Autor Wątek: Recertyfikacja Rat-med  (Przeczytany 71561 razy)

Offline zar

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 06, 2005, 17:40:21 »
do Zubek73 .   Jeśli znasz Pana Doktora to powiedz mu , że ktoś ma do niego sprawę i niech tu zajrzy.
Pozdro.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2005, 00:27:08 wysłana przez zar »

Offline aqq21

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 07, 2005, 11:00:28 »
Cytuj
koledzy strażacy wychodzę z założenia iż z pożarnika się doktora nie zrobi
Całe szczęście, to by dopiero ludzi na drogach umierało  :D  :D  :P  

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 07, 2005, 18:48:34 »
Cytuj
do Zubek73 .   Jeśli znasz Pana Doktora to powiedz mu , że ktoś ma do niego sprawę i niech tu zajrzy.
Pozdro.
Przecież Pan Doktor jest zarejestrowany na tym forum (nick ignacy b i można mu wysłać prywatną wiadomość  albo maila.
Poza tym spis telefonów KG nie jest tajny a maile w KG to pierwsza litera imienia i nazwisko (pisane łącznie)@kgpsp.gov.pl. Maila prywatnego można wyhaczyć na grupie pl.misc.ratownictwo. Dlatego nie widzę problemu żeby się skontaktować.

Offline zar

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 08, 2005, 10:04:27 »
Jestem nowym forumowiczem i to , że akurat Pan Doktor jest zarejestrowany nie wiedziałem . Jeśli tak dużo wiesz to może powiesz jak ja się nazywam i skąd jestem.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 08, 2005, 12:35:24 »
Witam!
Powstaje cała masa podobnych i zbliżonych w treści nowych tematów. Coraz trudniej jest się w tym wszystkim połapać <_<
Szczególnie nowi forumowicze często nie zadają sobie "trudu" przejżenia, choćby pobieżnego wcześniejszych tematów w różnych działach i zakładają nowe nie wspominając już, że jest coś takiego jak <edytuj>.
 Certyfikat
Mało kto na wstępie chyba również czyta regulamin Forum. Nie dziwię się więc moderatorom, że coraz trudniej nad tym zapanować i dlatego m.in. powstają takie jak powyższe nieporozumienia.
Pozdr. :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2005, 14:21:32 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 08, 2005, 20:35:21 »
Odpowiadam późno, bo mnie nie było:
1/. Postępowanie recertyfikacyjne jest dokładnie opisane w Wytycznych Kom.Gł. PSP.
2/. W wypadku niezdania egzaminu decyzje co do sytuacji strazaka podejmuje przełożony.
3/. Od początku roku dostępny jest podręcznik - pomimo kilku blędów jest najlepszą dostępną pomocą szkoleniową dla ratowników KSRG.
4/. Nie jest jasne, kto odpowiada za doskonalenie zawodowe w zakresie ratownictwa medycznego  w OSP, zdanie egzaminu przed komisją PSP jest warunkiem otrzymania zaświadczenia
5/. Brak aktualnego zaświadczenia nie jest żadną przeszkodą w udzielaniu pomocy w rozumieniu art 162 KK
6/. Nadrzędnym celem koordynatorów rat med PSP jest utrzymanie poziomu wyszkolenia ratowników w zakresie ratmed, dlatego czasami egzaminom nadaje się znaczący walor dydaktyczny i trwają one godzinami. Niestety, pewnych braków nie da się wyrównać ani zaakceptować, bo tu chodzi o ratowanie życia...  

Offline zar

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 09, 2005, 00:55:23 »
Panie Doktorze nie ustosunkował sie Pan do pomysłu corocznych obowiązkowych szkoleń zakończonych egzaminem zamiast recertyfikacji co trzy lata.
Z wyjaśnień Pańskich wynika , że cała ta recertyfikacja to pobożne życzenia a nie system mający na celu podniesienie poziomu umiejętności strażaków. Coś takiego mamy  z testami sprawności fizycznej, testy są ale nie ma uregulowań co grozi za niezaliczenie tych testów więc nic nie grozi. Kiedyś zastosowaliśmy się do wytycznych KG i po niezaliczonych testach wysłaliśmy trzech strażaków na komisję lekarską w celu sprawdzenia ich przydatności do służby, oczywiście byli zdolni do służby i na tym się skończyło. Z tą recertyfikacją zapewne jest tak samo, strażak nie zaliczy, wyznaczy się następny termin na egzamin , potem następny aż komisja się zeźli i zaliczy mimo miernych umiejętności, bo i tak art.162 KK nikogo z obowiązku udzielania pomocy poszkodowanym nie zwalnia , co więcej nakazuje czynienie tego.
Pozdro.

