Pożarnictwo > Profilaktyka, prewencja

wymagania dla pomieszczen rekreacyjnych mieszkańców w budynku ZLIV

<< < (2/2)

kowax:
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.Wątpliwości moje budził fakt, że taka powierzchnia jest wyznaczona w cześci rysunkowej projektu i opisana ale nie w warunkach ochrony ppoz tylko w ogólnym opisie standardu budynku. Wydaja mi się za po prostu powinno to być jednoznacznie opisane w warunkach ochrony ppoż co do kwalifikacji ZL, aby nie było wątpliwości w przypadku odbioru budynku. Czy tak będzie ok? PS. Choć czytając literalnie przepis co do kwalifikacji ZL wątpliwości zawsze pozostaną:)

Prewentysta7:
Jeśli w projekcie jest siłownia, a nie została określona jako ZLIII to znaczy, że projektant i rzeczoznawca traktują to jako pomocnicze pomieszczenie. W opinii o stwierdzeniu zgodności wykonania budynku z projektem możesz zastrzec, że siłownia może być używana tylko przez mieszkańców tego budynku. W przypadku udostępnienia jej jako usług osobom postronnym należy dokonać zmiany sposobu użytkowania i dostosowania budynku jak dla ZLIII.
To da ci zabezpieczenie przed "przegięciem".

Podobne "dziwne" sytuacje występują przy budynkach ZLV i liczbie osób powyżej 50 o nazwie Pensjonat/ośrodek itp.
Jeśli w projekcie nie ma nic o monitoringu pożarowym oraz o minimalnym pobycie osób to ja zastrzegam, że:
minimalny czas pobytu nie może być krótszy niż 3 doby, a w przypadku czasu krótszego powinien być monitoring.
I domagam się aby w pozwoleniu na użytkowanie było to jasno określone.

Poza tym, taki parametr powinien być ustalony jeszcze przed projektowaniem (w fazie zlecenia). Niestety, ale jest inaczej. Inwestor zleca projektantowi: zrób mi pensjonat na 80 łóżek i tyle. Później przy odbiorach wychodzi, że jest to hotel i można się kwaterować na 1 dobę a "ktoś" zapomniał o monitoringu.

Kiedyś za komuny były zapisy na turnusy. Teraz w każdym ośrodku wczasowym można zatrzymać się nawet na jedną dobę, więc i tu nazwa nic nie określa.
Ostatnio na kontroli ośrodka wypoczynkowego na 140 lóżek facet składał mi pisemne oświadczenie, że minimalny czas pobytu przekracza 3 doby. Nie miał monitoringu ani ksiąg meldunkowych. Ale teraz to już jego sprawa i ryzyko jak kwateruje na 1 dobę.

kowax:
dziękuję...

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej