Autor Wątek: Wyciek gazu  (Przeczytany 2192 razy)

Offline royrob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Wyciek gazu
« dnia: Luty 05, 2009, 17:24:00 »
Wczoraj w TVN24 zobaczyłem zdjęcia z wycieku gazu w warszawie. Własnym oczom nie wierzyłem widząc co strażacy tam wyrabiali... Być może to ja jestem w błędzie i nie do końca posiadam dobrą wiedzę na ten temat a;e czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć co ma na celu stawianie kurtyn wodnych i podawanie prądów wody na wydobywający (nie palący) się gaz. Jak dla mnie ustawienie ludzi z prądem wody przy wykopie to nic innego jak tylko ich narażanie...

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Wyciek gazu
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 05, 2009, 17:52:24 »
rozumiem, że masz na myśli to zdarzenie...http://www.zw.com.pl/artykul/331668_Gazowa_rura_na_Olbrachta_naprawiona.html  :tuba:

trudno się wypowiadać co było na miejscu po przyjeździe pierwszego zastępu, jakie były warunki itp. oceniając tylko zdjęcia. Może jest ktoś kto zna szczegóły?
Ze zdjęć wynika że na miejcu  zarówno ciężka chemia jak i operacyjny miasta, więc nie są to chłopaki po kursie żeby nie wqiedzieli co robią.

pozdrawiam

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Wyciek gazu
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 05, 2009, 20:39:39 »
a może koledze chodzi o wczorajsze zdarzenie z chlorem? mało precyzyjna wypowiedź, żeby się do niej odnieść
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Wyciek gazu
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 05, 2009, 21:49:12 »
dgw dla metanu wynosi 4,4%, ggw 14,8, metan ponatdo jest lżejszy od powietrza.
Cytuj
Jak dla mnie ustawienie ludzi z prądem wody przy wykopie to nic innego jak tylko ich narażanie...
A kto ma się tam narażać jak nie strażacy?? dziwnie rzeczy mówisz... taka praca... ale do rzeczy:
Prądy wody są podawane po to by utrzymać tą strefę (między dgw a ggw) jak najwęższą, czyli albo ją spowodować by było to poniżej 4,4% albo powyżej 15%.
Ponadto mgłowe, kropliste prądy wody zabezpieczają przed możliwością przedostania się bodźca zapalającego a jeśli już dojdzie do wybuchu to woda częściowo pochłonie ciepło spalania.
Kutyny wodne mają przy gazie ziemnym bardziej znaczenie psychologiczne (choć też częściowo dostarczają w strefę mgłę wodną oraz zabezpieczają przed ogniem) robią wrażenie na gapiach, (którym przy ogrodzeniu taśmą będą się za nią gromadzić i debatować o tym przy papierosku) bo jak zobaczą pokaz sił i środków to raczej nie będą przeszkadzać w działaniach bo wtedy zagrożenie wydawać się będzie większe niż w rzeczywistości. Także działania prowadzone przez nich są jak najbardziej zasadne. pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline royrob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Wyciek gazu
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2009, 09:20:39 »
Faktycznie mało dokładnie określiłem o które zdarzenie chodzi. Oczywiście chodziło mi o wyciek gazy przy ul. Antka Rozpylacza z Olbrachta czyli o to zdarzenei do którego emer wstawił link (dzięki emer).