Autor Wątek: ZL III czy ZL II  (Przeczytany 19792 razy)

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: ZL III czy ZL II
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 17, 2009, 09:11:15 »
Na podstawie... informacji z internetu??? Wprawdzie kiedyś pewien sąd w orzeczeniu powoływał się na Wikipedię, ale fachowcy wypowiadając jakąś opinię, zwłaszcza kategoryczną, argumentują ją konkretnym przepisem. A ludzie w przychodni to nie "karki", tylko popatrz, Gościu, w większości starzy i schorowani ludzie. Jak weszli, tak i zostaną... IMHO.

Offline badacz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: ZL III czy ZL II
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 19, 2009, 15:33:31 »
Śledzę dyskusję i z niektórych postów wynika, że każdy urząd miasta, skarbowy itd.  należałoby zakwalifikować do ZL II - zakładając, że 1/3 społeczeństwa stanowią osoby "starsze", kolejny procent niepełnosprawni i chwilowo kontuzjowani.
Nie rozumiem dlaczego na kwalifikację miałaby mieć wpływ lokalizacja i liczba kondygnacji - tak wynika z jednego postu.
Przy szkołach integracyjnych, w których większość uczniów jest sprawna ruchowo - nie mam wątpliwości, że są ZL III.
Oczywiście przepisy w tym zakresie nie są zbyt czytelne. Problem może się pojawić w przypadku przychodni leczenia otyłości - otyli maja problemy z poruszaniem się, ale czy wszyscy?

Uważam, że należy indywidualnie podchodzić do obiektu i bardziej skłaniam sie do ZL III w przypadku przychodni.
Ktoś powie - do lekarza najczęściej czekają osoby starsze, rodzice z dziećmi - i co z tego? Poradni dla dzieci nie kwalifikujemy do ZL II - to nie przedszkole.

Na gorąco to na razie tyle.
Polecam, bo korzystam z portalu: www.katalogppoz.pl - Ochrona przeciwpożarowa w jednym miejscu (dla wszystkich)

Offline andreks

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: ZL III czy ZL II
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 19, 2009, 20:19:23 »
Witam
A gdzie zakwalifikowac szkole specjalną dla uczniow z lekkim upsledzenim umyslowym - nie ruchowym ?
pozdrawiam

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: ZL III czy ZL II
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 19, 2009, 22:33:26 »
Tam, gdzie Ci Kolego rozum podpowie... "dla uczniów z lekkim upośledzeniem umysłowym"... czy uczniowie ci aby potrafią zastosować się do powszechnie obowiązujących znaków ewakuacyjnych?
Myślę, że pojęcie "ograniczonej zdolności poruszania się" dotyczy sprawności nie tylko fizycznej...

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: ZL III czy ZL II
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 19, 2009, 22:46:52 »
No tu jest inna sprawa, ja bym zaliczył do ZL II. Osoba z upośledzeniem umysłowym powinna być traktowana wyjątkowo, nie możemy traktować ją jak osobę w pełni zdrową, rozumującą prawidłowo, reagującą odpowiednio w sytuacji zagrożenia. Osoba z upośledzeniem nie wiadomo jak może się zachować w sytuacjach kryzysowych, więc ja bym próbował to rozpatrywać pod kątem ZL II. Tak na zdrowy rozsądek.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: ZL III czy ZL II
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 20, 2009, 21:58:13 »
W przypadku takiej szkoły dyskutować czy będzie to ZL II czy ZL III, to jak dyskutować, czy do stodoły w miejscowości X wysłać 2 GBA, GCBA i GLM, a czy może jakiś iny zestaw. Dopóki nie zobaczy się obiektu, to jest dyskutowanie o kosmosie. Ja mam na swoim terenie 4 szkoły, które kwalifikuję jako ZL I, a przecież szkoła to sztandarowy przykład ZL III.

dobry

  • Gość
Odp: ZL III czy ZL II
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 22, 2009, 09:15:49 »
Szanowni koledzy.
Trzeba czytać przepisy i je stosować:
Wcześniej były definicje przepisów w tym zakresie więc nie powtarzam
W tym przpadku zdecydowanie jest to ZL III bo to nie szpital a przychodnia
(wymieniana w ZL III).
Do przychodni jeżeli przychodzi inwalida - to również poradzi sobie z wyjściem.
Pozdrawiam

Offline witold.b

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: ZL III czy ZL II
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 22, 2009, 23:07:08 »
to na podstawie tego co napisałeś, wyjaśnij mi dlaczego dom dla osób starszych - ZLII.
Wchodzą, wychodzą, biegają, tańcują.

Offline lukaszus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: ZL III czy ZL II
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 23, 2009, 03:15:11 »
Temat jest jak widzą wszyscy bardzo kontrowersyjny ale bez takich dyskusji stoimy w miejscu.

A co do tego domu dla osób starszych to też jest sprawa mocno skomplikowana.
Bo z jednej strony to prawie nie różni się do rehabilitacji tyle ze tam znajdują się przede wszystkim osoby jednak z dużymi problemami z poruszaniem, dom starości to nie senatorium ze seniorzy 2 młodość przeżywają. A do tego dochodzi jeszcze stałe przebywanie dzień i noc.
W takich sytuacjach to SAP powinien być obowiązkiem, nie zależnie od ilości łóżek nawet 2 pokoje wynajmowane już powinny być dozorowane. Wiem powiecie PARANOJA, ale nikomu nie muszę tłumaczyć jak ginie większość osób w pożarach. 
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2009, 10:35:05 wysłana przez lukaszus »

Offline nowy88

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 121
Odp: ZL III czy ZL II
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 21, 2009, 17:27:04 »
nieco odswieżam temat, po przeczytaniu nasuwa mi się jeden wniosek - dla wielu pewnie oczywisty, ale te słowa nie padły w żadnym poście:
Jeżeli chodzi o ograniczoną zdolność poruszania się, to trzeba ją rozpatrywać jako zdolność do podjęcia samodzielnej ewakuacji, a nie czy dana osoba może przejść, nawet w normalnym tempie jakąś określoną odległość. W tym miejscu posłużę się przykładem - czy osoby nieme lub głuchonieme, nie posiadające żadnych dysfunkcji ruchowych mają ograniczoną zdolność poruszania się? Oczywiście że nie (patrząc na problem z fizycznego punktu widzenia), ale czas ich ewakuacji wydłuża się poprzez wydłużenie czasu efektywnego zaalarmowania o zagrożeniu (mimo zastosowania np. świetlnych urządzeń ostrzegawczych). Czyli w świetle rozporządzenie są osobami z ograniczoną zdolnością poruszania się.
Trochę zagmatwane, ale mam nadzieję, że wiadomo ocb.

Określeniem kategorii ZL powinien zająć się inwestor, oczywiście patrząc ze zdrowym rozsądkiem na problem. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Offline edie

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: ZL III czy ZL II
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 10, 2009, 15:53:04 »
no i doczekaliśmy się interpretacji....  :tuba:

Czy przychodnia zdrowia zajmująca się rehabilitacją kwalifikuje się do ZL II czy ZL III?


Zgodnie z § 209 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.) budynki oraz części budynków stanowiące odrębne strefy pożarowe zalicza się do kategorii zagrożenia ludzi ZL II, jeżeli przeznaczone są przede wszystkim do użytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się. Wobec powyższego, zdaniem tutejszego biura, przypadek konkretnej rehabilitacyjnej przychodni zdrowia powinien być rozpatrywany indywidualnie w zależności od charakteru świadczonych w niej usług i od stanu zdrowia uczęszczających do niej osób w zakresie możliwości samodzielnego, nieograniczonego poruszania się. Gdy więc rehabilitacja prowadzona jest przede wszystkim dla osób ze schorzeniami ruchu np. po wypadkach, na wózkach inwalidzkich, z ciężkimi przypadkami dysfunkcji psychicznych, możliwe jest zakwalifikowanie takiej przychodni do kategorii zagrożenia ludzi ZL II, natomiast gdy rehabilitacji poddawane są przede wszystkim osoby pełnosprawne możliwe jest zakwalifikowanie takiej przychodni do kategorii zagrożenia ludzi ZL III zgodnie z § 209 ust. 2 pkt 3 wspomnianego rozporządzenia MI z 12.04.2002 r. (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.).


źródło: http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=47&id=32371

Offline lukaszus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: ZL III czy ZL II
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 10, 2009, 19:09:58 »
Zgadzam sie z przedmówcą w zupełności ale...
... co gdy sie cos wydarzy w budynku?
A no wtedy sie zaczyna liczenie kg proszku i inne bzdury które sa zapisane w przepisach a nie wynikają z zdrowego rozsadku i inżynierskiego podejścia do sprawy.

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: ZL III czy ZL II
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 10, 2009, 20:41:16 »
a, bo widzisz kolego. Wtedy to jest prokuratorskie podejście do sprawy... ^_^

Lukasz3

  • Gość
Odp: ZL III czy ZL II
« Odpowiedź #38 dnia: Maj 13, 2010, 22:52:27 »
Kontynuując temat, jak widać niejednoznacznie rozumiany.

W treści któregoś z postu był poruszany temat niepełnosprawności, konkretnie chodzi o niepełnosprawność osób w aspekcie tylko fizycznym, niedosłyszące, ewentualnie na wózkach. Do jakiej kategorii zaliczyć pomieszczenia gdzie osoby się kształcą w formie szkoły, szkoła typowo dla osób niepełnosprawnych.
Więc spełniony jest warunek "przede wszystkim" ale czy również "o ograniczonej zdolności poruszania się". Sami, bez pomocy osób trzecich się poruszają ... więc ZL II czy ZL III ?

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Odp: ZL III czy ZL II
« Odpowiedź #39 dnia: Maj 14, 2010, 09:28:40 »
Powiedzcie mi drodzy koledzy na jakiej podstawie przyporządkujecie obiekt odbierany do innej kategorii zagrożenia ludzi niż zakwalifikował go architekt z rzeczoznawcą. Na podstawie jakich uprawnień? Możecie zanegować zgodność z projektem lub zgodność rozwiązań projektowych w sposób rażący naruszających kwestię bezpieczeństwa pożarowego ale na jakiej podstawie podważacie przyjęte przeznaczenie użytkowe obiektu? Chętnie się dowiem

P.S. Chodzi mi oczywiście o ten przypadek pełen wątpliwości, a nie o hotel na 120 miejsc budowany jako ZL III   :krzyk:
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2010, 10:25:05 wysłana przez Liberty »
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline lukaszus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: ZL III czy ZL II
« Odpowiedź #40 dnia: Maj 14, 2010, 11:50:23 »
IMO nikt nie może podważyć kwalifikacji obiektu dokonanego przez projektanta, może dojść jedynie na etapie użytkowania do użytkowania obiektu niezgodnie z przeznaczeniem.

A co do tej interpretacji PSP to wg. mojego zdania jest całkowicie nie do zrealizowania. Nikt na etapie projektowania nie jest w stanie przewidzieć KTO i z jakimi schorzeniami do niego przyjdzie!

A w ogóle na jakiej podstawie prawnej PSP interpretuje przepisy wydane przez Ministra Infrastruktury???
Tylko organ wydający przepis ma prawo do jego interpretacji!
Posiadam pismo z MI wyjaśniające co do kwalifikacji ZL II i MI jasno precyzuje jakie dysfunkcje miał na myśli tworząc przepis.

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Odp: ZL III czy ZL II
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 14, 2010, 12:25:06 »
A w ogóle na jakiej podstawie prawnej PSP interpretuje przepisy wydane przez Ministra Infrastruktury???


Tutaj nie tyle chodzi o interpretację przepisów, bo wiadomo, że w kwestiach wątpliwych "mocne" jest tylko Ministerstwo Infrastruktury, ale o fakt, że Dział VI warunków technicznych jest zmorą projektantów. Większość prewentysów lepiej zna ten dział niż architekci i budowlańcy, więc nie oburzaj się że trwa dyskusja. Każdy uczestnik procesu budowlanego się w razie czego wywinie. Odpowiedzialność w budownictwie jest praktycznie żadna, a my niedługo będziemy pociągani do 12-krotności pensji.
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"