »
Ale nadal nie rozumiem kto to ma przeprowadzać. Lekarz z uprawnieniami wspomagający się konsultacjami specjalistów czy komisja MSWiA? Ktoś wytłumaczy?
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #54 dnia: Grudzień 15, 2009, 20:45:01 »
Badania przeprowadza lekarz o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art 229 KP, tj. : lekarze wyszczególnieni w http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19960690332+2001%2405%2412&type=2 w §7 ust. 1

A więc. Przy pierwszych badaniach okresowych lekarz zazwyczaj medycyny pracy i dodatkowo okulista, laryngolog, neurolog, oraz badania pomocnicze typu spirometria badanie psychologiczne, glikemia (wszystkie te podane w tabelce) w razie jakiś wątpliwości może wysłać Cię do kazdego specjalisty wg własnego widzimisie. Następne badania tylko lekarz medycyny pracy i badania dodatkowe (pomocnicze - glikemia, spirometria i te GGTP)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 15, 2009, 20:52:14 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline banji

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #55 dnia: Grudzień 28, 2009, 11:09:16 »
A czy badania robione przed wejściem w życie rozporządzenia są aktualne do terminu podanego na zaświadczeniu??? I czy pierwsze badanie podane w tabeli rozp. to badanie pierwsze jakie wykonuje strażak powołany do JOT czy każdy mający badania po "staremu" musi przejść badania jako pierwsze......

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #56 dnia: Grudzień 28, 2009, 13:27:44 »
Moim zdaniem badania robione przed wejściem w życie nowego rozporządzenia zachowują ważność. W innym wypadku nowe rozporządzenie musiałoby ten temat uregulować a tak nie jest

Offline Oomphiak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #57 dnia: Grudzień 29, 2009, 23:20:31 »
Troche racji mają..sama mam w jednostce chłopaka, którego lekarz, mimo braku palców, dopuścił do udziału w akcjach... a chłopaczyna nawet węża zwinać dobrze nie może... druga sprawa to kwestia decyzji dowódców o jego udziale w działaniach, ale to już temat na kiedyindziej.

"Są dwie rzeczy nieskonczone wszechświat i głupota ludzka,
choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" A.Einstein

Offline Houte

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 212
  • PSP - Mój sposób na życie.
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #58 dnia: Grudzień 30, 2009, 12:47:20 »
Moim zdaniem to może i troszkę lepiej. U mnie w jednostce też jest chłopak który ma trochę sparaliżowaną rękę. Tylko poczekać aż media i opinia publiczna się za to weźmie i wyjdzie na to że strażakiem (bez obrazy do nikogo) może zostać każdy nawet z dużą wadą życiową. Tutaj wychodzi znowu sytuacja z ludźmi niepełnosprawnymi, domagają się równouprawnień itd, ale bądźmy realistami. Strażakiem może być nie każdy. Muszą to być ludzie przystosowani to tej pracy i egzekwowanie tego - myślę że dobry pomysł. Straż kojarzy się z ludźmi, których można obdarzyć zaufaniem i na nich polegać w najbardziej trudnych chwilach - Tego się trzymajmy.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 30, 2009, 17:11:52 »
w mojej długoletniej działalności w szeregach straży zauważyłem jedną prawidłowość! Osoby o ograniczonych możliwościach psychofizycznych (nazwijmy je częściowo niepełnosprawne) zazwyczaj najbardziej przeszkadzają tym, którzy nie mają za dużo pojęcia o tym trudnym fachu jakim jest pożarnictwo. I co najlepsze zazwyczaj przemawia przez te osoby zazdrość że z założenia nieporadny inwalida ma dużo wiekszą wiedzę i poważanie wśród kolegów strażaków bo angażuje sie w działalność jednostki całym swoim sercem. Proponowałbym aby każdy zajął się własnymi  czterema literami i swoim końcem nosa i robił to co do niego należy, a przydatność do działań ratowniczych niech sprawdzają lekarze specjaliści! W mojej jednostce też mam rodzynka który może nie jest idealny - ale wolę w mieszkaniu, gdy mam aparat na plecach i walczę z ograniczoną widocznością szukając dziecko mieć za plecami faceta z sercem, bo w sytuacjach kiedy życie leci przed oczami w 3 sekundy muszę być pewny że on nadal za mną stoi i dzieli ze mną "być albo nie być". Bo czasami ten duch walki jest więcej wart niż pełnosprawność i nadludzkość z jaką się niektórzy traktują.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Houte

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 212
  • PSP - Mój sposób na życie.
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #60 dnia: Grudzień 30, 2009, 20:04:33 »
daro - a myślisz że chłopaki którzy są w osp i są w pełni zdrowi, nie angażują się w to wszystko całym sercem ? Myślę, że z kim byś nie wchodził po te dziecko, w aodo, w ograniczonej widoczności, to każdy będzie z Tobą na "być albo nie być". Wiem oco Ci chodzi, że tacy ludzie chcą pokazać swoją aktywność i że im wcale nie przeszkadza niedowład ręki czy inna wada, ale będzie sytuacja że w pewnym momencie sobie nie poradzą, i choćby mieli WIELKIE SERCE to polegną.. A gdybyś wchodził ale nie po dziecko tylko po 120 kg faceta z osobą która ma wyłączoną jedną rękę z ruchu ? Co wtedy ? Sam go na plecy weźmiesz ?

I nie wciskaj nam tutaj że my zdrowi nie wkładamy w to serce i nie angażujemy się bo wszyscy jesteśmy tacy sami...

Ja oczywiście się z Tobą zgadzam że osoby niepełnosprawne nie odbiegają prawie niczym od tych w pełni zdrowych .. Ale pamiętaj prawie.

Offline tomek7826

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #61 dnia: Grudzień 31, 2009, 01:10:37 »
darowi chodzi o osobę z zaburzeniami psychofizycznymi ale nie fizycznymi. oboje macie racje ale zależy jak do tego podejść każdy sposób będzie dobry i każdy argument tez jest dobry. sytuacja patowa... zależy jeszcze jakie to są zaburzenia.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #62 dnia: Grudzień 31, 2009, 11:38:28 »
a myślisz że zawodowcy są idealni? Tam też występuje ta sama zasada - uda Ci się u lekarza orzecznika to pracujesz dalej. Sam zresztą znam ludzi pracujących w PSP którzy bedą mieli problem załapać sie po nowych badaniach do OSP. Kiedyś nie było badań i jakoś wszyscy jeździli i wszyscy dawali radę. Przy akcji zawsze jest wiele zadań i nigdy nie sprowadza się do sytuacji gdy wszyscy musza być w 100% zdrowi - ktoś przeciez musi czasem nawet sprzętu dopilnować czy postawić drabinę. Przy ostrej selekcji do akcji będzie jeździć połowę ludzi mniej a co za tym idzie badania zamiast zapewnić nam bezpieczeństwo - obniżą go znacznie (mniejsza liczba strażaków na miejscu wpłynie na szybkość działań i BHP całej akcji). W poprzednim poscie pisałem o sprawności psychofizycznej mając na myśli i psychike danego kandydata oraz jego zdolności fizyczne. Uzyłem może niefortunnego sformułowania za co przepraszam.
Ale przeciez wszyscy mamy w jednostkach osoby bez piątej klepki które nie pomyślą same ale zadanie wykonują wzorowo i osoby z wadą wzroku potrafiące nosem wyczuć zagrożenie szybciej niż te z sokolim wzrokiem. I przynajmniej dla mnie nie stanowi to żadnego problemu
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Houte

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 212
  • PSP - Mój sposób na życie.
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 01, 2010, 21:57:42 »
Myślę, że każdy kto jest w miarę zdrowy przejdzie te badania bez problemu. daro - Napisałeś że niewidomi mają świetny węch i dostrzegają zagrożenie lepiej niż zdrowi. Tutaj się z Tobą zgodzę, tylko to są osoby które mają bardzo dużą wadę wzroku i myślę że takich osób to nawet naczelnik nie dopuści do podziału. Trzeba pomyśleć również, że skoro będzie psycholog to może wyłapie tych co chcą podpalać (?). Widzisz rząd przyznał nam pieniążki za akcje to i wymaga teraz żebyśmy byli już troszkę profesjonalni :) Pozdrawiam.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 01, 2010, 22:10:54 »
napisałem o osobach mających wadę wzroku a nie o osobach niewidomych. Oby byłem złym prorokiem ale z czasem zauwazysz że zamiast kupować nowy sprzęt większość kasy z urzędu będziecie wydawać na badania i inne pierdoły nikomu niepotrzebne.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #65 dnia: Styczeń 02, 2010, 12:23:39 »
Długo można by dyskutować o tym, czy to rozporządzenie jest dobre.
Ale moim skromnym zdaniem niewiele ono zmienia w stosunku do starego.
Bo przecież jeżeli (zgodnie ze starymi przepisami) lekarz miał potrzebę wysłać cię do specjalisty to tak robił.
Rozporządzenie zmienia tylko tyle, że za pierwszym razem musi wysłać do wymienionych specjalistów a także po 50.
Co jest raczej dobrym rozwiązaniem.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #66 dnia: Styczeń 02, 2010, 16:52:33 »
Widzisz rząd przyznał nam pieniążki za akcje to i wymaga teraz żebyśmy byli już troszkę profesjonalni :) Pozdrawiam.
Szanowny kolego: po pierwsze to nie rząd przyznał
Po drugie to nie jest kasa z budżetu państwa lecz samorządów
Po trzecie nim zaczniesz uprawiać demagogię doczytaj troszkę, bo ekwiwalent u mnie był wypłacany od 1992 roku i nie ma nic wspólnego z badaniami i gdybyś jeszcze spróbował dowiedzieć się jaka motywacja przyświecała umieszczeniu w ustawie zapisu o bezpłatnych badaniach, byłoby już idealnie.

Obym nie był złym prorokiem, lecz w  świetle ostatnich doświadczeń związanych z podpaleniami przez żołnierza zawodowego-strażaka OSP idę o zakład, że psycholog nie wyeliminuje wszystkich podpalaczy, ale badania wyeliminują na pewno wielu wartościowych ludzi i doprowadzą do likwidacji wielu jednostek potrzebnych w czasie klęsk i katastrof na miarę powodzi 97' czy niedawnych trąb powietrznych. Zobaczymy po pierwszych rachunkach i czasie poświęconym na nie, zabranym rodzinie i pracy.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2010, 22:15:09 wysłana przez Fredek »

Offline Houte

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 212
  • PSP - Mój sposób na życie.
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #67 dnia: Styczeń 02, 2010, 22:15:08 »
Fredek - Po pierwsze mnie nie interesuję kto przyznał nam te pieniądze a rząd napisałem uogólniając wszystko razem nawet te samorządy. W polityce nie siedzę więc się  nie znam.
Po drugie z skąd by ta kasa nie była to ktoś czegoś od nas wymaga bo może to jest OSP ale nie totalna samowolka.
Po trzecie zanim zaczniesz mnie pouczać to weź sobie do serca że mnie nie obchodzi od kiedy był wypłacany u was ekwiwalent, lecz mnie obchodzi od kiedy wszyscy mają wypłacany (!) . Tj, chyba 1 stycznia 2009r. Ale nie dam sobie ręki uciąć. I chyba mnie źle zrozumiałeś bo ja nie wiąże badań z kosztami, pieniędzmi itd, bo też się nie znam. Będą mi kazali iść do psychologa, okulisty czy dentysty to pójdę i tyle w temacie.

Przewidujcie to sobie itd, ale jak naprawdę będzie to tylko czas pokaże. Może będzie lepiej, może gorzej a może w ogóle tak jak jest.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2010, 22:18:45 wysłana przez Houte »

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #68 dnia: Styczeń 02, 2010, 22:30:44 »

Po drugie z skąd by ta kasa nie była to ktoś czegoś od nas wymaga bo może to jest OSP ale nie totalna samowolka.

Że niby jak.. badania zrobione to już nie totalna samowolka?  :rofl:
A czemu nikt od nas nie wymaga doskonalenia, ćwiczeń, właściwego wyposażenia również w środki ochrony osobistej, właściwych ubezpieczeń (również od wypadków przy pracach w remizie). Bo coś tak po 30 latach służby w OSP wydaje mi się, że tu tkwi sedno naszej sprawności i sensu istnienia.
No, ale w ocenie naszych rządzących badania zastąpią: kombinezony, hełmy, aparaty, sygnalizatory itd. Jeśli tylko sami Rambo zostaną dopuszczeni, ileż to kasy się zaoszczędzi. Taki to w podkoszulku i z szmacianą opaską na głowie wszystko zrobi, prawda?  :wall:

Offline Houte

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 212
  • PSP - Mój sposób na życie.
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #69 dnia: Styczeń 03, 2010, 00:03:10 »
No u mnie wymaga się wszystkiego. Nie robią wam ćwiczeń na zasadzie : przybiegacie do osp a tu stoi oficer z PSP i mierzy wam czas. Przebieracie się w sprzęt i sprawdza co macie na sobie, jaką macie wiedzę w główkach a przede wszystkim patrzy a papiery czy macie kursy i badania. W wielu powiatach się praktykuje takie metody sprawdzania gotowości jednostek :) . I jeśli wejdą te nowe przepisy dot. badań na pewno będzie to sprawdzane.

A tak poza konkursem to te przepisy to wchodzą czy nie ?

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #70 dnia: Styczeń 03, 2010, 10:00:17 »
te przepisy nie wchodzą w życie bo już weszły. Jak ktoś pisał powyżej dokładnie chyba 10 grudnia. Tekst rozporządzenia został również opublikowany na stronie Zarządu Głównego ZOSP. Więc zapraszam do lektury
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #71 dnia: Styczeń 06, 2010, 19:14:43 »
Kto mi odpowie na pytanie związane z tym nowym rozporządzeniem?
Pytanie brzmi: który w końcu lekarz może podpisać to orzeczenie o zdolności do działań ratowniczych - nie mówię o tych wszystkich specjalistach lecz o tym "głównym", do którego mamy się udać - jaki to ma być lekarz, rodzinny, medycyny pracy, itp. ???? Gdzie to jest napisane?????

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #72 dnia: Styczeń 06, 2010, 19:18:10 »
Kto mi odpowie na pytanie związane z tym nowym rozporządzeniem?
Pytanie brzmi: który w końcu lekarz może podpisać to orzeczenie o zdolności do działań ratowniczych - nie mówię o tych wszystkich specjalistach lecz o tym "głównym", do którego mamy się udać - jaki to ma być lekarz, rodzinny, medycyny pracy, itp. ???? Gdzie to jest napisane?????

Zadzwoń do najbliższej przychodni medycyny pracy i zorientuj się. U mnie jest takich kilkadziesiąt, a jeżeli nie jesteś z dużego miasta to w powiecie albo może nawet w gminie coś powinno być.

"Głównym" lekarzem jest lekarz medycyny pracy - znajdziesz go w w/w przychodni :)

Aaa... poza tym, przecież gmina powinna mieć jakiegoś "swojego" z którym ma umowę.

Żeby nie nabijać postów odpowiem tutaj - dlatego lekarz medycyny pracy, bo tak - na swoich skierowaniach miałem podstawę prawną, ale nie pamiętam, co to było - ustawa o ochronie przeciwpożarowej ? Zresztą nieważne - w hierarchii nauk medycznych to właśnie medycyna pracy zajmuje się relacjami między człowiekiem a jego szeroko pojętą pracą - wszystkie psychotesty dla pracowników, przy pozwoleniu na broń, dla ludzi wykonujących pracę w określonych warunkach - prowadzą specjaliści z medycyny pracy - i tyle.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2010, 19:22:18 wysłana przez 085 »

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #73 dnia: Styczeń 06, 2010, 19:18:48 »
A dlaczego lekarz medycyny pracy??? Gdzie to jest określone?????

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Badania członków OSP
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 06, 2010, 21:54:23 »
§ 5. rzeczonego rozporządzenia:
Cytuj
Badania przeprowadza lekarz, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 229 § 8 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.3)).

Kodeks pracy Art 229 § 8.
Cytuj
Minister zdrowia i opieki społecznej w porozumieniu z ministrem pracy i polityki socjalnej określi w drodze rozporządzenia:

1) tryb i zakres badań lekarskich, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz częstotliwość badań okresowych, a także sposób dokumentowania i kontroli badań lekarskich,

2) tryb wydawania i przechowywania orzeczeń lekarskich do celów przewidzianych w kodeksie pracy i w przepisach wydanych na jego podstawie,

3) zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w § 6 zdanie drugie,

4) dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, jakie powinni spełniać lekarze przeprowadzający badania, o których mowa w § 1, 2 i 5, oraz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną, o której mowa w § 6 zdanie drugie.



Minister określił w drodze rozporządzenia (z dnia 30 maja 1996 r.
w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.) że:
Cytuj
§ 7. 1. Badania profilaktyczne oraz profilaktyczną opiekę zdrowotną niezbędną z uwagi na warunki pracy wykonują, z zastrzeżeniem ust. 2-5, lekarze, którzy:

1) posiadają specjalizację w dziedzinie: medycyny pracy, medycyny przemysłowej, medycyny morskiej i tropikalnej, medycyny kolejowej, medycyny transportu, medycyny lotniczej lub higieny pracy,

2) byli zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 6 lat przed dniem wejścia w życie rozporządzenia jako:

a) rejonowi lekarze przemysłowi,

b) lekarze poradni medycyny pracy lub poradni dla młodocianych, działających w przemysłowych publicznych zakładach opieki zdrowotnej,

c) rejonowi lub zakładowi lekarze kolejowej służby zdrowia,

d) lekarze rejonowi w zakładach opieki zdrowotnej dla szkół wyższych lub jednostek badawczo-rozwojowych, jeżeli sprawowali profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami wykonującymi pracę na stanowiskach pracy, na których stwierdzono występowanie czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, wymienionych we wskazówkach metodycznych, o których mowa w § 2 ust. 1,

e) lekarze zakładowi w publicznych zakładach opieki zdrowotnej - wyłącznie w odniesieniu do pracowników tych zakładów,

f) lekarze w poradniach rehabilitacyjnych dla inwalidów - wyłącznie w stosunku do pracowników zatrudnionych w spółdzielczości inwalidzkiej,

3) pełnili służbę lub byli zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 3 lat jako lekarze w jednostkach wojskowych lub zakładach opieki zdrowotnej tworzonych i utrzymywanych przez Ministra Obrony Narodowej lub Ministra Spraw Wewnętrznych - wyłącznie w stosunku do pracowników objętych ich opieką w tych resortach.




Przy okazji pytanie: czy mając zrobione badania w PSP i wydane orzeczenie to trzeba to wszystko powtarzać dla OSP?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2010, 22:04:33 wysłana przez rafal.bula »