Autor Wątek: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa  (Przeczytany 9807 razy)

Offline mlodszykapitan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« dnia: Luty 21, 2009, 19:43:53 »
czy mógł by ktoś z was tutaj kolegów wytłumaczyć mi jak powinno wyglądać udrożnienie dróg oddechowych podczas urazu kręgosłupa. Podczas wypadku często zdarza się że poszkodowany ma problem z kręgosłupem, jak powinno wtedy wyglądać takie postępowanie ?
Z góry dzięki

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 21, 2009, 19:47:05 »
z tego co mnie uczono to należy zastosować rękoczyn Esmarcha http://pl.wikipedia.org/wiki/R%C4%99koczyn_Esmarcha
w :google: jest sporo napisane na ten temat
pozdr

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 21, 2009, 20:49:25 »
już samo założenie kołnierza powoduje nam udrożnienie dróg oddechowych.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 21, 2009, 23:41:43 »
zero-11 tylko w niewielkim stopniu, proponuje jeszcze rurke u-g oraz rekoczyn opisany powyzej
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 21, 2009, 23:47:40 »
z tego co mnie uczono to należy zastosować rękoczyn Esmarcha http://pl.wikipedia.org/wiki/R%C4%99koczyn_Esmarcha
w :google: jest sporo napisane na ten temat
pozdr

Czemu się tak uwziąłeś, żeby ludzi uśmiercać? W jednym wątku chcesz nieprzytomnego posadzić i mu głowę pochylać a tu znowu przy uszkodzeniu kręgosłupa podajesz linka gdzie napisali, żeby głowę odchylać do tyłu - masakra jakaś.

Na szkoleniu KSRG uczyli zakładać rurkę ustno-gardłową jako najlepsze udrożnienie przy podejrzeniu urazu kręgosłupa... ale ostatnio recertyfikowany kolega nam przekazał, że już tego nie możemy robić więc trochę skołowany jestem.

W każdym razie jak nie ma czym działać to można tylko wystabilizować głowę dłońmi i stosować samo odciągnięcie żuchwy bez odchylania głowy.

Offline mlodszykapitan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 21, 2009, 23:52:47 »
to czyli jak Sylwek napisałeś po prostu unieść tylko żuchwę przy czym nie odchylić głowy ??

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 22, 2009, 01:37:53 »
Cytuj
ale ostatnio recertyfikowany kolega nam przekazał, że już tego nie możemy robić więc trochę skołowany jestem.
a dopytaj kolege kto mu takich rewelacji nawciskal :)
bo po kursie ksrg mozesz udrazniac jeszczena kilka innych sposobow :)

« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2009, 10:08:23 wysłana przez Sylwek »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline majki997

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 22, 2009, 22:08:35 »
a możesz Bulon napisać na "jakich kilka sposobów"??

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 22, 2009, 23:36:08 »
mozesz uzywac rurki oraz maski krtaniowej ;)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 23, 2009, 09:28:34 »
z tego co mnie uczono to należy zastosować rękoczyn Esmarcha http://pl.wikipedia.org/wiki/R%C4%99koczyn_Esmarcha
w :google: jest sporo napisane na ten temat
pozdr

Czemu się tak uwziąłeś, żeby ludzi uśmiercać? W jednym wątku chcesz nieprzytomnego posadzić i mu głowę pochylać a tu znowu przy uszkodzeniu kręgosłupa podajesz linka gdzie napisali, żeby głowę odchylać do tyłu - masakra jakaś.

Na szkoleniu KSRG uczyli zakładać rurkę ustno-gardłową jako najlepsze udrożnienie przy podejrzeniu urazu kręgosłupa... ale ostatnio recertyfikowany kolega nam przekazał, że już tego nie możemy robić więc trochę skołowany jestem.

W każdym razie jak nie ma czym działać to można tylko wystabilizować głowę dłońmi i stosować samo odciągnięcie żuchwy bez odchylania głowy.

@Sylwek - ja tylko dodam na obronę @zeussa, że pewnie chłopak nie doczytał definicji w wikipedii a linka podał na podstawie samej nazwy rękoczynu. Jak widać definicja w wikipedii została totalnie skopana - niby pod spodem jest zamieszczona bibligrafia ale...  uczy nas to tylko, że wikipedia - pisana "tylko" przez zwykłych userów internetu zawiera mnóstwo błędów o czym nie raz się już przekonaliśmy.

Z drugiej strony - martwi mnie fakt, że tak prosta i wręcz podstawowa u strażaków czynność budzi czasem tyle wątpliwości, pytań i różnych odpowiedzi.


Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 23, 2009, 11:09:30 »
polecam wszystkim ciekawskim taka strone
http://e-ratownik.pl/wirtualny_kurs_pierwszej_pomocy.php
nie wszystko co na niej sie znajduje jest zgodne ze standardem KSRG, jednak jest dosyc ciekawe ;)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 23, 2009, 20:37:13 »

Z drugiej strony - martwi mnie fakt, że tak prosta i wręcz podstawowa u strażaków czynność budzi czasem tyle wątpliwości, pytań i różnych odpowiedzi.


