Autor Wątek: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim  (Przeczytany 79222 razy)

Offline LuK4Sz

  • mł. rat. kierowca
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #225 dnia: Kwiecień 16, 2009, 19:46:09 »
Wiemy już, że prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia. To było do przewidzenia, bo kto wpadł na pomysł, żeby w jednym budynku (jeszcze wykonanym z papieru) mieszkały normalne rodziny i tzw. pospólstwo (nie chcę nikogo obrazić). Wystarczy, że jedna osoba zasnęła z kiepem i tragedia gotowa.

Słyszeliście wypowiedź inspektora budowlanego, który wypowiadał się kilka dni temu na antenie TVP Info? Lepiej by takich informacji nie podawał na antenie! Cytuję niedosłownie, ale sens wypowiedzi pozostaje: "Budynek był w dobrym stanie technicznym. Nawet jak przejeżdżałem obok...". To znaczy co - tynk się dobrze trzymał, to znaczy, że budynek jest w porządku?

Słyszałem głosy, że osoby, które oskarżały straż pożarną o źle zorganizowaną akcję, dzisiaj ich przepraszali... Najlepiej właśnie najpierw oskarżyć kogoś, a za kilka dni go przeprosić... Rozumiem również uczucia tych osób, ale oskarżać od razu wszystkich strażaków?
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia...

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #226 dnia: Kwiecień 16, 2009, 20:15:28 »

"Słyszałem głosy, że osoby, które oskarżały straż pożarną o źle zorganizowaną akcję, dzisiaj ich przepraszali... Najlepiej właśnie najpierw oskarżyć kogoś, a za kilka dni go przeprosić... Rozumiem również uczucia tych osób, ale oskarżać od razu wszystkich strażaków?"

a ja się nie dziwię ,że nas oskarżali , Ci  ludzie stracili w tym pożarze całe rodziny
 maleńkie dzieci. czuli się bezsilni ,są w rozpaczy ( i nie piszę tu o tych co literek z gęby wyglądał).
i wydaje mi się że nie rozumiesz uczuć tych ludzi.
pewnie sam bym oskarżał wszystkich, że w taki sposób zginęło moje maleńkie dziecko.
a teraz emocje troszkę opadły i ludzie dochodzą do wniosku ,że naprawdę niestety nic więcej w tej sytuacji nie mogli zrobić koledzy z Kam. Pomorskiego.
Jest to tragedia dla nich , jak i dla nas. i już nic w tej kwestii nie wymyślimy
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2009, 20:39:06 wysłana przez bart73 »

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline Sadzik222

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #227 dnia: Kwiecień 16, 2009, 20:18:04 »
Wiemy już, że prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia. To było do przewidzenia, bo kto wpadł na pomysł, żeby w jednym budynku (jeszcze wykonanym z papieru) mieszkały normalne rodziny i tzw. pospólstwo (nie chcę nikogo obrazić). Wystarczy, że jedna osoba zasnęła z kiepem i tragedia gotowa.       


chyba troszkę przesadziłeś owszem mieszkali tam ludzie którzy za większość społeczeństwa uważani są za pijaków , i meneli ale mieszkali i tacy co w życiu coś im nie wyszło , stracili cały majątek i gdzieś musieli mieszkać   
- we wstępnych ustaleń pożar rozpoczynał się na korytarzu , odcinając ludziom główną drogę ucieczki . 
Wojna polega na wprowadzaniu w błąd. Jeśli możesz udawaj, że nie możesz; jeśli dasz znać, ze chcesz wykonać jakiś ruch, nie wykonuj go; jeśli jesteś blisko, udawaj, żeś daleko; jeśli wróg jest łasy na małe korzyści, zwabiaj go.

Offline LuK4Sz

  • mł. rat. kierowca
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #228 dnia: Kwiecień 16, 2009, 20:35:55 »
Sadzik222, pisałem wyżej, że mam świadomość tego, że w budynku mieszkały normalne rodziny i pospólstwo. Chodzi mi jednak o to, kto wyraził zgodę, aby w jednym budynku zebrać tych ludzi?

bart73, miałem na myśli pijaków, tak jak to Ty napisałeś, że im literek z gęby wystawał). Rozumiem normalnych ludzi, działali pod wpływem emocji. Niemniej jednak chodzi tu o człowieka, który usłyszał, że ktoś się tak wypowiadał (normalny człowiek) i powtórzył to przed kamerą i dodał jeszcze kilka sensacji, żeby powstała piękna bajka.

Zastanawia mnie jednak fakt, czy to prawda, że ludzie, jak to się wypowiadali, "sami brali drabinę i rozstawiali ją pod oknami". To każdy tak może podejść i bez pytania wziąć drabinę, bo mu jest potrzebna i to jeszcze podczas akcji?
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia...

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #229 dnia: Kwiecień 16, 2009, 20:49:56 »
Kolego LuK4Sz jeśli chodzi o drabiny to może sami strażacy prosili o pomoc. Jest to możliwe. Przyjechało ich tylko 6-ciu , więc w walce z żywiołem i chęcią uratowania jak największej ilości osób wzięli  paru gostków do stawiania drabin , a że ci później juz pewnie po piwku na kaca doszli do wniosku ,że to oni ratowali ludzi to już inna sprawa, no i jeszcze telewizja przyjechała: to ja będę "bochater" na "cało" polskę i tak poszło że strażacy to przyjechali nie wiadomo po co.


"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #230 dnia: Kwiecień 16, 2009, 21:14:43 »
http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=18&id=32443

link do wstępnej analizy KG w sprawie Kamienia...

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #231 dnia: Kwiecień 16, 2009, 22:21:25 »
 W TVN 24 wypowiadała się kobieta mieszkająca niedaleko. Ponoć w dniu wybuchu pożaru była tam niezła impreza trwająca do późnych godzin wieczornych. Zresztą jak potwierdzili inni imprezy w tym "hotelu" były na porządku dziennym. A jak imprezy to i wiadomo alkohol. A stąd do kolejnego już pożaru zaledwie dzielił ich krok. A to że ludzie nas opluwają teraz to wyrażają tylko to co media im przekazują. Od początku media nakręciły się na nagonkę na strażaków. Mi dziś pod blokiem przebili dwie opony w samochodzie. Nie wiem czy przez pomyłkę czy dlatego że mam strażaka na tylnym zderzaku.

I z ostatniej chwili na stronie KG pojawiły się podziękowania mieszkańców ul. Wolińskiej: http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=18&id=32441
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2009, 22:29:27 wysłana przez firek998 »

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #232 dnia: Kwiecień 16, 2009, 23:19:12 »
w TVN w programie "Uwaga" był reportaż o tym zdarzeniu... aż się w człowieku gotowało jak opowiadała o kolejnych ofiarach które znała bo były jej sąsiadami a potem znajdowali ich ciała w zgliszczach;/ a szczególnie matkę którą znaleziono ściskającą swoje dziecko... czemu takie tragedie się muszą zdarzać i czym sobie zawinili tamci ludzie żeby mieć taki los?!

kotu_9

  • Gość
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #233 dnia: Kwiecień 17, 2009, 06:49:44 »
@ hary

Osobiście nie znam st. kpt. Koksanowicza, ale to co napiane jest na forum to PRAWDA!!!!

Przyjąłem służbę w wielkanocny poranek i w TVP INFO Sam słyszałem ( jak pisałem już wcześniej) jak ww. udzielił szczegółowych informacji na temat drabin ( że każda drabina ma 10m) oraz że straż w Opolu lepiej by zadziałała.!!!!!!!!!!!!


jesli tak samo gasisz jak ogladasz tvp info to ja ci dziekuje misiu.
nie bede tlumaczyc p. kpt., ale skoro ktos mowi ze 'wiekszosc zastepow ma wyposazeniu drabiny 8-10 m.' lub tez 'ze w opolu sa 2 jrg, a co za tym idzie mozna poslac wiecej ludzi na 1 rzut niz w K.P.'  ja tam w tych wypowiedziach nie widze niczego niestosownego.

powiem tylko tyle ze na twoim slowie moj drogi amperku bym nie polegal, bo:
1. mijasz sie z prawda (przegladalem 10x  wypowiedz p. kpt.) i jakos nie jest tak jak to ty w swojej radosnej tworczosci tu wypisujesz
2. sluchasz 3 po 3, zamiast calosci, zbierasz tylko pare slow z calej wypowiedzi w jakas chora calosc.

btw nasza robota jest niekiedy ciezka, niekiedy frustrujaca, proponuje jednak zanim ktos ' powiesi psy' lub zacznie szargac opinie innego strazaka niech uzbroi sie w dowody jakies. wiem ze nie dysponuje tu prawie nikt z filmem z wypowiedzia z opola, wiec nie za bardzo jest sie jak ustosunkowac. ja staram sie w swoim zyciu (stazackim, osobistym) nie wyciagac wnioskow zbyt wczesnie oraz nie opieram tego na tym co przelecialo mi nagle przed oczami na tv, zwlaszcza jesli tak jak ty mialbym tendencje do koloryzowania lub przeksztalcania tego 'co bylo powiedziane' na to co 'mi sie uslyszalo'.

btw opluc jest latwo i zajechac czlowieka, ale ciekawe jestem czy te osoby co teraz to wypisuja beda mialy STRAZACKA odwage przeprosic p.kpt. jesli okaze sie (a bedzie tak na 100%) ze sie chyba ciut 'przeslyszeli' ....

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #234 dnia: Kwiecień 17, 2009, 06:58:42 »
Minuta po minucie: jak ratowali ludzi w Kamieniu

"Do jednego ze strażaków podbiega agresywny mężczyzna. Atakuje go chwytając za szyje i krzyczy żeby ratował znajdującą się w środku córkę" - to fragment wstrząsającego raportu, jaki opublikowała straż pożarna, zawierającego szczegóły akcji ratunkowej w Kamieniu Pomorskim. Przeczytaj całość.


całość (źródełka)  http://www.tvn24.pl/-1,1595899,0,1,minuta-po-minucie-jak-ratowali-ludzi-w-kamieniu,wiadomosc.html

Pełny raport Komendy Głównej : http://slimak.onet.pl/_m/TVN/tvn24/Raport_wstepny_Zespolu_Komendanta_Glownego.pdf
No  to przekonuje .....
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2009, 07:12:14 wysłana przez Ogn.Fox »

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #235 dnia: Kwiecień 17, 2009, 07:22:07 »
Powiedzmy, że jakoś to jest napisane, ale od kiedy szybkie natarcie to rodzaj armatki  :huh:
Może na strażakach wieszano psy dlatego, że nie dali się pobić...
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Prometeusz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #236 dnia: Kwiecień 17, 2009, 09:30:35 »
Zwróćcie uwagę na obsady osobowe w Kamieniu Pomorskim i okolicznych powiatach - TO JEST PRZERAŻAJĄCE!

Przy obecnych stanach osobowych nie możliwe jest prowadzenie skutecznych działań - pomijając fakt że powiaty dzieli znaczna odległość nawet nie ma kogo prosić o pomoc a poza tym wszyscy wiemy, że najbardziej liczy się CZAS.

Jakie to bezpieczeństwo zapewnia nam rząd skoro do zdarzenia pojechało GBA 4 rat. i SLRt 2 rat. i jeszcze kierowca się musiał wracać po cysternę? SH też by się przydało, a nie miał kto nim przyjechać! A jakby jednostka była w odległości 20 km to kierowca by się wracał PKSem?

Z wstępnej analizy można wywnioskować że ludzie postronni bardziej przeszkadzali niż pomagali nie będę się zniżał do ich poziomu i nie powiem że przez ich zachowanie uratowano mniej ludzi!

Zauważcie ze niektóre media przyznały już, że strażacy zachowali się bardzo dobrze (powiedzieli o tym może ze 2 - 3 razy) ale że są tchórzami bębnili przez 3 dni! Wiem że czytają nas też przedstawiciele pismaków i marne dziennikarzyny JEŚLI CHCECIE SZUKAĆ SENSACJI TO NIE W TCHÓRZOSTWIE STRAŻAKÓW BO ONI PODCZAS JEDNEJ AKCJI ROBIĄ WIĘCEJ DOBREGO NIŻ WY PRZEZ CAŁE SWOJE ŻYCIE HIENY. SENSACJĄ JEST TO ŻE W POLSCE W WIĘKSZOŚCI JRG SŁUŻY 6 STRAŻAKÓW A CZASEM I NAWET MNIEJ! I tym się trzeba zając bo to jest realne zagrożenie.
 :tuba: Kto za to odpowiada?...  :szalony:

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #237 dnia: Kwiecień 17, 2009, 11:36:32 »
Zwróćcie uwagę na obsady osobowe w Kamieniu Pomorskim i okolicznych powiatach - TO JEST PRZERAŻAJĄCE!



Odpowiada za to obecny rząd i sam minister Grzegorz S. wraz z komendantem głównym. Związki zawodowe i nie tylko od kilku lat trąbią o takich sytuacjach. SP aby normalnie funkcjonować potrzebuje pieniędzy na nowe etaty, aby praca była bezpieczniejsza w większej grupie strażaków na zmianie. Pieniądze są potrzebne na etaty, bądź na zapłatę za nadgodziny dla strażaków. Rozwiązanie jest najprostsze na świecie - wystarczy szybka zmiana ustawy o PSP i zapis, że każdemy strażakowi zapłaci się za nadgodziny wg jego uposażenia miesięcznego, czyli każdemu za jego pracę. Ale rząd chce zaoszczędzić i wykłuca się o każdą złotówkę a do tego miesza w emeryturach mundurowych. Obecne zaniżone stany są spowodowane między innymi również z powodu odbierania nadgodzin przez potencjalnych emerytów nie ma komu pracować. To jest realny skutek kilkuletnich zaniedbań i bratania się KG z ministrem a w żadnym wypadku nasza wina. Jeden nie potrafi się ostro postawić a drugi chce się utrzymać i orzypodobać się Premierowi. A NA BEZPIECZEŃSTWO LUDZI CZYLI RÓWNIEŻ NA PSP PIENIĄDZE MUSZĄ BYĆ I BASTA. TU SIĘ NIE OSZCZĘDZA. CZY KUPUJĄC AUTO PROSISZ O WYMONTOWANIE ABS I PODUSZKI ABY ZAPŁACIĆ 5000 MNIEJ??????
A co do samego pożaru to moim zdaniem złożyło się tu kilka czynników że stało się tak jak się stało:
-zły stan budynku
-napewno alkoholowe usposobienie niektórych jego mieszkańców
-okres świąt
-niedobra godzina powstania pożaru
-zbyt póżne alarmowanie straży pożarnej
Reasumując - nie jest mądrze i bezpiecznie utrzymywać zmianę na poziomie 6 ludzi, ale tam i 20 ludzi przy tak rozwinętym pożarze niewiele by pomogło - ci co mogli wyskoczyć - wyskoczyli, a kto się zadusił i spalił już dawno nie żył.....
A strażak to nie supermen, lub super bohater z amerykańskich filmów - warto rozdzielić rzeczywistość od fikcji literackiej i efektów specjalnych.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2009, 11:40:18 wysłana przez Ogniowy »
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #238 dnia: Kwiecień 17, 2009, 12:16:48 »
Witam . Sami widzicie teraz ile laickich i emocjonalnych wypowiedzi wypowiedzi było na łamach TV ile opinji na gorąco a z biegiem czasu wypowiedzi są bardziej wyważone , a wszystko w pogoni za sensacją  . Przecież nie raz spotkaliście sie z takimi sytuacjami w akcji i po niej to normalne ,swoją drogą dziwiesie temu pajacowi o mianie żecznika prasowego i tekstu ze jego ludzie by dali radę ten klient pewnie ni widzial nawet dymu chyba że zza biureczka papierosowego na pierwszy żut oka widząc film widac że pożar w tej fazie był nie do opanowania i nie ma mocnych strażaków czy to z Opola , Gdanska  czy Warszawy . A takie wypowiedzi powinny go zatrudnic co najwyżej dożywotnio do działu zaopatrzenia  przy zamawianiu środków pianotwórczych. :stop:
Pozdrawiam Cięń em.

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #239 dnia: Kwiecień 17, 2009, 13:24:37 »



1.   Ludność powiatu kamieńskiego 50 tys. ok. 1000 km2. Większa część powiatu położona na wyspie (Wolin). Miejscowości turystyczne: Wolin, Międzyzdroje, Wisełka, Międzywodzie, Dziwnów, Dziwnówek, Golczewo – latem zapewne od 0,5 mln -1 mln osób, a obsady w okresie oblężenia - bez zmian.
2.   Obsady w czasie prowadzonej akcji: Kamień 6+4, Goleniów 4+4, Świnoujście 6+4, Gryfice 6 (to w kontekście słów gen. Leśniakiewicza o dążeniu do pełnych obsad oraz faktu, że strażak musiał się wracać po cysternę do strażnicy).
3.   Wyposażenie w sprzęt JRG Kamień:
GCBA Jelcz 004 – 20 lat; GBA- M210 – 11 lat, Star skrzyniowy – 20 lat, SH18 Star 200 (PM18P)– 22 lata, CN-18 Jelcz 22 lata, skokochronu brak; I ty może by tak pan Minister odpowiedział narodowi jak to się zrobiło oszczędności w straży ogłaszając ogromny sukces i jak to obcięto zakupy m.in. podnośników i drabin lekceważąc jednocześnie zapisy obowiązujących ustaw, które miły „tak istotnie zmodernizować PSP”. Pytanie o to, w którym wieku jesteśmy technicznie jest raczej zbędne.

PSP niebawem skończy 18 lat- CZAS SIĘ PRZEBUDZiĆ. Czas realnie zastanowić się nad formacją, celami, sposobami działania – bo wydaje się, że przy takim tempie rozkładu skutecznie to będziemy gasić tylko śmietniki.

Co tu dużo mówić – właśnie przy takich zdarzeniach wychodzą wszystkie braki związane ze służbą (szczególnie na prowincji bo z perspektywy hali w Katowicach czy Opola to rzeczywiście obraz może być inny), widoczny jest totalny bałagan w państwie (budowle, przestrzeganie przepisów, kontrole, odbiory, kompetencje), jak na dłoni widzimy etyczne zachowania mediów, a na końcu zauważalna zostaje BIEDA, która jest praprzyczyną tego pożaru.
Panie Ministrze – tutaj nie wystarczy zepchnąć winę na urzędników w Starostwie i wedle tradycyjnej modły po katastrofie nagle znaleźć pieniądze na podnośnik czy skokochron dla Kamienia. Trzeba realizować ustawę modernizacyjną i podpisać jeszcze w tym roku nową z uwzględnieniem realnych potrzeb a nie ochłapów. Trzeba w końcu zacząć patrzeć na całe ratownictwo w Polsce i nie udawać że jest ok. bo strażacy kamieńscy zachowali się jak prawdziwi profesjonaliści wykazując się ogromnym męstwem i odwagą. Wydaje się, że właśnie Oni w całym tym bałaganie wywiązali się najlepiej i o zgrozo jako pierwsi dostali po uszach za swoje działania.

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #240 dnia: Kwiecień 17, 2009, 18:51:50 »
Cytuj
1. mijasz sie z prawda (przegladalem 10x  wypowiedz p. kpt.) i jakos nie jest tak jak to ty w swojej radosnej tworczosci tu wypisujesz

kotu 9 gościu na forum.... proszę daj jakiś link do tej wypowiedzi bo szczerze mówiąc nie miałem możliwości usłyszenia tej wypowiedzi a bardzo jestem ciekawy jak było naprawdę.......

(skoro 10x to przejrzałeś to na czymś to masz)

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #241 dnia: Kwiecień 22, 2009, 12:04:12 »
i ruszyło się w sprawie domów i hoteli socjalnych w kraju... przenoszą ludzi, planują remonty, rozbiórki budynków...  "Mądry Polak po szkodzie" miał racje ten kto powiedział :"przysłowia są mądrością narodu" i nasuwa się też kolejny cytat że "lepiej późno niż wcale"

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #242 dnia: Kwiecień 22, 2009, 12:50:37 »
Ale to już było . Od lat tak jest jak sie coś dzieje  to puźniej są zesrani jak wyjeżdżał jeden wóz teraz jadą dwa i drabina i ten chalny ze dwa miesiące bedzie trwał . Ile razy jeszcze bedzie  ta powtórka z rozrywki. Pamiętam co się działo po chali MTK od świtu po głęboką noc jeździłem drabką po mieście sprawdzac dachy.Jakie to prawdziwe "Polak po szkodzie".
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #243 dnia: Kwiecień 23, 2009, 08:38:18 »
Ale to już było . Od lat tak jest jak sie coś dzieje  to puźniej są zesrani jak wyjeżdżał jeden wóz teraz jadą dwa i drabina i ten chalny ze dwa miesiące bedzie trwał . Ile razy jeszcze bedzie  ta powtórka z rozrywki. Pamiętam co się działo po chali MTK od świtu po głęboką noc jeździłem drabką po mieście sprawdzac dachy.Jakie to prawdziwe "Polak po szkodzie".

No dokładnie - ale najgorsze, że w następnym roku już się nikt zwałami śniegu na dachach nie interesował.

Z drugiej strony - wydział kontroli to zazwyczaj jedna - dwie osoby na cały powiat... nie da rady wszystkiego na raz robić.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #244 dnia: Kwiecień 30, 2009, 10:05:22 »
Wstępne wyniki kontroli socjalnych budynków zamieszkania zbiorowego:

Cytuj
Ogółem na terenie kraju zinwentaryzowano 218 hoteli pracowniczych przekształconych w wielorodzinne budynki socjalne.

W wyniku kontroli stwierdzono, że stan techniczny 82 budynków nie stwarza zagrożenia dla mieszkańców.


http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=18&id=32452

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #245 dnia: Lipiec 09, 2009, 22:45:15 »
Cytuj
Interpelacja nr 10043

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie pomocy finansowej państwa dla samorządów wdrażających standardy bezpieczeństwa pożarowego w budynkach komunalnych i socjalnych

   Szanowny Panie Ministrze! Po tragicznym pożarze w Kamieniu Pomorskim w całym kraju przeprowadzono kontrolę stanu technicznego i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w wielorodzinnych budynkach z mieszkaniami socjalnymi. W wielu wypadkach kontrole jednoznacznie wskazały na potrzebę bezzwłocznego zaprzestania użytkowania niektórych lokali. Jednocześnie nakazano samorządom w stosunkowo krótkim czasie wykonanie koniecznych napraw i remontów, które pozwolą dostosować wspomniane lokale mieszkaniowe do obecnie obowiązujących standardów bezpieczeństwa pożarowego.

   Taki stan rzeczy stawia wielu zarządców tych obiektów (głównie gminy) w bardzo trudnej sytuacji. Oznacza to bowiem, że zarządcy mieszkań i lokali socjalnych będą musieli wybudować, wyremontować lub adaptować pomieszczenia dla osób zamieszkujących wyłączone z użytkowania budynki. Poważnym problemem jest realizacja tych zadań od strony formalnoprawnej, ale przede wszystkim chodzi o brak środków finansowych, które mogłyby posłużyć do realizacji tego celu. Często są to koszty liczone w setkach tysięcy lub nawet w milionach złotych. Dla małych gmin z już i tak nadwerężonym budżetem jest to nie lada zadanie.

   Zatem spontaniczna akcja kontroli i decyzje administracyjne nakładające obowiązek usunięcia zagrożeń pożarowych w budynkach socjalnych, choć ze wszech miar słuszne i służące pożytkowi publicznemu, wydają się być niemożliwe do realizacji bez dodatkowych środków na ten cel.

   Mając na uwadze powyższe, proszę o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy rząd zamierza (wzorem Kamienia Pomorskiego) pomóc samorządom, przyznając im dodatkowe środki na realizację tych zadań (poza ustawą o wspieraniu budownictwa socjalnego)?

   2. Czy kierowany przez Pana resort przygotowuje konkretne rozwiązania formalnoprawne pozwalające zarządcom budynków i mieszań socjalnych w krótkim czasie zapewnić właściwe standardy bezpieczeństwa pożarowego?

   Z poważaniem

   Poseł Piotr Stanke

   Warszawa, dnia 16 czerwca 2009 r.


Cytuj
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 10043

w sprawie pomocy finansowej państwa dla samorządów realizujących wdrażanie standardów bezpieczeństwa pożarowego w budynkach komunalnych i socjalnych

   Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 23 czerwca 2009 r. (sygn. SPS-023-10043/09), przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Piotra Stanke z dnia 16 czerwca 2009 r., w sprawie pomocy finansowej państwa dla samorządów realizujących wdrażanie standardów bezpieczeństwa pożarowego w budynkach komunalnych i socjalnych, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   Na wstępie podnieść należy, że Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej przyznała jednostkom samorządu terytorialnego - jako odrębnym podmiotom publicznym - przymiot samodzielności w wykonywaniu ich zadań, podlegający ochronie sądowej. Samorząd terytorialny uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej, a przysługującą mu w ramach ustaw istotną część zadań publicznych wykonuje w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Oznacza to, że w granicach prawa jednostka samorządu terytorialnego samodzielnie realizuje poszczególne funkcje w oparciu o zastrzeżone dla jej organów kompetencje. Przyznane Konstytucją RP zasady odrębności oraz samodzielności samorządu terytorialnego, tak pod względem instytucjonalnym, jak i funkcjonalnym, znajdują odzwierciedlenie w poszczególnych ustawach ustrojowych, regulujących funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego (m.in. w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym - Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.). Powyższe potwierdza również orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, który m.in. w wyroku z dnia 4 lutego 1999 r. (sygn. akt: II SA/Wr 1302/97, publ. OwSS 2000/3/77) stwierdził, że ˝samodzielność gminy oznacza, iż w granicach wynikających z ustaw nie jest ona podporządkowana czyjejkolwiek woli oraz że w tych granicach podejmuje czynności prawne i faktyczne, kierując się wyłącznie własną wolą, wyrażoną przez jej organy pochodzące z wyboru˝. Tak więc w świetle obowiązujących przepisów jednostka samorządu terytorialnego jest samodzielna, a swoją samodzielność realizuje w granicach prawa.

   Podkreślenia wymaga, że do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów (art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym), natomiast przepis art. 7 ust. 1 ww. ustawy podkreśla charakterystyczną cechę zadań własnych gminy, jaką jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej, czyli mieszkańców gminy, i wymienia najważniejsze z nich. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 7 do zadań własnych gminy należą sprawy związane z gminnym budownictwem mieszkaniowym. Szczegółowe zasady i sposób wykonywania zadań (w tym zadań własnych) przez gminy unormowane są na ogół w odrębnych aktach prawnych. W zakresie zaspokajania potrzeb mieszkaniowych regulują to m.in. ustawy:

   - ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.);

   - ustawa z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz. U. z 1997 r., Nr 9, poz. 43, z późn. zm.);

   - ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r., Nr 31, poz. 266, z późn. zm.).

   Odnosząc się do problematyki standardów bezpieczeństwa pożarowego, uprzejmie informuję, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, doceniając znaczenie właściwego zapewnienia poziomu ochrony przeciwpożarowej, podjęło inicjatywę znowelizowania trzech rozporządzeń do ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r., Nr 147, poz. 1229, z późn. zm.), które znajdują się obecnie na końcowym etapie procesu legislacyjnego, tj.:

   - rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2006 r., Nr 80, poz. 563);

   - rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz. U. z 2003 r., Nr 121, poz. 1139);

   - rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej (Dz. U. z 2003 r., Nr 121, poz. 1137).

   Inicjując nowelizację powyższych rozporządzeń, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji brało pod uwagę opinie zarządców budynków, również komunalnych, a podnoszone przez to środowisko argumenty stały się główną przyczyną projektowanych zmian.

   Niezależnie od powyższego, uprzejmie informuję, że w sprawach z zakresu finansowania samorządu terytorialnego właściwy jest minister finansów.

   Z wyrazami szacunku

   Sekretarz stanu

   Tomasz Siemoniak

   Warszawa, dnia 14 lipca 2009 r.

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2009, 11:22:01 wysłana przez grzela »

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #246 dnia: Październik 13, 2009, 19:21:56 »
http://www.tvn24.pl/2272708,28385,0,0,1,wideo.html
To mamy kolejny taki przypadek...

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim
« Odpowiedź #247 dnia: Październik 15, 2009, 10:14:51 »
cyt
"Budynek - jak zapewnił burmistrz - był kontrolowany przez straż pożarną i miał wszelkie pozwolenia na użytkowanie."

dość ciekawe stwierdzenie .
Zastanawiające jest to miał wszelkie pozwolenia na użytkowanie - tylko na jakich warunkach .Myślę że to wszystko prokuratura wyjaśni

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...