Autor Wątek: Wypalanie Traw  (Przeczytany 58856 razy)

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 26, 2010, 18:08:19 »
Jak ci troche przypiecze nogi to nauczysz sie ubierac calego umudurowania do trawy. Osobiśie przy trawach chwale swojego Galleta z "gadzeciarska" przyłbicą :mellow:

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 26, 2010, 20:21:08 »
nie no wiem że na trawach robi się cholernie gorąco ;) dlatego w adidasach nawet bym nie brał się za gaszenie... lecz czy hełm czy czapka to w prawdzie rzeczy nie robi nam różnicy.... więc bardziej się pytałem o aspekty prawne ;)

Offline wicher

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 26, 2010, 21:49:30 »
A powiem Ci że różnie bywa i zależy to od terenu w jakim te trawy się palą. Np na stromym zboczu porośniętym krzakami, bez hełmu ciężko bo gałęzie uderzają o głowę a poślizgnąć się na ściółce czy potknąć na gałęzi bardzo łatwo.

Offline Grzesiu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 202
    • OSP Wolica
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 26, 2010, 21:57:21 »
.. lecz czy hełm czy czapka to w prawdzie rzeczy nie robi nam różnicy....

No rzeczywiście masz rację, nie ma żadnej różnicy, a tak na poważnie przestańcie bredzić, bo można wnioskować ze jesteście tylko teoretykami.

Offline adrian.pilchowice@vp.pl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 136
  • KSRG
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 26, 2010, 22:03:03 »

Jak ci troche przypiecze nogi to nauczysz sie ubierac calego umudurowania do trawy. Osobiśie przy trawach chwale swojego Galleta z "gadzeciarska" przyłbicą :mellow:

nie no wiem że na trawach robi się cholernie gorąco ;) dlatego w adidasach nawet bym nie brał się za gaszenie... lecz czy hełm czy czapka to w prawdzie rzeczy nie robi nam różnicy.... więc bardziej się pytałem o aspekty prawne ;)

Jeśli chodzi o przepisy to się może nie znam ale czapka nie jest chyba przeznaczona do działań "bojowych", natomiast z drugiej strony chałer ma taki bajer czy też gadzet jak przyłbica i jeśli naprawdę wiesz jak może być gorąco i po co jest w/w przyłbica to będzie ci łatwiej gasić taki pożar. Pozdrawiam
Ludziom na pomoc , Bogu na chwałę

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 26, 2010, 22:07:42 »
Cytuj
więc bardziej się pytałem o aspekty prawne

proszę bardzo - aspekt prawny

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 16 września 2008 r.
w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków
Państwowej Straży Pożarnej

§ 93. W celu zmniejszenia zagrożenia związanego
z działaniem płomieni, promieniowania cieplnego,
dymu i gazów, strażak stosuje środki ochrony indywidualnej
oraz wykorzystuje zasłony naturalne i sztuczne,
w tym wodne

środki ochrony indywidualnej strażaka — rozumie
się przez to urzàdzenia lub wyposażenie
przewidziane do noszenia bądź trzymania w celu
ochrony strażaka przed zagrożeniami, które mogą
mieć wpływ na jego bezpieczeństwo i zdrowie;


Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 27, 2010, 00:37:27 »
Witam, mam pytanie odnośnie wypalania traw. Czy trzeba podczas pożaru traw trzeba chodzić w hełmie czy wystarczy czapka?

Do chodzenia szczególnie 17 - latkowi w zupełności wystarczy czapka. Tylko z tym chodzeniem to z daleka od ognia bo ogień jest gorący.



Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.954
    • JRG SGSP
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 27, 2010, 09:27:14 »
Jak ci troche przypiecze nogi to nauczysz sie ubierac calego umudurowania do trawy. Osobiśie przy trawach chwale swojego Galleta z "gadzeciarska" przyłbicą :mellow:
Może i gadżeciarski, ale przyłbica pochłania znaczną część promieniowania i przynajmniej po pożarze nawet większych krzaczorów nie wygląda się jak po solarium ;) a wygoda działania niesamowita

A codo pytania "hełm czy czapka"...cóż, podobno nie ma głupich pytań...a jednak!

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 27, 2010, 10:05:20 »
ludzie... opanujcie swoje emocje na tym forum... grzecznie zapytałem czy tak można to od razu potraficie zrobić z człowieka szmatę.. Nie było prościej jak zeusss napisać odpowiedz która w zupełności mi wystarczyła? Wasze wywody wcale nie są mi potrzebne..

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 27, 2010, 10:18:21 »
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2010, 13:50:38 wysłana przez grzela »

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 27, 2010, 11:24:08 »
ludzie... opanujcie swoje emocje na tym forum... grzecznie zapytałem czy tak można to od razu potraficie zrobić z człowieka szmatę.. Nie było prościej jak zeusss napisać odpowiedz która w zupełności mi wystarczyła? Wasze wywody wcale nie są mi potrzebne..

