Autor Wątek: Ekwiwalent!  (Przeczytany 8747 razy)

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Ekwiwalent!
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 10, 2005, 19:50:21 »
To, że jest wolna amerykanka w gminach to fakt
Interpretowanie przepisu jest różne. Myślę że władze
Związkowe mają inne problemy niż zajmowaniem się wykładnią
Przepisu. Bo polska to dziwna kraj. :D



pozdro strazakq Krzysiek
 

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Ekwiwalent!
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 10, 2005, 20:52:05 »
Wg mnie w całej Polsce powinna być jednakowa stawka ekwiwalentu. I konkretnie sprecyzowana. Powinien pojawić się również dodatek na konserwację sprzętu. Kiedy jednostka wraca z pożaru strażacy musza jeszcze zakonserwować sprzęt, napełnić wodę w zbiorniku, przygotować pojazdy i sprzęt do następnej akcji, bo ona może być w każej chwili.

Offline sisiek2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
  • W straży naczelnik - w domu szeregowy
    • OSP Wyrzysk
Ekwiwalent!
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 10, 2005, 22:11:25 »
Poruszyłeś ciekawy punkt. Mianowicie u nas jak jeszcze gminy nie płaciły za akcje tylko mieliśmy diety z kasy OSP to zawsze dodawano od pół do 1 godziny na sprzątanie wozów i konserwację. Teraz wracasz do remizy informujesz o tym dyżurnego a on wpisuje godzinę powrotu i na tym opiera się pracownik gminy a g... go to obchodzi że sprzęt jest upieprzony i trzeba go umyć.

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Ekwiwalent!
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 10, 2005, 22:39:43 »
Tak, pobieramy ekwiwalen w wysokości 2 zł za 1 h akcji ratwoniczo-gaśniczej, niezależnie od czasu trwania, rodzaju. pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2005, 01:49:14 wysłana przez tomer123 »

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Ekwiwalent!
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 12, 2005, 19:46:50 »
SenseY całkowicie sie z Tobą zgadzam. Też tak to widze.
Pozdrawiam

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Ekwiwalent!
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 31, 2005, 11:31:31 »
Mam dla Was złą nowinę... w poprawkach do ustawy... dziady zostawili ten ustęp bez zmian :( o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()

Offline sisiek2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
  • W straży naczelnik - w domu szeregowy
    • OSP Wyrzysk
Ekwiwalent!
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 31, 2005, 19:09:21 »
Cytuj
Tak, pobieramy ekwiwalen w wysokości 2 zł za 1 h akcji ratwoniczo-gaśniczej, niezależnie od czasu trwania, rodzaju. pozdrawiam
Jacie, a ja myślałem, że jesteśmy na szarym końcu!

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Ekwiwalent!
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 31, 2005, 19:26:46 »
No to mamy zapewnione kilka lat  nieporozumien w tym temacie.
Niestety tak działa nasze ustawodastwo i to nie tylko w sprawach dotyczacych OSP.

Offline strażak Katowice

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Ekwiwalent!
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 13, 2005, 11:51:07 »
czesc panowie przeczytałem wasz forum na temat płacenia za akcje .Jestem za ale popaczcie na jedno co to znaczy OSP OCHOTNICZA STRAZ POZARNA jestem w OSP Dąrówka Mała i my nie mamy płacone mimo ze jestesmy prawie w centrum miasta i dzialamy na terenie centrum równierz z kolegami z psp bo strazak ochotnik ktory ma płacone to juz nie strazak ochotnik sam bym chciał dostac pare groszy bo wiadomo jakie dzis zycie jeszcze utrzymac rodzine ale sprawa jest tak cieszka po pierwsze przekonac radnych a po drugie jak to obejsc by nie było kłopotu zeby nie było tak jak mówiłem z tym ochotnikiem  

Offline brydziu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 102
    • http://www.strazak.com
Ekwiwalent!
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 13, 2005, 12:24:18 »
Powtórze to po raz kolejny. Ekwiwalent jest problemem, którego nie da sie łatwo  rozwiazać. Może niektórych to zaskoczy, albo sflustruje, ale ja i uważam, że ekwiwalentu nie powinno być, w końcu jesteśmy ochotnikami. W naszej gminie nie ma czegoś takiego jak ekwiwalent. Co po niektórzy by pewnie chcieli.
 Uważam natomiast, że pieniądze które gmina daje na ekwiwalent powinny iśc w modernizacje i kupno sprzętu. Wtedy nie było by sporów pomiędzy tymi, którzy zdązyli do akcji, a tymi ktyórzy nie i są wkurzeni że nie zarobią paru groszy, bo o takich sytuacjach też słyszałem.
Oczywiście jeżeli mówimy o tym, że ochotnik zwalnia się z pracy bo jest alarm, to takiemu ochotnikowi powinna być wypłacana rekompensata za nie obecność w pracy. Ale tylko takiemu! Reszta pieniądzy powinna iść na szkolenia, modernizacje sprzętu itd.
Napewno takie załątwienie sprawy ekwiwalentu było by z korzyścią dla wszystkich.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2005, 12:24:45 wysłana przez brydziu »
www.strazak.com
http://blog.strazak.com
www.ratownik.net
gg:1963560 email:brygada@strazak.com

Offline sisiek2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
  • W straży naczelnik - w domu szeregowy
    • OSP Wyrzysk
Ekwiwalent!
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 13, 2005, 20:11:37 »
I tu nie masz racji. Jeżeli jestem na akcji podczas godzin pracy to ekwiwalentu nie otrzymam ponieważ zakład ma obowiązek zapłacić mi za te godziny.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Ekwiwalent!
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 14, 2005, 07:45:36 »
Zakład pracy nie ma żadnego obowiązku i najczęściej nie płaci.  Powtarzam to po raz kolejny, że jestem zwolennikiem systemu niemieckiego. Tam płaci się tylko na podstawie zaświadczenia o utraconym zarobku. Ale wyrównuje się straty również pracodawcom zatrudniajacym strażaków.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Ekwiwalent!
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 14, 2005, 10:23:10 »
Ksiwek ma rację. Zakład nie musi zapłacić za te godziny, ale może. Zakład nie może natomiast zabronić Ci zgłosić się do strażanicy podczas alarmu.  

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Ekwiwalent!
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 15, 2005, 16:19:06 »
Zakład nie może natomiast zabronić Ci zgłosić się do strażanicy podczas alarmu.
SenseY! W jakim Ty swiecie zyjesz? Co to znaczy "nie moze zabronic"? No chyba, ze nie chcesz juz dłużej pracowac w tym zakładzie.
A poza tym to gdzie jest taki przepis, który mówi o tym, ze mozesz opuszczac zakład pracy bo akurat zawyła syrena?  

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Ekwiwalent!
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 15, 2005, 17:03:57 »
Nie mogę znaleźć tego zapisu. Pomyliłem się w takim razie. Przepraszam. Byłem pewny że jest taki zapis gdzieś.
Nie ma chyba tego, ale po co w takim razie ustawa przewiduje czy strażakowi potrącono z wypłaty za wyjazd w zakładzie pracy czy nie?
Jeżeli strażak musi być w pracy, to musi być w pracy. W takim razie akcja ratownicza nie jest żadnym usprawiedliwieniem nieobecności w pracy. Więc po co pisza w ustawie puste słowa? Nie wiem.
Uświadomcie mnie.

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Ekwiwalent!
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 17, 2005, 12:26:51 »
Do SenseY


Dowiedziałem się, że przepis mówiący o ekwiwalencie do 1/175
ma być zmieniony na 1/175 przeciętnego  wynagrodzenia brutto za
 ostatni kwartał podanego przez GUS ze względu na różne interpretacje
Gmin ma to tylko podpisać Prezydent. Poczekamy zobaczymy.
Miałoby to wejść w życie od  1 lipca. Jak będę coś wiedział podam
Dziennik Ustaw. Druhowie piszą, że zamiast ekwiwalentu wolą żeby Gmina
kupowała sprzęt. Zgoda. Jeżeli jest taka wola strażaków. Ale po otrzymaniu
ekwiwalentu możecie sami zadecydować, że coś kupicie i to będzie na waszą
korzyść. Bo ustawa wyraźnie mówi, kto finansuje straż i kto odpowiada
za bezpieczeństwo na danym terenie.
Art. 32. 1.51)
Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a-5 i 8, ponoszą podmioty tworzące te jednostki.
2.52)
Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 1.
3. Gmina ma również obowiązek:

1) bezpłatnego umundurowania członków ochotniczej straży pożarnej,
2) ubezpieczenia w instytucji ubezpieczeniowej członków ochotniczej straży pożarnej i młodzieżowej drużyny pożarniczej.
Jeżeli chodzi o dodatek za konserwacje to my dopisujemy do godzin
akcji np.30min lub 15min.w zależności od zdarzenia lub wcale. W meldunku
akcja trwała od godz.6.00-7.00=1 godz. Konserwacja sprzętu 30min  i to daje
1godz.30min.


pozdro Krzysiek    

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Ekwiwalent!
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 17, 2005, 12:42:37 »
Jakos nie bardzo mi się chce wierzyć że zamienią "do 1/175" na "1/175". Prezydent poprawke do ustawy podpisał już (przeczytałem to na stronie mswia), jest tam istotna wzmianka że w bezpośrednim udziale w akcji mogą brać udział osoby między 18 a 60 rokiem zycia. Zapis o ekwiwalencie został nie zmieniony. I teraz zastanawiam się - to w tym samym roku mają być pod rząd przeprowadzone dwie zmiany? Jakoś nie wierzę.

My też tak pisaliśmy. Ale teraz dostaliśmy nowe druki, (z RIO chyba) i w nich nie ma już możliwości zapisania czasu konserwacji.
Wiem że każda jednostka znajdzie rowiązanie, my też znaleźliśmy, ale wg mnie najlepiej jakby to w ustawie było uwzględnione.

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Ekwiwalent!
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 18, 2005, 20:47:21 »
Zmiana zapisu z "do" "na" rozwiozała by problem w 90%. Ale jak sami Panowie widza chyba na to teraz sie nie zanosi.  

Offline sisiek2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
  • W straży naczelnik - w domu szeregowy
    • OSP Wyrzysk
Ekwiwalent!
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 19, 2005, 08:44:20 »
Szkoda gadać. Jak wynika z części postów to i tak wielu z Was nie otrzymuje żadnego ekwiwalentu. Wszystko zależy od miejscowych władz i dopóki tak będzie w ustawie to zawsze ktoś będzie poszkodowany.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Ekwiwalent!
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 27, 2005, 14:19:55 »
strażakq - na forum zosprp dokonał nijaki "strażak" wpisu że jest taka podstawa prawna:

"zwolnienia od pracy dla członków OSP reguluje par.19 rozporządzenia RM opublikowane Dz. U. Nr 92, poz. 409 z 1991 r."

Nie znalazłem w lexie tego Dzenika Ustaw. Bo nie ma tam takich starych. Ale myslę że to się nie zmieniło.

Wracając na ziemię  ;)   wiem że pracodawcy i tak są górą bo jak nie zwolnią Cię za wyjazd to zwolnia za co innego. Czyli strażak i tak jest na przegranej pozycji
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2005, 10:13:20 wysłana przez SenseY »