Autor Wątek: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP  (Przeczytany 32161 razy)

Offline firetomm

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 10, 2009, 21:37:45 »
Mówicie ze OSP będzie częściej wyjeżdżało.  Słyszałem ze te które sa w KSRG tez muszą wyjeżdżać w całej obsadzie, jeżeli jest mniej ludzi to nie mogą wyjechać. :/ Pomijam fakt ze często wyjeżdża mniej osób a i tak podają pełna obsadę.
Masz rację . Żeby OSP z mojego terenu wyjechało w pełnej obsadzie to musiała by być niedziela lub sobota po południu. W tygodniu obsady raczej są 3 lub 4 osobowe max . Nawet w najprężniejszych jednostkach.
moim zdaniem nie ma możliwości posiłkowania się OSP, żeby spełnić wymóg pełnej obsady na pierwszym samochodzie wyjazdowym. O tym że ochotnicy wyjeżdżają w pelnym składzie dowiadujesz się dopiero po kilku minutch (jak wogóle zapewnią pełną obsadę).
Pewności że zadysponwana została pelna obsada jest tylko w przypadku JRG widzisz stany ludzi w SWD, itd. reszta w domyśle.

Offline komendant ???

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 11, 2009, 21:41:25 »
ale nowe rozporządzenie o BHP nie dotyczy jednostek OSP i tym sposobem mogą sobie jechać w ilu chcą albo ilu uzbieraja

Offline strazakSam

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 11, 2009, 22:49:11 »
Fakty.
Kilka oczywistych oczywistości:
1. Naszymi nadgodzinami już się nikt nie przejmuje....niedawno były ważne stany minimalne...teraz jest bardzo ważne nowe BHP....co bedzie ważne za jakiś czas...coś napewno tylko nie nadgodziny....
2. Nawet jeśli rozporządzenie nie dotyczy OSP z całym szacunkiem dla druhów ale można na nich liczyć pod warunkiem że.... nie jest to okres żniw, wykopków, świąt różnej maści, długich weekendów oraz jeszcze pewnie kilku przypadków które nie przyszły mi do głowy i każdy mógłby coś tu napisać od siebie. Wtedy z czasem wyjazdu i z obsadami bywa bardzo różnie.
3. Jeśli już wyjadą i są na miejscu.... często gęsto mogą sobie nie poradzić z rzeczywistością prowadzenia skomplikowanych działań z zakresu ratownictwa technicznego, chemicznego, działań w AODO...itd. Jest wiele dobrych OSP które robią co trzeba i tak jak trzeba ale tych mniej świetnych jest znacznie, znacznie więcej. Mogą się zacząć duże problemy dla druhów.... a wygląda na to że komuś bardzo zależało aby zintensyfikowac ich działania... oby się nie przeliczył.

Demagogia.
4. Nami się nikt nie przejmuje.... miliony nadgodzin..... skok na nasze emerytury.... płace zwłaszcza niższych grup na urągająco niskim poziomie.... rządzący i obywatele mają nas serdecznie gdzieś....i rączka w rączkę "tych  bogatych, nic nie robiących strażaków którzy za nic dostają emki w wieku 35 lat" chętnie wysłaliby na zieloną trawkę. My tutaj zastanawiamy się jak skutecznie prowadzić działania i nieść pomoc ludziom wbrew jakiś durnym rozporządzeniom aby wypełniać dobrze ślubowanie.... i co dostajemy w zamian?....patrz pkt. 4

Chory kraj....

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 11, 2009, 23:00:23 »
ale nowe rozporządzenie o BHP nie dotyczy jednostek OSP i tym sposobem mogą sobie jechać w ilu chcą albo ilu uzbieraja

Przeczytaj całą dyskusję od początku. Większość wnioskuje że raczej jednak OSP też to dotyczy. Z tym, że jest jedno "ALE". Kto wyegzekwuje od OSP niezastosowanie się do przepisów, itd.? Jakby patrzeć na stosowanie się OSP do obowiązujących przpisów to 50% wogóle nigdy by nie mogła wyjechać. Ale wyjeżdżają i tak bo:
a) są potrzebni w razie "W" (jak się pali jakać fabryka czy kilkanaście ha lasu to nikt nie pyta czy mają UPSy tylko mają być jak najszybciej na miejscu  :szalony: )
b) nie ma siły, żeby od OSP wyegzekwować jakieś sankcje, kary, za to, że się nie zastosuje do przepisów. (Bywają wyjątki ale stanowi to może 5% w skali kraju)

Ja mam jednak inne pytanie.

Czy zastęp OSP zadysponowany przez dyspozytora jako pierwszy można uznać za "pierwszowyjazdowy"? Mnie się wydawało - poprawcie mnie jeśli się mylę - że słowo "pierwszowyjazdowy ma odnosić się do PSP. Więc nie wiem, czy twórcy tego "pięknego" rozporządzenia uznają, że OSP w pełnej obsadzie jest "pierwszym" i wtedy GBA z JRG można traktować jako "drugi".

Offline Prewentysta7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #79 dnia: Styczeń 12, 2009, 08:32:38 »
Tak. Pierwszy wyjazd jak jedzie i OSP i PSP ja bym uważał, że jest z PSP. Ale wymóg "pełnej obsady" dotyczy nie tylko pierwszego pojazdu, ale każdego który bierze udział w działaniach samodzielnie.

Jak wyegzekwować od OSP? Trudno powiedzieć. Znając realia, będzie tak, że dopiero jak coś się komuś stanie to będzie rozgrzebywanie kto, co i dlaczego...

Przecież u nas nie może być od razu normalnie, jasno, przejrzyście i bez wątpliwości..

Offline DOP1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 12, 2009, 09:17:34 »
Witam. Efektem tego rozporządzenia będzie wydłużony czas dojazdu do zdarzeń w sytuacjach gdzie powstaną dwa zdarzenia w jednym czasie. U mnie robiono statystykę z której wynika, że co drugi dzień średnio są dwa wyjazdy w jednym czasie ( w ubiegłym roku 200 zdarzeń).Tak, że dysponując sam. z JRG poza teren miasta i powstaje zdarzenie na terenie miasta mieszkaniówka lub wypadek czas dojazdu będzie sporo wydłużony. Najbliższe OSP dojedzie w 20 minut przy dobrych wiatrach albo wcale nie wyjedzie bo zbiorą się dziadki, które boją się założyć ODO i co w tedy. Społeczeństwo mi jako Dyżurnemu nawsadzają tyle Ch...i i k... rew, że nie zabiorę w duży wór. Sytuacja sprzed kilku miesięcy czas dojazdu JRG do pożaru budynku wynosił 10 minut odległość 5 km. Fakt że długi ale to wynikło z błędnie podanego adresu. Wtedy to po dupie dostał d-ca zmiany, d-ca zastęp , dyżurny i 01 pisał wyjaśnienia do KW. Tak, że teraz już przygotowuje sobie szablon do pisania wyjaśniej i będę tylko zmieniał daty. A społeczeństwo szybko straci zaufanie do PSP. Podejrzewam, że szybko zmienią ta ustawę jak społeczeństwo zacznie się z nami sądzić. Dodam, że u mnie KP kat. IV 7 osób na PB.Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2009, 09:23:45 wysłana przez DOP1 »

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #81 dnia: Styczeń 12, 2009, 09:26:04 »
Może lepiej zmienić ustawę o PSP lub przepis płacowy umożliwiający zapłatę za nadgodziny tym samym podnieść stany minimalne i problem rozwiązany w jakimś stopniu.
Lecz wszystko krąży wokół kasy.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #82 dnia: Styczeń 12, 2009, 09:29:22 »
Panowie czytam i nie chcę się odzywać  już od dłuższego czasu – ale wydaje mi się że trochę przesadzacie,  na zasadzie grania słowami na bezpieczeństwu obywateli.   U mnie nie będzie i nigdy nie było pierwszo wyjazdowego w pełnej obsadzie , o drugim nie wspomnę . Służbę na posterunku JRG pełni 4 strażaków  i nie maja tego dylematu kto pojedzie SD czy SH bo niema takiego samochodu .  Do wyboru mają GCBA lub SLRT oraz 3 OSP w KSRG do pomocy . Do JRG macierzystej jest ok. 26 km do najbliższej drabiny 22 km – w najdalsze miejsca rejony ponad 34 km. Rejon obsługiwany porównywalny jest z małym powiatem ok. 50 tyś. mieszkańców , główne drogi krajowe , również kolejowe ,  duże centra logistyczne, potężne kompleksy leśne i wiele innych zagrożeń w tym 9 kondygnacyjne budynki np.  Hotel i Szpital .

I co ciekawe w różnych formach prawnych sytuacja trwa 30 lat , OSP wyjeżdżają ale w różnych obsadach od 2-6 , ale jakoś nikt od tego jak na razie nie zginął i podejrzewam nie zginie tak szybko.

Samochody w przypadkach jak opisujecie , będą i tak wyjeżdżać tak jak wyjeżdżały – jak będzie trzeba podciągnie się to pod wyższą konieczność . U mnie w KM już funkcjonują takie wstępne zasady – jak będzie trzeba proszę zadysponować zastęp 2 osobowy na pożar bloku i dosyłać odpowiednią ilość SIS.

Proponuje dużą dozę spokoju . Tym bardziej że przepis wszedł głównie na głos płynący z PB, że jeźdźcie w zbyt małych stanach na samochodach – nie pamiętacie ?

I tu zgodzę się z @Butlem  - kasa , kasa – tylko dzisiaj jej nie ma i nie widać jej na horyzoncie

Pozdrawia MIKO .

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #83 dnia: Styczeń 12, 2009, 09:47:58 »
Kasa i owszem - tylko na co? Moim zdaniem priorytetem powinno być w tej chwili zwiększanie stanów osobych poprzez podniesienie ilości etatów na podziale, nawet kosztem modernizacji sprzętu (z tym chyba nie jest tak źle?) Płacenie za godziny ponadnormatywne jest półśrodkiem i chociaz uważam, że taka możliwość powinna istnieć, to jednak powinno to być traktowane jako ostateczność.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #84 dnia: Styczeń 12, 2009, 10:40:55 »
Może lepiej zmienić ustawę o PSP lub przepis płacowy umożliwiający zapłatę za nadgodziny tym samym podnieść stany minimalne i problem rozwiązany w jakimś stopniu.
Lecz wszystko krąży wokół kasy.

Butel jak zwykle trafił w sedno. Proszę szanownego państwa. Jedyną wadą rozporządzenia jest to, że zostało wydane nie w czasie. Wbrew temu co piszecie, to rozporządzenie nie było wymierzone w nas - strażaków. Powiem więcej, jest ono jakby naszym orężem w walce o zapłatę za nadgodziny - czego zdaje się nie zauważać większość z piszących.
A przecież wystarczyło najpierw dokonać noweli ustawy, odnośnie płacenia za nadgodziny i wtedy wprowadzić stany, odpowiadające rozporządzeniu BHP. Gdyby tak się stało, powyższy wątek nigdy by pewnie nie powstał.

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #85 dnia: Styczeń 12, 2009, 10:55:04 »
Cytuj
Kasa i owszem - tylko na co?
Gdybyś miał rozeznanie ile godzin ponadnormatywnych jest w skali kraju, wtedy może nie zadawał byś takich pytań.

Cytuj
nawet kosztem modernizacji sprzętu
Przykład może z pogranicza rzeczywistości ale jakże bardzo istotny.
Zamiast kupić nowe aparaty ODO można przecież wysłać trzech ratowników w tym jednego jako "bohatera" może wróci bez szwanku.

Tak czy inaczej problem moim zdaniem jest w kwestii finansów, bo fachowców mamy wielu i można wykorzystać ich potencjał.
Skoro obowiązuje od wczoraj przepis BHP to nie starajmy się go od razu wywalać do kosza. Popatrzcie jakby funkcjonował przy pełnych stanach osobowych ? Chyba nie było by żadnego problemu.
Był czas na jego zmiany bo nie był gdzieś zakopany i niedostępny, problem urodził się dopiero wtedy gdy okazało się że nasze stany osobowe na zmianach są bardzo niskie.
Jasne dalej będziemy jeździć do zdarzeń w sile jednej roty i wykonywać zadania ratownicze za II rotę, strażak potrafi przecież wszystko i wszędzie zrobić.
Co się nie ruszy w PSP (przepisy) wszystko związane jest z finansami, w praniu okazuje się że idea była słuszna tylko nie ma środków do realizacji.
Osobiście czekam na jakieś wytyczne w tej sprawie począwszy od KG,KW i na końcu KM/P, chyba że problemu naprawdę nie ma  :huh:

Pozdrawiam


Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #86 dnia: Styczeń 12, 2009, 11:07:47 »
Właśnie. Czy nie widzicie u siebie na podwórku bezsensownie wydawanych pieniędzy, na zasadzie - kupmy cokolwiek, bo trzeba wydać? Ja widzę i nóż mi się w kieszeni otwiera (słowa posła Gowina, z tą różnicą, ze ja mam ten nóż w kieszeni). Myślę, ze rozsądny gospodarz już dawno ukruciłby rozpasanie w zakupach nikomu niepotrzebnego sprzętu i przefinansowanych inwestycjach. Wtedy może stałby się pierwszy z obiecanych cudów i zaczęłoby się żyć lepiej. Zarówno " darmozjadom, strażakom" - cytat z przygłupa komentującego tragedię we Wrocławiu, jak też podatnikom.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #87 dnia: Styczeń 12, 2009, 11:56:19 »
Panowie Ja Was w pełni rozumiem – jednak  nie wierzę w radykalne zmiany w ilości etatów . Zresztą jak popatrzymy na zachód również nikt nie utrzymuje zawodowych kompani ratowniczo-gaśniczych dla populacji 50-100 tyś. średniego naszego powiatu i nie podejrzewam , że będzie miało to miejsce w biednej Polsce .

Sztuką  jest intensyfikowanie posiadanych środków i uważam w tym kierunku pójdziemy – i niestety już dochodzimy do tego , że do pomocy jeździ się po 30 i więcej kilometrów. Kilka dni temu jechałem do pożaru garażu właśnie w taką podróż – nie wielkiej hali, a małego garażu z 120 min akcji 60 zajęły mi przejazdy . Rolą natomiast MSK/PSK/WSKR było w tym czasie uruchomić mechanizmy , które zabezpieczą mój rejon .  Przyjmując że pierwsza jednostka również musiała dojechać , wykonać rozpoznanie , rozwinięcie – dużo spóźnieni nie byliśmy choć ognia już nie było .  I dla tego jedyną metodą na respektowanie w/w przepisów będzie do wszystkiego z założenia dysponowanie dwu trzy krotnych sił niż obecnie w wielu powiatach się praktykuje =- najwyżej się wycofa  .  Jaki to przyniesie finał  zobaczymy – albo system nie wytrzyma i będzie trzeba coś zrobić , albo stanie się to normalnością , że do zgłoszonego pożaru  w bloku mieszkalnym z założenia będą ruszane siły kilku powiatów i dodatkowo kilku OSP .

 
Odnosi się to również do innej prawdy i może to się zmieni . Jak czytam często wypowiedzi o SIS jakimi realizujecie niektóre akcje – to włos na głowie mi się jeży . Dwa zastępy z KP w sile 6 ludzi i  pożar mieszkania w kamienicy to minimum zabawa w rosyjską ruletkę . Ale w wielu przypadkach na własne życzenie , bo to że nie posiadacie w KP odpowiednich SIS to nieznaczny, że nie możecie ich ściągnąć z terenu  lub innych powiatów .  U mnie nikt nie jest taki odważny by wysyłać  zbyt małe SIS do akcji , a dyspozytorzy dowódcy mają natomiast odwagę żądać pomocy .

Również rolą Komendantów KP/KM jeśli zajdzie taka potrzeba ( może nóż na gardle ) będzie rozmowa z Wójtami i Burmistrzami by  mobilizować jednostki OSP do szkoleń i zapewnienia gotowości bojowej itd. Są to rzeczy do zrealizowania , przy odpowiednich chęciach , a często zaniechane i traktowane po macoszemu .

Więc Panowie mimo że w pełni rozumiem wasze powody dyskusji ( min. pluton w każdej KP ) to nie koniecznie jest to jedyne rozwiązanie – owszem najprostsze  , może najskuteczniejsze jednak i najdroższe . Chciałem wam np. powiedzieć  , że za 1-2 etaty strażaka zawodowego który jest dostępny 160 godzin w miesiącu , utrzymują się w tym kraju całe jednostki OSP – KSRG również . Sztuką natomiast jest spowodować żeby były mobilne , karne i wyszkolone – ale do tego w większości przypadków potrzebna jest tylko praca waszych przełożonych .  Bo PSP ma i będzie miała rolę wiodącą – nikt na obecnym etapie tego nie zmieni nie obetnie etatów – co nieznaczny że musi być to formacja samo wystarczalna , pod każdym względem . Dlatego większość wypowiedzi dla mnie to pewien rodzaj niespełnionych i nie uzasadnionych ambicji  kolegów .  Popracowali byście na takim posterunku skazanym wyłącznie na pomoc OSP może byście zrozumieli, że idzie tak żyć jak obie strony dołożą wystarczających starań i nie jest to z ujmą dla jednych czy drugich .

JA

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #88 dnia: Styczeń 12, 2009, 12:03:56 »
A może zachód mógłby się czegoś od nas uczyć? Dlaczego nie możemy sami utrzymywać dobrych rozwiązań? Za komuny na siłę robiono kołchozy (bo przecież supergospodarka komunistyczna tak miała i działała i to ile lat), teraz zapatrzono się na zachód i koniecznie musimy mieć tak samo, nie ważne, czy to działa, czy nie. Tym bardziej, że to oni zazdroszczą nam systemu i chcieliby taki mieć.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #89 dnia: Styczeń 12, 2009, 12:40:29 »
Nie zrozumieliśmy się kol. Butel:) Nie twierdziłem nigdy, że możliwość płacenia za godziny ponadnormatywne jest zbędna - wręcz przeciwnie - byłaby ona bardzo pomocna w "zejściu" z już wypracoweanych "nadgodzin", ale twierdzę, że w pierwszej kolejności powinno to zostać osiągnięte poprzez zwiększenie etatyzacji JRG i to bardzo znaczne (te mityczne 4500 etatów w skali kraju). Pisząc o modernizacji sprzętu nie miałem również na myśli sprzętu ochrony osobistej, gdyż nakłady na ten wraz ze zwiększeniem liczby etatów na podziale musiałyby również wzrosnąć. Chodziło mi bardziej o nie zawsze uzasadnione zakupy samochodów i pseudomodernizacje budynków.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #90 dnia: Styczeń 12, 2009, 14:02:27 »
Witam.
Założenia panów w pełni słuszne , jednak obawiam się,iż tylko w kwestii marzeń...
Przykład? Cofnięcie środków z podwyżek, ponownie na "inwestycje".... Działanie KG...
Płatne nadgodziny od przyszłego roku, choć to może ulec zmianie, kryzys i te sprawy....

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #91 dnia: Styczeń 12, 2009, 16:28:22 »
Witam.
Założenia panów w pełni słuszne , jednak obawiam się,iż tylko w kwestii marzeń...
Przykład? Cofnięcie środków z podwyżek, ponownie na "inwestycje".... Działanie KG...
Płatne nadgodziny od przyszłego roku, choć to może ulec zmianie, kryzys i te sprawy....

Czyli tak naprawdę środki pójdą w p...u, bo:
- nie przejemy tych środków, chyba, że w strażnicach pojawia się złote klamki - co bardzo mozliwe;
- pan minister Sosnowski powiedział, że za jego panowania nie będą budowane molochy, w których służyć będzie 5-7 strażaków (sam słyszałem);
więc chyba o to chodzi, żeby pieniążki wróciły do budżetu.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #92 dnia: Styczeń 12, 2009, 17:07:36 »

- pan minister Sosnowski powiedział, że za jego panowania nie będą budowane molochy, w których służyć będzie 5-7 strażaków (sam słyszałem);
więc chyba o to chodzi, żeby pieniążki wróciły do budżetu.

a z tym to się akurat zgadzam- bo niech mi ktoś przedstawi racjonalne wytłumaczenie budowania koszar wyglądających jak hotele, gdzie wykorzystuje się 30% powierzchni a reszta służy do wymiany powietrza a czasami dla gości (czyt. uprzywilejowanych), czy po to żeby wraz z miastem zorganizować konferencje ile to się nie robi dla bezpieczeństwa w miastach, no ale cóż w naszym kraju cały czas obowiązuje zasada byle większe byle wyższe byle piękniejsze bo za publiczna kasę to budujmy zamki dla strażaków a niech maja gdzie się bawić. Komfort pracy, nowoczesność i praktyczność to jedno a racjonalność to drugie.

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2009, 17:19:50 wysłana przez emer »

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #93 dnia: Styczeń 12, 2009, 17:59:19 »
Cytuj
asę to budujmy zamki dla strażaków a niech maja gdzie się bawić

Teraz to Ciebie poniosło ^_^ no chyba, że ktoś traktuje jazdę na mopie jako zabawę :mellow:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2009, 20:04:58 wysłana przez sam_go »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #94 dnia: Styczeń 12, 2009, 19:19:51 »
Witam. Efektem tego rozporządzenia będzie wydłużony czas dojazdu do zdarzeń w sytuacjach gdzie powstaną dwa zdarzenia w jednym czasie. U mnie robiono statystykę z której wynika, że co drugi dzień średnio są dwa wyjazdy w jednym czasie ( w ubiegłym roku 200 zdarzeń).Tak, że dysponując sam. z JRG poza teren miasta i powstaje zdarzenie na terenie miasta mieszkaniówka lub wypadek czas dojazdu będzie sporo wydłużony. Najbliższe OSP dojedzie w 20 minut przy dobrych wiatrach albo wcale nie wyjedzie bo zbiorą się dziadki, które boją się założyć ODO i co w tedy. Społeczeństwo mi jako Dyżurnemu nawsadzają tyle Ch...i i k... rew, że nie zabiorę w duży wór.

Na szczęście nasze prawo jest dziurawe jak ser szwajcarski i wszystko można obejść. Oczywiście wymogu samochodu jadącego do samodzielnych działań z pełną obsadą nie przeskoczymy, ale nie można popadać też w paranoje. Przepis mówi o pełnej obsadzie na samochodzie pierwszowyjazdowym, nie precyzując czym jest samochód pierwszowyjazdowy. Więc w sytuacji konieczności wysłania zastępu nawet z nie pełną obsadą będzie on wysyłany, równocześnie z samochodem z pełną obsadą dysponowanym .. skądkolwiek. Przepis wymaga wysłania wozu "pełnego" - nie narzuca, z któej jednostki ma on wyjechać. Tak więc nadal pierwsi na miejsce dojeżdżać będą ratownicy z najbliższej jednostki. Pytanie tylko, czy można zawrócić jadący do akcji wóz z pełną obsadą (czyt.pierwszowyjazdowy). Rozporządzenie mówi również o siłach umożliwiających bezpieczne prowadzenie działań, nie definiując tego bezpieczeństwa. Np. jakie siły uważane są za bezpieczne do prowadzenia działań podczas pożaru śmietnika?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

straz98

  • Gość
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #95 dnia: Styczeń 12, 2009, 20:09:06 »
Najbardziej podstawowe pytanie: kto powiedział że pełna obsada to jest równoznaczne z wykorzystaniem wszystkich miejsc dla osób zgodnie z dowodem rejestracyjnym? Na większości pojazdów, które mogą przewozić 6 strażaków jest zamocowanych 4 lub 5 aparatów ODO, więc wg mnie nie może być w zastępie więcej osób niż aparatów - ot tak tytułem zamieszania :)

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #96 dnia: Styczeń 12, 2009, 20:15:52 »
A co, gdy w samochodzie jest więcej AP, niż miejsc siedzących? Może wtedy na kolanach sobie siadać? Myślę, że to niezbyt dobra wykładnia pełnej obsady. Ludzie nie kombinujcie, bo nam za to nie płacą. Chyba każdy wie ile osób stanowi pełną obsadę każdego samochodu w jego jednostce, jak jeszcze nie wie, to niech się zwróci do swojego KM/P (najlepiej pisemnie, żeby nie było wątpliwości w razie jakiejś wtopy). 

straz98

  • Gość
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #97 dnia: Styczeń 12, 2009, 20:23:24 »
jak jest więcej to nie ma problemu, ale jak jest mniej to już jest duży problem więc to jest warunek graniczny jednostronny, a pytanie które chcesz stawiać KP zostało już na pewno zadane i KW i KG, tylko niestety nikt nie chce odpowiedzieć, a właściwie powinien odpowiedzieć minister bo jako autor jest jedynym uprawnionym do przedstawiania wykładni.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2009, 20:32:18 wysłana przez straz98 »

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #98 dnia: Styczeń 12, 2009, 20:30:02 »
To może mała ściąga, oczywiście przykładowa, żeby nie być posądzony o kryptoreklamę.
http://www.stolarczyk.pl/start.html
http://www.wawrzaszek.com.pl/index.php?c=produkt&id=22
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2009, 20:33:43 wysłana przez sam_go »

Offline strazakSam

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #99 dnia: Styczeń 12, 2009, 21:26:29 »
Jakby na to nie spojrzeć...te wszystkie manewry z wysyłaniem pełnych zastępów z innego powiatu...OSP choć mogą nie być potrzebne...to wszystko sprowadza się do jednego mianownika.....MARNOTRASTWO...kolejne złotówki wyciekające bezsensownie z naszego budżetu. Być może to wpływ Brukseli gdzie ogórek musi mieć tyle i tyle centymetrów a samochód musi wozić pełną obsadę czy to uzasadnione czy nie.  Co do oręża który niby w ten sposób otrzymaliśmy (BHP) to pozwolę sobie nie zgodzić się z szanownymi przedmówcami. Z perspektywy tych kilku lat w ciągu których tak się z nami bujają w kwestii nadgodzin widać wyraźnie że prędzej nam je wyzerują gdy zrobi się z nich kilkanaście czy kilkadziesiąt milionów bo nikt nam nie da takiej góry szmalu. Ewentualnie problem rozwiąże się sam gdy spora grupa wybierze się na szybsze emki i nadgodziny odbiorą wcześniej. Bezpieczniej z tego tytułu że mam całą zmianę w jednym samochodzie też się nie czuję bo wolałbym mieć jakiś odwód w garażu który w każdej chwili może mnie wesprzeć tym czego potrzebuję... bez oczekiwania kilkudziesięciu minut na ościenne zastępy PSP albo OSP.