Offline zar

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 09, 2005, 01:30:17 »
Cytuj
Następne pytanie czy są jakieś wytyczne odnośnie tego jak ma się odbywać ten egzamin czy jest w tym temacie wolna amerykanka?
 
Na to pytanie też Pan nie odpowiedział, że postępowanie recertyfikacyjne jest opisane w wytycznych, to się zgadza ale ja konkretnie pytałem o to jak sam egzamin ma się odbywać. Jeśli ktoś zdaje egzamin na prawo jazdy to ma egzamin teoretyczny ( testy wiadomo jakie, przynajmniej wiadomo jakiego rodzaju mogą być pytania) i egzamin  praktyczny ( jazda po placu - wiadomo jakie elementy, później jazda po mieście trasą egzaminacyjną) o coś takiego tylko dotyczącego naszej recertyfikacji pytam. Ponadto nie wiadomo jaki zakres wiedzy  np. ile pkt. z testu zalicza i minimum jakie umiejętności praktyczne są dopuszczalne a jakie nie?
Pozdrawiam.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 11, 2005, 00:18:49 »
1/. Kilka  tysięcy strażaków już zdało lub niedługo będzie zdawać egzaminy recertyfikacyjne - poziom znacznie się podniósł od momentu wprowadzenia podręcznika
2/. Szczegółowy przebieg egzaminu zależy od ustaleń właściwego terytorialnie koordynatora rat-med - wszyscy dostali zestawy pytań testowych i problemowych do udostępnienia strażakom
3/. W znanych mi przypadkach przełożeni znaleźli sposoby motywacji strażaków do zdania egzaminu, nie przypuszczam, żeby komisja zaliczyła "za wytrwałość"
4/. Zamiast corocznych szkoleń z egzaminami jest nadzór merytoryczny koordynatorów wojewódzkich - jego efektywność jest ograniczona przyczynami organizacyjnymi, przeto trwają próby pozyskania koordynatorów szczebla powiatowego lub międzypowiatowego

Offline zar

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 12, 2005, 08:55:12 »
Cytuj
2/. Szczegółowy przebieg egzaminu zależy od ustaleń właściwego terytorialnie koordynatora rat-med - wszyscy dostali zestawy pytań testowych i problemowych do udostępnienia strażakom
 
Czyli wolna amerykanka.

Offline zar

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 12, 2005, 09:15:04 »
Cytuj
4/. Zamiast corocznych szkoleń z egzaminami jest nadzór merytoryczny koordynatorów wojewódzkich - jego efektywność jest ograniczona przyczynami organizacyjnymi, przeto trwają próby pozyskania koordynatorów szczebla powiatowego lub międzypowiatowego
Ze znanych mi  powiatów działalność koordynatorów sprowadza sie do tego , że wpadają raz lub dwa razy w roku( powtórzę raz lub dwa razy w roku) do JRG na kawę u dowódcy i na tym się kończy ich nadzór nad szkoleniem w zakresie ratownictwa medycznego , a komendy przed egzaminem wynajmują instruktorów z firm prywatnych albo zlecają wykładowcom z Akademii Medycznej przeszkolenie strażaków.  Wtedy łaskawca Koordynator przybywa na egzamin i każe sobie jeszcze za to zapłacić bo podobno tak jest przyjęte w wytycznych. Jeśli wykładowca mu się podoba ( bo  to kolega np. )  to egzamin zdają wszyscy a jeśli nie ( bo ma z nim lub  Panowie z Woj. Ośr. Szkol.  jakiś zatarg  ) to są problemy. Pewnie do Pana nie trafiają takie sygnały a może jednak trafiają?    

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 12, 2005, 23:53:13 »
1/. Owszem, jeżeli w województwie jest np 40 JRG i każda ma 3 zmiany to jest 120 wizyt do zrobienia- 2 razy w roku to dobry wynik, zwłaszcza, że czasami brakuje paliwa na wyjazd koordynatora wojewódzkiego do powiatu, a lekarz ten jest zatrudniony na 1/2 etatu... Przeto nadzór sprowadza się często do omawiania ciekawszych zdarzen lub łagodzenia konfliktów lub udziału w inspekcjach oficera operacyjnego województwa. Stąd koncepcja pozyskania koordynatorów szczebla międzypowiatowego
2/. Do obowiazków koordynatora należy m.in. egzaminowanie strażaków PSP. Egzaminy dla  ratowników z innych podmiotów ratowniczych są  płatne, z odprowadzaniem wszystkich należnych składek - każda praca dodatkowa musi być zapłacona i opodatkowana, w innym razie mogą być kłopoty z aparatem skarbowym.
3/. Spośród podmiotów szkolących dopuszczonych do szkolenia przez koordynatorów znakomita większość się sprawdziła, niestety czasami szkoleniowcy nie są w stanie spełnić wcześniejszych deklaracji co do treści i przebiegu szkolenia. W każdym przypadku zdający egzamin z ratmed  jest oceniany pod kątem zaprezentowanych umiejętności, zarówno teoretycznych,praktycznych jak i zdolnosci do twórczego myślenia - absolutna większość strażaków daje sobie dobrze radę, a niektórzy imponują starym doktorom z pogotowia.
4/. Lansujemy zasadę, że jeżeli strażak czegoś nie wie lub nie umie, to przede wszystkim wina szkoleniowców, kadry i koordynatorów. Dopiero w ostateczności przyjmujemy, że nie mógł lub nie chciał się nauczyć albo: korzystał ze złych źródeł - jak to sie zdarza w OSP posługujacej się "ABC strażka ochotnika" - juz 3 wydania!!!  
   

Offline zar

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 15, 2005, 12:18:01 »
Cytuj
1/. Owszem, jeżeli w województwie jest np 40 JRG i każda ma 3 zmiany to jest 120 wizyt do zrobienia- 2 razy w roku to dobry wynik, zwłaszcza, że czasami brakuje paliwa na wyjazd koordynatora wojewódzkiego do powiatu, a lekarz ten jest zatrudniony na 1/2 etatu... Przeto nadzór sprowadza się często do omawiania ciekawszych zdarzen lub łagodzenia konfliktów lub udziału w inspekcjach oficera operacyjnego województwa. Stąd koncepcja pozyskania koordynatorów szczebla międzypowiatowego
 
Panie Doktorze w tym momencie Pan przesadził w tłumaczeniu kolegów. Który Koordynator ma w nadzorze 40 JRG? Ja takiego nie znam a podaję przykład gdzie Koordynator ma w nadzorze 5 powitów w każdym po 1   JRG  i Pan Koordynator jest raz lub dwa razy w roku w JRG  a nie na zmianie i na kawie  a nie na omawianiu czegokolwiek ze strażakami (informacje te mam od d-ców JRG ). Faktycznie pracuje na 1/2 etatu, tzn 4 godz. dziennie .  Proste obliczenia i wynika z tego , że powinien być raz w tygodniu po 4 godz. w każdej JRG  a jest raz  w roku. I niech mnie Pan nie pyta w którym to województwie albo który to koordynator, bo w  większości tak jest i nie chodzi o polowanie na czarownice.  Najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyba na każdej zmianie był lekarz i zespół wyjazdowy pogotowia ratunkowego - jak to jest w szkołach.  Był pomysł instruktorów ratownictwa medyczne na każdej zmianie, w maju miał ruszyć pierwszy kurs i jak narazie cisza. Czyżby firmy szkolące lobbowały za innym rozwiązaniem. Koordynatorzy powiatowi i międzypowiatowi to zmarnowane pieniądze, potrzebny jest człowiek , który w JRG zajmie się tym tematem i będzie miał na to czas : przygotować szkolenia, uzupełniać wyposażenie zestawów medycznych , uzupełnianie tlenu , sterylizacja sprzętu itp. To trzeba umieć robić i mieć do tego uprawnienia -przeszkolenie, a nie tak jak jest to teraz robi się na podstawie wytycznych tak jak się to rozumie- jeśli znajomi ze szpitala zrobią to gratis. Co będzie jeśli ktoś zarazi się AIDS i oskarży o to nas , bo my mu udzielaliśmy pomocy , w szpitalu wszystko jednorazowe a czy nasz sprzęt był odkażony to na to nie ma  żadnych podstaw. Problemów w tym temacie jest więcej i pewnie wie Pan o tym lepiej niż ja, ale Koordynatorzy tych problemów nie rozwiążą- potrzeba coś więcej.
Pozdrawiam

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 15, 2005, 21:40:16 »
Odpowiadam po kolei:
1/. Nie tłumaczę kolegów, tylko próbuję wyjaśnić sytuację. Wydaje się, że wymiana myśli może mieć, oprócz oskarżeń, ataków i obrony, również inne formy...
2/. Ja znam koordynatora woj, który ma ponad 40 JRG do nadzoru
3/. Obowiązki koordynatora są znane powszechnie, jest on rozliczany z zadań przez przełożonych, nie ma problemu, żeby zwrócić uwagę na kłopoty, co z tego wyniknie, to się okaże..
4/. Nie pamiętam, kto deklarował początek kursu , tzw. instruktorskego w maju.. Osobiście nie jestem zwolennikiem zbyt szybkiego wyznaczania lub akceptowania kandydatów na tzw. instruktorów. W ratownictwie medycznym ogromną rolę gra doświadczenie i dopiero sprawdzeni " w boju" ratownicy, którzy nadal prezentują entuzjazm i zaangażowanie powinni być rozpatrywani jako kandydaci na tzw. instruktorów.
5/. Rolę lekarza koordynatora niektórzy doceniają dopiero po pierwszej poważnej akcji ratowniczej, zwłaszcza jak jest dużo spraw do wyjaśnienia i występują elementy konfliktu z jednostkami ochrony zdrowia...
6/. W Wytycznych jest rozdział poświęcony dezynfekcji sprzętu przygotowany przez autorytet San-Epid MSWi A w tej dziedzinie

Offline zar

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 16, 2005, 07:31:22 »
Zrozumiałem , co by nie zaproponować to i tak Pan jest mądrzejszy i wie lepiej . Męczy mnie ta dyskusja. Myślałem , że czasami ludzie z KG słuchają tych dołu. Myliłem się , pozdrawiam zar.

Offline zibi.gpr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
    • http://www.strazgpr.mix
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 10, 2005, 07:38:17 »
Panowie na temat tej waszej POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ zapraszam tu- www.ratmed.pl i zapytać o tzw przedmedyczną tam są specialiści  (misie niema czegos takieg) :D  

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 10, 2005, 08:58:39 »
spoko, ja sie spytam
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline zibi.gpr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
    • http://www.strazgpr.mix
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 14, 2005, 12:13:12 »
Bulon wygo ty iuz chyba wiez hihihihihihihi :D  

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 14, 2005, 17:48:12 »
ja wiem ale ty jeszcze nie i to jest martwiace.
upajanie sie wlasnym tytulem ratownika medycznego i odbieranie wyszkolonym ludziom prawa do wykonywania czynnosci medycznych jest conajmniej w moim odczucie gorszace...
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline zibi.gpr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
    • http://www.strazgpr.mix
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 15, 2005, 10:43:25 »
Cytuj
ja wiem ale ty jeszcze nie i to jest martwiace.
upajanie sie wlasnym tytulem ratownika medycznego i odbieranie wyszkolonym ludziom prawa do wykonywania czynnosci medycznych jest conajmniej w moim odczucie gorszace...
Troszeczkę się nie zrozumieliśmy :(  nie upajam się żadnym tytułem ratmed bo go nie posiadam oprócz zwykłej P-P chcaiałem zaówarzyć tylko iż koledzy z tego forum używają pojęcia Przedmedyczne którego niema :) tak samo ja go używałem bo tak mnie nauczyli dopiero po dyskusji na ratmed (przekonaliście mnie :D ) iż pojęcie to jest błędne a gorszące jest to iż za często to my strażacy Ochotnicy, Zawodowcy musimy to robić bo POGOTOWIA NIEMA NA CZAS :angry:  i to jest nasza wina ????????

Offline bazylee

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 06, 2005, 09:49:58 »
W powiecie którym działa moja jednostka [kartuskim] szkolenia doskonalace [dla osp] są organizowane co roku i szczerze mówiąc myślałem, że tak jest wszędzie.  

Offline pasadr

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 30, 2005, 23:17:48 »
Witam!
Egzamin na ratownika  zdałem rok temu i co jakiś czas spotykam się ze znajomymi, którzy też mają podobne przeszkolenie. Siadamy i sprawdzamy na wzajem swoje wiadomości. Po czymś takim każdy z nas wie jakie ma braki i czego musi sie douczyć. Myślałem więc, że jestem w miarę dobrze przygotowany. Czytając posta msz998 i stawiając się w jego sytuacji, nie bardzo wiedziałbym jednak jak odpowiedzieć.
Pozdrawiam

what doesn't kill me, makes me stronger (anyway OSP does)

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 30, 2005, 23:39:05 »
Cytuj
3/. Od początku roku dostępny jest podręcznik - pomimo kilku blędów jest najlepszą dostępną pomocą szkoleniową dla ratowników KSRG.
1. Czy chodzi o "Podstawy ratownictwa medycznego dla funkcjonariuszy PSP i innych ratowników KSR-G"?

2. Wspomina Pan o kilku błędach. Czy można gdzieś znaleźć erratę?

3. Ukazały się kilka dni temu nowe wytyczne (2005) Europejskiej Rady Resuscytacji  http://www.erc.edu/new/. Przejrzałem pobieżnie ten dokument i pojawiają się pewne zmiany. Przykładowo:
- stosunek uciśnięć do wdechów u osób dorosłych zmieniono na 30:2, u dzieci 15:2 (dwóch ratowników) lub 30:2 (jeden ratownik lub laik),
- rzucił mi się też w oczy sam sposób uciskania klatki u dorosłego: nie przykłada się dwóch palców w miejscu kąta żebrowego, tylko, by nie tracić czasu, kładzie się dłoń na środku mostka (str. 10, pkt. 5b, rys. 2.8).
- u dorosłych poszkodowanych zrezygnowano z dwóch pierwszych wdechów i zastąpiono jest 30 uciśnięciami od razu po stwierdzeniu zatrzymania krążenia.

 Zmian jest pewnie więcej. Pod tym adresem http://www.erc.edu/index.php/doclibrary/en/viewDoc/175/3/ znajduje się podsumowanie zmian.
W związku z tym mam pytania do Pana Doktora:
1. wg. których wytycznych powinni teraz postępować ratownicy KSRG?
2. jeśli jeszcze wg. starych, to kiedy i czy w ogóle planowana jest zmiana?

z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź

Witek
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2005, 23:50:50 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 02, 2005, 08:20:56 »
a jak członkowie OSP moga się o takie szkolenie wystarać
takiego szkolenia jeszcze nie mieliśmy jak i wielu innych np. na sprzęcie ODO
myślę ze takie medyczne jest mimo wszystko ze np. nie jeździ się do wypadków przydatne bo nigdy nie wiadomo co się zostanie po dojechaniu do miejsca zdarzenia i jakby ktos rozpoczął pierwszą pomoc a coś by sie stało no to wiadomo prokurator na plecach
u mnie w gminie nikt qr... o to nie dba lepiej mieć takie szkolenie i wiedze i jej nie urzywać niż nie mieć niż stanąc w sytuacji...
komu mam "wiercić gdziurę w brzuchu" żeby to załatwić
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Recertyfikacja Rat-med
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 02, 2005, 10:05:22 »
Ja właśnie byłem na takim szkoleniu (woj. Śląskie). Prowadzą to te same osoby (z KW PSP) które szkolą na co dzień PSP. Kurs organizował (w sensie płacił) zarząd powiatowy OSP. Może więc do nic się zwrócić z zapytaniem? Acha...koszt to jest około 300-350 zł od osoby.

Witek
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2005, 10:05:42 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl