Autor Wątek: Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym (KSRG)  (Przeczytany 18325 razy)

Offline fire-rescue

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Strażakiem sie jest, a nie bywa
Odp: Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym (KSRG)
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 07, 2011, 00:27:12 »
w Tej chwili, w zach-pom szkolenia dla OSP będą naturalnie opłacone ( szczerze mówiąc, niewiem przez kogo :) ) i mają trwać 8 godzin. tj 4 godz - teoria oraz 4 godz - praktyka
Strażakiem sie jest, a nie bywa

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym (KSRG)
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 07, 2011, 08:24:03 »
ustalmy może raz i konkretnie - to nie rozporządzenie w sprawie kierowania ruchem drogowym daje nam możliwość kierowania ruchem bez szkolenia a ustawa Prawo o ruchu drogowym. I tam należy szukać odpowiednich zapisów
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym (KSRG)
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 07, 2011, 10:13:24 »
w Tej chwili, w zach-pom szkolenia dla OSP będą naturalnie opłacone ( szczerze mówiąc, niewiem przez kogo :) ) i mają trwać 8 godzin. tj 4 godz - teoria oraz 4 godz - praktyka

ustalmy może raz i konkretnie - to nie rozporządzenie w sprawie kierowania ruchem drogowym daje nam możliwość kierowania ruchem bez szkolenia a ustawa Prawo o ruchu drogowym. I tam należy szukać odpowiednich zapisów

"KTOŚ" chce zedrzeć z Was pieniądze!!!

Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym strażak OSP przechodzi z godnie z:
SYSTEM SZKOLENIA CZŁONKÓW OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH BIORĄCYCH BEZPOŚREDNI
UDZIAŁ W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH

Cytuj
2. Szkolenia specjalistyczne
Celem szkolenia specjalistycznego jest przygotowanie strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych do wykonywania działań z użyciem sprzętu technicznego wymagającego umiejętności wykraczających poza obszar szkolenia podstawowego oraz przygotowanie do udzielania pierwszej pomocy medycznej. Nabycie specjalistycznych umiejętności pozwala na prowadzenie działań ratowniczych z użyciem sprzętu specjalistycznego, w który wyposażone są Ochotnicze Straże Pożarne, zgodnie z rodzajem zagrożeń występujących na własnym terenie działania oraz wykonywaniem działań ratowniczych w ramach specjalistycznych grup ratowniczych.
Szkolenia specjalistyczne:
- w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego,
- z zakresu ratownictwa wysokościowego,
- w zakresie eksploatacji, obsługi i konserwacji samochodów z drabina mechaniczna,
- w zakresie eksploatacji, obsługi i konserwacji samochodów z podnośnikiem,
- w zakresie ratownictwa wodnego,
- dla grup poszukiwawczo – ratowniczych,
- z zakresu kierowania ruchem drogowym,
- kurs pierwszej pomocy medycznej
dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych realizowane są zgodnie programami szkolenia specjalistycznego dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

http://www.zosprp.pl/?q=node/381

Organizatorem szkoleń specjalistycznych jest KW (WOSzP). W imieniu KW przeprowadza to szkolenie KM/P, a świadectwa i na egzamin przyjeżdżają przedstawiciele KW.


Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym (KSRG)
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 07, 2011, 12:46:15 »
Jesli mam te szkolenia zrobione przez firme w ktorej robilem sa one wazne przy zdarzeniu ?
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym (KSRG)
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 08, 2011, 14:11:09 »
Jesli mam te szkolenia zrobione przez firme w ktorej robilem sa one wazne przy zdarzeniu ?
po prostu są one Ci nie potrzebne przy zdarzeniu. Jeżeli będziesz działał oczywiście jako strażak PSP czy OSP.

A oceniać czy ważne trudno gdy nie widzi się papierka.

Odnośnie tego co zaprezentował Grzela - zmiana ustawy weszła w 2010 roku a system szkolenia (...) pochodzi z 2006 - więc rozbierzności siłą rzeczy musiały wystąpić
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym (KSRG)
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 08, 2011, 15:02:21 »
Co nam po szkoleniu jak znajdzie się wariat i tak pojedzie jak będzie chciał.

Z kierowaniem ruchem zwiazana jest już i odpowiedzialność. Ktos czegoś nie dojrzy, ktoś czegoś ni e zauważy, w konsekwencji ktoś może dodatkowo doprowadzić do komplikacji. W mojej ocenie, kiedy dochodzi do sytuacji, że trzeba kierować ruchem to cedujmy to na policję. W końcu to ich obowiazek. A my? Zamknąć drogę i po kłopocie. Wiem, zaraz będa głosy, ze korki, że kierowcy, ze sto powodów można by było znaleźć. Jak zawsze. Ale mamy spokój. Odpowiedzialność w tym zakresie nam odpada. A jak policja się będzie burzyłą to już ich problem co z tym zrobić. Wiec nie dawajmy się wkręcac w kierowanie ruchem jak nie musimy. Mniej w... wrócimy do remizy :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym (KSRG)
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 10, 2011, 22:25:49 »
Pismo z 2010 z KG w tej sprawie.

http://www.psp.krakow.pl/osp/szkolenia/ruch_drogowy1.pdf

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2011, 18:50:53 wysłana przez grzela »

Offline MultiStrazak998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym (KSRG)
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 11, 2011, 15:35:58 »
witam ;]
ja miałem kursy Podstawowe OSP a na nich mieliśmy wydzielone około 6h zajęć z Panem POLICJANTEM dotyczące kierowania ruchem itp ... i nic nie płaciłem a to było organizowane przez psp Częstochowa ;]
Strażak-wzór człowieka nieugiętego w swoich przekonaniach , wzór wierności wyznawanej wiary , wzór męstwa , odwagi ,ofiarności

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym (KSRG)
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 27, 2013, 16:25:05 »
Odświeżam temat bo ostatnio dyskusja na szkoleniu się wywiązała. Mam nadzieję, że pomożecie.

Czy strażak PSP i OSP podczas podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej ma nosić tylko ubranie specjalne czy mysi być dodatkowo wyposażony w kamizelkę koloru pomarańczowego z napisem STRAŻ?

W rozporządzeniu z 6 lipca 2010 jest to napisane w paragrafie 7.1 ale nie dla wszystkich jest to jasne.




Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym (KSRG)
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 27, 2013, 18:03:48 »
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 16 października 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kierowania ruchem drogowym

http://www.prawo.egospodarka.pl/akty-prawne/pliki/dziennik-ustaw/2012/000/1140/pdf



Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym (KSRG)
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 27, 2013, 19:00:17 »
Ta zmiana dotyczy BORu i kilku innych szczegółów a mnie chodzi tylko o strażaków.

Z tego co widzę musimy jednak nosić te pomarańczowe kamizelki....

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym (KSRG)
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 27, 2013, 20:33:57 »
Ta zmiana dotyczy BORu i kilku innych szczegółów a mnie chodzi tylko o strażaków.

Z tego co widzę musimy jednak nosić te pomarańczowe kamizelki....

przeczytaj ze zrozumieniem obowiązujący przepis - "pomarańczka" w PSP i OSP nie obowiązują...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym (KSRG)
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 27, 2013, 22:13:08 »
Niestety brak mi odpowiednich umiejętności  interpretacji tego zapisu.

- w paragrafie 7 ust. 4 Jest napisane, że strażak ma mieć ubranie specjalne, itd...
- ten sam paragraf ust. 2: Osoby o których mowa w paragrafie 2 ust. 1 punkt 1, 2, 4, 5 (a 2 to właśnie strażacy) - noszą pomarańczowe kamizelki.

Rozumiem to tak, że strażak ma mieć na sobie ubranie specjalne ale dodatkowo kamizelkę pomarańczową.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym (KSRG)
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 28, 2013, 06:19:19 »
grzela już Cię nakierowywał, a ty dalej błądzisz; rozporządzenie z 2010 roku oraz to je zmieniające nalezy interpretować łącznie z Prawem o ruchu drogowym i ustawą o o ochronie przeciwpożarowej; jak prześledzisz odesłania, to zauważysz, że w OSP i PSP nie wymagane jest przeszkolenie, ani kamizelki; wszystko oczywiście w ramach prowadzonych działań ratowniczych - nie dotyczy kierowania ruchem w trakcie imprez masowych (Boże Ciało, biegi uliczne, wyścigi kolarskie, festyny czy 1.12.); jeśli tego nie dostrzegasz, to uwierz; w żadnym miejscu rozporządzenia nie ma mowy o strażakach OSP i PSP w czasie działań ratowniczych; w Prawie o ruchu drogowym jesteśmy wymienieni w art. 6 ust. 1 pkt 9 i 10, a w ustawie o ochronie w art. 15 pkt 1 i 6 - żaden przepis przedmiotowego rozporządzenia nas nie dotyczy, a uprawnienie do kierowania ruchem w trakcie działań ratowniczych wynika wprost z ustawy i nie jest obwarowane żadnymi obostrzeniami;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym (KSRG)
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 28, 2013, 08:02:36 »
jeśli tego nie dostrzegasz, to uwierz

Wierzę. Skoro mówi to lang i grzela to wierzę bez zbędnych dyskusji.
Problem w tym, że muszę jeszcze przekonać instruktora WORD, który przeszkolił 30 strażaków ochotników i dwa razy tyle zawodowców i wmówił wszystkim, że mają obowiązek używać pomarańczowych kamizelek. (Podczas działań ratowniczych).
A żeby z nim dyskutować muszę konkretnie wskazać jego pomyłkę palcem bo gość jest niereformowalny. Umiem udowodnić to, że nie musimy odbywać szkoleń żeby móc kierować ruchem w czasie działań ale z kamizelkami się gubię. Cały czas mi wychodzi, że musimy je nosić. No nic. Czytam wszystko od początku.

EDIT:
Przeczytałem wszystko od początku i znalazłem!
Dziękuję kolegom grzela i lang za naprowadzenie.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2013, 08:23:08 wysłana przez Piotr_W »

Offline Lełon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym (KSRG)
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 28, 2013, 13:18:58 »
Nikomu korona z głowy nie spadnie jak założy kamizelkę, jest dużo bardziej widoczna niż nomex. W mojej JRG ubieramy
Słyszysz czujnik bezruchu ?? Znowu któryś się opierdziela ;-)

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym (KSRG)
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 29, 2013, 15:20:12 »
Nikomu korona z głowy nie spadnie jak założy kamizelkę, jest dużo bardziej widoczna niż nomex. W mojej JRG ubieramy

No ale kamizelka nie jest elementem umundurowania, z drugiej strony nomex o ile jest w miarę nowy jest dobrze widoczny.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym (KSRG)
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 05, 2013, 23:51:56 »
A propos kierowania ruchem, a konkretnie szkolenia z tegoż... Jak wygląda obecnie sytuacja z prawnymi zobowiązaniami? Jest jakiś przepis, który to reguluje?
Jakiś czas temu chciałem takie szkolenie odbyć, i w celu zasięgnięcia konkretnych informacji zadzwoniłem do wydziału op.-szk., a że odebrała stażystka i poleciła zadzwonić do osoby zajmującej się szkoleniami w OS PSP w Słupsku i tak też zrobiłem. Tam z kolei dowiedziałem się, że robienie dodatkowych tego typu szkoleń przez członków OSP nie jest już wymagane, gdyż bodajże od 2010 roku zawiera się ono w kursie podstawowym. Jednak kilka dni temu słyszałem, że jednak takie szkolenie musimy posiadać jako ochotnicy...
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym (KSRG)
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 06, 2013, 06:24:41 »
A propos kierowania ruchem, a konkretnie szkolenia z tegoż... Jak wygląda obecnie sytuacja z prawnymi zobowiązaniami? Jest jakiś przepis, który to reguluje?
Jakiś czas temu chciałem takie szkolenie odbyć, i w celu zasięgnięcia konkretnych informacji zadzwoniłem do wydziału op.-szk., a że odebrała stażystka i poleciła zadzwonić do osoby zajmującej się szkoleniami w OS PSP w Słupsku i tak też zrobiłem. Tam z kolei dowiedziałem się, że robienie dodatkowych tego typu szkoleń przez członków OSP nie jest już wymagane, gdyż bodajże od 2010 roku zawiera się ono w kursie podstawowym. Jednak kilka dni temu słyszałem, że jednak takie szkolenie musimy posiadać jako ochotnicy...

Nawet nie chce Ci się przeczytać kilka postów wyżej:

http://www.psp.krakow.pl/osp/szkolenia/ruch_drogowy1.pdf

Offline SR

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym (KSRG)
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 07, 2013, 23:10:55 »
Uwaga.
Służby Ratownicze w Oleśnicy nie wstawiały tego ogłoszenia. Nie wiem kto się za nas podaje. O ile nam wiadomo WORD Wrocław nie prowadzi takich szkoleń. Jedynym jak dotąd WORD był Sieradz w naszym regionie.