Spoko spoko, sam jesteś sobie winien. Zadałeś pytanie retoryczne , a że odpowiedzi były bardzo trafne i dosadne to nie ma czemu się dziwić i złościć na całe forum. wszem i wobec wiadomo jaki jest ubiór regulaminowy.
Tylko,że czasem regulamin  troszkę się omija, ale o tym głośno się nie mówi.
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 27, 2010, 13:13:12 »
Te zdjęcia co grzela podał czy zgodne z BHP? Brak kominiarek i jeden strażak w koszarówce.
Cytuj
ludzie... opanujcie swoje emocje na tym forum... grzecznie zapytałem czy tak można to od razu potraficie zrobić z człowieka szmatę.. Nie było prościej jak zeusss napisać odpowiedz która w zupełności mi wystarczyła? Wasze wywody wcale nie są mi potrzebne..
Skoro już zapytałeś to wywody są potrzebne ty zadajesz pytanie reszta odpowiada po to jest to forum a jeśli nie chciałeś odp. to nie pytaj.

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 27, 2010, 13:36:38 »
Mieszko nie trzeba wpadać w skrajność. Bez przesady, żeby do jakiejś śmiesznej trawy ubierać sie po zęby. zreszto ubierz się tak jak należy łącznie z kominiarką i pobiegaj stłumicą przy palącej się trawie. Chyba jak ktoś gasil trawe to wie jak to jest. Wiadomo, że nie jest to zgodne z przepisami BHP ale czy wszystko w PSP jest zgodne z przepisami?

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 27, 2010, 13:53:35 »
Nie raz się ubieram i podchodzę to wiem nie jestem aptekarzem i wiem co to jest pożar trawy i czasem nie jest to błacha sprawa a w straży jestem 15 lat zdażeń ok 140-180 rocznie więc nie jedno widziałem.
A napisałem o zdjęciach celowo bo jeśli pisze się ubranie zgodnie z BHP to zgodnie a na fotach widze co innego.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 27, 2010, 16:28:35 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 27, 2010, 17:24:02 »
nomex wiadomo, że jest w aucie i wrazie potrzby bedzie można założyć. Chodziło mi o pożar taki, że ogiń sięga do kolan, wiadomo że sie nie rozwinie i strażacy poupinani po zeby dobrze że jeszcze nie w aparatach powietrznych. mieszko z takim stażem to chyba wiesz o czym mówie -_-

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 27, 2010, 18:16:40 »
No i dlatego wiem, że garnek na głowie, kominiarka, rękawice to podstawa przykład dał zero-11 niby nic a czasem w kilka sekund robi się afera czasem starczy trawa do kostek i robi się groźnie.
Przykład niby mały pożar trawy ok 0,5 hektara trawa ok 20 cm niby nic dalej ok 150m do lasu daleko? niby tak pali się w dołku i tu schodki las jest na górce nagły podmuch wiatru... i co już widzę jak bez ochrony twarzy czy rąk podchodzisz do ognia który rozwija się naprawdę szybko i promieniowanie cieplne jest duże.
Lub inaczej pożar lasu niby zgaszony zostaje dogaszanie luzik można zdjąć niby to i owo prąd wody ( zwarty ) uderza w ściółkę gdzie był żar i co się dzieje na metr odbija strumień pary z żarem...
Można mówić i mówić nie jeden przyzna rację i nie jeden powie głupota ja tam nawet na te małe trawki zakładam kominiarkę wolę pot na czole niż ogień.

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 27, 2010, 18:49:44 »
Orzeszek na głowe i rekawice to i ja zakładam, ale jak sie tak pożar wymyka to z tłumica też nie na działasz dużo. Jam masz linie z woda to trawa już nie taka straszna.

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 27, 2010, 19:15:01 »
A ile już się słyszało o małych pożarach traw, które nagle zamieniały się w większe. Wystarczy podmuch wiatru i gorący żar może "buchnąć" strażakowi w twarz, a z nim małe iskierki, które pechowo wpadną do oka i już mamy zgrzyt.
Co to za gadanie "pożar do kolan". Ogień to żywioł nieprzewidywalny. Polecam studium fizykochemii spalania oraz trochę pokory.

A co jeśli nie daj Boże dojdzie do wypadku i strażak dozna uszczerbku? Już widzę te pytania prokuratora:
- Czy strażak biorący czynny udział w akcji gaszenia pożaru traw w miejscowości ... był prawidłowo i zgodnie z przepisami wyposażony w ubranie ochronne i uzbrojenie osobiste?
- Czy KDR mógł dopuścić do akcji gaśniczej strażaka bez ubioru ochronnego?
- Czy podczas akcji zachowano wszystkie procedury BHP?
etc.

Wszystko jest fajnie, dopóki ktoś nie dozna uszczerbku. Panowie, przypomnę, że rutyna zabija!
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 27, 2010, 21:52:05 »
Cytuj
Jam masz linie z woda to trawa już nie taka straszna.
Dobrze powiedziane jeśli masz linię z wodą. Nie znam specyfikacji twego terenu lecz u nas jak pewnie i wielu większość pożarów traw to jednak podręczny sprzęt bo przeważnie daleko od drogi a pola na wiosnę mokre, że i starykiem 266 nie idzie dojechać.
A tu też dobrze napisał Kobra jak coś się stanie to nie będą pytali co komu się zdawało czy trzeba założyć ubranie czy nie lecz czemu go nie było a wtedy... :-\

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 09, 2010, 13:13:51 »


Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 26, 2010, 10:36:06 »
Mieszko nie trzeba wpadać w skrajność. Bez przesady, żeby do jakiejś śmiesznej trawy ubierać sie po zęby. zreszto ubierz się tak jak należy łącznie z kominiarką i pobiegaj stłumicą przy palącej się trawie. Chyba jak ktoś gasil trawe to wie jak to jest. Wiadomo, że nie jest to zgodne z przepisami BHP ale czy wszystko w PSP jest zgodne z przepisami?
Brawa dla Mieszka. Podoba mi się jego profesjonalizm, a nie podoba mi się podejście "aspiryny".
Pożar trawy możesz nazwać śmiesznym po jego ugaszeniu, a nie przed (kiedy trzeba sie ubrać), czy w trakcie.
Czego kolega się boi, że się spoci? Bo nie bardzo rozumiem tą niechęć do kompletnego ubierania się?

Jam masz linie z woda to trawa już nie taka straszna.

Tu też nie do końca się zgadzam. Znam przypadek, gdzie chłopak z OSP (pech chciał lat 17 czlonek MDP) trafił po pożarze trawy do szpitala, a strażacy, którzy mu na to pozwolili długo będą wspominali błąd jaki zrobili.
Mieli linię gaśniczą z wodą i myśleli, tak jak Ty myślisz. Teraz to już nic strasznego. Dali prądownicę dzieciakowi. Okazało się, że pożar trawy był wynikiem zerwania linii średniego napięcia i chłopak po podaniu wody (prąd zwarty) został porażony prądem (wytworzyło się pole).
nomex wiadomo, że jest w aucie i wrazie potrzby bedzie można założyć. Chodziło mi o pożar taki, że ogiń sięga do kolan, wiadomo że sie nie rozwinie i strażacy poupinani po zeby dobrze że jeszcze nie w aparatach powietrznych. mieszko z takim stażem to chyba wiesz o czym mówie

nomex wiadomo, że jest w aucie i wrazie potrzby bedzie można założyć. Chodziło mi o pożar taki, że ogiń sięga do kolan, wiadomo że sie nie rozwinie i strażacy poupinani po zeby dobrze że jeszcze nie w aparatach powietrznych. mieszko z takim stażem to chyba wiesz o czym mówie -_-

Chodzi o to, żeby ubranie specjalne (przez wielu nazywane bojowe, ochronne czy tak jak Ty nazywasz NOMEX) było nie w samochodzie, tylko na Tobie.
Co to znaczy "w razie potrzeby  będzie można założyć"??
Było już tu mówione o trudnościach w dojeździe do pożarów traw, więc nie może być tak, że zostawiasz w aucie ubranie i sprzęt, i wrócisz się "w razie potrzeby".
Podejrzewam, że wszyscy strażacy, którzy ulegli wypadkom nauczyli by Cię pokazując np. poparzenia, rany itp., że czasem jest za późno, że trzeba myśleć zawczasu, zapobiegawczo, bo kończy się to źle (na szczęście nie za często, ale może się zdarzyć).
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2010, 10:45:45 wysłana przez jaras »

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 26, 2010, 11:02:31 »
Ochrona osobista czyt. indywidualna - wyjaśnia całą sprawę.
Jak sobie sparzysz tyłek to zrobisz to indywidualnie ;-) A jak sparzy twój kolega, no to on, a nie Ty.
(Ja wiem że jesteśmy troskliwi i martwimy się o kolegów  :rofl:  )

Myślę, że przekomarzanie się kto ma rację, jest troche nie na miejscu  :szalony:
Jechać rozebranym czy ubranym wynika z doświadczenia i sposobu podejścia do życia, a de facto jest to sprawa indywidualna.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Wypalanie Traw
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 26, 2010, 12:19:32 »
Problem z ubraniami przy pożarach zewnętrznych jednak jest.
Zwróćcie uwagę, że chyba wszędzie na świecie (nawet w Polsce) stosuje się specjalne lekkie ubrania do tego typu pożarów, np. to: http://www.thefirestore.com/store/category.cfm/cid_989_wildland_gear/ i  to http://www.nationalfirefighter.com/index.php?cPath=6_237. W Polsce służby leśne stosują specjalne ubrania (np. to: http://www.safelife.com.pl/index.php?lang=pl&id=catalog&product=139 i to: http://www.supron1.com.pl/main1.php?action=show&path=165&pid=952) i nie są to jakieś wymysły tylko są one usankcjonowane stosownymi normami (stosowne informacje w linku).
Straż Pożarną zmusza się jednak do stosowania ubrań, które są projektowane do innych warunków. Skutki są takie, że zdarzają się zasłabnięcia ze względu na przegrzanie i odwodnienie strażaków lub stosuje się powszechnie ubrania koszarowe, które nie zapewniają wystarczającej ochrony.
Oczywiście nie namawiam do używania ubrań koszarowych ale zwracam uwagę, że problem może być poważny.