Autor Wątek: Ubezpieczenie strażaków OSP  (Przeczytany 29183 razy)

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 02, 2008, 11:55:17 »
U mnie w gminie jesteśmy ubezpieczeni indywidualnie (jeśli chodzi o osoby które jeżdżą do akcji to na dzień dzisiejszy jest to ponad 10 osób ubezpieczonych i z badaniami lekarskimi są wprowadzone do terminalu gsm) podobnie jest z zawodami dostarczamy gminie listę osób.
Ubezpieczeni jesteśmy w PZU.
Wiecie ze co roku każda OSP może z PZU dostać pieniądze na sprzęt najczęściej w kwocie od 5000 zł do 10000 zł ale jest to zależne od ilości podmiotów ubezpieczonych w gminie. Trzeba sie po prostu zapytać o ile można wnioskować.
Ktoś już korzystał z tych pieniędzy??
Podejrzewam ze gminy w ramach oszczędności ubezpieczają na najniższych stawkach.
Zawsze wszytko pięknie wygląda do póki się coś nie stanie...
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 02, 2008, 13:03:13 »
Jeśli jest to ubezpieczenie zbiorowe to nie liczył bym na duże odszkodowanie.

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 02, 2008, 13:49:53 »
to jak z tym ubezpieczeniem grupowym
? ile % ciala uszkodzone to takie odszkodowanie ?
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 02, 2008, 14:58:46 »
Takie informacje to już musisz w gminie zapytać muszą mieć przecież polisę albo u ubezpieczyciela, bo my nie dostaliśmy takich informacji chyba ze gdzieś gminy przekazują do straży.
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline łącz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 02, 2008, 18:13:47 »
Co do % w ubezpieczeniu to decyduje lekarz orzecznik lub komisja lekarska

Offline cypisek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 12, 2008, 11:34:55 »
Widzę, że podejście do ubezpieczenia jest różne w różnych gminach. Piszę prace na temat ubezpieczeń w OSP po nowelizacji ustawy o opp. Jestem zaskoczona tym, że gminy nie ubezpieczają wszystkich ochotników albo ubezpieczają ich na bardzo małe kwoty. Myślę, że warto poruszać ten temat i dążyć do tego, żeby się coś zmieniło. Mogę prosić o informację na temat ubezpieczenia w waszych jednostkach? Jak wasza gmina do tego podchodzi? Czy jest ktoś kto musiał już skorzystać z tego ubezpieczenia? chciałabym wiedzieć jak to wszystko działa. Dziękuję za informacje.  -_-

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 01, 2008, 17:53:37 »
Mam pytanie: jezeli osoba jest ubezpieczona w miejscu pracy lub szkole, a nie jest ubezpieczona jako strazak i w czasie akcji odniesie jakies urazy czy moze wtedy liczyc na odszkodowanie. (oczywiscie zdaje sobie sprawe ze sytuacja jest nie dopuszczalna i dochodza rozne konsekwencje z prokuratura wlacznie)
A co w sytuacji jesli osoba ta nie bedzie brala udzialu w akcji jako strazak, tylko tak jakby osoba cywilna?

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 01, 2008, 18:53:53 »
1) osoba taka nie powinna brać udziału w akcji, tak, jak napisałeś.
2) była kiedyś chyba taka sytuacja i udało się tej osobie uzyskać odszkodowanie od urzędu gminy (droga sądowa)
3) jeśli nie będzie brała udziału jako strażak... będzie gapiem i coś jej się stanie? pewnie oberwie się właścicielowi terenu, dowodzącemu akcją oraz kilku innym osobom. a jeśli brała udział w akcji jako cywil -  nie wiem ;-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline piotrg

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 03, 2008, 09:40:14 »
Witam
Zgodnie z ustawą o ochronie ppoż. strażakowi OSP, który w związku z udziałem w działaniach ratowniczych lub ćwiczeniach doznał uszczerbku na zdrowiu lub poniósł szkodę w mieniu przysługuje m.in. odszkodowanie a nawet renta.
Obowiązek (ustawowy) ubezpieczenia strażaków ciąży na gminie i jeżeli gmina tego nie uczyni, to w razie wypadku strażaka gmina poniesie pełne koszty odszkodowawcze.
Strażak musi jednak pamiętać by posiadał ważne badania lekarskie, podstawowe przeszkolenie i odpowiedni wiek (18-60 lat).
Naczelnicy jednostek OSP powinni też pamiętać by zgłaszać Wójtowi (Burmistrzowi) nowych członków OSP, którzy są przebadania, po przeszkoleniu i będą brać udział w działaniach ratowniczych (najlepiej na piśmie, by nie było wątpliwości, że gmina nie wiedziała o takim człowieku).
 :huh: Moje pytanie jest takie:
- czy odszkodowanie też będzie się należeć gdy idąc (jadąc) do remizy, po zaalarmowaniu jednostki np. przez syrenę, zdarzy mi się też wypadek.
Zgodnie z definicją - działania ratownicze to każda czynność podjęta w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska (...) Czyli każda podjęta czynność której celem jest wyjazd do zdarzenia, po usłyszeniu alarmu, jest działaniem ratowniczym (wg. mnie)
Więc aby wyjechać np. do pożaru domu, najpierw muszę dotrzeć do garażu remizy, przebrać się, wsiąść do samochodu i wyjechać do miejsca prowadzenia działań - i te wszystkie czynności to działania ratownicze (tak ja interpretuję definicję działań ratowniczych).
A jak się mylę to w którym momencie rozpoczynają się działania ratownicze ??
Sam moment rozpoczęcia działań ratowniczych wiąże się z czasem udziału w działaniach ratowniczych (np. przy naliczaniu ekwiwalentu), czy chociażby potwierdzeniem udziału w działaniach ratowniczych dla pracodawcy.
Podam przykład - po usłyszeniu syreny biegnę do remizy gdzie się okazało że jeden samochód już pojechał a drugi ma czekać bo może będzie potrzebna pomoc. W konsekwencji po 30 minutach okazuje się że drugi samochód nie jedzie, ja wracam do pracy i mam w plecy co najmniej 30 minut - pracodawca mi nie zapłaci a czy dostanę ekwiwalent za ten czas ?
Albo biegnę do remizy a tam się okazuje, że dwa samochody pojechały - kto mi wystawi potwierdzenie udziału w działaniach ratowniczych w celu usprawiedliwienia nieobecności w pracy i czy mi też będzie się należał ekwiwalent (pracodawca za czas nieobecny w pracy mi nie zapłaci) ?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2008, 09:47:26 wysłana przez piotrg »

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 04, 2008, 08:17:28 »
Nie mogę tego teraz znaleźć, ale ktoś na forum wspominał, że ubezpieczenie obowiązuje nas od momentu zaalarmowania, także w drodze do remizu również jesteśmy nim objęci. Lepiej jednak, żeby ktoś potwierdził moją wypowiedź.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 04, 2008, 08:25:48 »
No właśnie jeśli ktoś posiada jakiś przepis  normujący to wszystko to prosimy o podanie :) Z góry dzięki

Offline szybki

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
    • O.S.P Główczyce
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 17, 2009, 19:51:20 »
Karygodne zachowanie urzędników, przeczytajcie sami http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090817/POWIAT05/744640893

Offline ania287

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 06, 2009, 20:23:21 »
a co wtedy jeśli bierze udział w akcji strażak który ma 62  lata jest wieloletnim prezesem , ogromnym społecznikiem zostaje użądlony przez osę i umiera czy rodzina może dochodzić odszkodowania od gminy?////

Offline tomek7826

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 06, 2009, 20:29:08 »
osoba biorąca udział w działaniach może mieć max 55(?) lat.
Czyli była tam nie zgodnie z prawem wiec wg mnie gmina nie ma obowiązku wypłaty

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 06, 2009, 20:43:23 »
osoba biorąca udział w działaniach może mieć max 55(?) lat.
Czyli była tam nie zgodnie z prawem wiec wg mnie gmina nie ma obowiązku wypłaty

Zgodnie z regulaminem JOT zatwierdzonym przez ZG ZOSP RP oraz uchwałą nr. 95/18/2004 z dnia 16 grudnia 2004 r. w sprawie kategoryzacji jednostek operacyjno-technicznych ochotniczych straży pożarnych i wzorcowego regulaminu organizacyjnego tych jednostek do 60 lat.

http://www.zosprp.pl/php/doc/2005-12-19_pr_2.pdf

Regulamin JOT i wytyczne:

http://www.zosprp.pl/?q=node/368

Ważne jest, czy ten strażak:

Cytuj
a co wtedy jeśli bierze udział w akcji strażak który ma 62  lata jest wieloletnim prezesem , ogromnym społecznikiem zostaje użądlony przez osę i umiera czy rodzina może dochodzić odszkodowania od gminy?////

był ubezpieczony i miał ważne badania lekarskie.

A po pierwsze ustawa o ochronie p.poż.

Cytuj
1b. Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych
straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 60 lat, posiadają
aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych
oraz odbyli szkolenie pożarnicze, o którym mowa w art. 28 ust. 1.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2009, 22:19:59 wysłana przez grzela »

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 06, 2009, 22:14:22 »
Wiecej, bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać udział członkowie OSP którzy ukończyli 18 lat a nie przekroczyli 60 lat. I to nie jest żaden przepis zwiazkowy którego gmina nie musi przestrzegać. To zapis z ustawy o ochronie przeciwpożarowej a dokładnie art. 19 ust 1b.

Zgodnie z powyższym prezes w wieku 62 lat moze być prezesem, ale nie ma prawa jechać do zdarzenia jako uczestnik. Rodzina nic nie dostanie. Wiecej, można mieć obawy czy do odpowiedzialnosci nie zostanie pociągniety dowódca zastępu za to że zabrał takiego prezesa. No chyba że sam prezes był dowódcą zastępu. Panowie przykra sprawa, ale nie znajomość prawa szkodzi.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 06, 2009, 22:23:26 »
jeśli chodzi o ubezpieczenie to wynika ono z ustawy i może być imienne jak również grupowe (kiedyś tylko imienne ale zmieniła to jedna z ostatnich nowelizacji ustawy). Osobiście preferuję ubezpieczenie grupowe gdyż nigdy nie wiadomo kto pojedzie a po co zamykać kręgi. Zresztą zgodnie z większościa statutów OSP naczelnik OSP wyznacza osoby do działań rat-gaśn. więc nie ma potrzeby dodatkowo kroić krąg za pomocą ubezpieczenia. Odnośnie prezesa w wieku 62 lat - ustawa mówi wyraźnie że bezpośredni udział biorą osoby w wieku 18- 60 lat. Więc o odszkodowaniu może zapomnieć. No chyba że jakiś sprytny prawnik udowodni przed sądem że tylko był na miejscu działań a nie brał bezpośreniego udziału w działaniach. Ale myslę że sie jeszcze taki nie urodził
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 06, 2009, 22:28:12 »
No chyba że jakiś sprytny prawnik udowodni przed sądem że tylko był na miejscu działań a nie brał bezpośreniego udziału w działaniach. Ale myslę że sie jeszcze taki nie urodził

Ale taki dowód i tak nie zmieni faktu że nie dostanie odszkodowania. Skoro nie brał udziału w działaniach to nie należy mu się odszkodowanie. Sam fakt bycia na terenie działań nie jest podstawa do przyznania odszkodowania.

Panowie, ostatnio byłem w jednej gminie na szkoleniu dla funkcyjnych OSP. I co mnie zdziwiło? Że Ci szkoleni druhowie uważają, iż odszkodowanie im się należy za każdy wypadek jaki sie im przytrafi czy przy działaniach, przy szkoleniach ale i przy pracy w remizie. To nie jest tak, że jesteśmy ubezpieczeni od wszystkiego i wszędzie. Nalezy sprawdzić własne ubezpieczenia jakie maja zapisy w warunkach ogólnych. Ale często błędne pojęcie jest takie, jak na tym szkoleniu zostało przytoczone, iż strażak przychodzi do remizy pokręcić sie lub popatrzyć co robią inni, potyka się i skręca nogę i uważa że z tego tytułu należy mu sie odszkodowanie. Nasza praca społeczna jest wykonywana na włąsne ryzyko i często geste te ubezpieczenia zawierane przez gminy takich zdarzeń nie obejmują.

Po za tym nalezy rozróżnić roszczenia na podstawie ubezpieczenia o którym mowa w ustawie o ochronie przeciwpożarowej w art. 32 ust 3 pkt 2 od roszczenia na podstawie art. 26 tej samej ustawy. Zgodnie z art. 26 strażakowi należy się jednorazowe odszkodowanie, renta lub odszkodowanie z tytułu szkody w mieniu niezależnie od tego czy strażak był ubezpieczony czy też nie na podstawie cytowanego wyżej art. 32. Warunkiem uzyskania odszkodowania na podstawie art. 26 jest spełnienie wymagań z art. 19 ust 1b czyli posiadanie odpowiedniego wieku, ważnych badań lekarskich i odbycie szkolenia.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2009, 22:51:24 wysłana przez kwas »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 06, 2009, 23:15:47 »
Ustawa o ochronie p.poż.

Cytuj
9. Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia,
tryb przyznawania świadczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3 oraz w ust. 2
pkt 1 i 3, z uwzględnieniem rodzaju dokumentów stanowiących podstawę do
wszczęcia, prowadzenia i zakończenia postępowania, treści orzeczenia kończącego
postępowanie oraz trybu odwoławczego.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 24 grudnia 2003 r. w sprawie przyznawania świadczeń odszkodowawczych strażakom jednostek ochrony przeciwpożarowej i członkom ochotniczej straży pożarnej z tytułu uszczerbku na zdrowiu albo szkody w mieniu, a w przypadku ich śmierci przyznawania odszkodowań członkom ich rodzin.

http://www.portalmed.pl/xml/prawo/medycyna/medycyna/r2004/040006

Offline ania287

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 01, 2010, 19:50:05 »
a co powiecie ,  jeśli wdowa pośmierci 62 letniego prezesa otrzymała z pzu odszkodowanie z polisy nnw? Czyżby pzu nie zauważyło wieku strażaka?

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 01, 2010, 20:25:02 »
a co powiecie ,  jeśli wdowa pośmierci 62 letniego prezesa otrzymała z pzu odszkodowanie z polisy nnw? Czyżby pzu nie zauważyło wieku strażaka?
Cytuj
Po za tym nalezy rozróżnić roszczenia na podstawie ubezpieczenia o którym mowa w ustawie o ochronie przeciwpożarowej w art. 32 ust 3 pkt 2 od roszczenia na podstawie art. 26 tej samej ustawy. Zgodnie z art. 26 strażakowi należy się jednorazowe odszkodowanie, renta lub odszkodowanie z tytułu szkody w mieniu niezależnie od tego czy strażak był ubezpieczony czy też nie na podstawie cytowanego wyżej art. 32. Warunkiem uzyskania odszkodowania na podstawie art. 26 jest spełnienie wymagań z art. 19 ust 1b czyli posiadanie odpowiedniego wieku, ważnych badań lekarskich i odbycie szkolenia.
Zależy jak była skonstruowana umowa. Za "pokręcenie się i złamanie nogi" też można otrzymać odszkodowanie, właśnie z polisy NW i ona wcale nie musi uwzględniać wymagań ustawowych, nawet nie powinna w tym wypadku, to nie jest udział w akcji. Wszystko w rękach naszych kochanych urzędników z gmin. A poza tym w przypadku odmowy świadczeń warto powalczyć w sądzie. Ostatnio ktoś z ZG mówił, że często udaje się uzyskać korzystne orzeczenia.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 01, 2010, 20:42:06 »
a co powiecie ,  jeśli wdowa pośmierci 62 letniego prezesa otrzymała z pzu odszkodowanie z polisy nnw? Czyżby pzu nie zauważyło wieku strażaka?
Cytuj
Po za tym nalezy rozróżnić roszczenia na podstawie ubezpieczenia o którym mowa w ustawie o ochronie przeciwpożarowej w art. 32 ust 3 pkt 2 od roszczenia na podstawie art. 26 tej samej ustawy. Zgodnie z art. 26 strażakowi należy się jednorazowe odszkodowanie, renta lub odszkodowanie z tytułu szkody w mieniu niezależnie od tego czy strażak był ubezpieczony czy też nie na podstawie cytowanego wyżej art. 32. Warunkiem uzyskania odszkodowania na podstawie art. 26 jest spełnienie wymagań z art. 19 ust 1b czyli posiadanie odpowiedniego wieku, ważnych badań lekarskich i odbycie szkolenia.
Zależy jak była skonstruowana umowa. Za "pokręcenie się i złamanie nogi" też można otrzymać odszkodowanie, właśnie z polisy NW i ona wcale nie musi uwzględniać wymagań ustawowych, nawet nie powinna w tym wypadku, to nie jest udział w akcji. Wszystko w rękach naszych kochanych urzędników z gmin. A poza tym w przypadku odmowy świadczeń warto powalczyć w sądzie. Ostatnio ktoś z ZG mówił, że często udaje się uzyskać korzystne orzeczenia.

a co powiecie ,  jeśli wdowa pośmierci 62 letniego prezesa otrzymała z pzu odszkodowanie z polisy nnw? Czyżby pzu nie zauważyło wieku strażaka?

We wcześniejszym poście ania287 opisuje:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,1220.msg141417.html#msg141417

Czy ta sprawa dotyczy tego zdarzenia:

http://www.strazak.org.pl/content/view/806/409/

http://media.wp.pl/kat,1022939,wid,10116942,wiadomosc.html?ticaid=19915

Jeżeli tak, to Prezes nie brał udziału w akcji.

Cytuj
Zgon kojarzony jest z użądleniem przez osę, chociaż – zdaniem krajowego koordynatora ratownictwa medycznego lekarza medycyny Ignacego Baumberga – nie ma co do tego pewności. Na wniosek rodziny poszkodowanego odstąpiono od badania autopsyjnego.
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2010, 20:51:38 wysłana przez grzela »

Offline ania287

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 02, 2010, 20:38:27 »
jak wywalczę to odszkodowanie to dam znac

Offline speedxxx

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 05, 2010, 13:50:08 »
Witam mam pytanko ostatnio moja jednostka zostala zadysponowana do pozaru stodoly i podczas pozaru zlamalem kosc srodstopia i mam noge w gipsie na 6 tygodni czy wiece jaka moze byc przyblizona kwota odszkodowania , zaznaczam ze moja jednostka ma niestety tylko ubezpieczenie grupowe.???

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Ubezpieczenie strażaków OSP
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 05, 2010, 14:21:32 »
Współczuje .Nic przyjemnego mieć nóżkę w Gipsiku.
OD ustalenia Kwoty jest jest ZUS i PZU
są % -owo ujęte kwoty za uszczerbek na zdrowiu
tyle wiem kwota jest zależna od wysokości ubezpieczenia .Na jakieś wygórowane kwoty bym nie liczył