Służba > Forum ochotników

Ekwiwalent!

(1/9) > >>

strazakg:
Jesem naczelnikiem i radnym, niejednokrotnie już proponowałem by pare groszy dac chłopakom ale wiekszosc radnych jest przeciw. Rocznie wypracowujemy około 800 godzin i nikt nigdy grosza nie wzioł a czesto problem z szefem sie pojawia i boje sie, ze wkoncu ludzie po prostu przestaną jezdzic.
 Najwyższy czas by wkońcu to POŻĄDNIE uregulowac pod wzgledem prawa!

ksiwek:
Temat ten pojawia się często i to nie tylko na tym formum. Sprawa jest uregulowana prawnie. Gmina ma obowiązek płacić za akcje i szkolenia organizowane przez PSP. Nie ma tu żadnej dowolności. Jedynym problemem jest to, że w skali kraju nie ma jednolitej stawki, a powinna być. Uważam, że jedyną możliwością niepobierania ekwiwalentu jest dobrowolne zrzeknięcie sie go przez poszczególnych strażaków i przeznaczenie pieniędzy na inny, lepszy cel. Ale nawet w tym przypadku powinny być sporzadzone listy płac i podpisane.  Żadna gmina nie ma prawa odmówić wypłaty.  Niewypłacanie ekwiwalentu jest łamaniem prawa.  Ekwiwalent nie jest wynagrodzeniem !!!  Jest pomyślany jako zryczałtowana rekompensata za utracone pożytki z powodu wyjazdów szkoleniowych i ratowniczych, np. za utracone zarobki, utracone wynagrodzenie z prywatnej działalności itp. Jakaś rekompensata funkcjonuje we wszystkich unijnych krajach. U nas się płaci bez żadnych ograniczeń. Stawka jest spora bo 10 zł za akcję i 4,50 za szkolenie. Pomimo to osoby pracujce i tak wychodzą do tyłu na wyjazdach. Rozumiem, że jest to służba ochotnicza ale nie widzę powodów żebym miał kazać swoim strażakom do tego dopłacać. Wystarczą duże problemy i szykanowanie strażaków przez pracodawców, którzy tną pensje za każdą minutę nieobecności i zastraszają chłopaków żeby nie opuszczali pracy do akcji.  Tak to widzę i nie mam żadnych etycznych wyrzutów sumienia za to, że wypłacam ekwiwalent.  

strazakg:
Jest uregulowan prawnie ale niejednoznacznie. Mówi sie o "do 1/175 średniej krajowej za ost. kwartał". Według mnie powinno być "od do" i wtedy żaden prawnik w gminie nie mógłby tego podważyc.

ksiwek:
Ja uważam, że ktoś w skali kraju powinien ustalać jedną wspólną stawkę dla wszystkich

dat:
W ustawie jest jak mi sie wydaje napisane że ekwiwalent przysluguje za okres nieobecnosci w pracy za ktore strazak nie otrzymal wynagrodzenia ... poprawcie mnie jesli sie myle. Wiec w tej sytuacji jesli ja nie udokumentuje faktu ze mi szef potracil te pieniadze za nieobecnosc nie powinienm dostac ekwiwalentu....

u nas w gminie nie bylo i nie ma ekwiwalentu - mi tak sytuacja powiedzmy ze odpowiada uwzam ze samo slowo ochotnicza wiele wyjasnia - nikt nas nie zmusza do dzialania, jesli mam dzialac tylko dlatego ze dostane 6 zlotych to mhm. co to za podejscie  - ale z drugiej ja nie musze sie martwic o rodzine ani o to ze szef bedzie na mnie krzywo patrzyl bo mam nienormowany czas pracy... wiec rozumiem poniekad niektore argumenty osob za ekwiwalentem....

tez mam (nie)przyjemnosc byc radnym i w zasadzie planuje w koncu zebrac razem wszystkie wynikajace z ustaw obowiazki gmin - chcialbym stworzyc jakies kompedium wiedzy (prawa) w tym zakresie bo na razie sam jeszcze chyba wszystkiego nie znam a w gminie jest totalna dowolnośc - czyli osoba odpowiadajaca za finanase interpretuje wszystko jak chce byle lepiej dla gminy

szczerze to bardzo nie narzekam tak ogolnie na wspolprace z samorzadem co roku kazda nasza jednostka ma z gminy 10.000 zlotych na utrztmanie gotowosci bojowej - od kilku lat co roku dostajemy samochód  (co roku inna jednostka oczywiscie) - pieniedzy dla siebie nie bierzemy a gdybysmy mieli brac to sadze ze na 99% calosc szla by na potrzeby jednostki jako dodatkowy zastrzyk finansowy - a starcia jak zwykle mam w szczegolach - michałki takie np czy za badania lekarskie placi gmina czy nie, czy w ramach tych srodkow mozna kupic mundur wyjsciowy czy nie takie tam pierdolki

jesli ktos ma jakas wiedze / doswiadczenie poparte paragrafami bylbym wdzieczny za info - a moze wspolnie cos takiego - taki raport o stanie prawnym stworzymy?

pozdrawiam
Dat

dat@strazak.com
 

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej