Autor Wątek: Osy, Pszczoły I Szerszenie  (Przeczytany 206999 razy)

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #175 dnia: Sierpień 13, 2015, 18:46:27 »
Masz rację w tym co piszesz, ale nieścisłości powinno się eliminować w profesjonalnej służbie, za którą się uważamy. A tak co artykuł o błonkoskrzydłych w gazetach to inna wykładnia.
Pozdrawiam

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #176 dnia: Sierpień 13, 2015, 21:22:01 »
@grzela czuję się wywołany do tablicy  ^_^
Cytuj
Powiat kartuski: Strażacy średnio 20 razy dziennie usuwają gniazda os i szerszeni

http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/5387660,powiat-kartuski-strazacy-srednio-20-razy-dziennie-usuwaja-gniazda-os-i-szerszeni,id,t.html

Czyżby w tych komendach nie znali procedur z KG?  :straz:
Chyba, że nie mają nic do roboty i nabijają statystyki.  :cooo:
To prawda że ostatnie dni to zwiększona ilość wezwań do os i nawet nie 20 a 30 i więcej dziennie. To że jeździmy wynika  z decyzji 01 że jeździmy do wszystkich wezwań, z tym że większośćzałatwia OSP.  JRG pojedyncze przypadki. Nad słusznością tej decyzji nie mam zamiaru dyskutować. Gminy płaca za wyjazdy do os, WSKR sie nie czepia, jakoś nie słyszałem by ktoś narzekał. Czy to nabijanie statystyki? może, ale mamy też średnio jeden wypadek drogowy dziennie w powiecie, czy to tez nabijanie statystyki? Specyfika powiatu i tyle.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #177 dnia: Sierpień 13, 2015, 22:18:34 »
Gminy płaca za wyjazdy do os, WSKR sie nie czepia, jakoś nie słyszałem by ktoś narzekał. Czy to nabijanie statystyki? może, ale mamy też średnio jeden wypadek drogowy dziennie w powiecie, czy to tez nabijanie statystyki? Specyfika powiatu i tyle.
SK KW nie czepia się bo nie ma podstaw, podejrzewa że znacie prawo i wiecie jak postępować. Problem tego typu wyjazdów sie skonczy jak jakiś "radca prawny" z gminy uzna to za nieuzasadnione wyjazdy na podstawie którą podałem powyżej. A wtedy pytanie czy 01 pokryje koszty z własnych pieniędzy....
A argument z wypadkami to jak strzał kulą w płot... Wypadek drogowy w pełni wyczerpuje znamiona MZ.... Jest sprawca na miejscu jest policja... A czy w przypadku wezwań do szerszeni jest wzywana policja? (jeśli nie to dlaczego skoro obie sytuacje są podobne twoim zdaniem a ludzie często zgłaszając to jako zagrożenie dla ich życia...) Wiec pytam jakie konsekwencje ponosi sprawca?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #178 dnia: Sierpień 13, 2015, 23:34:43 »
@grzela czuję się wywołany do tablicy  ^_^
Cytuj
Powiat kartuski: Strażacy średnio 20 razy dziennie usuwają gniazda os i szerszeni

http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/5387660,powiat-kartuski-strazacy-srednio-20-razy-dziennie-usuwaja-gniazda-os-i-szerszeni,id,t.html

Czyżby w tych komendach nie znali procedur z KG?  :straz:
Chyba, że nie mają nic do roboty i nabijają statystyki.  :cooo:
To prawda że ostatnie dni to zwiększona ilość wezwań do os i nawet nie 20 a 30 i więcej dziennie. To że jeździmy wynika  z decyzji 01 że jeździmy do wszystkich wezwań, z tym że większośćzałatwia OSP.  JRG pojedyncze przypadki. Nad słusznością tej decyzji nie mam zamiaru dyskutować. Gminy płaca za wyjazdy do os, WSKR sie nie czepia, jakoś nie słyszałem by ktoś narzekał. Czy to nabijanie statystyki? może, ale mamy też średnio jeden wypadek drogowy dziennie w powiecie, czy to tez nabijanie statystyki? Specyfika powiatu i tyle.

Czy strażacy z OSP wyjeżdżający do usuwania gniazd os i szerszeni mają zabezpieczenie w postaci ubrań przeciw użądleniom? Jeżeli tak, to kto poniósł koszt zakupu?
Kto kupuje środki chemiczne dla strażaków OSP i PSP do zwalczania gniazd os i szerszeni?
Czy podczas działań prowadzonych przez OSP podczas usuwania gniazd os i szerszeni PSP dysponuje podnośnik/drabinę?
Czy ktoś w gminie policzył ile kosztuje wypłacany ekwiwalent dla strażaków OSP za akcje związane z usuwaniem gniazd os i szerszeni?
Ile było przypadków przedysponowania do MZ/pożarów jednostek PSP i OSP biorących udział w usuwaniu gniazd i szerszeni?

Offline dzingishan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #179 dnia: Sierpień 14, 2015, 10:15:17 »
Temat i procedura owadów błonkoskrzydłych w straży pożarnej to dla mnie jedna wielka parodia. Temat jest poważny, generujący potworne koszty, a od 6 lat nikt nie raczył poprawić procedury żeby wszystko było jasne tylko nadal panuje wolna amerykanka.
Z rozmyślań KG w słowie wstępu wychodzi że powinniśmy podejmować interwencję i na miejscu określać jak działamy, ale co powiat to inna interpretacja - jedni jeżdżą, inni nie. To samo widać po komentarzach tutaj.
Dalsze rozmyślania KG z odniesieniem do Prawa budowlanego to już w ogóle śmiech. Wg mojego rozumowania wskazywany zapis tam nie dotyczy kompletnie takiego czegoś jak owady tylko tyczy się całkowicie innego zagadnienia, chyba że owad jest siłą natury powodującą uszkodzenie budynku.
Końcówka rozważań to mnie rozbija kompletnie "odpowiednio prowadzona administracja obiektu skutecznie uniemożliwiłaby zagnieżdżenie się w nim owadów" - z chęcią poznam tą skuteczną metodę administracji.


Eqinox - jeżeli na głowę spadnie Ci tynk to stosujesz art. 61 pkt 1  prawa budowlanego, które kieruje do kolejnych punktów.

« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2015, 10:49:19 wysłana przez dzingishan »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #180 dnia: Sierpień 14, 2015, 11:09:12 »
Eqinox - jeżeli na głowę spadnie Ci tynk to stosujesz art. 61 pkt 1  prawa budowlanego, które kieruje do kolejnych punktów.
Nie masz racji art. 61 ust 1 odsyła do art 5 ust. 2 czyli :
2. Obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami, o których mowa w ust. 1 pkt 1–7.
Wszystko zależy od przyczyny z jakiej spadnie ten tynk! Tak że nie masz racji.
Może tu być również art. 61 ust. 2 ale to nic nie zmienia szerszenie też wchodzą pod to i pod 61. ust 1.
Tak więc dalej mamy rację po mojej stronie....
Ponieważ w prawie budowalnym, jest mowa o bezpieczeństwie użytkowania.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2015, 11:13:05 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #181 dnia: Sierpień 14, 2015, 16:15:56 »
Co do kosztów to wójtowie wyrazili zgodę na te działania i zdają sobie sprawę z kosztów. Ubrania jednostki kupiły jeszcze za czasów gdy nie było obecnej interpretacji zagrożenia jakie niosą błonkoskrzydłe, koszt środków chemicznych pokrywają same jednostki OSP (członkowie wszystkich jednostek zrzekli się ekwiwalentu na rzecz swoich OSP stad środki). Zdarzały sie pojedyncze  wypadki dysponowania SH do  tego typu zdarzeń, ale to naprawdę ze względu na rodzaj zabudowy marginalne wypadki. Co do przekierowania jednostek do innych działań nie mam wiedzy o żadnym takim przypadku, ale nie siedze na okrągło w pracy i nie analizuję wszystkich działań więc mogły być takie wypadki.

Online edson998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #182 dnia: Sierpień 14, 2015, 16:51:46 »
Końcówka rozważań to mnie rozbija kompletnie "odpowiednio prowadzona administracja obiektu skutecznie uniemożliwiłaby zagnieżdżenie się w nim owadów" - z chęcią poznam tą skuteczną metodę administracji.

Ja również z chęcią poznam tą metodę.
Ciężko o jednoznaczną interpretację przepisów Prawa Budowlanego odnośnie gniazd owadów błonkoskrzydłych, tym bardziej, że sama nasza procedura dotycząca usuwania owadów błonkoskrzydłych nie określa jasno w jakich sytuacjach strażacy mają podejmować interwencje. A ludzie, którzy pisali tę procedurę widząc, że jest ona różnie interpretowana przez stanowiska kierowania powinni ją doprecyzować. Powinno być napisane czarno na białym, w jakich sytuacjach strażacy mają jeździć i usuwać gniazda, a w jakich nie, bo procedura nie powinna podlegać interpretacji. Ciekawi mnie jaki byłby wyrok sądu i jakby przebiegała sprawa, jakby jakiś dyspozytor nie przyjął zgłoszenia od osoby, która po chwili została śmiertelnie pokąszona przez owady, czego nikomu nie życzę. Nie rozumiem po co pisać takie procedury dt. usuwania gniazd, plam na drodze, skoro dalej się robi tak jak się robiło. I raz WSKR opi...doli dyspozytora za wysłanie do plamy, a na następnej służbie sam zleci dyspozycje. Tak kiedyś było w mojej komendzie. Życzę sobie,żeby procedury, które pisze KG były co najmniej tak przejrzyste jak te dotyczące kpp.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #183 dnia: Sierpień 14, 2015, 17:40:05 »
Co do kosztów to wójtowie wyrazili zgodę na te działania i zdają sobie sprawę z kosztów. Ubrania jednostki kupiły jeszcze za czasów gdy nie było obecnej interpretacji zagrożenia jakie niosą błonkoskrzydłe, koszt środków chemicznych pokrywają same jednostki OSP (członkowie wszystkich jednostek zrzekli się ekwiwalentu na rzecz swoich OSP stad środki). Zdarzały sie pojedyncze  wypadki dysponowania SH do  tego typu zdarzeń, ale to naprawdę ze względu na rodzaj zabudowy marginalne wypadki. Co do przekierowania jednostek do innych działań nie mam wiedzy o żadnym takim przypadku, ale nie siedze na okrągło w pracy i nie analizuję wszystkich działań więc mogły być takie wypadki.

Zgodnie z obowiązującym prawem strażak OSP nie może się zrzec ekwiwalentu na rzecz OSP:

Cytuj
Ekwiwalent należy uznać za prawo osobiste, tzn. że przysługuje ono członkowi ochotniczej straży pożarnej jako osobie fizycznej, indywidualnemu podmiotowi prawa. Nie należy się on natomiast ochotniczej straży pożarnej jako całości, czyli jako stowarzyszeniu.

http://www.strazak.org.pl/index.php?mode=read&art=3416

Po drugie nie pobierać ekwiwalentu po to, aby kupować środki chemiczne w celu likwidacji gniazd os i szerszeni?  :wall:
To już lepiej kupić dodatkowy np. sprzęt pożarniczy itp.
Ciekawy jestem, czyj był to wymysł z wysyłaniem jednostek OSP do tych zdarzeń?

Z resztą podsumowanie 2013 r. Blisko 2 tys. interwencji, statystyki muszą być  :straz:

Cytuj
Z zestawienia zaprezentowanego przez strażaków wynika, że w minionym roku w powiecie kartuskim odnotowano 1961 zdarzeń, co stanowi spadek w stosunku do roku poprzedniego (2183). 323 razy strażacy interweniowali w związku z pożarami, z kolei 1596 interwencji związanych było z zagrożeniami miejscowymi.

http://expresskaszubski.pl/express-na-sygnale/2013/01/szymbark-strazackie-podsumowanie-blisko-2-tys-interwencji

Ciekawe komentarze pod artykułem  :kwit:

Kiedyś nawet dyskutowaliśmy na temat Waszego Komendanta

http://www.strazak.pl/index.php/topic,11476.0.html

Jego wypowiedzi:

http://www.strazak.pl/index.php/topic,19421.msg224011.html#msg224011

http://www.strazak.pl/index.php/topic,3877.msg120282.html#msg120282

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #184 dnia: Sierpień 14, 2015, 21:28:02 »
Ekwiwalent nie należy się OSP, ale nikt nie zabroni przekazania członkom OSP przekazania tych pieniędzy w formie darowizny, to chyba nie jest karalne  :straz: Jak nie zapomnę to przy okazji sprawdzę ile w z tych 2000 wyjazdów to osy. Na pewno sporo, ale nie większość, bo pamiętam dni i to nie tak mało z tych lat, gdy do samych wiatrołomów, czy do podtopień bywało kilkadziesiąt wyjazdów na służbę, dodaj do tego wyjazdy do wypadków ( plaga u nas) działania nietypowe typu koń w bagnie, działania na wodzie, poszukiwania, działania typowo medyczne i pomoc pogotowiu i trochę tych miejscowych sie zrobi.  Na temat 01nie mam zamiaru sie wypowiadać, nie ja go powołałem  :rofl: ale jak ktoś potrafi się tyle utrzymać na stanowisku, to musi mieć wiele talentów  :rofl:

Offline dzingishan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #185 dnia: Sierpień 15, 2015, 09:16:58 »
Może tu być również art. 61 ust. 2 ale to nic nie zmienia szerszenie też wchodzą pod to i pod 61. ust 1.
Tak więc dalej mamy rację po mojej stronie....
Ponieważ w prawie budowalnym, jest mowa o bezpieczeństwie użytkowania.

Eqinox, ale to nie można sobie wybiórczo wybierać słów, tylko należy brać pod uwagę cały tekst w ust. 2, który ma brzmienie (celowo wyciąłem wymienione siły natury, które zamazują obraz treści):
Cytuj
Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:
2. zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływających na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Czy szerszenie lub inne owady są czynnikiem związanym z działaniem człowieka lub sił natury, który powoduje uszkodzenie budynku lub bezpośrednie uszkodzenie? NIE SĄ, gdyż nie powodują uszkodzenia budynku. Do takich rzeczy można zaliczyć wiatry, deszcze, pożary itp. Pod art. 61 ust 1 również nie da się podczepić szerszeni.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #186 dnia: Sierpień 15, 2015, 09:39:45 »
Odmówić wyjazdu do owadów zgodnie z procedurą nie możemy. Niemniej u mnie funkcjonuje to tak, że dyżurny informuje zgłaszającego jak wygląda procedura i jakie działania na miejscu najprawdopodobniej podejmie KDR (wygrodzenie, ewakuacja, przekazanie na piśmie z poleceniem usunięcia) i zdecydowana większość ludzi stwierdza, że jednak nie ma zagrożenia i straż nie jest potrzebna.

Efekt? tylko 43 wyjazdy do błonkoskrzydłych w tym roku z 1100 ogółem.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2015, 09:58:18 wysłana przez rafal.bula »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #187 dnia: Sierpień 15, 2015, 09:47:01 »
Odmówić wyjazdu do owadów zgodnie z procedurą nie możemy. Niemniej u mnie funkcjonuje to tak, że dyżurny informuje zgłaszającego jak wygląda procedura i jakie działania na miejscu najprawdopodobniej podejmie KDR (wygrodzenie, ewakuacja, przekazanie na piśmie z poleceniem usunięcia) i zdecydowana większość ludzi stwierdza, że jednak nie ma zagrożenia i straż nie jest potrzebna.
Czyli to alarm fałszywy, tak piszecie? Skoro nie ma zagrożenia nie ma MZ...
@dzingishan
jeśli udowodnię że można wybiurczo traktować art. prawa przyznasz mi racje?
PS. skad w takim wypadku art. ten znalazł się w "Zasadach..."
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2015, 09:50:46 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline dzingishan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #188 dnia: Sierpień 15, 2015, 10:05:27 »
@dzingishan
jeśli udowodnię że można wybiórczo traktować art. prawa przyznasz mi racje?
PS. skad w takim wypadku art. ten znalazł się w "Zasadach..."

Taki bubel znalazł się w zasadach, gdyż ktoś go tam wpisał - ludzie popełniają błędy. Tak samo babolem jest stwierdzenie że odpowiednio prowadzona administracja obiektu skutecznie uniemożliwiłaby zagnieżdżenie się w nim owadów.

Możesz próbować udowodnić - ja tylko próbuję przedstawić o czym faktycznie mówi zapis art.61 ust.2.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #189 dnia: Sierpień 15, 2015, 10:24:28 »
Ekwiwalent nie należy się OSP, ale nikt nie zabroni przekazania członkom OSP przekazania tych pieniędzy w formie darowizny, to chyba nie jest karalne  :straz: Jak nie zapomnę to przy okazji sprawdzę ile w z tych 2000 wyjazdów to osy. Na pewno sporo, ale nie większość, bo pamiętam dni i to nie tak mało z tych lat, gdy do samych wiatrołomów, czy do podtopień bywało kilkadziesiąt wyjazdów na służbę, dodaj do tego wyjazdy do wypadków ( plaga u nas) działania nietypowe typu koń w bagnie, działania na wodzie, poszukiwania, działania typowo medyczne i pomoc pogotowiu i trochę tych miejscowych sie zrobi.  Na temat 01nie mam zamiaru sie wypowiadać, nie ja go powołałem  :rofl: ale jak ktoś potrafi się tyle utrzymać na stanowisku, to musi mieć wiele talentów  :rofl:

Napisałeś wcześniej, że zrzekli się ekwiwalentu na rzecz OSP, dlatego ............ inną rzeczą jest przekazanie pobranego już ekwiwalentu przez strażaka na rzecz OSP w formie darowizny.

Nie sam fakt wyjazdu do usuwania gniazd os i szerszeni budzi zdziwienie, tylko ilość podejmowanych interwencji.

Medialnie poszło
Cytuj
Upalne dni sprzyjają szerszeniom. Strażak: Interweniujemy 5-6 razy dziennie.

http://paluki24.pl/kraj/item/1205-upalne-dni-sprzyjaja-szerszeniom-strazak-interweniujemy-5-6-razy-dziennie.html

« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2015, 10:45:14 wysłana przez grzela »

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #190 dnia: Sierpień 15, 2015, 10:28:20 »
Odmówić wyjazdu do owadów zgodnie z procedurą nie możemy. Niemniej u mnie funkcjonuje to tak, że dyżurny informuje zgłaszającego jak wygląda procedura i jakie działania na miejscu najprawdopodobniej podejmie KDR (wygrodzenie, ewakuacja, przekazanie na piśmie z poleceniem usunięcia) i zdecydowana większość ludzi stwierdza, że jednak nie ma zagrożenia i straż nie jest potrzebna.
Czyli to alarm fałszywy, tak piszecie? Skoro nie ma zagrożenia nie ma MZ...
Żeby był fałszywy czy mz zastęp musiałby wyjechać na miejsce. A skoro w czasie rozmowy z dyżurnym zgłaszający jednak odstępuje od zgłaszania to nic z tych rzeczy.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #191 dnia: Sierpień 21, 2017, 19:48:51 »
Coś się pozmieniało w sprawie szerszeni bo tu widać pełna mobilizacja i specjalizacja http://radio.lublin.pl/news/z-szerszeniami-nie-ma-zartow

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #192 dnia: Sierpień 13, 2021, 12:55:18 »
Witam. Kiedyś krążył w necie dokument. „opinia biura prawnego KG PSP dot. Wyjazdów do owadów”
Ma może ktoś to u siebie? Bo nie mogę znalezc

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #193 dnia: Sierpień 13, 2021, 14:06:28 »
Jest procedurą,  pismo byłego Pana KG, oraz pismo obecnego Pana KG. Którego dokumentu poszukujesz

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #194 dnia: Sierpień 13, 2021, 15:18:25 »
To nie była procedura tylko opinia biura prawnego. Czy można wskazać zgłaszającemu zakup środków owadobójczych, czy można przekładać na godziny wieczorne itp. Taki spis pytań i odpowiedzi biura prawnego.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #195 dnia: Sierpień 13, 2021, 18:35:58 »
Więc pismo Pana Skulicha

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Osy, Pszczoły I Szerszenie
« Odpowiedź #196 dnia: Sierpień 16, 2021, 13:43:13 »
To nie jest procedura a jedynie "Zasady"

"Osoba przyjmująca zgłoszenie powinna udzielić następujących wskazówek"
a). nie zbliżać się do gniazda lub roju na odległość mniejsza niż 20m... - Skoro zgłaszający oddalił się w miejsce bezpieczne to zlikwidowano bezpośrednie zagrożenie więc po co interwencja straży?
b). nie należy samodzielnie usuwać roju lub gniazda - a dlaczego nie?
c). nie należy drażnić owadów poprzez .....poprzez spryskiwanie .... środkami owadobójczymi - Na rynku dostępne są środki owadobójcze dedykowane do zwalczania takich owadów z instrukcją obsługi.
To tak jakbyśmy mówili że jest podręczny sprzęt gaśniczy ale go nie używajcie przy pożarach.


Generalnie sami nauczyliśmy ludzi darmowych usług dezynsekcyjnych i potrafią wręcz bezczelnie to wykorzystywać.

Wielu dyżurnych wysyła do każdego zgłoszenia bo "niech się KDR martwi"
Wielu dowódców usuwa gniazda bo "a po co maja mi potem gadać że tylko wytaśmowałem"
no i wisienka na torcie to instruktarze jak zgłaszać udzielane przez druhów z OSP.

Chociaż w sumie to jest wisienka na torcie
https://www.tv28.pl/13674-strazacy-usuwali-gniazdo-szerszeni-podczas-rozpylenia-srodka-owadobojczego-doszlo-do-pozaru?fbclid=IwAR1txuGUa0I5RBaQqHu46S5wDkT0jf751Q2VopRALxXvu-OPBpd2-K5-3zc







« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2021, 14:07:04 wysłana przez oliwier »
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)