Autor Wątek: Wasze Osp  (Przeczytany 23157 razy)

Offline Wlad

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
    • http://
Wasze Osp
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 10, 2005, 19:51:20 »
Witam !
OSP Otwock Wielki powstała w 1920 r.

Pozdrawiam

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Wasze Osp
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 26, 2006, 20:22:41 »
Moja jednostka powstala w 1945 roku, a we wrzesniu 2005 obchodzilismy 60-lecie powstania naszej OSP :D  :)  :D  :)  

Offline bulson

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • OSP i PSP
Wasze Osp
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 30, 2006, 22:41:10 »
Moja OSP powstała w Czerwcu 1935r. Na naszej stronie można przeczytać okoliczności powstania jednostki. W zeszłym roku obchodziliśmy jubileusz 70-lecia istnienie jednostki zdjęcia z tej imprezy można zobaczyć na mojej stronie.

Offline wons

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
  • wrrrr...
    • http://www.osp-polczyn.nazwa.pl
Wasze Osp
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 31, 2006, 11:32:29 »
Nasza jednostka - OSP Połczyn-Zdrój - powstała w kwietniu 1945 roku. Wcześniej była niemiecka jednostka.

 Okoliczności powstania i wyposażenie naszej jednostki można zobaczyć na stronie www - wystarczy kliknąć tutaj
Zapraszam na oficjalną stronę OSP Połczyn-Zdrój
Forum poszukiwaczy Historii... Historia, Przygoda,Pasja...

Offline gochniak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Wasze Osp
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 31, 2006, 13:10:26 »
OSP Kolonia Wojciechów powstała w 1967 roku... i wygląda na to że jest młodą jednostką...

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Wasze Osp
« Odpowiedź #55 dnia: Luty 01, 2006, 19:46:39 »
OSP Chęciny została ponownie założona w 1901r. ale była wcześniej tylko nie ma na to odpowiednich dokumętów bo gdzieś zagineły. Wiem bo była wydawana książka i autor robiły wywiad ze starzymi ludzimi ale w archiwum nie znalazł potwierdzenia

Offline Ilona Majka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
    • http://
Wasze Osp
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 08, 2006, 19:46:42 »
nasza OSP RÓŻA, (gmina Czarna, koło Dębicy) powstała w 1909r.  :)
Jej założycielem był hrabia Bar.  :)
Stulecie, napewno będzie huczne. :rolleyes:  :rolleyes:  

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Wasze Osp
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 08, 2006, 21:07:01 »
my niestety nie wiemy kiedy została utworzona nasz jednostka gdyż wszystkie papiery z przed wojny znajdują sie w Niemczech. po wojnie został tylko sztandar, który został potem przekazany do muzeum pożarnictwa warmii i mazur i także ślad po nim zaginał. takie są realia. na chwile obecna są przeglądane stare przed wojenne kroniki parafii w Olsztynie do której należy jednostka. pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2006, 10:21:50 wysłana przez strażak sam-olsztyn »

Offline fireman19

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
    • http://
Wasze Osp
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 08, 2006, 21:35:26 »
Nasza OSP SOBÓTKA miasto powstała w 21 Wrzesnia 1946 r
Pozdrawiam
 

Offline kaczka_aa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Wasze Osp
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 09, 2006, 21:32:46 »
...osp Obrzycko rok założenia 1905

Offline kdatta

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Wasze Osp
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 10, 2006, 00:45:58 »
OSP KARSIN (woj. pomorskie, pow. Kościerzyna) działa od 1890 roku. Niedawno dokopaliśmy się do zagubionej wczesniej kroniki. I na jej podstawie wiemy jakie były nasze początki.  :D  

Offline Lachu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Wasze Osp
« Odpowiedź #61 dnia: Sierpień 22, 2006, 14:26:16 »
Moja jednostka OSP Szczutowo powstała w 1921 roku. A w tym roku obchodzimy 85-lecie istnienia :)

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Wasze Osp
« Odpowiedź #62 dnia: Sierpień 25, 2006, 08:30:16 »
Moja jednostka istnieje od września 1945 roku, z tego co wiem, to straż ogniowa w moim miescie została załozona przez niemców w 1922 roku, ale polacy przejeli ją w 1945, tak wiec czas załozenia liczy sie od momentu, w którym remize przejeli lub wybudowali polscy działacze.
Troche na temat historii mojej jednostki http://www.remiza.com.pl/index.php?module=htmlpages&func=display&pid=11

Offline LeeTWIN

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Wasze Osp
« Odpowiedź #63 dnia: Sierpień 28, 2006, 09:16:36 »
W przypadku mojej OSP czas powstania to oficjalnie 1949 rok, ale ostatnio "dokopaliśmy" siędo kroniki z lat 1938 - 1949, ale dużo kartek jest wyrwanych więc nie wiele moge jak na razie powiedzieć o początkach mojej OSP.

Offline Oomphiak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Wasze Osp
« Odpowiedź #64 dnia: Sierpień 28, 2006, 18:58:18 »
To ja się pochwale OSP Sianów (koło Koszalina, Sianów był  kiedyś znany z fabryki zapałek SZPZ Polmach) wedlug najstarszych odnalezionych wzmianek:
 "Rozporządzenie pożarnicze dla miasta Sianowa zostało wydane 12 sierpnia 1769 roku i wydrukowane w dwóch arkuszach."
Remiza strażacka została zbudowana w 1883 roku, również w tym samym roku na strumieniu młyńskim zainstalowano pompę ciśnieniową.
W 1889 roku powstała umundurowana jednolicie i posiadająca statut, ochotnicza straż pożarna.
W roku 1945 przejęta przez Polaków. Obecnie S4. współpracuje z gminą niemiecką Wöhrden  :mellow: :mellow: :mellow:
cóż reszta na http://sianow.pl/osp/osp.htm
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2006, 19:17:27 wysłana przez Oomphiak »

"Są dwie rzeczy nieskonczone wszechświat i głupota ludzka,
choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" A.Einstein

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Wasze Osp
« Odpowiedź #65 dnia: Sierpień 31, 2006, 10:31:18 »
Moja jednostka powstała w 1952 r. w czasach  " budowy osp w czynie chwalebnym PRL " . ^_^

Ale dla odmiany za rzeczką po sąsiedzku mamy jedną z najstarszych jednostek OSP na Podkarpaciu / Jednostka OSP Ostrów rok zał. 1890 r. /a już w 1891 roku zakupiono dla niej za pieniądze gminne sikawkę ręczną konną .

Niestety teraźniejszy samorząd jedyne co sie wystarał po 100 leciu tej osp to żuk w dość dobrym stanie i nowe okna do remizy murowenej z 1965 r. która w częsci służy jako sala WF dla tut. podstawówki.

I jak narazie to gmina bardziej by się cieszyła z likwidacjii kilku jednostek niż remontu.

Jak w większości przypadków starania o wczesne utwożenie OSP przyspieszyły lokalne pożary zagród.

Offline tomistrazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Wasze Osp
« Odpowiedź #66 dnia: Wrzesień 11, 2006, 13:44:24 »

Offline Darged

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Wasze Osp
« Odpowiedź #67 dnia: Wrzesień 14, 2006, 13:55:40 »
Już w 1801 roku na terenie Skawiny funkcjonowała tak zwana grupa gaśnicza, świadczą o tym dawno sporządzone zapiski z księgach miasta. W 1878 roku została powołana do życia i pomocy ludziom pierwsza "Straż Ogniowa" w Skawinie, która powstała na wniosek komisarza Urzędu Podatkowego. Oddział straży pożarnej liczył wtedy 25 druhów.
Z inicjatywy mieszkańców Skawiny w 1894 roku, dla straży ogniowej został ufundowany sztandar, który po renowacji zachował się do dziś i można go oglądać w zbiorach Towarzystwa Przyjaciół Skawiny (Biblioteka Miejska na pierwszym piętrze!).Gdy w 1934 roku Skawinę nawiedziła wielka powódź, nasza Skawińska Ochotnicza Straż Pożarna brała udział w ratowaniu ludzi oraz ich dobytku, za co otrzymaliśmy wtedy "Dyplom Uznania" od Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej. Warto podkreślić, że od 1935 roku w naszej jednostce zaczęła działać żeńska drużyna licząca wtedy 21 osób, która zapewniała poszkodowanym pomoc medyczną. Żeńska drużyna była w tych latach jedną z nielicznych drużyn kobiecych. W okresie wojennym w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Skawinie, przechowywano aparaturę nadawczą i wielu druhów strażaków zaangażowało się w działalność podziemną. W czasie wojny został rozstrzelany przez niemców jeden z naszych druhów Bolesław Jamruz, na którego cześć do dziś na murach jednostki widnieje jego tablica pamiątkowa Po wojnie rozpoczęła się stopniowa reorganizacja naszej jednostki, a także przebudowa. Od tych czasów jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Skawinie stale się powiększa, i staje się jedną z nielicznych najaktywniejszych w niesieniu pomocy ludziom i ich mieniu jednostek. W późniejszych czasach w naszej jednostce powstała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, a liczba członków ciągle się zmieniała. Ochotnicza Straż Pożarna w Skawinie za dwa lata będzie obchodziła 130-lecie istnienia jednostki. Jednostka rozwija się w coraz większym stopniu. Jak narazie jesteśmy najlepiej wyposażoną jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej w całej gminie i może nie tylko...Co roku wyjeżdżamy do przeszło stu akcji różnego rodzaju na przykład pożary, pompowania wody, powodzie czy też szerszenie, poprzez co możemy robić to co lubimy-pomagać ludziom. Co roku bierzemy udział w gminnych zawodach pożarniczych, gdzie już nie raz mieliśmy zaszczyt gościć na podium.
W tym roku budynek samej remizy został przebudowany, co przyniosło dużo pożytku. Nasza jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Skawinie ma jeszcze wiele planów na przyszłość...

To tak w skrócie hehehe ^_^

Offline Jacoby

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Wasze Osp
« Odpowiedź #68 dnia: Wrzesień 22, 2006, 14:03:40 »
Witam
OSP Deszczno jako,że to tereny poniemieckie (Brandenburgia)
powstała w 1946 roku.
Pozdrawiam

Offline Głogoviak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Wasze Osp
« Odpowiedź #69 dnia: Wrzesień 25, 2006, 19:25:17 »
 Straż Pożarna w Głogowie Młp. została założona w 1875 roku z inicjatywy Rudolfa Menerki - pierwszego naczelnika (były powstaniec styczniowy, był kierownikiem szkoły i radnymn miejskim) i Błażeja Sokołowskiego - pierewszego komendanta. W tym czasie straż głogowska liczyła już 50 członków, w 4 oddziałach bojowych. Miała na wyposażeniu 3 sikawki, w tym 2 dwudźwigniowe.


Offline gronek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Wasze Osp
« Odpowiedź #70 dnia: Wrzesień 25, 2006, 22:44:41 »
Nasza jednostka (OSP Góra Kalwaria) powstała w 1902 roku.

Offline osprudnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
    • Strona OSP
Odp: Wasze Osp
« Odpowiedź #71 dnia: Październik 10, 2006, 11:12:21 »
OSP Rudnik nad Sanem powstała oficjalnie 1876 roku, ale sa pogłoski ze istniałą kilka lat wcześniej.
www.osp.rudnik.prv.pl

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Wasze Osp
« Odpowiedź #72 dnia: Październik 10, 2006, 14:23:45 »
Więc Podkarpacie rulezz!!! w datach powstania (najdawniejsze). ^_^
NO i to by sie zgadzało bo w zaborze austriackim najszybciej powstawały , później w zaborze rosyjskim a sprawa prus jak kto woli .
(czy liczyć od niemieckiego powstania czy od polskiego 45r. ???)
To taka mała dygresja z mojej strony. 
pozdrowienia!!

Offline mahararadza22

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Wasze Osp
« Odpowiedź #73 dnia: Październik 13, 2006, 01:22:08 »
Jednostka OSP Zbuczyn działa od 1916 roku. W tym roku obchodzimy 90-lecie. 11-go mamy otwarcie i poświęcenie nowiutkiej remizy.

Offline Miezar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Wasze Osp
« Odpowiedź #74 dnia: Październik 13, 2006, 18:37:01 »
Moja Osp, czyli OSP-Ursus powstała w 1925 roku.
więcej informacji na www.osp-ursus.pl/forum