Autor Wątek: zwiększenie stanów  (Przeczytany 20573 razy)

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 15, 2009, 08:00:56 »
Mnie zawsze uczono że aby podjąć skuteczne działania potrzebna jest I i II rota, przecież mają one swoje zadania do wykonania.
No chyba że kierowca i d-ca do II rota  :huh:
Wysyłając do pożaru SD, ciekawe kto wykona czynności z podziałem na roty?
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 15, 2009, 09:46:09 »
Mnie zawsze uczono że aby podjąć skuteczne działania potrzebna jest I i II rota, przecież mają one swoje zadania do wykonania.
No chyba że kierowca i d-ca do II rota  :huh:
Wysyłając do pożaru SD, ciekawe kto wykona czynności z podziałem na roty?
Butel nie rozumiem.
SD przeważnie to nie jest "....pojazd pożarniczy dysponowany do akcji ratowniczej jako pierwszy lub samodzielny....." a raczej "pojazdy pożarnicze dysponowane do akcji za pierwszym pojazdem posiadają obsadę zapewniającą skuteczne i   bezpieczne prowadzenie   działań" ,więc według mojej wiedzy i doświadczenia może doprowadzić go na miejsce zdarzenia sam ratownik - kierowca.
W przypadku jak jednak  będzie np. "pierwszy lub samodzielny", bo trzeba będzie "zdjąć kota" z drzewa to tak jak w moim przypadku pełna obsadą na SD będzie trzech ratowników.
Pozdrawiam,

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 15, 2009, 13:14:05 »
Cytuj
pojazdy pożarnicze dysponowane do akcji za pierwszym pojazdem posiadają obsadę zapewniającą skuteczne i  bezpieczne prowadzenie   działań
A czego tu nie rozumiesz? Skoro były pomysły aby pierwszowyjazdowy samochód był np SD lub SLRd były trzy osoby, i byłoby to zgodnie z BHP.
Chodziło mi o "pierwszy" pojazd SD z pełną obsadą(czyli 3 osoby)  ^_^ w/g tego co napisano w postach powyżej  :pomysl:.
A problem dotyka gro jednostek gdzie na zmianie służbowej jest 5 osób i w żaden sposób nie jesteś w stanie prowadzić skutecznych działań, zakładając np. dwa zdarzenia w jednoczesnym czasie.
Problem ten z pewnością nie dotyka dużych miast gdzie można liczyć na pomoc sąsiednich JRG wchodzących w skład tej samej KM.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2009, 13:21:46 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 15, 2009, 14:21:57 »
No dobra pomału :   O1 zwiększa stany np. w danej jednostce  stan wynosił 6 (ale i tak mają b.dożo nadgodzin )  teraz 01  wpada na pomysł aby stan wynosił  8 (nadgodzin zrobi się z tej liczy jeszcze więcej ). Wiec przepis który wszedł co do obsad samochodów zrobi nam niezły dym w nadgodzinach , czy godzenie się na zwiększenie obsad na samochodach bez zwiększenia zatrudnienia w PSP jest graniem na cienkim lodzie w hokeja , przecież to musi pierdnąć jak  będziemy mieć na koniec okresu rozliczeniowego po 200 nadgodzin .ZZ powinni w trybie natychmiastowym , na szczeblu najwyższym pokazać swój przeciw rozwiązaniom które stosują komendanci  którzy idą w ten sposób na łatwiznę podnosząc stany ....Oczywiście że powinno się pracować w pełna obsadą wozu dla bezpieczeństwa załogi ale żeby to miało ręce i nogi a nie obsada tak a nadgodzin niet....

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline kirurocker

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 15, 2009, 21:59:29 »
Kolego szanowny, w przypadku mojej zmiany nadgodziny na osobę to przedział 200-300, na sąsiedniej zmianie nie przekracza 100. Sąsiednia JRG ma nie więcej jak 70 nadgodzin na osobę - i nie trzeba niezdgodności w przepisach lub zwiększenia obsad, żeby podziały powstały. Temat nadgodzin jest w tej sytuacji tak groteskowy, że aż żal w niektórych wypadkach je liczyć. :piwo:

Offline sww

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 15, 2009, 22:33:39 »
U nas jest i było siedmiu.Jedynie był dylemat w sprawie pierwszego wyjazdu w całej obsadzie wozu,ale to wyjaśnili i chodzi o pełną obsadę,jaka jest podana w KPB a nie w przeznaczeniu np.GBA
Kolego nie widzę żadnego dylematu w przepisach jakie teraz obowiązują.
§ 51. 1. Pojazd pożarniczy dysponowany do akcji
ratowniczej jako pierwszy lub samodzielny posiada
pełną obsadę.
Mowa tu jest o pojeździe dysponowanym a nie wpisanym w KPB.
Nie zazdroszczę osobie która będzie odpowiadała przed prokuratorem w przypadku prowadzenia postępowania gdy coś się wydaży i bedzie się musiał wytłumaczyć dlaczego nie wyjechał 1 pojazd w pełnej obsadzie. Dla niego przepis bedzie jasny tym bardziej że wiele profesionalnych podręczników pożarniczych opisuje co to jest obsada wozu bojowego, zastęp, itd.............
Przepis jest jasny i dla nas o tyle dobry że stwarza możliwość do prowadzenia działań w poczuciu komfortu psychicznego co do możliwości taktycznych oraz zapewnienia sobie bezpieczeństwa działań w pierwszym okresie po dotarciu do zdarzenia. Fakt niezbity jest taki że nasi przełożeni dobrze o tym wiedzą że trzeba zwiększyć stany osobowe PB. Koliduje to jednak z brakiem finansów na nowe etaty oraz z strachem że etaty administracji zostaną obcięte i zamienione na PB


SD przeważnie to nie jest "....pojazd pożarniczy dysponowany do akcji ratowniczej jako pierwszy lub samodzielny....." a raczej "pojazdy pożarnicze dysponowane do akcji za pierwszym pojazdem posiadają obsadę zapewniającą skuteczne i   bezpieczne prowadzenie   działań" ,więc według mojej wiedzy i doświadczenia może doprowadzić go na miejsce zdarzenia sam ratownik - kierowca.
W przypadku jak jednak  będzie np. "pierwszy lub samodzielny", bo trzeba będzie "zdjąć kota" z drzewa to tak jak w moim przypadku pełna obsadą na SD będzie trzech ratowników.
Pozdrawiam,
Kolego kolumb 112 opisz mi proszę bo nie potrafię sobie wyobrazić tego jak według twojej wiedzy i doświadczenia SD lub SH może doprowadzić go na miejsce zdarzenia sam ratownik - kierowca i prowadzić jako obsada tego pojazdu skuteczne i bezpieczne działania.
Po dojeździe otrzymujesz od DARG prosty rozkaz - rozstaw sprzęt i podaj prąd gaśniczy w natarciu - obronie na obiekt lub przeprowadz ewakuacje osób z pięter.....
Nie licz na zastęp który był przed tobą bo oni mają pełne ręce roboty z lokalizacją pożaru i ewakuacją osób i inne zadania. Mam uprawnienia na podnośniki samojezdne, suwnice przemysłowe oraz żurawie i jako operator nie wyobrażam sobie prowadzenia takich działań skutecznie i bezpiecznie w jedną osobę.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2009, 10:52:09 wysłana przez Butel »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 15, 2009, 23:11:08 »
U nas jest i było siedmiu.Jedynie był dylemat w sprawie pierwszego wyjazdu w całej obsadzie wozu,ale to wyjaśnili i chodzi o pełną obsadę,jaka jest podana w KPB a nie w przeznaczeniu np.GBA

A jeśli w KPB masz wpisaną cysternę w rubryce wozów bez stałej obsady, i przyjdzie Ci ją zadysponować, to ma jechać sama? jakieś zdalne sterowanie macie??
Samochody pożarnicze kupujemy po uprzednim napisaniu specyfikacji tego wozu i rozstrzygnięciu przetargu. Skoro w specyfikacji wpisaliśmy kabine modułową 6-osobową to znaczy, że zakładaliśmy, iż będziemy chciali by jeździła tym wozem 6-osobowa obsada. I to właśnie jest pełna obsada wozu.

A tak dywagując.. jeżeli uważamy, że nigdy nie uda nam się na wóz gaśniczy skompletować aż 6 ratowników, to zamówmy kabine 5-sosobową. Przecież to tylko polepszy warunki pdczas jazdy - więcej miejsca z tyłu dla ratowników. I nie będzie problemu z wysłaniem wozu z pełną obsadą  :rofl:

Panowie, nie wymyślajmy nowych definicji, każdy z nas dobrze wie, co oznacza pełna obsada samochodu.
pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 16, 2009, 16:40:15 »
ale koledzy biadolicie o te nadgodziny . dosłownie jak stare baby. :wacko:(żarcik) w woj. śląskim od wydarzeń w Chorzowie tj od trzech lat mamy powiększone stany. da się z tym żyć.- naprawdę. wiem ze zaraz będzie że robimy za friko i takie tam. ale co zrobić? jeszcze rok temu można było zostać londyńczykiem , a teraz? trzeba się z tym pogodzić. a po za tym w kupie siła panowie :kask:  a tak szczerze mówiąc to wolę miec trochę nadgodzin niż walczyć z pożarem lub innym zagrożeniem w pojedynkę. ale ten temat jest już wałkowany w innych postach :gwiazdki:. pozdrawiam kolegów co dopiero teraz wchodzą w wielkie ilości nie zapłaconych nadgodzin :szalony:

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline sww

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 16, 2009, 17:07:41 »
ale koledzy biadolicie o te nadgodziny . dosłownie jak stare baby. :wacko:(żarcik) w woj. śląskim od wydarzeń w Chorzowie tj od trzech lat mamy powiększone stany. da się z tym żyć.- naprawdę. wiem ze zaraz będzie że robimy za friko i takie tam. ale co zrobić? jeszcze rok temu można było zostać londyńczykiem , a teraz? trzeba się z tym pogodzić. a po za tym w kupie siła panowie :kask:  a tak szczerze mówiąc to wolę miec trochę nadgodzin niż walczyć z pożarem lub innym zagrożeniem w pojedynkę. ale ten temat jest już wałkowany w innych postach :gwiazdki:. pozdrawiam kolegów co dopiero teraz wchodzą w wielkie ilości nie zapłaconych nadgodzin :szalony:
Sam widzisz że trzeba było tragedii ludzkiej aby stany zostały u was powiększone. W innych rejonach nadal to różnie bywa i dopiero jak się coś wydarzy to ktoś zaczyna rozsądnie myśleć. Co do nadgodzin to oczywiście jestem za tym aby były ale nie przepadały po jakimś tam wyznaczonym okresie. Rozumiem też odpuścić 10-20 godzin rocznie na czyn społeczny ale nie 200 bo to masz ponad miesiąc pracy !!!

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 16, 2009, 18:58:55 »
U mnie mówi się, że jak była "10 Ws" to też było dobrze. potem nastały czasy UE i się zrobił kocioł. Troche w tym prawdy jest, bo kilka lat temu nikt nie przywiązywał większej wagi do czasu pracy, a na służbie był prawie zawsze komplet ludzi. Nawet na "10" się nie chodziło, tylko zbierało 2-3 i szło wtedy na wolne. Teraz zamiast myśleć o bezpieczeństwie podczas działań toczy się wojny o nadgodziny. Śmieszą mnie osoby, które chcą za wszelką cenę wydrzeć wszystko co im się należy, każdą nadliczbową minutę. Z powołania do służby uczynili komercję.

powiedziałem. no pewnie nie wszystkim się to spodoba. takie moje jednak zdanie.
pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline dario251

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 16, 2009, 21:53:06 »
Łódzkie 11 +5 i nadal tak jest.

Offline sww

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 16, 2009, 21:54:31 »
Teraz zamiast myśleć o bezpieczeństwie podczas działań toczy się wojny o nadgodziny. Śmieszą mnie osoby, które chcą za wszelką cenę wydrzeć wszystko co im się należy, każdą nadliczbową minutę. Z powołania do służby uczynili komercję.
powiedziałem. no pewnie nie wszystkim się to spodoba. takie moje jednak zdanie.
pozdr.
Ok masz swoje zdanie i masz do tego prawo. Zastanawia mnie tylko ile takich godzin z powołania oddałeś spoleczeństwu za free. W moim przypadku w styczniu 2007 roku anulowano mi ponad 400 a najmniej z PB miał 224 nadgodziny. Zrobiło sie 0. Można sie wkurzyć ale jakoś to przeszło, niestety sytuacja się powtarza. Zrozum że nadgodziny wypracowuje jedynie PB. Dlaczego 8-godzinni na dużo wyższych stanowiskach ich nie mają. 8h i niedostępny jak nie ma dyżuru oficera. Nie domagam sie co do minuty, nawet jak jestem godzine to czasem jej nie wpisuje bo szkoda mi czasu na bieganie za podpisami Dowódcy i DOP. Ale 400 + 200 teraz to są 4 moje pensje  więc nie pisz mi tu o komercji bo nawet świętego by poderwało !!!
Co do zapewnienia nam bezpieczeństwa podczas działań to już kwestia naszych przełożonych i egzekwowania przez nich przepisów prawa. I nabijanie nadgodzin poprzez zwiększenie stanów to jest chore. Nadgodziny powinny być jedynie w przypadku wezwania do służby w przypadku dużego zdarzenia. Niech KG zwiększy etaty na PB i sprawa się sama rozwiąże. W małej komendzie 6 strażaków zapidala na PB a 10 pracuje na 8 h. Administracja przewyższa pracowników. Tych 6 musi zapracować na siebie i na administracje>> to chore

straz98

  • Gość
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 16, 2009, 22:10:24 »
@sww fajnie mają w Twojej komendzie, nic nie muszą robić Ty wszystko za nich robisz a oni są zupełnie niepotrzebni, jak powiedział Kononowicz, zlikwidować, wszystkich 8-godzinnych zlikwidować ...... szkoda gadać (pisać) :wall:

Offline mlynarzm

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 16, 2009, 22:40:59 »
W pomorskim w jednej z komend stan podniesiono  o 1 osobę tj. z 6 osób na 7(przy stanie 11osób), trwało to kilka dni, dzisiaj  Komendant wrócił  ze spotkania w KW gdzie  doszli do takiego wniosku iż,  samochód z pełną obsadą to  taki który  może realizować samodzielnie zadania ratownicze> czytaj>ZASTĘP - pododdział liczący od trzech do sześciu ratowników, w tym dowódca, wyposażony w pojazd przystosowany do realizacji zadania ratowniczego.
dotychczas jeździło nas 4 os na pierwszym, 1 na drugim i +1 kierowca na dwa sam  w zależności  co było potrzebne GCBA czy SD.
 Od dzisiaj nowy podział 3-GBA, 2-SLRt i 1 SD wracamy do 6 osób, ot i całe zamieszanie  z rozporządzeniem BHP.

Pozdrawiam i życzę dużo spokoju....

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 16, 2009, 23:50:50 »
w styczniu 2007 roku anulowano mi ponad 400 a najmniej z PB miał 224 nadgodziny. Zrobiło sie 0. Można sie wkurzyć ale jakoś to przeszło, niestety sytuacja się powtarza.

Skoro anulowano wam wszystkie nadgodziny i zaczeliście od nowa z zerowym kontem, to należało od razu przejść na system 4-zmianowy. Nie generujesz wtedy nadgodzin, czyli pracujesz tyle ile powinnieneś i nikt nie może nakazać ci pracować więcej. Kłopot mielibyście z głowy. A tak znów będziecie generować, znów wam je zabiorą.. To jest chore.

pozdr.

W pomorskim w jednej z komend stan podniesiono  o 1 osobę tj. z 6 osób na 7(przy stanie 11osób), trwało to kilka dni, dzisiaj  Komendant wrócił  ze spotkania w KW gdzie  doszli do takiego wniosku iż,  samochód z pełną obsadą to  taki który  może realizować samodzielnie zadania ratownicze> czytaj>ZASTĘP - pododdział liczący od trzech do sześciu ratowników, w tym dowódca, wyposażony w pojazd przystosowany do realizacji zadania ratowniczego.
dotychczas jeździło nas 4 os na pierwszym, 1 na drugim i +1 kierowca na dwa sam  w zależności  co było potrzebne GCBA czy SD.
 Od dzisiaj nowy podział 3-GBA, 2-SLRt i 1 SD wracamy do 6 osób, ot i całe zamieszanie  z rozporządzeniem BHP.

