Autor Wątek: Komendant Gminny  (Przeczytany 5345 razy)

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Komendant Gminny
« dnia: Kwiecień 28, 2009, 13:50:48 »
Witam. Mam pewien problem. Czy mógłby mi ktoś podać jakie przywileje ma komendant gminny? Czy może on np. Dojechać na akcje prywatnym samochodem i przejąć dowodzenie nad akcją do czasu dojazdu PSP? 2. Czy może on posiadać prywatną radiostację i podsłuch na kanały PSP? I mam jeszcze jeden problem gdyż komendant jest członkiem innej OSP załóżmy A a Mieszka w miejscowości B gdzie jest inna OSP załóżmy B i nie jest jej członkiem. I teraz czy jako Komendant Gminny mieszkający w miejscowości B może jechać na akcje oraz dowodzić z OSP B? Zaznaczam że nie jest członkiem OSP B. Przepraszam że nie wyraziłem się dość jasno ale nie potrafie tego tak opisać ładnie:D

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Komendant Gminny
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 28, 2009, 14:01:03 »
Witam
może to coś pomoże http://www.zosprp.pl/?q=node/370
a co dy pytań
Cytuj
Czy może on posiadać prywatną radiostację i podsłuch na kanały PSP?
każdy może nasłuchiwać wystarczy mieć skaner albo rtf zaprogramowany

z poważaniem

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Komendant Gminny
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 28, 2009, 14:07:31 »
@zeus ja rozumiem że każdy może bo w tym filozofii nie ma ale coś mi się zdaję że to nie legalne a mi tu chodzi o nasłuch w świetle prawa czy komendant może sobie podsłuchiwać kanałów bo jest komendantem

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Komendant Gminny
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 28, 2009, 14:19:25 »
w świetle prawa  :pyt: proszę bardzo  :mellow:
USTAWA
z dnia 16 lipca 2004 r.
Prawo telekomunikacyjne1)
(Dz. U. z dnia 3 sierpnia 2004 r

Art. 144. 1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Komendant Gminny
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 28, 2009, 14:29:45 »
Według mnie komendant gminny nie może tak jak ty mówisz przejać sobie tak ooo kierowanie działaniami ratowniczymi przyjezdza jednostka OSP przed przyjazdem PSP oczywiście i jest z tej jednostki naczelnik i to on kieruje dzialaniami do czasu przyjazdu PSP

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Komendant Gminny
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 28, 2009, 15:29:56 »
Dzumsi: komendant gminny ZOSP to twór związkowy - a związek jako taki w działaniach nie uczestniczy. To ZOSP wymyslił sobie jakies wytyczne dla komendanta, że niby on może dowodzić na miejscy akcji itp. Ale kłóci się to i to dość poważnie z rozporządzeniem MSWiA które dokładnie okresla kto od kogo przejmuje dowodzenie.

Dowódca zastępu przybyłego na miejsce akcji odpowiada za przebieg całej akcji. I jak się coś stanie to on odpowie np. przed prokuratorem a nie komendant gminny w cywilu.
Dowodzenie przejmie od was dopiero PSP.

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Komendant Gminny
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 28, 2009, 15:42:36 »
Tu masz odpowiedz na kilka twoich pytań. Jeżeli wasz komendant nie spełnia tych wymagań, jakie są stawiane Komendantom Gminnym nic nie poradzę sami go wybraliście. U nas Komendantem Gminnym jest kapitan z PSP i nie mieszka w naszej gminie to był nasz wybór. I jest OK.


Uprawnienia komendanta gminnego
1. Kierowanie działaniami ratowniczymi w zakresie, jakim umożliwiają to obowiązujące przepisy.
7. Za realizacje zadań powierzonych komendantowi gminnemu przez gminę może on otrzymywać wynagrodzenie zgodnie z obowiązującymi przepisami.  8.Komendant gminny może być wyposażony na koszt gminy w umundurowanie i środki ochrony indywidualnej określone w załączniku nr 1 do niniejszych wytycznych                                                 
 Wymagania związane z funkcja komendanta gminnego
1. Wiek 25 do 60 lat.
2. Wykształcenie średnie ( w uzasadnionych warunkach zasadnicze).
3. Obowiązkowa przynależność do ochotniczej straży pożarnej
z członkostwem czynnym.
4. Wyszkolenie pożarnicze: kurs dowódców OSP i kurs komendantów
gminnych lub wyszkolenie strażaka Państwowej Straży Pożarnej
uzupełnione szkoleniem uzupełniającym dla komendanta gminnego.
5. Stan zdrowia odpowiadający wymaganiom dla członków OSP biorących
bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.
6. Autorytet wśród członków OSP.