Autor Wątek: Szkolenia z ratownictwa chemicznego  (Przeczytany 22992 razy)

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« dnia: Styczeń 10, 2009, 23:39:34 »
Witam.
Założyłem wątek by wpisywać w nim miejsca oraz firmy, instytucje które świadczą usługi szkoleniowe dla potrzeb PSP/OSP z ratownictwa chemicznego. 
Jeśli posiadacie informacje na temat takich instytucji oraz wiedzę o planowanych szkoleniach to proszę o wpisy.
Tak samo z uwagami na temat szkolenia, czy spełniało oczekiwania, czy zostały zgłoszone potrzeby na uzupełnienie niektórych tematów, itp....
Pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 11, 2009, 15:01:05 »
Z informacji jakie posiadam, to takie szkolenia robią Petrochemia Płock, Azoty Kędzierzyn Koźle, Zakłady Azotowe Puławy. Tak słysząłem, ale w celu dokładniejszych informacji trzeba by zadzwonić do nich.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 12, 2009, 21:42:15 »
Salfk, czy miałbyś bliższe namiary na dokładniejsze kontakty w firmach? Zastanawiałem się nad firmami przewozowymi czy mogły by zrobić szkolenie z obsługi posiadanych przez siebie pojazdów przewozowych, na co zwracać uwagę, (w przyszłym tyg. spróbuję poruszyć temat - większość to firmy prywatne, więc chyba mnie zbędą.....)
Co do sprzętu to kontaktowałem się z firmą Egeria - zbyto mnie szybko i gładko. A także z firmą wytwarzającą przyrządy pomiarowe z Lublina - efekt taki, sam choć przez chwilę udawali zainteresowanie.
Jedynie firma (Sylwek ostatnio dawał namiary i link na sprzęt łączności) chętnie udzieliła wskazówek i byłaby zainteresowana na szkolenie.
Pozdr
EGO = 1 / wiedza


Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 13, 2009, 16:43:56 »
Takie kursy organizuje też dla potrzeb PSP KW PSP Wrocław - WOSzP  - dzwoniąc należy się dopytywać o mł.ogn.dr Janusza. Wrzesińskiego on udzieli wszelkich informacji.
Od nowego roku obowiązuje już stopniowanie takich kursów. / I,II- dola wszystkich , IIIst.- instruktorski dla posiadających wykształcenie kierunkowe chemiczne co najmniej na poziomie technika chemii /.Lada dzień KG PSP powinna wydać  nowe programy szkolenia.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2009, 16:49:17 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 13, 2009, 19:05:55 »
Witam ja ostatnio robiłem przez firmę SINTIAC Polska i podbita jest pieczęć na świadectwie ukończenia kursu  chemiczno-ekologicznego przez kogoś tam z Komendy Głównej PSP.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 13, 2009, 19:07:40 »
Słyszałem, że kursy były również prowadzone w ośrodku w Pionkach.
Nie wiem natomiast, czy nadal są one tam organizowane.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 15, 2009, 01:20:32 »
warto przypomnieć (było już gdzieś ale nie zaszkodzi):
Działania ratownicze jednostek Państwowej Straży Pożarnej podczas awarii z udziałem LPG
pozdr

ps. czekam na spostrzeżenia i uwagi.......
EGO = 1 / wiedza

Offline boszo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 267
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 15, 2009, 12:48:51 »
Wiam.
Cytuj
Słyszałem, że kursy były również prowadzone w ośrodku w Pionkach.
Nie wiem natomiast, czy nadal są one tam organizowane.
W tamtym roku uczestniczylem w takim kursie na przelomie maja i czerwca - najlepiej zadzwonic i zapytac: (0-48) 384-81-11
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło sie nudno, gdy umrzesz.
Julian Tuwim

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 15, 2009, 13:16:13 »
Trwają intensywne prace nad  nowym systemem szkolenia RatChem – w ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie w Częstochowie . Powstały założenia – zobaczymy co na to szefostwo . Trochę rewolucji ma być. Na razie komisje sprzętowa upadła - kryzys – ta w sprawie kwalifikacji szkoleń działa . Ale założenia są by tą główną chemia zajmowali się wyłącznie specjaliści – również istnieje świadomość ,  że będzie trzeba to jakoś gratyfikować .

Nie chcę pisać o szczegółach , choć znam je z pierwszej reki,  bo na razie są to propozycje do dalszego rozwinięcia .

W każdym razie wydaje się bezsensowne dziś robienie kursów bo i tak nie będą akceptowane w przyszłości .

Pozdrawiam MIKO

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 27, 2009, 00:06:44 »
na razie jest chyba cisza w eterze co do założeń w ratownictwie chemicznym, 99% strażaków nie jest znane stanowisko komisji w sprawie proponowanych zmian i systemu szkoleń. Moje zdanie jest takie by w każdej jednostce, która zajmuje się chemią (sgrchem-ekol), powinna być osoba która jest specjalistą (najlepiej po 1 na zmianie). Robienie tylko specjalistów (np jednego, dwóch na województwo - mija się z celem, bo zanim przyjadą to główne prace zostaną wykonane. Ponadto taki specjalista (tym bardziej jeśli jest spoza PSP) nie będzie znał sprzętu, wyszkolenia ludzi itp. Więc to będzie partyzantka z generałem dowodzącym. 
Jedno jest chyba pewne, nie prędko to ruszy.....
Pozdrawiam
EGO = 1 / wiedza

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 02, 2009, 00:36:02 »
Więc to będzie partyzantka z generałem dowodzącym. 
Jedno jest chyba pewne, nie prędko to ruszy.....
Pozdrawiam

Zależy skąd będzie generał.
Może ktoś pomyśli by oddzielić Chem od Eko. Chem to działania wysoce specjalistyczne i nich się tym zajmują ci co się na tym znają, Eko to (mam swoją teorię). Jedynie co je łączy to wzory sumaryczne lub strukturalne – nawet nie wiem czy dobrze napisałem, stary jestem i wszystko mi się już miesza.
pozdrawiam
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 20, 2009, 09:13:04 »
na razie jest chyba cisza w eterze co do założeń w ratownictwie chemicznym, 99% strażaków nie jest znane stanowisko komisji w sprawie proponowanych zmian i systemu szkoleń. Moje zdanie jest takie by w każdej jednostce, która zajmuje się chemią (sgrchem-ekol), powinna być osoba która jest specjalistą (najlepiej po 1 na zmianie). Robienie tylko specjalistów (np jednego, dwóch na województwo - mija się z celem, bo zanim przyjadą to główne prace zostaną wykonane. Ponadto taki specjalista (tym bardziej jeśli jest spoza PSP) nie będzie znał sprzętu, wyszkolenia ludzi itp. Więc to będzie partyzantka z generałem dowodzącym. 
Jedno jest chyba pewne, nie prędko to ruszy.....
Pozdrawiam

Racja 100%

Założenia szkolenia są takie, żeby I stopień był prowadzony na jednostkach specjalisycznych i na własnym sprzęcie...prace trwają...chwilowo był zajob ze sprzętem ale mam nadzieję, że od nowego roku ruszy tylko plan szkolenia bez innych spontanów

co do rozdzielenia chem od eko (też jestem za tym) raczej niemożliwe, ale to rozgrywki wyższe :fiuu:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2009, 01:01:26 wysłana przez HAZMAT »
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 06, 2010, 23:09:29 »
Z podmiotów PSP najlepszy kursy obecnie - moim zdaniem - robi szkoła w Częstochowie. Dlaczego? Dlatego, że wśród kursowej kadry ma ratowników ze Śląska i Warszawy - jednych z najlepszych w Polsce od chemii.
Polecam.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 09, 2010, 00:07:58 »
Lett, przeczytaj PW,
uzasadnij też dlaczego (co powoduje, lub tez jakich metod używają wspomnieni przez Ciebie wykładowcy, że) są najlepsi? (szkoła w Częstochowie na duży poligon i tam chyba mogą robić dość duże manewry z chemii - zgaduję oczywiście)
Pytanie jest czysto z ciekawości.... bo nie mam porównania (jak to w straży - brakuje bezpośredniego porównania, współzawodnictwa) by oceniać poziom szkolenia pomiędzy województwami.
Osobiście w szkoleniach tych co uczestniczyłem, to poziom wiedzy jest na poziomie podoficerskim - bo kurs jest adresowany do nich - choćby z nazwy (chyba jak w całym kraju). Zawiera w sobie teorię i ćwiczenia. Natomiast to co osoby z niego wyniosą to inny temat: choćby był nie wiem jak wypasiony ale osoby spałyby na nim to.... efekt jest wiadomy.
Osobiście wolałbym, żeby była gradacja kursów.
Kurs 1 stopnia dla wszystkich, następne dla wyróżniających się (chcących zdobyś większą wiedzę), dla dowódców (kompleksowe zarządzanie na miejscu akcji rat chem-ekol), dla specjalistów...... (specjalistyczne urządzenia, specjalistyczne działania) - na razie to marzenie......
pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline minimax

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 16, 2010, 20:01:04 »
A moim zdaniem powinno czerpać się z doświadczeń z innych zawodów. np. lekarz jak wyszkoli się na studiach to dopiero zaczyna się uczyć. Przykładowo Spała czy SGSP jak i reszta szkół PSP. Powinny być szkolenia i to nie za 500 zł. Bo kto wtedy przyjedzie? Nocleg płatny a reszta za free. Firmy od sprzętu powinny takie szkolenia, sympozja fundować. Dla strażaków co mają do 10 lat służby coś się chce i w takich inwestawać i pokazywać możliwości.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 02, 2014, 15:06:28 »
Ktoś był na tym szkoleniu?

Biologiczne skutki promieniowania jonizującego oraz Wyznaczanie strefy awaryjnej (zdarzenie radiacyjne) i transport materiałów radioaktywnych.
https://www.sgsp.edu.pl/kalendarz-wydarzen/seminarium-20414-45.html

Jeśli tak, to jaki był program szczegółowy szkolenia, o czym mówiono, co prezentowano.
Pozdrawiam
EGO = 1 / wiedza

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 02, 2014, 15:15:30 »
http://www.raytech.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=35&Itemid=59

W piątek wybieram się na to.
Tematy:
Cytuj
„Ochrona ludności przed zagrożeniami chemicznymi, radiologicznymi i materiałami wybuchowymi – wyposażenie dla służb bezpieczeństwa publicznego”
„Zanieczyszczenia chemiczne i radiologiczne środowiska – detekcja i identyfikacja, analizy w terenie."
„Spektrometria promieniowania jonizującego – urządzenia mobilne, podręczne oraz laboratoryjne”

brzmią ciekawie  :kwit: :klol:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 02, 2014, 16:42:04 »
No tak, bez mała za płotem, a u nas nikt nic nie wie. Też bym pojechał...

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 02, 2014, 17:18:11 »
Ta Warszawa żeby była bliżej o te przynajmniej 300 km  :fiuu: :wacko:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline mireks

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 02, 2014, 18:43:13 »
szkolenie to za mocno powiedziane, prezentacja sprzętu firmy Raytech. Najwięcej o sprzęcie do wykrywania narkotyków :). Ale można zobaczyć, dotknąć :) IR-a, Ramana a nawet GCMS-a.
Jak ktoś ma First Defendera to aktualizują bazę widm.
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla Ciebie. Zapytaj, czy mógłby tego nie robić.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 02, 2014, 18:56:52 »
Aktualizacja to główny cel naszej wizyty tam ;)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline almsherfa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 05, 2014, 20:45:15 »
Najważniejsza to była lekcja rozpoznania spirytusu skażonego :) Sprawdziliśmy na bimbrze Martina i okazało się że robi czyściutki, teraz czas na testy organoleptyczne .

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Szkolenia z ratownictwa chemicznego
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 13, 2014, 22:23:13 »
nowe programy so...
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu