Autor Wątek: nie dysponowanie jednostek do zdarzeń  (Przeczytany 14892 razy)

Offline frosik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzen
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 13, 2009, 12:24:15 »
Przecież od nowego roku trzeba zgłaszać do komend udział w akcji, po każdym przyjeździe do koszar, telefonujesz na 998 zostajesz przełączony na poszczególną komende (jezeli dobrze wiem) i meldujesz ile czasu byłeś, jakie auta brały udział w akcji, czas dotarcia, liczba strażaków, teren akcji, liczbe rannych? I wiele innych ? Więc ćwiczenia wedlug mnie niepomogą, oraz jak mi sie wydaje tak jak gmina Ci z PSK mają wykaz sprzętu, ale moze sie myle...

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzen
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 13, 2009, 12:32:57 »
Przecież od nowego roku trzeba zgłaszać do komend udział w akcji, po każdym przyjeździe do koszar, telefonujesz na 998 zostajesz przełączony na poszczególną komende (jezeli dobrze wiem) i meldujesz ile czasu byłeś, jakie auta brały udział w akcji, czas dotarcia, liczba strażaków, teren akcji, liczbe rannych? I wiele innych ? Więc ćwiczenia wedlug mnie niepomogą, oraz jak mi sie wydaje tak jak gmina Ci z PSK mają wykaz sprzętu, ale moze sie myle...

albo nie zrozumialem I części Twojej wypowiedzi albo nie ma ona nic związanego z tematem, nawet przy wyjeździe musisz zgłosic do PSK że wyjeżdzasz obojętnie czy na cwiczenia czy do zdarzenia.
Owszem mają, ale gdy ma zdarzenie jakieś nie będzie raczej szukał która jednostka ma jakiś sprzęt tylko zadysponują tą którą pamięta że posiada sprzęt który jest potrzebny.

Offline frosik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzen
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 13, 2009, 12:38:01 »
No tak masz racje, chodzilo mi o to ze Cwiczenia wedlug mnie nie mają sensu. Poniewaz po wyjeździe informujesz komende jakim sprzetem byles na akcji:) Tam na gorze dobrze wiedza czym dysponuje dana jednostka...

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzen
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 13, 2009, 12:58:14 »
Uwierz, że nie zawsze. U nas zdziwko ostatnio było, że SLRt (agregat wysokociśnienowy + 80 litrów wody) wyjechał jako pierwszy rzut do pożaru auta, siedział nowy dyspozytor i nie wiedział o tym, że posiada ten sprzęt na wyposażeniu.
A ilość poszkodowanych powinna być przekazana podczas akcji (w sumie to nawet rozpoznania) a nie po jej zakończeniu.
Jeśli chodzi o czas działania itp. - otrzymujemy go od dyżurnego po powrocie, każde zgłoszenie wyjazdu/powrotu, czy to przez terminal statusów czy tradycyjnie drogą radiową musi być odnotowany przez dyżurnego (statusy robią to automatycznie). I na podstawie tego otrzymacie dokładne czasy działania. Po powrocie podajemy kto dowodził, jaki sprzęt użyto, ew. ile kg sorbentu, komu przekazano miejsce zdarzenia i trochę innych ciekawych czy mniej ciekawych rzeczy.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline frosik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzen
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 13, 2009, 13:19:38 »
No o to mi chodzilo ;), jak narazie naleze tylko do MDP, ale interesuje sie strażą i juz sporo o niej wiem :) A co do dyspozytorów ostatnio wiele pomyłek mają. Ale nie odbiegajmy od tematu :) Rozmowa z dyspozytorem powinna pomóc, ew. Dowiecie sie dlaczego was niewzywają..

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzen
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 13, 2009, 23:07:45 »
Trochę bez sensu siedzieć na nasłuchu :tuba: W sumie może to potrwać dzień a może i nawet pół roku. Najlepsza będzie rozmowa z komendantem moim zdaniem lub z dowódcą JRG. Sprzęt oczywiście jest ważny ale czy u was wszyscy mają szkolenia na te urządzenia (czyt. rat. techniczne, rat. medyczne) bo sam sprzęt nic nie daje. :kwit:

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzen
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 14, 2009, 00:01:15 »
wszyscy nie bo jest dużo młodych chłopaków po podstaowym narazie tylko, ale zawsze jest na wozie ktoś po kursie, uważasz że lepiej wysłac ludzi po kursie bez sprzętu niż bez kursu(ale z praktyką, co 2 tygodnie robimy sobie cwiczenia w jednostce i młodzi uczą się obsługi sprzętu) ale za to ze sprzętem??

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzen
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 14, 2009, 01:19:04 »
Z  tego co zrozumiałem to oprócz kursu podstawowego  to innych  kursów  nie kończyliście   :kwit:
Więc to może być  przyczyną.
Poza tym  brak  podstawowej  ilości atestowanych ubrań, hełmów, butów może wykluczyć  daną jednostkę  z  podziału bojowego.
Myślę że @kamcio  odpowiedź na twój problem znajdziesz  w protokóle z  ostatniej  inspekcji gotowości  bojowej Waszej  jednostki.
Jest jeszcze jeden poruszony już watek - nadużywanie  trunków przez osoby funkcyjne przy akcji paprze  całą  robotę.
Pamiętaj że zszargać opinie  można  łatwo  ale  odwrócić  sytuacją  już  nie. Zmiana  opinii  o  waszej  jednostce  może  zająć nawet  kilka  lat. :ksmut:
Piszecie - że, sprawę do komendanta powiatowego,  a  nie przyszło  Wam  na  myśl,  w  opinii  dyspozytorów uznane to będzie jako  zwykłe  podpier...  i  w efekcie  po  krótkim  czasie znów  nie usłyszycie waszych  pagerów.
Pamiętajcie  ze dyspozytor w pierwszym rzucie wysyła  jednostki zaufane, pewne, sprawdzone.   :straz: :straz: :straz: :straz: :straz: :straz:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2009, 01:23:09 wysłana przez Meku »
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzen
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 14, 2009, 15:24:05 »
Kursy oczywiście były robione ale nie wszyscy je mają, ponieważ KP robi kursu raz na kilka lat a w naszej jednostce działa MDP i co roku mamy nowych 6-8 do podziału;)

Nomexy/Hełmy/buty-sztuk 12  -_-

W ostatniej inspekcji stwierdzono naszą gotowośc na 5- ;) Pijani nigdy nie jeżdzą na akcje.

Dziś idziemy na nasłuch, może coś ruszymy ;)

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzen
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 14, 2009, 15:36:05 »
Z ciekawości - jakim sprzętem dysponujecie?

Pamiętajcie też, aby przy każdej akcji cały czas być w łączności z PSK, szczególnie pamiętać o dokładnym przedstawieniu sytuacji i ew. potrzeb zadysponowania kolejnych SiS, jeśli jesteście pierwsi na miejscu i przejmujecie dowodzenie. Niestety, masa jednostek wysiada z aut po dojeździe, dyspozytor nie wie kompletnie nic co się dzieje i wychodzą cyrki. A nikt nie kwapi się do zdania relacji.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzen
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 14, 2009, 15:41:30 »
Innymi słowy: "Dobrze poinformowany dyspozytor, to zadowolony dyspozytor" :)

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzen
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 14, 2009, 19:46:14 »
Z ciekawości - jakim sprzętem dysponujecie?

Wyposażenie GCBA i GBA standardowe (odcinki, prądownice itd) więc nie będe wypisywał, a na SLRt:
-niagara
-holmatro kombi
-agregat prądotwórczy
-masz oświetleniowy
-wentylator oddymiający
-pilarka do drewna
-piła do stali i betonu
-PSP R-1
-2x AODO
-2x miotła
-2x szpadel

W najbliższym czasie chcemy na niego dołożyć kombinezon do owadów oraz sorbet ;)

Nie nt. Na przyszłość odp. na PW!
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2009, 19:49:07 wysłana przez Ajax »

Offline Vendetta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 120
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzen
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 08, 2009, 12:22:27 »
Ogolnie temat "niedysponowania" bardzo dobrze mi znany z mojej jednostki. Totalna olewa ze strony PSP, wyjezdzamy przy dobrym roku - 3 y razy - tak 3y razy co jest wogole smieszna liczba. Jednostka oddalona o 7 KM od mojej miejscowosci robi robote na "naszym" podległym terenie i w miesiacu wyjezdza srednio po 10 razy, a my wyjezdzamy jak zostanie podpalony kosz na przystanku no coz... ;)

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzen
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 08, 2009, 13:25:59 »
Z praktyki dyżurnego wiem, że problem z niedysponowaniem danej jednostki może być "nieformalny". Wójt poprosi komendanta, żeby nie wysyłał jednostki bo: "w tym roku kupujemy samochód i oszczędzamy", "kierowca ma już nadgodziny", "je chce do KSRG właczyć jednostke OSP to częściej ich wysyłajcie".
Oficjalnie nikt tego nie mówi ale często tak jest.

Proponuje wysłać Wójta do Komendanta Powiatowego i niech się dogadają. Sami nie idźcie bo wyjdzie, że się skarżycie i dyżurni was nie polubią. Wójt odpowiada za ochrone p-poż na swoim terenie i on ma prawo zapytać czemu nie jest wysyłana najbliższa jednostka...

Osobiście podejrzewam, że nie macie zaufania u dyżurnych. Może jest u Was jakiś nadgorliwy strażak, co wchodzi w dym bez ODO - dyżurni boją się wysyłać takich w pierwszym rzucie.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzen
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 14, 2009, 10:39:42 »
Z praktyki dyżurnego wiem, że problem z niedysponowaniem danej jednostki może być "nieformalny". Wójt poprosi komendanta, żeby nie wysyłał jednostki bo: "w tym roku kupujemy samochód i oszczędzamy", "kierowca ma już nadgodziny", "je chce do KSRG właczyć jednostke OSP to częściej ich wysyłajcie".
Oficjalnie nikt tego nie mówi ale często tak jest
po przeczytaniu można tak by rzec niestety masz rację
Trudno z drugiej strony mieć sapy do SK jeżeli raz ,drugi się podpadło
np nie dojechało źle podano prądy w obronie miast w natarciu 


Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzen
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 04, 2010, 15:43:39 »
Ja na terenie powiatu mam 150 jednostek OSP z czego 22 włączone do KSRG i około 1000 zdarzeń rocznie. I niech ktoś mądry mi powie jak ich dysponować aby nie było zgrzytów że mało wyjeżdżają skoro w samej stolicy powiatu mam JRG, OSP KSRG S-4 i 5 jednostek OSP S-1 spoza systemu a miasto ma raptem 50000 ludności.
A żeby było fajniej wzdłuż jednej trasy o długości 20 km jest 5 jednostek KSRG i wszyscy chcą jeździć. A bardzo mądrzy niech spróbują określić gdzie się zaczyna a gdzie kończy rejon operacyjny dla każdej jednostki.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzen
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 05, 2010, 06:52:45 »
słusznie kolega powyzej napisał ale co do wyjazdow a dokładnie ich brakow niestety osoba wojta bardzo czesto miesza nie tam gdzie trzeba szukajac oszczednosci, wiem z doswiadczenia i tu bym najpierw probował ,,poweszyc''..oj głupi i chory ten kraj

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzen
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 27, 2011, 15:32:46 »
Koledzy jestem niestety zmuszony odkurzyć stary temat. Wszystkie wyjazdy do zdarzeń są ok, dopóki nie dojdzie do wypadku/kolizji.

Wypadek na drodze wojewódzkiej, samochód osobowy uderza w drzewo. 2 jednostki KSRG w gminie (podobno odległość od zdarzenia) w jednej hydraulika rozbudowana i sprzęt medyczny (torba, deska+oczywiście przeszkoleni ludzie) a druga to jednostka gminna. Moim zdaniem oczywiste jest która jednostka powinna zostać zadysponowana ale jak widać czasami się mylę. Wyjeżdza jednostka gminna bez sprzetu+SLRt i GCBA z JRG(25km). Na szczęście obyło się bez wycinania ale poszkodowany z obrażeniami przewieziony do szpitala.

I teraz prośba do was, czy są jakieś rozporządzenia które mówią, że np. do wypadku ma jechać jednostka z hydrauliką albo sprzętem który umożliwia pomoc w danej sytuacji? W piątek wybieram się do operacyjnego i chciałbym mieć jakiegoś asa w rękawie w tej sprawie ;)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzen
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 27, 2011, 15:52:44 »

I teraz prośba do was, czy są jakieś rozporządzenia które mówią, że np. do wypadku ma jechać jednostka z hydrauliką albo sprzętem który umożliwia pomoc w danej sytuacji? W piątek wybieram się do operacyjnego i chciałbym mieć jakiegoś asa w rękawie w tej sprawie ;)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 18 lutego 2011 r.
w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo -gaśniczego

Rozdział 4
Dysponowanie do działań ratowniczych

oraz procedura alarmowania i dysponowania sił i środków do pożarów, miejscowych zagrożeń itd., która powinna być opracowane przez komendę i stosowana przez dyżurnego SK.

Offline Pest

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzeń
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 16, 2011, 14:25:53 »
Mam pytanie odnośnie dysponowania OSP do akcji  ponieważ nie rozumiem jednego faktu otóż :
Moja jednostka jest w KSRG w gminie mamy 7 jednostek   niektóre dalej niektóre bliżej  , chodzi mi o to ze te jednostki które są poza KSRG są wzywane częściej  niż my , z tego co wiem  z jednej jednostki jest strażak PSP    którego "powiadamia" jednostka ze jest wyjazd i oni wyjeżdżają ... Był czas, że oni non stop wyjeżdżali każdy wyjazd był ich. Mam pytanie do was dlaczego tak się dzieje bo ja sam nie ogarniam tego tematu
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2011, 22:35:37 wysłana przez robn »
"...podobno nie ma Aniołów na Ziemi... spójrz na Strażaka...to on czuwa nad twoim życiem nie dbając o własne...życie jest tylko jedno...życie Strażaka również..."

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzeń
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 16, 2011, 14:31:01 »
Nie lepiej zadać to pytanie naczelnikowi wydziału operacyjnego w komendzie?
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2011, 22:34:09 wysłana przez robn »

Offline Pest

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzeń
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 16, 2011, 14:33:08 »
to juz Bylo poruszane z Komenda i nic sie nie zmienilo
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2011, 14:41:16 wysłana przez robn »
"...podobno nie ma Aniołów na Ziemi... spójrz na Strażaka...to on czuwa nad twoim życiem nie dbając o własne...życie jest tylko jedno...życie Strażaka również..."

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzeń
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 16, 2011, 14:33:39 »
Nie chcę ale muszem
Naczelnik - MSK i :
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,13223.0.html
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2011, 14:41:02 wysłana przez robn »

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzeń
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 16, 2011, 14:43:22 »
nie zmieniło, to znaczy jaka była oficjalna odpowiedź komendy?
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2011, 22:33:57 wysłana przez robn »

Offline Pest

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: nie dysponowanie jednostek do zdarzeń
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 16, 2011, 14:46:54 »
Mieli pogadac na swoich szczeblach o tym fakcie pogadali pol roku norma . I znow to sie zaczelo  : Wypadek w naszej miejscowosci   i co najdziwniejsze nas nie zadysponowano tylko jednostke oddalona o 5 km ..
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2011, 22:33:13 wysłana przez robn »
"...podobno nie ma Aniołów na Ziemi... spójrz na Strażaka...to on czuwa nad twoim życiem nie dbając o własne...życie jest tylko jedno...życie Strażaka również..."