Pożarnictwo > Profilaktyka, prewencja

PM czy ZL III ?

(1/4) > >>

mariusz:
mam przed sobą projekt budowlany z 2002 r. pralni do której przywożona jest odzież robocza, dalej jest prana a następnie składana na półkach, a część zakwalifikowana do naprawy (np. przyszycie łatki)- po wszystkim odzież jest odwożona do danych zakładów. Są też regały z nową odzieżą na wymianę za zużytą. Jest to hala z dobudowanym zapleczem dwukondygn socjalno biurowym.
I teraz sedno sprawy dla mnie jak byk jest to PM z częścią socj-biurową  ZL III - a w projekcie stoi napisane że jest to budynek ZL III i wszystko. Projekt jest podbity w urzędzie no i oczywiście obiekt odebrany. Warunki ppoż w projekcie napisane są odręcznie bez żadnego podpisu ale zatwierdzone przez  urząd miasta.

widzę że nikt nie odpowiada bo nie zadałem pytania
pisząc instrukcje do tego obiektu należy trzymać się opisu z projektu czyli wg mnie bzdura czy też opisać go właściwie jako PM?

salfk:
Co do IBP, bo nawet jak rzeczoznawca wpisał, bzdurę, to w IBP powinno być prawidłowo. Ja miałem taki problem z wysokością obiektu. rzeczoznawca wpisał, że 12,8m to budynek niski. Poszedłem do KP i kazali sami napisać, że SW, a do rzeczoznawcy przedzwonili, żeby więcej takich bzdur nie pisał.

mariusz:
ok dziękuję za podpowiedź
ale pojawia się następny problem,a mianowicie skoro ktoś mądry zaliczył PM jako ZL III to nie obliczył gęstości obciążenia ogniowego dla części produkcyjno - magazynowej i co tu teraz dalej czynić?

andreks:
Witam
Czy budynek, w którym projektuje się zmiane sposobu uzytkowania z typowej funkcji magazynowej towarow spozywczo - przemyslowych (PM) na funkcje handlowo - magazynową, tj. obiekt fizycznie (funkcjonalnie) zostal podzielony sciana z plyt GK bez klasy odpornosci ogniowej na 2 czesci nie połaczone ze soba drzwiamy moze zostac zaliczony do ZL III, czy moze pozostac jako PM.
Dodam do rozjasnienia sytuacji:
Obiekt istniejacy, zasdniczo jednokondygnacyjny, w czesci dwukondygnacyjny, o powierzchni ok. 5300 m2, w tym nowa funkcja handlowo - magazynowa zajmuje jedynie ok. 1500 m2, a pozostala czesc jest nieuzytkowana - stoi pusto (projekt obejmuje jedynie nowa czesc). W ptrzedmiotowej czesci budynku wystepuje sala sprzedazy (ok. 1200 m2), projektant przewiduje ze nie bedzie wiejcj niz 50 osob z zewnatrz (nie bedacych stalymi uzytkownikami). Ma to byc sklep typu MAKRO (casch & cary - w projekcie jest zapis ze system nie bedzie wpuszczal wiecej niz 50 osb na sale sprzedazy).
Prosze o podpowiedz:
Czy mozna przyjac ze pozostal czesc budynku nie bedzie uzytkowana ?
Czy mozna zgodzic sie z tym ze na 1200 m2 nie bedzie wiecej niz 50 osób ?
Czy nalezy rozpatrywac caly budynek w tym rowniez częsci nie zagospodarowane - nie uzytkowane ? (dochodzi obowiązek wyposazenia w system sygn pozarowej - powierzch > 5000 m2)
Przepraszam ze tak dlugo
z gory dziekuje za pomoc
pozdrawiam

piter_psp:
Witam. Mam problem z zakwalifikowaniem użytkowanego już obiektu do ZL III czy PM. Jest to hurtownia, hale stalowe lub budynki murowane, juz wiekowe, wszystko połączone w różny sposób i stanowiące jedną strefe pożarową. Na jednym końcu kompleksu są pomieszczenia księgowości, sklep itp. Wszystko poprzedzielane ścianami murowanymi, ale nie będacymi ścianami oddzielenia ppoż. - drzwi, okienka itp. O ile magazyny to PM, to te pomieszczenia biurowe podpadają pod ZL III. Tylko czy w obrębie jednej strefy może być kwalifikacja do ZL i PM?! Bo do różnych ZL tak. Pomóżcie. Dzięki i pozdrawiam.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej