Autor Wątek: Karetki Pogotowia w OSP  (Przeczytany 10182 razy)

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 07, 2009, 22:30:35 »
Bardzo cenię inicjatywy mające na celu wspomaganie innych.  Zawsze życzę powodzenia w dążeniu do realizacji wyznaczonych sobie zadań. 
Z własnego doświadczenia jednak wiem, że życie nie jest takie proste jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Człowiek z czasem dostrzega coraz więcej przeszkód które musi pokonać w drodze do zamierzonego celu. 

 I dlatego zaczynam odnosić wrażenie podobne do tego o którym pisał Sheldon...  Dużo ogólników, a konkretów prawie wcale.  Tak naprawdę nie bardzo wiadomo o czym dyskutować.  Życzę więc powodzenia i wytrwałości , ale może najpierw zacznijcie od drobniejszego sprzętu , bo tu też są olbrzymie potrzeby.  Pozyskiwanie samochodów pozostawcie sobie na następne etapy działalności - a szczególnie takie samochody których do tej pory praktycznie nie ma w OSP.
Jeszcze raz  życzę powodzenia i wytrwałości :)

Offline Korba112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 08, 2009, 00:42:04 »
Moje zdanie jako medyka, a nie strażaka jest takie:

- Karetka przy OSP w obsadzie strażaków jest bez sensu. Nie mogło by w niej być nic więcej co jest w torbie R1 + deska, szyny, kołnierze, aed. Do wożenia tego nie potrzeba karetki wystarczy wóz strażacki. Osoby nie medyczne nie mogą użyć nic innego co jest w normalnej karetce.

- Karetka której obsadą byli by ratownicy medyczni wydaje się niemożliwa do stworzenia. Taki zespół musi być cały czas w gotowości. Nie wydaje mi się by udało się znaleźć ratowników-ochotników. W czyjej dyspozycji miał by być ten zespół? SK PSP? Dyspozytorni pogotowia? Do czego miałby być dysponowany? Do każdego zdarzenia medycznego w rejonie czy tylko do akcji wraz z OSP?
Zakładając dyżury płatne - to sam koszt opłacenia załogi dwuosobowej to około 30.000zł miesięcznie,  a gdzie leki, sprzęt itp?


Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 08, 2009, 08:48:47 »
swego czasu dostepny byl wykaz sprzetu dodatkowego do uzytku dla ratowników ksrg,
Cytuj
1.   Worek samorozprężalny typu SMART BAG.
2.   Rurka krtaniowa.
3.   Nosze podbieraki.
4.   Opatrunek wentylowy na rany klatki piersiowej.
5.   Kamizelka - szyna kręgosłupowa.
6.   Nosze koszowe z opcjonalnymi pływakami.
7.   Jednorazowa maska krtaniowa.
8.   Podgrzewacz mieszaniny oddechowej.
9.   Ogrzewacz konwekcyjny ciała.
10.   Wskaźnik CO2.
11.   Nosze typu SKED.
12.   Szyna wyciągowa.
13.   Szyny i materace podciśnieniowe.
14.   Aspirator ASPIVENIN lub o podobnym działaniu.
15.   Defibrylator automatyczny.
16.   Defibrylator szkoleniowy.
17.   Manekin dziecka do nauki resuscytacji.
18.   Kieszonkowa maska do sztucznej wentylacji z zaworem.
pomijajc manekina :) w sumie troche tego jest i jak ktos sie by sie wzial solidnie za szkolenie, zdobyl sojusznika np w postaci najblizszego SOR lub pogotowia.
karetki gorzej wyposazone jezdza np w  stanach jako systemowe ale rowniez jako wolontariackie. w zaleznosci od mozliwosci i potrzeb dyzury moga calodobowe, w okreslonych godzinach oraz na pager.
jak pewnie wiecie w niemczech i paru innych krajach istnieja cos takiego jak first responder, są to samochody osobowe lub motocykle wyposazone tak samo jak karetki ale dojezdzajace albo szybciej, albo do pomocy zespolom ( bardzo często jest do paramedyk najwyzszego poziomu lub lekarz). nie maja noszy wiec wozic pacjentow nie moga. byc moze dla zespolow osp czy innych organizacji spolecznych wozenie poszkodowanych do szpitala nie jest az tak wielka potrzeba ich regionu. byc moze tylko dojechanie do pacjenta i zabezpieczenie go bedzie wystarczajace.
natomiast nikt nie moze mowic o transporcie medycznym a jedynie ewakuacji z miejsca zagrozenia- o tym mowilismy juz wielokrotnie.

wyszkolenie- niestety polskie prawodastwo jest dosyc ograniczone jesli chodzi o uprawnienia- albo ratownik medyczny albo ratownik po kursie kwalifikowanej pomocy. ten pierwszy z reguly z reguly rzuca sie w wir pracy zawodowej -300 h miesiecznie, ten drugi ma dosyc ograniczone kompetencje.
mamy za to bardzo duzio kursow dodatkowych, nie dajacyh zadnych uprawnien ale rozwijajacych szereg umiejetnosci.

i jeszcze jedno- nie dajmy sie zwariowac, ktos musi wspomagac finansowo takie cos, na NFZ nie ma co liczyc bo oni sa pewni swego zdania, ze wszystko jest ok :) i nie ma ptorzeby sie wyglupiac na jakies inne karetki itp bo pare minut w ta  czy w tamtą...

btw mialem kiedys przyjemnosc byc na wyspie Arran, jezdzil tam dwuosobowy paramedyk starym LT. wyspa niewielka ale troche tego tam jest.
w samochodach policji byly AED oraz zestawy pierwszej pomocy....
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2009, 08:52:34 wysłana przez bulon »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 08, 2009, 14:32:18 »
OKSPiS

Ja ciebie całkowicie popieram i jak spojrzysz w moje wcześniejsze wypowiedzi to zauważysz że nie jestem temu rozwiązaniu na "NIE" tylko że ratownik medyczny w straży pożarnej po szkoleniu z procedur PSP ma wyraźnie powiedziane że jest po to aby podtrzymać funkcje życiowe osoby poszkodowanej,jak domniemam wiesz że nam nie wolno podać żadnych leków jedyne co możemy użyć to AED to po co mi karetka bez wyspecjalizowanego zespołu RM a sprzęt który mogę użyć mam na swoim wozie bojowym.A może chodzi Tobie o szybki transport osoby poszkodowanej do szpitala to tu też rodzi się problem bo chociaż będziesz miał karetkę ze swoim tylko i wyłącznie sprzętem to transport do szpitala jest ryzykowny no chyba że będzie to tylko złamanie nogi ale jeżeli gość będzie nie przytomny i będzie potrzebował leków to możesz go zabić.Ja widzę jedno rozwiązanie zwerbować do OSP strażaków po szkołach medycznych i sprawa załatwiona ale to zostawiam już tobie i mam nadzieję że twoja koncepcja i pomysł zostanie zrealizowany ale do tego niestety nie wystarczą tylko twoje chęci ale również władz które muszą opracować i zatwierdzić pomysł.

POZDRAWIAM



Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 08, 2009, 17:29:09 »
napiszę tak: może nie karetki w OSP są dobrym pomysłem, lecz, jak już napomknęli poprzednicy, sprzęt i przedewszystkim ludzie, którzy będą umieli go użyć przy udzielaniu pierwszej pomocy. coś w stylu First Respondera w gminach, gdzie dojazd pogotowia wynosi powiedzmy więcej niż 10 minut byłoby dobrym rozwiązaniem. w Niemczech to zdaje egzamin już od jakiegoś czasu - sytuacja zagrożenia życia, remizy dysponowany jest First Responder, którzy zajmuje się osobą do przyjazdu karetki. ile razy słyszeliśmy o śmierci spowodowanej zbyt długim czasem oczekiwania na pomoc? a ilu zgonów uniknęlibyśmy mając bardziej rozbudowaną strukturę ratownictwa medycznego? niech każdy odpowie sobie na te pytania i później wydaje osądy.


@ norbertkazik - o co chodzi tobie z tymi karetkami? żeby udzielić pomocy medycznej wcale nie trzeba się tłuc w pełni wyposażonym ambulansem, na zachodzie First Responder (ale się uczepiłem tego określenia) jeździ oznakowaną osobówką, gdy jego zadaniem jest tylko pomoc danej osobie na miejscu zdarzenia, transportem do szpitala zajmuje się karetka.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Korba112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 08, 2009, 17:56:09 »
A kto i do jakich przypadków powinien dysponować taką karetkę?

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 08, 2009, 18:35:31 »
Nie karetkę, a samochód lekki bądź średni z odpowiednio wyszkolonymi strażakami i sprzętem podstawowym, dzięki któremu będą mogli stabilizować pacjenta do przyjazdu załogi ratowników medycznych. Nie musi to być lekki, średni - a zaadaptowany samochód osobowy, odpowiednio wyposażony i oznakowany. Koszta niewielkie w porównaniu ze środkami przeznaczonymi na te "ambulanse".
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: Karetki Pogotowia w OSP
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 08, 2009, 20:03:16 »
Siedemsetter
No właśnie mi nie chodzi o nic ja tylko chcę w końcu się dowiedzieć kto tymi karetkami ma jeździć bo my jako strażacy OSP to nie możemy a kolega OKSPiS ma pomysł aby karetki były na wyposażeniu OSP nie neguję tego pomysłu tylko trzeba mieć na te karetki obsadę  wyspecjalizowanych RM bo w momęcie wyjazdu do wypadku mam ze sobą karetkę.A co do twojego zdania w udzielaniu pomocy medycznej i zastosowaniu odpowiednio przygotowanych samochodów osobowych to  jest to też jakieś rozwiązanie tylko po co w OSP dodatkowe auto osobowe żeby wyposażyć je w taki sam sprzęt medyczny który mam na wozie bojowym np.GBA to bezsens. Nasz system ratowniczy jeszcze kuleje i te osobówki w OSP to raczej odpadają ale z karetkami jestem w stanie się zgodzić pod warunkiem że załoga będzie składać się z wyspecjalizowanych ratowników medycznych a nie członków OSP po kursach RAT-MED.
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia