Pożarnictwo > Profilaktyka, prewencja

zamontowanie domowego czujnika CO

<< < (7/7)

Basiekss:
a czy taki czujnik można u góry i na dole zamontować? jakie zazwyczaj są statystyki powodzenia działania tego urządzenia?

hannak:
http://www.straz.gov.pl/data/other/czujniki_tlenku_wegla.pdf  pod tym linkiem są wszelkie info dot montażu itp

Sztum:
Dobrze, że jest ten wątek. Zbliża się powoli sezon grzewczy i po ostatnich wypadkach z co2 wolę się zabezpieczyć. Zastanawiam się tylko jeszcze jaki czujnik kupić. Czy zainwestować w coś droższego, czy może już taki za około 100 zł też jest skuteczny.

Detektory:
Tak trochę podniosę temat bo oczywiście jest aktualny, ale też dlatego, że jest pełen mitów.

1. Zastanówcie się jakie czujniki reklamujecie:

--- Cytuj ---Technologia elektrochemiczna - jeden z najprecyzyjniejszych sensorów elektrochemicznych(...)
Wskazania wyświetlane są w zakresie od 0 do 999PPM(...)
* dla stężeń w zakresie 0 - 30PPM na panelu pozostaje wskazanie „0”.
--- Koniec cytatu ---
Zastanów się dlaczego? Im większy zakres tym niższa precyzja. Tak jak wielkim pędzlem nie namalujesz małych detali.
Dla porównania profesjonalne mierniki używają częściej niższego zakresu 0-300ppm.
Wyniki 0-30ppm nie są wyświetlane dlatego żeby nie było widać wahań i błędu sensora, który przy takim zakresie jest znaczny.
Jeżeli przyjmiesz błąd na poziomie 1% (zauważ, że producent sprytnie błędu nie podaje) to sam błąd wynosi 10ppm.
Do tego cały czujnik kosztuje ok. 100zł. Sensor w profesjonalnych detektorach kosztuje 300-500zł.
To chyba jednak nie jest najlepszy na świecie elektrochemiczny sensor.

2.
--- Cytuj ---po ostatnich wypadkach z co2
--- Koniec cytatu ---
Oczywiście CO (tlenek węgla, a nie ditlenek węgla), poprawiam bo potem ludzie szukają i kupują czujniki CO2.

3.
--- Cytuj ---A co na to CNOP? Czy czasem nie zagwarantowało sobie, że urządzenia tego typu muszą mieć ich zgodę? (akurat jest mi to trochę obojętne... ciekaw jestem tylko).
--- Koniec cytatu ---
Detektory tlenku węgla nie są urządzeniami pożarowymi i nie podlegają pod CNBOP.

4. Wysokość montażu:

--- Cytuj ---3. Przy podłodze, czy przy kratkach wentylacyjnych? ()
apropo pytania 3, to wiadomo że:
Cytat: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tlenek_w%C4%99gla
Tlenek węgla ma nieco mniejszą gęstość od powietrza, jako produkt spalania paliw (czad) powstaje jednak w mieszaninie z ciężkim dwutlenkiem węgla, co sprawia, że spaliny mają sumaryczną gęstość większą od powietrza i gromadzą się w dolnych partiach pomieszczeń.
Z tym gromadzeniem sie w dolnych pratiach to nie do końca prawda.
--- Koniec cytatu ---
Generalnie tlenek węgla jest nieco lżejszy od powietrza.
Współczynnik 0,97:1
Dla porównania czysty tlen to współczynnik 1,11:1
Czy to znaczy że tlenem oddychamy przy podłodze?
Tu możecie znaleźć wszystkie współczynniki http://gasclip.pl/pliki/MiernikiRatownictwo.pdf

Tlenek węgla będzie się mieszał z powietrzem więc czujnik możemy zamontować zarówno na górze jak i na dole. Generalnie najczęściej montuje się go na wysokości głowy człowieka (w końcu chronimy jego a nie sufit).

Rzeczywiście będą różnice (ciepłe spaliny, konwekcja itp.) jednak w praktyce tlenek będzie skutecznie wypełniał całe pomieszczenie.


--- Cytuj ---A w praktyce wygląda to tak, że prawie zawsze CO jest pod sufitem (najczęściej w kącie).
--- Koniec cytatu ---
Niestety nie. Badaliśmy różne pomieszczenia pod tym kątem. Kotłownie, garaże itp. Nie ma reguły. Zbyt wiele innych czynników. To nie laboratorium.

5.
--- Cytuj ---To ja się przyłączę do pytanka: jak wybierać czujki?
--- Koniec cytatu ---
Znana marka
Pow. 100zł (dobre sensory i elektronika oraz testy muszą kosztować)
Nie z supermarketów ani portali aukcyjnych (zawsze fabrycznie zapakowane)

Ja sugeruję polskie. Są zwyczajnie lepiej kontrolowane (choć oczywiście nie wszystkie)

Niestety nawet Unia sobie nie do końca radzi z niedziałającymi produktami. Jest cała baza zgłoszeń czujników, które nie działają. Były tam też zgłoszenia z Polski. Marketowa znana marka także musiała wycofać produkty.

oliwier:
Ja mam założone w każdym pomieszczeniu.
Nastawiamy się tylko na tlenek węgla z pieca ale pamiętajmy że o pożar w domu jest bardzo łatwo. Zwykłe zwarcie w przedłużaczu, lampce itp. może wywołać pożar a w nocy wolę aby mnie obudził alarm niż krzyk dzieci.
6 dobrych czujników kosztowało mnie lekko ponad 800 zł więc nie są to żadne pieniądze a śpię spokojniej.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej