Autor Wątek: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim  (Przeczytany 78690 razy)

Offline sernik4

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #50 dnia: Kwiecień 13, 2009, 13:22:50 »
Ten budynek nie spełniał podstawowych wymogów p.poż. Nie chciałbym być w skórze osoby która dopuściła ten obiekt do użytku. Współczuję KDR który musiał podejmować decyzję przy tak niskim stanie osobowym w początkowej fazie akcji.

Offline tommy

  • We fight what you fear!
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Miejsce na Twoją reklamę! :D
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 13, 2009, 13:23:46 »
bo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Niektórzy ludzie doceniają straż dopiero wtedy gdy im pomoże, inaczej jeżdżą po strażakach jak mogą.

Moim zdaniem MIKO ma tu rację w 100%, ktoś ten budynek dopuścił do użytku i zawsze się zdarzy zdarzenie, że SIS nie będą wystarczalne!

Słuchając, czytając wypowiedzi nt tej tragedii przypomniało mi się jedno strażackie prawa Murphy’ego, które kiedyś gdzieś wyczytałem w necie:

"17. To czego nie zrobisz, jest zawsze ważniejsze od tego co zrobiłeś."

Teraz dziennikarze będą sprawę rozdrapywać (co by było gdyby, a jeśli to zrobic inaczej, a może z drugiej strony?), zapominając o najważniejszym.. ze zginęli tam ludzie! Jest ogłoszona żałoba z pon na wt, może czas się trochę wstrzymać z komentarzami?
Co przeżywają rodziny ofiar, gdy słyszą o tym w tv?

Słowa współczucia dla rodzin ofiar, ale i też dla ratowników biorących udział w tej akcji.. to było dla nich z pewnością straszne przeżycie.
Jesteśmy tylko ludźmi, szkoda, że inni tego nie dostrzegają...

Cytuj
Ciekawa koncepcja.
Przy zderzeniach czołowych proponuje tak pociąć samochód, żeby nie wrócił na drogę, bo potem znowu do niego pojedziemy.

Offline LukaszPO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
  • PSP & OSP
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #52 dnia: Kwiecień 13, 2009, 13:29:44 »
No panie Premierze i cała reszto baranów rządząca tym krajem, Ciekawe jak w takiej sytuacji sprawdzi się 50 letni strażak!!! Ciekawe czy wytrzyma presje jaka będzie na nim ciążyła i ciekawe czy wogole fizycznie da rade!!!
A co do niektórych wypowiedzi telewizyjnych to krew człowieka zalewa, mozan wyjść z siebie i stanąć obok.

matej

  • Gość
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #53 dnia: Kwiecień 13, 2009, 13:34:37 »
Ludzie nie potrafią zrozumieć tego i postawić się w Naszej sytuacji przy takim stanie osobowym... weżmy przykład podobnych tragedii to zawsze zostaja na Strażakach wieszane psy... :tuba: a winni są tam na górze a oczywiście dostaje się na samyd dole drabiny hierarchii.  żal patrzeć na tych laików co sieją zament tymi oskarżeniami i wypowiedziamy na temat tego że strażacy nie potrafią się uporać z tym wszystkim. Brak słów... Mądrować się to każdy potrafi ale niech raz zostanie w tajkiej sytuacji jak te zastępy które pierwsze przybyły na miejsce.
 Pewien "świadek" który teraz stał się bohaterem TVP Info swoja postawą zasłużył na odznaczenie prezydenta( oczywiście to była taka ironia) :tuba:  :wall:

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #54 dnia: Kwiecień 13, 2009, 13:44:44 »
Wiecie co dziwie się Wam, że macie pretensje do człowieka na oczach, którego spłonęła żywcem jego siostra, że mówi to co czuje. Macie pretensje do dziennikarzy, że pokazują ludzi, którzy są w szkoku.

Parę lat temu robiłem zdjęcia podczas pożaru niewielkiego garażu drewianego na posesji strażaka-kierowcy zawodowego. Ten strażak, zachowywał się dokładnie tak jak ten mężczyzna. Krzyczał na swoich kolegów, miał pretensje, że długo jechali. Miał pretensje, że źle proawadzili akcję, że podali prąd wody z prawej, a nie z lewej strony, mówił że są nieudolni. Groził skargą do dowódcy.
W mojej opini strażacy zrobili wszystko co było możliwe a wypowiedzi strażaka były spowodowane jego zdenerwowaniem.

Jeżeli tak zachowywał się zawodowy strażak, któremu spłonął drewniany garaż, to jak miałby się zachować człowiek na którego oczach spłonęła żywcem siostra??

Zapalajcie wirtualne świeczki, składajcie kondolencje rodzinom, bądźcie poprawni politycznie...

Właśnie TVP i Caritas rozpoczęło akcje SMSową pomocą ofiarom tego pożaru. Zginęli tam ludzie z marginesu społecznego (jak twierdzą ich sąsiedzi).

ILE W POLSCE JEST PODOBNYCH OBIEKTÓW, HOTELI W KTÓRYCH ŻYJĄ TACY SAMI LUDZIE, AJK CI KTÓRZY ZGINĘLI i KTÓRYMI NIKT SIĘ NIE INTERESUJE.
No cóż niech się cieszą, że żyją. Bo jak zginą to dopiero ktoś im pomoże i się nimi zainteresuje.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #55 dnia: Kwiecień 13, 2009, 13:52:28 »
Panie @bart73 i w opisywanej sytuacji co by zmieniło jak by na tym GCBA dojechało  3 ?? 

Tworzy Pan tylko podwaliny pod  insynuacje, że tych 6  mogło pracować wydajniej , skuteczniej i lepiej . No i że ratownicy są winni tego że zginęli ludzie bo było ich za mało , a to bzdura . Czy jak wyjeżdża Pan na wypadek z samochodem na drzewie i  4 ofiarami śmiertelnymi też  uważa Pan że nie żyją oni bo ratownicy byli mało skuteczni lub było ich za mało ?

Nigdzie na świecie nie jest tak że służby ratownicze uratują każdego – można przyjąć jakiś poziom zabezpieczenia .  Ale w opisywanym przypadku wielce prawdopodobne – że gdyby pożar miał miejsce na terenie dużej KM gdzie służbę pełni w kilku JRG 60 strażaków – efekt był by bardzo podobny . 

Pomijam że   nie idzie na terenie każdego powiatu stworzyć jednostki z taką obsadą – nikogo w europie na to nie stać i nie będzie stać .
 
I zawsze będą takie sytuacje i są – w Berlinie  rok temu również spalili się ludzie – również przez za małe stany ?

I naprawdę nie jestem przeciw zwiększaniu stanów w JRG – ale to jest po prostu zły przykład – zginęło dużo ludzi ,  Panowie i nie przyjmujmy tego na klatę . Zawinili tam ludzie ale , Ci którzy spowodowali pożar , jak i Ci którzy  dopuścili budynek do eksploatacji  , i nie wybielajcie ich „ stwierdzeniami , że jak by było nas 2 więcej to by nikt nie zginął i było by cacy – bo to nieprawda .

Pozdrawiam .

Offline Romek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 13, 2009, 13:55:56 »
7 osób w początkowym okresie do tak naprawdę dwie roty (odliczając KDR i dwóch kierowców).

Co więcej mogą zrobić dwie roty na początek? Jedna stara się gasić (rozwinąć linię, zlokalizować miejsce) a druga ewakuować. Dwóch ludzi ewakuuje 70 osób i sprawdza pomieszczenia po kolei. Z kierowców jeden obsługuje pompę w GBA a drugi po podpięciu zasilania idzie sam szukać hydrantu i robić zasilanie.

W tych warunkach nie ma mowy o rozstawianiu drabin czy tworzeniu pktu medycznego. Jedyne co można zrobić to udrożnić drogi ewakuacyjne, w miarę oddymić i liczyc na to, że ludzie wyjdą sami.

O tym nikt nie mówi, a to najprostszy rachunek

Współczuję strażakom z Kamienia, trafili do piekła.
łatwiej kijek pocieńkować niż go potem pogrubasić

Offline diabeł-wichetr

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #57 dnia: Kwiecień 13, 2009, 13:59:20 »
Łukasz mnie jakby palił sie garaż a ty byś latał i robił zdjęcia a nie pomagał w gaszeniu to bym ci wpi...olił pare garści i skończyłbś sesje.

Offline Grzesiu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 202
    • OSP Wolica
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 13, 2009, 14:17:21 »
Łukasz mnie jakby palił sie garaż a ty byś latał i robił zdjęcia a nie pomagał w gaszeniu to bym ci wpi...olił pare garści i skończyłbś sesje.


Łukasz by nie pomagał bo nie jest strażakiem.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 13, 2009, 14:20:33 »
Mam pytanie, co się dzieje z poszkodowanym strażakiem i jakie ma obrażenia?

Co do stanów osobowych, również uważam, że akurat w tym przypadku mało by to pomogło. Jak już wypowiedział się jeden z pierwszych na miejscu strażaków - w chwili dojazdu płonęła ponad połowa budynku.
Panowie i panie, tego nie da się ot tak ugasić. Przy takiej intensywności pożaru możemy pchać tam i wodę i pianę i cokolwiek jeszcze i du.. .
Chciałbym wiedzieć, ile osób z pośród ofiar zginęło przed i w momencie dojazdu pierwszych zastępów.
I jedyne co można zrobić w 6-8 osób przy tak rozwiniętym pożarze to.. kazać ludziom skakać bo to jedyna ich szansa na przeżycie, rozłożyć małą poduchę zasilaną z butli 6l. (jak się ma) i próbować łapać tylu ilu się da. Bo jeśli człowiek nie stoi w oknie, a znajduje się w środku pomieszczeń i na korytarzach wypełnionych tak gorącym dymem pożarowym i do tego w budynku, który płonie w ponad połowie swojej kubatury, to taki człowiek jest już trup (poparzone drogi oddechowe, zaczadzenie).
Nie wiem jaka dokładnie była sytuacja w momencie dojazdu, może udałoby się wejść z jednej ze stron, ale myślę że za głęboko tacy ratownicy by nie doszli.
Co jeszcze?? Próbować dać trochę komfortu termicznego ludziom w oknach podając wodę, jednak skuteczność gaśnicza niestety nie mogła być tu duża.

Zawinił ktoś, ale na pewno nie ratownicy próbujący ratować za wszelką cenę.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Magnus

  • Gość
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #60 dnia: Kwiecień 13, 2009, 14:44:17 »
Teraz będą mieszać strażaków z błotem ale jaki Rzad taki Kraj  nie ukrywajmy tego 

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Tragiczne święta na drogach
« Odpowiedź #61 dnia: Kwiecień 13, 2009, 14:54:40 »
Od piątku na polskich drogach doszło do 294 wypadków. Zginęło 25 osób, 406 zostały ranne. Dzięki policyjnym działaniom z ruchu wyeliminowano 1444 nietrzeźwych kierujących.

Te 25 osób opłakuje tylko rodzina. Nike nit wprowadza żałoby narodowej. Nikt nie robi zbiórek pieniędzy. Nikt nie chce pomagać tym rodzinom...

Ilu w Was zapaliło wirtualną świeczkę dla tych 25 osób i złożyło wirtualne kondolencje ich rodzinom?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2009, 14:57:53 wysłana przez Łukasz Telus »

Offline rafalkow77

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #62 dnia: Kwiecień 13, 2009, 15:04:32 »
Trzymajcie się chłopaki,niesłuchajcie napinaczy,ważne że CI którzy mają świadomość co to jest pożar są z całym sercem z WAMI.SZacunek dla WAS.

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #63 dnia: Kwiecień 13, 2009, 15:27:44 »
Panie @bart73 i w opisywanej sytuacji co by zmieniło jak by na tym GCBA dojechało  3 ?? 

Tworzy Pan tylko podwaliny pod  insynuacje, że tych 6  mogło pracować wydajniej , skuteczniej i lepiej . No i że ratownicy są winni tego że zginęli ludzie bo było ich za mało , a to bzdura . Czy jak wyjeżdża Pan na wypadek z samochodem na drzewie i  4 ofiarami śmiertelnymi też  uważa Pan że nie żyją oni bo ratownicy byli mało skuteczni lub było ich za mało ?

Nigdzie na świecie nie jest tak że służby ratownicze uratują każdego – można przyjąć jakiś poziom zabezpieczenia .  Ale w opisywanym przypadku wielce prawdopodobne – że gdyby pożar miał miejsce na terenie dużej KM gdzie służbę pełni w kilku JRG 60 strażaków – efekt był by bardzo podobny . 

Pomijam że   nie idzie na terenie każdego powiatu stworzyć jednostki z taką obsadą – nikogo w europie na to nie stać i nie będzie stać .
 
I zawsze będą takie sytuacje i są – w Berlinie  rok temu również spalili się ludzie – również przez za małe stany ?

I naprawdę nie jestem przeciw zwiększaniu stanów w JRG – ale to jest po prostu zły przykład – zginęło dużo ludzi ,  Panowie i nie przyjmujmy tego na klatę . Zawinili tam ludzie ale , Ci którzy spowodowali pożar , jak i Ci którzy  dopuścili budynek do eksploatacji  , i nie wybielajcie ich „ stwierdzeniami , że jak by było nas 2 więcej to by nikt nie zginął i było by cacy – bo to nieprawda .

Pozdrawiam .
Panie MIKO jak nie kładę podwalin pod insynuację pod to żeby sześciu ratowników pracowało wydajniej, bo jest to po prostu nie możliwe i nie wykonalne. Piszę tylko i wyłącznie o tym że stany na zmianach są za małe. I nie wmówisz mi że stan 6 ludzi na zmianie to nie jest patologia.  W tej tragedii nawet jakby przyjechało 50 strażaków na raz to i tak by nic nie zmieniło , bo była to już płonąca pochodnia.  nikt też nie wybiela ludzi którzy dopuścili budynek do użytkowania.

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline Tomcio1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 114
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #64 dnia: Kwiecień 13, 2009, 15:48:53 »
Chłop o nazwisku Telus mnie już wkurza, mądruje się tu wielce i kozaczy. Wogole żyjesz??? żałoba jest już wprowadzona 3 dniowa. Pieniądze są tez zbierane, numer kontra jet podany na onecie. Tak, a wirtualna świeczka to już naprawdę tak pomorze, ze szok. myślenie 14 latki, brawo, lepiej byś zrobił jak byś poszedł do koscioła i sie pomodlił a nie jakieś durnoty typu wiritualna swieczka!

Zrozumienie tekstu pisanego jak u 14 latka... Nie zauważyłeś, że w tekstach Pana Telusa wiele ironii? Rozumiem, że Cie to denerwuje, bo ostatnio Pan Telus przyjął taką taktykę pisania wszystkich swoich postów, ale mogłeś się powstrzymać od dalszego komentarza, bo dałeś plamę... =D Pozdrawiam!

Offline Korba112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #65 dnia: Kwiecień 13, 2009, 15:52:09 »
Szkoda, że facetowi, który tak napieprzał na strażaków i akcję ratunkową nie zadano pytania: czy powiadomił PSP? Z jego słów wynika, że pożar wybuchł około 0.15-0.20, a z dokumentów wynika, że PSP sygnał o pożarze otrzymała o godzinie 0.40, a więc ponad 20 minut od zauważonego ognia. Przypomina mi to sytuacje z Krakowa gdzie płonął supermarket "Gigant" ludzie z okien podziwiali jak się hajcuje, a nikt nie wezwał PSP ("bo na pewno już ktoś zadzwonił")

Na szczęście bardzo ładne wypowiedzi rzeczników i dowódców tonują idiotyczne zarzuty i wyjaśniają całą sytuację.

(Proszę o wywalenie z tego tematu niepotrzebnych prywatnych pyskówek)

Offline Sgt.Jacob

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #66 dnia: Kwiecień 13, 2009, 16:18:17 »
Cytuj
"...świadkowie twierdzą, że strażacy nie potrafili rozłożyć drabin, musieli robić to za nich. W pewnym momencie część z nich wycofała się z pożaru. Dopiero po jakimś czasie przyjechały drabiny sięgające powyżej pierwszego piętra. Słowa te potwierdzają poszkodowani..."
TVP INFO

Cytuj
"straż pożarna zamiast ludzi wyciągać, wodę brać tu, z bliska to jechała nad zatokę i rowery odgarniała zamiast ludzi wyciągać"
TVP INFO
Cytuj
"Ja otworzyłem drzwi i kazałem strażakowi ludzi wydobywać, zaciągnąłem go tam a on uciekł mi, po prostu uciekł. Ta straż się do niczego nie nadaje"
TVN 24

Czy przy każdym pożarze teraz nas będą z błotem mieszać? Aż się odechciewa być strażakiem...



« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2009, 09:51:48 wysłana przez bulon »
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #67 dnia: Kwiecień 13, 2009, 16:36:54 »
Całe te dyskusje, za późno, za wcześnie... zginęło 21 osób... to i tak cud, że do tej pory to 1-szy takiej skali wypadek... Bóg wie ile jeszcze w Polsce jeszcze jest takich obiektów... w jakich warunkach żyje wiele polskich rodzin...

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #68 dnia: Kwiecień 13, 2009, 17:28:08 »
W nocy spotkanie u Schetyny ws. pożaru.
Ktoś mu powinien rzucić w ryj jego planowana ustawą emerytalna dla mundurowych.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #69 dnia: Kwiecień 13, 2009, 17:38:18 »
Znowu tragedia. Ostatnio rozmowa na temat straży podniosła się podczas zawalenia hali w Katowicach... Teraz mamy Kamień Pomorski... Widać jak "mali" są decydenci zmniejszający stany osobowe w JRG oraz podnoszący wiek emerytalny. Schetyny wogóle nie pokazują... Tusk broni naszych chłopaków bo niema wyjścia... Okazuje się, że obecny stan służb ratowniczych jest niewystarczający do prowadzenia ekstremalnych akcji ratunkowych - brak sprzętu, ratowników itd... A oni ciągle tną nakłady na PSP. Co będzie w przyszłości? Jak teraz obywatele mają czuć się bezpieczni? Rządzący oszczędzają na bezpieczeństwie... Dzisiaj nikt nie powie, że nie... I nikt mi nie powie, że np. zmiana 11 osobowa nie uratowałaby więcej ludzi...

Co do "debilnych" wypowiedzi:
Można je potraktować jako wypowiadane w szoku, pod wpływem emocji, część pod wpływem alkoholu, część jako poprostu chęć "zabłyśnięcia".
Co do drabin: jeśli strażacy nie potrafili rozłożyć (myślę, że była to D10W), a świadkowie zdarzenia i mieszkańcy potrafili... Czy nie jest to fantazjowanie świadków?
Po drugie - strażak zawodowy niema prawa wejść do płonącego budynku sam... Działamy w rocie dwuosobowej (conajmniej)
Było ich 7 - 2 kierowców, dowódca, i 4 ratowników - nie mieli żadnych szans, a według laików mieli uratować ponad 60 osób... i jeszcze gasić... szkoda gadać
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2009, 09:53:43 wysłana przez bulon »
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #70 dnia: Kwiecień 13, 2009, 18:16:16 »
Mnie najbardziej interesuje jaka teraz będzie się rozgrywała przepychanka - kto jest winny, czy ten, który wybudował ten hotel (a wg. obowiązujących wówczas przepisów - lata 70-te, byc może spełniał warunki), czy ten, który go przekazał dla gminy bez dokumentacji technicznej, czy burmisrz, który nie mając gdzie upchnąć ludzi po eksmisjach, ludzi o niskich uposażeniach, lub wogóle bez pracy, ludzi z problemami alkoholowymi itd. zrobił to, co w danej chwili doraźnie rozwiązywało problem, czyli zasiedlił ten budynek, być może po tyłku dostanie też nadzór budowlany (oni nie wiedzieli, że budynek jest w złym stanie, nie wpłynęło żadne pismo, do Prezydenta RP też nie wpłynęło żadne pismo o tragedii, nikt z Rządu nie zadzwonił, a dowiedziawszy się z mediów o sytuacji wybrał się na miejsce samochodem, bo u Donka nie było miejsca w śmigłowcu).
Farciarzem nie jest też dowódca, który zajechał tam jako pierwszy,czy nasi super eksperci z KG nie wynajdą żadnych niedociągnięć w sposobie prowadzenia akcji? Chociaż przy takiej chujni, mało to mógłby powiedzieć,że akcja była prowadzona, ona żyła swoim życiem (trzymam za Was kciuki chłopaki z Kamienia Pomorskiego!).
Na różnych forach rozgrywa się dyskusja wszelkiej maści "ekspertów od pożarnictwa" o prawidłowości prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych i zabezpieczeniu przeciwpożarowego budynku. W TVP Info prym wiedzie koleś, któremu podobno "strażak sprzed drzwi uciekł", ja rozumiem, że jest to medialne i dlatego TV w kółko pokazuje reportaż z wypowiedzią tego gościa i jeszcze rogoryczonej kobietki, ludzi nie muszą znać wszystkich aspektów tej akcji, nie ogarniają całości zdarzenia, a tylko fragment, którego byli współuczestnikami, ale żaden z dziennikarzy nie zainteresował się wyniesionymi z budynku butlami z gazem z budynku, który był wyposażony w sieć gazową (tak mi się wydaje, oglądając zdjęcia). Jestem ciekaw również, czy ktokolwiek zainteresuje się, że w naszej formacji obowiązuje taktyka działań gaśniczych rodem z PRL-u, kiedy w straży pracowało po dwukrotnie więcej strażaków na zmianie służbowej niż obecnie.
Obowiązujące od stycznia 2009 roku rozporządzenie BHP może stanowić cenny materiał do obrony tyłków sznaownych kolegów z Kamienia Pomorskiego - jeśli ktoś ma tam kolegów to podpowiedzcie im, a jestem pewien, że najbliższe dni, jak nie tygodnie, to będzie dla nich prawdziwy test znajomości przepisów - szczególnie dla dowódcy akcji.
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

straz98

  • Gość
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 13, 2009, 18:22:49 »
Niestety,  strażacy pewnie nie mogli nic zrobić, całą sprawę można skwitować, iż pewnie "spaliło się zgodnie z przepisami", wg mnie problem tkwi w możliwościach prawnych egzekwowania jakichkolwiek wymogów ochrony przeciwpożarowej w budynkach istniejących a takim był ten oraz warunkami uznania budynek za zagrażający życiu. Niestety pewnych budynków nie da się obronić nawet jakby na miejscu była prywatna straż pożarna, a opinii takich jakie wypowiadają niektórzy poszkodowani nigdy nie unikniemy, człowiek który czeka na pomoc zawsze będzie miał inną perspektywę czasową oraz inaczej będzie ocenia efektywność naszych działań przynajmniej przez jakiś czas po zdarzeniu, i wiele racji tu w wypowiedzi Miko, i pluton strażaków w pierwszej fazie by pewnie nic nie zdziałał, pora nocna oraz materiał z którego zbudowany był budynek z pewnością musi kończyć się wieloma ofiarami. A ci eksperci w telewizji, widziałem takiego jednego eksperta od bezpieczeństwa budynków, tylko gość nie wiedział o czym mówi ani pod względem formalno-prawnym ani praktycznym.

Offline Tomcio1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 114
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #72 dnia: Kwiecień 13, 2009, 18:27:24 »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #73 dnia: Kwiecień 13, 2009, 18:34:14 »
Teraz zaczną się kontrole podobnych obiektów - tu ukłon w kierunku prewencji, a pewnie i dla PB trochę roboty będzie, a to sprawdzanie dojazdów, to sieci hydrantowe. I zapewne wielkie reformy w Straży na tym się skończą.
A ja myślę, że najwyższy czas by upomnieć się o odpowiednie ubranie ochronne dla Strażaka, bo gdyby któryś z nich spróbował wejść do środka w obecnym wdzianku to ofiar byłoby więcej.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 13, 2009, 18:39:29 »
Panie Tomaszu gratuluje szybkiej dogłębnej analizy pożaru w Kamieniu Pomorskim.

Nie ma to jak siedzieć przed telewizorem i internetem we Wrocławiu i w ciągu kilku godzin sporządzić analizę:
- Na początek można z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, iż strażacy, którzy jako pierwsi dotarli na miejsce działań podczas dzisiejszej nocy, trafili prosto do piekła.
- Jaką trudną decyzję musiał podjąć, w momencie, kiedy ludzie skakali z okien w płonących ubraniach, kiedy ludzie krzyczeli o pomoc, leżąc pod płonącym budynkiem z połamanymi nogami, kiedy przy każdym powiewie wiatru w powietrzu unosił się swąd płonących ludzkich ciał...?- Czy dodatkowa pomoc nadeszła w odpowiednim czasie? Nie pozostawia żadnych wątpliwości jasna odpowiedź na to pytanie - tak.
- Moim zdaniem, posiadając informację uzyskane z mediów, jak każdy z nas (także zwykli obywatele), nie powinniśmy wysuwać absolutnie żadnych oskarżeń w stronę strażaków uczestniczących w akcji gaśniczej.
-Tutaj można powiedzieć o wielkim pechu i wielu utrudnieniach, z jakimi przyszło się spotkać ratownikom podczas prowadzenia omawianych działań.

Nigdzie w tym tekscie nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, które stawiasz w tytule.