I budzić będzie do czasu, aż nie dorobimy się jednego standardu nauczania – ponieważ w pierwszym rzędzie wykładowcy różnie interpretują i różnie nazywają .  Już o tym pisałem kiedyś że dla mnie np. rękoczyn Esmarcha to nie to samo co luksowanie żuchwy , a dla wielu wykładowców niestety tak . 

Pozdrawiam

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 24, 2009, 09:21:23 »
No racja - ale wg. mnie ministerstwo nie idzie w dobra stronę  - przytoczone przez ciebie nie tak dano nowe rozporządzenie nic nie mówi o tym, że nie wolno szkolić wg. KSRG. Jest tylko napisane, że w ciągu 3 lat trzeba zdać egzamin "po nowemu".
Chyba że coś źle zrozumiałem.

Co do samego tematu - nie tak dawno byłem na szkoleniach z ratmed (miałem tam być współprowadzącym - razem z ratownikiem medycznym  PR) - kiedy zobaczyłem jak pan ratownik wyłowionemu z wody topielcowi nie każe zakładać kołnierza tylko odchyla głowę do tyłu - i mówi, że rekoczyn Esmarcha jest zbyt trudny dla strażaków  i nie będzie go uczył to po prostu podziękowałem za udział...

I teraz faktycznie nie dziwi mnie że są takie pytnia...

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 24, 2009, 09:32:14 »
Ale nikt nie oczekuje byśmy zaprzestali szkolić według przyjętych w straży procedur . Będziemy szkolić się w ramach PRM w oparciu o procedury KSRG . Może bardziej chodzi o zapanowanie nad tym poprzez akredytacje Wojewodów , wyższe są również wymagania sprzętowe i kwalifikacje wykładowców do tego teoretyczny nadzór zewnętrzny .
Pozdrawiam

Offline majki997

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 24, 2009, 10:26:58 »
Bulon a w straży są dostepne maski krtaniowe??? a jeżeli tak to w jakiej torbie PSP r1,r2,r3?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 24, 2009, 11:02:45 »
Maski krtaniowe są dopuszczone jako wyposażenie dodatkowe i to od kilku lat – My np. stosujemy z powodzeniem .

Pozdrawiam MIKO

PS. Jak dobrze pamiętam strona 47 http://www.woszpsp.pl/materialy/wytratmed1_381.pdf   -_- -_- -_-

Czytać  i jeszcze raz czytać Panowie,  bo realizujecie zadania nie znając podstawowych dokumentów .  :gwiazdki:
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2009, 11:10:25 wysłana przez MIKO »

Offline majki997

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 24, 2009, 11:57:04 »
pisząć "My stosujemy je z powodzeniem masz na myśli????"   ostatnio byłem  w PSP przeprowadzać ankietę i nawet nie wiedzą jak założyc rurke u.g a co dopiero Krtaniową. bardzo sie cieszę ze sobie z tym radzicie, ale podejrzewam ze i tak masz jakieś kursy dodatkowe a nie tylko te co KSRG proponuje. Po taki kursie nie ma możliwości aby strażak wiedział jak założyc maske krtaniową, podejrzewam ze nawet nie wie jak ona wygląda.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 24, 2009, 11:59:32 »
ostatnio byłem  w PSP przeprowadzać ankietę i nawet nie wiedzą jak założyc rurke u.g
1) średnio w to wierzę  :gwiazdki:
2) jeśli to prawda, pora zmienić instruktora/egzaminatora chyba...   :karabin: :karabin:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline majki997

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 24, 2009, 12:10:37 »
tylko węź pod uwagę to, że większość strażaków która tam pracuje to ma od 15-20 lat służby a kurs mieli około 2,5 roku temu. samo mówi za siebie. Takich strażaków  z krwi i kości to trzeba szukać którzy sami sie szkolą i dokształcają. Życie jest troszkęine niz na forum, bo na forum to są prawdziwi straąacy a w życiu jest inaczej. wiesz dlaczego strażacy wybrali zawód STRAŻAKA. To Ci odpowiem z ankiety:
65% odpowiedziało ze po 15 latach mogą isc na eme  16% że dlatego bo  w straży można odpocząć od codzienych obowiązków, 5% odpoczywa od rodziny i reszta mniej ważne. Więc uwierz mi wiem co pisze.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 24, 2009, 14:12:58 »
sorry za OT ale:
majki997: Zależy jakie odpowiedzi były wogóle dostepne w tej twojej ankiecie. Bo jeśli wierzysz w to że człowiek z ulicy zostaje zawodowym strażakiem tylko dla tego że po 15 latach pójdzie na emkę (40%!!!) a nie dlatego, że czuje po prostu "bluesa" to chyba rozmawiałeś ze strażakami z jakiegoś innego wymiaru czasoprzestrzeni...
Jeśli ryzykuje się tak często życie lub zdrowie to trzeba to "czuć"  a to, że nie potrafią założyć rurki u.g. to się wcale nie dziwię - ale wg. mnie z innych powodów.

System szkoleń jest do kitu. Strażacy powinni co pół roku zdawać recertyfikat a nie co 3 lata.
Dlatego nie dziwię się, że w niektórych OSP są osoby lepiej wyszkolone niż w PSP bo nie ma co bazować na kursie KSRG trzeba non stop się dokształcać, ćwiczyć, itp.
I uwierz, że MIKO poradzi sobie spokojnie zarówno z rurkami jak i innym dostępnym dla strażaka sprzętem.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 24, 2009, 14:47:52 »
Szanowni Panowie cały system szkolnictwa w ratownictwie leży – jednak to nie wina strażaków , a uczących , I pisze to z całą odpowiedzialnością choć sam uczę na wielu kursach dla OSP . I jeżeli wykładowca będzie chciał nauczyć – to nauczy . Mnie rurkę UG uczono zakładać dobre 7-8 lat temu . W tym okresie osobiście u poszkodowanego założyłem ją może 10-15 razy i naprawdę pamiętam jak się to robi . Maskę krtaniową uczyła Nas zakładać nasza koleżanka z zastępu , pielęgniarka z spec . z Anes. RatMed  i również sobie spokojnie radzę, zakładałem  3-4 razy, kilka razy asystowałem , nie muszę również przypominać i powtarzać tego co tydzień .  Jednak jeśli organizuje się kursy na których niema manekinów do udrażniania dróg oddechowych , to co wy chcecie od strażaków . Czynności są naprawdę czysto manualne , na poziomie połączenia dwóch węży – dobrać wielkość i w odpowiedni sposób połączyć . Z maskami jest jeszcze prościej bo w praktyce posługujemy się 2 rozmiarami .
Pozdrawiam MIKO
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2009, 14:59:36 wysłana przez MIKO »

Offline majki997

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 24, 2009, 20:28:32 »
jestem w 100% przekonany ze to potrafi bo czytam jego wiadomości i wiem że zna się na tym.
Takich strazaków jak ty napoisałeś to jest 15%. Inaczej to wygląda w OSP.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 08, 2009, 09:48:01 »
Testowałem ostatnio  taką zabawkę – temat super  - prosto, szybko, łatwo . Szukam teraz tylko polskiego przedstawiciela i ceny – Wydaje mi się że będzie to Promed bo jest przedstawicielem INTERSURGICAL :

http://www.i-gel.com/lib/docs/userguides/i-gel_User_Guide_Polish.pdf

http://www.i-gel.com/

Offline Kasper

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 13, 2009, 20:39:41 »
Jeśli strażak ma talent do medyka, nie ma najmniejszego problemu z obsługą sprzętu typu LMA, czy respirator... A są i wyjątki, które nie powinny zbliżać się do zestawu R1. Na siłę, to się wyciąga korek z wina... Jeśli ktoś ma ochotę i wsparcie to i przeszczep serca wykona w piwnicy przy świeczce :)

Jeśli chodzi o udrażnianie dr.odd. u poszkodowanego z urazem kręgosłupa: Takim poszkodowanym należy się wysunięcie żuchwy. Rękoczyn pokazywany na ilustracjach w popularnych podręcznikach jest nieco chytry sam w sobie. Przez pociągnięcie żuchwy ku górze wykonuje się nieświadomie ruch naciągania głowy. Podobny jak przy odgięciu głowy.
Przy wysuwaniu żuchwy warto położyć kciuki na tzw. kościach policzkowych. W ten sposób wykonujemy podstawę do dźwigni i blokujemy ruch ku sobie, co w osi ciała poszkodowanego byłoby ciągnięciem głowy, lub ruch powodujący odgięcie głowy.


Nie każdy pogotowiarz jest autorytetem. Polecam korzystać z usług polecanych instruktorów. Polecanych nie dlatego, że znajomy, to trzeba dać mu zarobić, lecz z polecenia, bo jest dobry.
Kiedyś byłem na ćwiczeniach, gdzie zespół RP wciągał poszkodowanego na deskę z wody za nogi. Twierdzili, że woda jest dla nich zagrożeniem. W porównaniu ze strażakami, którzy po skontrolowaniu głębokości (ta straszna głębia nie zmoczyłaby stawu kolanowego) dokonywali podebrania na deskę, ów Zespół nie uratowałby (w moim odczuciu morderstwo) w realnych działaniach człowieka. A niby byli na Jamerykańskich elitarnych kursach = pranie mózgu.
Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare. Cyceron.

Oceniając człowieka pomyśl, co byłby wart, gdyby nie był na stanowisku. Oscar Wilde

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Udrożnienie dróg oddechowych z urazem kręgosłupa
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 13, 2009, 21:02:43 »
Rozumiem również  że niektórzy uważają że tylko oni mogą nauczyć dobrze – ale z doświadczenia wiem że niekoniecznie i zdarzają się lepsi – a wręcz perfekcyjni . Miałem okazje poznać niektórych i do dziś chylę czoła  .

Pozdrawiam  -_- .