Autor Wątek: art. 4 ust. 1a ustawy o ochronie przeciwpożarowej  (Przeczytany 9474 razy)

Offline ojrety

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
art. 4 ust. 1a ustawy o ochronie przeciwpożarowej
« dnia: Styczeń 22, 2009, 11:34:13 »
Proszę o pomoc i podanie źródeł swoich wiadomości.

Kogo uznaje się za faktycznie władającego budynkiem, jeśli umowa najmu nie została zawarta?

Offline Prewentysta7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: art. 4 ust. 1a ustawy o ochronie przeciwpożarowej
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 22, 2009, 11:39:47 »
kodeks cywilny: posiadacz.
W skrócie: posiadacz włada rzeczą jak właściciel mimo, że właścicielem nie musi być (może być). Posiadacz może być samoistny lub zależny.
Posiadacz samoistny to osoba, która rzeczą faktycznie włada jak właściciel. Stan faktyczny (posiadanie) często idzie w parze z tytułem prawnym do rzeczy (własność), jednak można być posiadaczem samoistnym, nie będąc równocześnie właścicielem rzeczy. Ważna jest sama wola władania rzeczą we własnym imieniu, a nie tytuł prawny do niej. Posiadanie samoistne może prowadzić do nabycia własności poprzez zasiedzenie rzeczy.

Posiadacz zależny to osoba, która włada cudzą rzeczą i jest podporządkowana posiadaczowi samoistnemu na podstawie stosunku prawnego (stosunek prawny) uprawniającego ją do władania rzeczą. Posiadaczem zależnym będzie: użytkownik (użytkowanie), najemca (najem), dzierżawca (dzierżawa), zastawnik (zastaw), itp.

Offline ojrety

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: art. 4 ust. 1a ustawy o ochronie przeciwpożarowej
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 22, 2009, 11:46:36 »
czyli jeśli właściciel budynku oddał w najem na tzw. "gębę" budynek, w którym to pożarnik stwierdził brak np. hydrantów, czy drzwi do kotłowni o odpowiedniej odporności ogniowej, to kto ma wyłożyć kasę? właściciel czy najemca?

Offline spb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: art. 4 ust. 1a ustawy o ochronie przeciwpożarowej
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 22, 2009, 12:13:41 »
na gębę muszą się też dogadać :) są różne przypadki i to zależy od wielu czynników

pytanie komu bardziej zależy, czy właścicielowi żeby mieć kase z wynajmu czy np. użytkownikowi bo płaci nie wiele a ma dobrą lokalizację...osobiście spotkałem się z jednym i drugim przypadkiem

w ochronie przeciwpożarowej jest mowa o właścicielu, zarządcy lub użytkowniku a to kto co wykonuje to jest kwestia umowy między nimi

barwa

  • Gość
Odp: art. 4 ust. 1a ustawy o ochronie przeciwpożarowej
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 22, 2009, 12:26:01 »
A kto budynek podległy kontroli p.poż najmuje na gębę????
Tak to można umawiać się na piwo :D
Teraz to co najwyżej ściepa do jednej kiesy i na zakupy po odpowiednie drzwi i hydranty.
A na przyszłość dla własnego spokojnego snu proponuję sporządzić jakąkolwiek umowę bo teraz to możecie się przepychać i przepychać kto to ma sfinansować.

Offline ojrety

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: art. 4 ust. 1a ustawy o ochronie przeciwpożarowej
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 22, 2009, 13:16:24 »
w ochronie przeciwpożarowej jest mowa o właścicielu, zarządcy lub użytkowniku a to kto co wykonuje to jest kwestia umowy między nimi

Dlatego pytam, co, jeśli umowy nie ma?, albo nawet umowa jest ale nie ma słowa o odpowiedzialności za sprawy bezpieczeństwa, czy ppoż.
kto jest wtedy faktycznie władającym budynkiem?

barwa

  • Gość
Odp: art. 4 ust. 1a ustawy o ochronie przeciwpożarowej
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 22, 2009, 13:41:17 »
Oj rety ojrety  :rolleyes:
Odpowiedź jest jak najbardziej na temat.  :kwit:
1. Oficjalny najemca budynku jest odpowiedzialny za wszelkie zabezpieczenia jeśli umowa nie mówi inaczej.
2. Zawsze można się podeprzeć rzekomym oszustwem ze strony właściciela w kwestii zapewnienia o odpowiednich stanach budynku i jego wyposażenia.
3. Właściciel skolei może zawsze stwierdzić, że (o ile jest) protokół przekazania obiektu jest podpisany bez uwag.
4. Najemca może stwierdzić że nie dostał ani jednego dokumentu o wymaganiach p.poż obiektu.
5. itd, itp

A Rozporządzenie mówi:
Cytuj
2. Właściciele, zarządcy lub użytkownicy budynków oraz placów składowych i wiat, z wyjątkiem budynków mieszkalnych jednorodzinnych:
  1)   utrzymują urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice w stanie pełnej sprawności technicznej i funkcjonalnej;
  2)   wyposażają obiekty, zgodnie z wymaganiami przepisów techniczno-budowlanych, w przeciwpożarowe wyłączniki prądu;
  3)   umieszczają w widocznych miejscach instrukcje postępowania na wypadek pożaru wraz z wykazem telefonów alarmowych;
  4)   oznakowują, znakami zgodnymi z Polskimi Normami dotyczącymi znaków bezpieczeństwa:
a)  drogi ewakuacyjne (z wyłączeniem budynków mieszkalnych) oraz pomieszczenia, w których w myśl przepisów techniczno-budowlanych wymagane są co najmniej 2 wyjścia ewakuacyjne, w sposób zapewniający dostarczenie informacji niezbędnych do ewakuacji,
b)  miejsca usytuowania urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic,
c)  miejsca usytuowania elementów sterujących urządzeniami przeciwpożarowymi,
d)  miejsca usytuowania przeciwpożarowych wyłączników prądu, kurków głównych instalacji gazowej oraz materiałów niebezpiecznych pożarowo,
e)  pomieszczenia, w których występują materiały niebezpieczne pożarowo,
f)  drabiny ewakuacyjne, rękawy ratownicze, pojemniki z maskami ucieczkowymi, miejsca zbiórki do ewakuacji, miejsca lokalizacji kluczy do wyjść ewakuacyjnych,
g)  dźwigi dla ekip ratowniczych (przeciwpożarowych),
h)  przeciwpożarowe zbiorniki wodne.
I tak w innych pkt. również są wymienieni właściciele na równi z najmującymi, a co gorsza dla ciebie nigdzie nie jest napisane kiedy kto.
Tak więc teraz cierp ciało coś chciało - było umowę spisywać i myśleć przed najmem, a nie po.

Offline Prewentysta7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: art. 4 ust. 1a ustawy o ochronie przeciwpożarowej
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 22, 2009, 14:31:16 »
To jest skomplikowane. Niby z naszych przepisów wynika jasno, ale sądy różnie orzekają.

Najemca nie może dokonywać aż takich inwestycji w budynek. Nawet współwłaściciel bez zgody pozostałych nie może dokonać naprawy dachu. Dochodzi również wzrost wartości nieruchomości. Najemca ma utrzymywać lokal w należytym stanie i ponosić nakłady drobnych napraw oraz oddać przedmiot najmu w stanie niepogorszonym. Wynajmujący powinien wydać najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez czas trwania najmu.
Przykłady orzeczeń:
I ACr 498/92   wyrok s.apel.   1992.10.07
w Katowicach
OSA 1993/6/38
Wydanie przez wynajmującego przedmiotu najmu w stanie stwarzającym niebezpieczeństwo dla najemcy lub innych osób upoważnionych (zaproszonych) przez najemcę do pobytu w wynajętym lokalu, uzasadnia odpowiedzialność wynajmującego za niezapewnienie bezpieczeństwa tym osobom.

IV SA 3858/01   wyrok NSA   2003.09.09
w Warszawie
M.Spół. 2004/2/39
Stosownie do treści z art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie przeciwpożarowej na właścicielu budynku ciąży obowiązek zapewnienia odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej, a w szczególności przygotowanie budynku i terenu do prowadzenia akcji ratowniczej. Z przepisu tego wynika obowiązek zapewnienia odpowiedniego dojazdu do budynku dla samochodów straży pożarnej.
Nałożenie na właściciela budynku obowiązku przestrzegania zakazu parkowania samochodów na drodze pożarowej nie znajduje umocowania w wymienionym wyżej przepisie, a kwestia egzekwowania tego obowiązku wobec osób łamiących ten zakaz należy do policji.

Trudno wyrokować jak orzeknie sąd. Ja jestem "za cienki".

Poza tym może być problem z instalacją hydrantów. Przykład: użytkownik dostaje decyzję, że ma wykonać hydranty. Przyłącze wody jest w części budynku wynajmującego, który nie wyrazi zgody na dostęp. Albo użytkownik wynajmuje lokal na 10 piętrze i ma ciągnąć hydranty przez tyle kondygnacji rozkuwając stropy? Tu dojdzie okoliczność, że decyzja w chwili wydania była niemożliwa do wykonania itd. Podobnie, użytkownik nie dostosuje długości dojść ewakuacyjnych przez np. dobudowę klatek schodowych, bo nikt mu nie da pozwolenia na budowę. Nawet jeśli jest umowa i użytkownik odpowiada za ppoż. w całości.

Stwierdzone jest, że umowa została zawarta (ustnie). Nasz przepis strażacki dotyczy braku umowy. Jej brak spycha obowiązki na użytkownika. Tu jednak jest umowa.
Z drugiej strony k.c. określa:
Umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nie oznaczony.

Odwołując się do logiki, to trudno od najemcy domagać się instalacji urządzeń przeciwpożarowych. Rozsądniej by było, gdyby taki obowiązek ciążył wyłącznie na właścicielu.





« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2009, 15:33:18 wysłana przez Prewentysta7 »

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: art. 4 ust. 1a ustawy o ochronie przeciwpożarowej
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 22, 2009, 22:28:35 »
Wydaje mi się że zasadnym jest przywołać tu zapis art 4 ust. 1a. ustawy o ochronie ppoż - Odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w ust. 1, stosownie do obowiązków i zadań powierzonych w odniesieniu do budynku, obiektu budowlanego lub terenu, przejmuje - w całości lub w części - ich zarządca lub użytkownik, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej ustanawiającej zarząd lub użytkowanie. W przypadku gdy umowa taka nie została zawarta, odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej spoczywa na faktycznie władającym budynkiem, obiektem budowlanym lub terenem.

Offline ojrety

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: art. 4 ust. 1a ustawy o ochronie przeciwpożarowej
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 23, 2009, 08:12:33 »
Wydaje mi się że zasadnym jest przywołać tu zapis art 4 ust. 1a. ustawy o ochronie ppoż - Odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w ust. 1, stosownie do obowiązków i zadań powierzonych w odniesieniu do budynku, obiektu budowlanego lub terenu, przejmuje - w całości lub w części - ich zarządca lub użytkownik, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej ustanawiającej zarząd lub użytkowanie. W przypadku gdy umowa taka nie została zawarta, odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej spoczywa na faktycznie władającym budynkiem, obiektem budowlanym lub terenem.
Właśnie to jest w temacie :wall:

Prewentysta7 -dzięki
Ma ktoś jeszcze jakieś wyroki w tej sprawie?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2009, 08:20:34 wysłana przez Butel »