Pozdrawiam i życzę dużo spokoju....

Ot i to nie całe zamieszanie tylko nie stosowanie się do zapisów rozporządzenia. W pewnym sensie to też wyjście z sytuacji, o ile KG nie poprosi o wyjaśnienia - pismo z-cy KG odnośnie umieszczania w opisówce szczegółowego wykazu ilości osób na wozie podczas działań na życienie Dyż. Oper. Kraju.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2009, 23:55:46 wysłana przez zero-11 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline solosar

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 17, 2009, 09:42:24 »
...
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2016, 22:33:40 wysłana przez solosar »

Offline jwara99

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 18, 2009, 23:03:31 »
u mnie bylo  6/11 a jest 7/11 ale kierowca z drugiego rzutu jest niby dyspozytorem a dyspozytor niby na samochodzie . Piszę niby bo to tylko w rozkazie a jest jak było.

Offline siwy1973

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 19, 2009, 10:59:36 »
Witam,
u mnie na zmianie stan 16/29;
-  GBA 2/32 ,1/6 , pełna obsada ( jako pierwszy wyjazdowy , obsługuje przede wszystkim miasto,
- GCBA 5/40, 1/0 (  powiat i pomoc, gdy jest obsada z pierwszego to wsiada i jedzie a gdy jej niema to załoga z trzeciego wozu  - gdy to jest pomoc),
GCBA 8/50 ,1/3, pełna obsada ( powiat i pomoc - tak jak pisałem wcześniej jak do pomocy to może się przesiąść na drugi),
SRT 1/3 , pełna obsada ( cały powiat, wyjeżdża też SCRd - całe województwo),
SCRd 1/0 ,obsada z SRT,
SD 37 lub SH 42 ,1/2 , niepełna obsada, zawsze wyjeżdża z pełnym zastępem od nas lub innej JRG, ( cały powiat, do obsadzenia jeszcze przez ten zastęp SRChem),
Zostaje jeszcze operacyjny, GCBM 18/8, SKw, SLKw.
Na zmianie nie przypisany do żadnego wozu jest d-ca zmiany i dyżurny PA. Ten pierwszy nie ma kierowcy( wyrabia sobie wkładkę ) .   
Na razie to działa, ale jak będzie prowadzona jakaś większa akcja i zaistnieje drugie  większe zdarzenie to leżymy i kwiczymy.
Na pozostałych zmianach 17/30 i obsadzony jest operacyjny a reszta tak samo.
Pozdro.

Offline sww

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 19, 2009, 12:38:08 »
Skoro anulowano wam wszystkie nadgodziny i zaczeliście od nowa z zerowym kontem, to należało od razu przejść na system 4-zmianowy. Nie generujesz wtedy nadgodzin, czyli pracujesz tyle ile powinnieneś i nikt nie może nakazać ci pracować więcej. Kłopot mielibyście z głowy. A tak znów będziecie generować, znów wam je zabiorą.. To jest chore.
pozdr.
kolego zero-11 mi tego nie musisz tłumaczyć że znów przepadną. Tym do góry to odpowiada bo oni mają odpowiedni stan w danej chwili i nic nie tracą. Dziwi mnie tylko że nadal prawo nie jest równe dla wszystkich.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 19, 2009, 13:39:10 »
Skoro anulowano wam wszystkie nadgodziny i zaczeliście od nowa z zerowym kontem, to należało od razu przejść na system 4-zmianowy. Nie generujesz wtedy nadgodzin, czyli pracujesz tyle ile powinnieneś i nikt nie może nakazać ci pracować więcej. Kłopot mielibyście z głowy. A tak znów będziecie generować, znów wam je zabiorą.. To jest chore.
pozdr.
kolego zero-11 mi tego nie musisz tłumaczyć że znów przepadną. Tym do góry to odpowiada bo oni mają odpowiedni stan w danej chwili i nic nie tracą. Dziwi mnie tylko że nadal prawo nie jest równe dla wszystkich.

Tak, wiem, że to decyzja komendanta - tym bardziej mu sie dziwię, ponieważ po przejściu na 4 zmiany miałby tyle samo osób na służbie co przy systemie 3-zmianowym, kiedy trzeba ludzi na wolne wysyłać z powodu nadgodzin. I nie byłoby problemu z kombinowaniem grafików.
Niestety tym na górze (8-godzinnym) czasem nie pasuje, gdy strażak z podziału pracuje 24/72.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2009, 20:09:00 wysłana przez zero-11 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline sww

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 19, 2009, 16:28:56 »
Tak, wiem, że to decyzja komendanta - tym nardziej mu sie dziwię, ponieważ po przejściu na 4 zmiany miałby tyle samo osób na służbie co przy systemie 3-zmianowym, kiedy trzeba ludzi na wolne wysyłać z powodu nadgodzin. I nie byłoby problemu z kombinowaniem grafików.
Niestety tym na górze (8-godzinnym) czasem nie pasuje, gdy strażak z podziału pracuje 24/72.
Lepiej, znam przypadki że cała obsada dyspozytorów wystosowała pismo do swojego 01 z prośbą o zmianę czasu służby z 12 na 24 i się nie zgodził. :zamknij:

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 20, 2009, 00:01:43 »
W pomorskim w jednej z komend stan podniesiono  o 1 osobę tj. z 6 osób na 7(przy stanie 11osób), trwało to kilka dni, dzisiaj  Komendant wrócił  ze spotkania w KW gdzie  doszli do takiego wniosku iż,  samochód z pełną obsadą to  taki który  może realizować samodzielnie zadania ratownicze> czytaj>ZASTĘP - pododdział liczący od trzech do sześciu ratowników, w tym dowódca, wyposażony w pojazd przystosowany do realizacji zadania ratowniczego.
Pozdrawiam i życzę dużo spokoju....

Postanowiłem, w ramach rozładowania napięcia zainscenizować tą sytuację.
Naturalnie wszystkie skojarzenia osób i miejsc są całkowicie przypadkowe

Inscenizacja
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 20, 2009, 19:34:42 »
Po co w JRG zwiększać stany i generować dodatkowe nadgodziny strażakom, jeżeli:

Cytuj
zastęp, to pododdział liczący od trzech do sześciu ratowników, w tym dowódca, wyposażony w pojazd przystosowany do realizacji zadania ratowniczego

Reasumując obsadą samochodu gaśniczego (pierwszowyjazdowego) może stanowić 4 ratowników (przeważnie w JRG tak bywa) i jest wszystko zgodne z nowym rozporządzeniem.
Nieliczni KM/P pośpieszyli się zwiększając stany osobowe.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 20, 2009, 19:46:56 »
I chwała im za to, bo nadgodziny okazały się wirtualnym opium dla strażackiego motłochu. Służą jedynie do przechwalania się na tym forum . Nikt nigdy nie zamierzał za nie zapłacić i podejrzewam że nie zapłaci w przyszłości. W imię tych "wirtualnych " nadgodzin sami robimy sobie kuku, utrzymując stany przy których nie da się prowadzić skutecznych i co najważniejsze bezpiecznych działań.

Offline komendant ???

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: zwiększenie stanów
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 20, 2009, 21:09:40 »
Po co w JRG zwiększać stany i generować dodatkowe nadgodziny strażakom, jeżeli:

Cytuj
zastęp, to pododdział liczący od trzech do sześciu ratowników, w tym dowódca, wyposażony w pojazd przystosowany do realizacji zadania ratowniczego

Reasumując obsadą samochodu gaśniczego (pierwszowyjazdowego) może stanowić 4 ratowników (przeważnie w JRG tak bywa) i jest wszystko zgodne z nowym rozporządzeniem.
Nieliczni KM/P pośpieszyli się zwiększając stany osobowe.


tylko w nowym BHP mówi się wyrażnie o "pełnej obsadzie" a nie pełnym zastępie, sekcji czy plutonie !!!