Autor Wątek: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP  (Przeczytany 32090 razy)

Offline firemanek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 09, 2009, 18:29:13 »
i po jakiego gwinta takie bzdety wymyślać? a ja co wyślę w takiej sytuacji:
pali się 1 km od JRG , mam 6 osób na podziale, to wypadało by podesłać 2 wozy zanim dojedzie jakaś OSP, to może oni na full pojadą jednym, a ja wskoczę w drugi podjadę im na miejsce i biegiem wrócę SWD wypełnić, czy tak to ma wyglądać???

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 09, 2009, 18:44:39 »
jak masz GCBA na 3-4 osoby to żaden problem. Jeśli oba gaśnicze na 6, no to niestety jesteś udupiony i możesz puścić jedynie jeden.  Chyba że zestaw SD + GCBA. Nic nie poradzisz. O ile nie zwiększą wam stanów minimalnych.
pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 09, 2009, 19:04:16 »
Jeśli w danej jednostce w danym momencie nie będzie na tyle ratowników, by wysłać samodzielny zastęp gaśniczy do działań (np. 1 lub 2 inne zastępy z tej JRG będą przy innym zdarzeniu), jako pierwszy będzie dysponowany zastęp z pełną obsadą z najbliższej możliwej jednostki, a następnie niepełny zastęp z danej JRG - który dojedzie jako pierwszy chyba wiadomo, więc zapewne ten zastęp z pełną obsadą zostanie cofnięty w czasie dojazdu (jeżeli sytuacja nie będzie wymagała użycia większej ilości SiS).

Niestety, nie wszyscy dyżurni w KP mają taki komfort skorzystania z najbliższej JRG.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 09, 2009, 19:07:39 »
Otóż to. Będą zapewne dysponowane zastępy/zastęp OSP, i od razu po nim zastęp z jednostki (już nie będzie musiał być w komplecie). Następnie podobna sytuacja. JRG dojeżdża, odwołuje OSP lub ochotnicy dojeżdżają jako drudzy.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 09, 2009, 19:16:16 »
Czym wy się martwice:dysponuję I zastęp do zdarzenia,czy on jest pełny(tzn.cała obsada wozu) czy nie to nie moja sprawa. Ja rozkazu nie pisze.
Niech się tłumaczą inni a nie tylko dyżurny.
Pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 09, 2009, 19:47:40 »
Ludziom czekającym na pomoc strażaków będzie ciężko wytłumaczyć.
Inni będą się tłumaczyć tylko swoim przełożonym.
Tu trzeba szybko zmienić nie fortunny zapis w rozporządzeniu, a nie kombinować i wymyślać coraz to nowsze rozwiązania omijające zapis pełnych obsad.   

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 09, 2009, 20:34:58 »
czytam ,czytam ... i coraz mniej z tego pojmuję.

Do pożaru jako pierwsze ma być dysponowane SD , lub SH ? Do tej pory do pożaru dysponowało się jako pierwszy samochód gaśniczy, a SD jako jego uzupełnienie ....
Albo jako pierwsze ma być dysponowane OSP ? I co , sprawdzać czy mogą już wyjechać z pełną obsadą , czy nie zezwolić na wyjazd gdy jest ich za mało ?  A JRG ma czekać czy oni już się zebrali, czy jeszcze nie ? 

A tak wogóle to dlaczego osoba dysponująca się ma martwić jaka jest obsada na danym samochodzie? Od ustalania obsad są zupełnie inne osoby, więc myslę ze to ich problem , a nie tych którzy dysponują... Ktoś kto dba o stany osobowe zmian i obsady samochodów, zdaje sobie przecież sprawę ile ma strażaków i jakie samochody - jeśli jest ich za mało, to trzeba coś zrobić - połączyć jednostki, wycofać samochody itp
Powtórzę  - mam wrażenie (podobnie jak kamo0010, że nie jest to zmartwienie osób dysponujących...

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 09, 2009, 20:41:42 »
Cytuj
podobnie jak kamo0010, że nie jest to zmartwienie osób dysponujących...

Oczywiście że nie, tylko Komendanta KM/P pod którego podlegacie, a większość z nich czeka na decyzję KW w tej sprawie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2009, 20:49:35 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 09, 2009, 20:54:19 »
Albo jako pierwsze ma być dysponowane OSP ? I co , sprawdzać czy mogą już wyjechać z pełną obsadą , czy nie zezwolić na wyjazd gdy jest ich za mało ?  A JRG ma czekać czy oni już się zebrali, czy jeszcze nie ? 
Rozporządzenie MSWiA w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków PSP jak w samej nazwie wskazuje nie dotyczy OSP.

Offline firetomm

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 09, 2009, 20:54:58 »
Panowie, z tego co jest zawarte w tytule rozporządzenia "Rozporządzenie MSWiA z 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych wymagań bhp  służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej" wniosek jest jeden że dotyczy to strażaków PSP. Tak więc opinie że wyślemy najpierw zastęp OSP z pełną obsadą i będzie ok. jest błędny. W tym akcie prawnym nie ma mowy o strażakach OSP.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 09, 2009, 21:05:07 »
Macie rację - rozporządzenie nie dotyczy OSP - jednak już nie jeden wpadł na pomysł , aby najpierw dysponować właśnie OSP.
A przy okazji - skoro nie dotyczy OSP, więc jakie przepisy BHP obowiązują ochotników przy akcji ?  Chyba teraz nikt im nie będzie mógł wytykać że przyjechali w sandałach i dresach ... ;) Ale to temat na inna dyskusję....

Offline Prewentysta7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #61 dnia: Styczeń 09, 2009, 21:16:12 »
Chciałbym powiedzieć, że zgodnie z ustawą na podstawie której zostało wydane rozporządzenie bhp strażaków, dotyczy one innych osób biorących udział w działaniach ratowniczych. Inne osoby to też OSP, a jak pojazd dysponują to też w pełnej obsadzie (chyba, że jestem w błędzie). Nie trzeba sugerować się tytułem rozporządzenia.
Art. 29a. ustawy o PSP (na podstawie którego wydano rozporządzenie bhp) w ust. 4:Wymagania, o których mowa w rozporządzeniu ... mają odpowiednie zastosowanie do innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniu.


Jako prewentysta-bhpowiec (wstrętny biurowiec :-)))))))))))) jakoś tak się zrywmowało) miałem skierować pytania do KW. Zapytałem:

Co to jest pełna obasada pojazdu? Wg dowodu rejestracyjnego, regulaminu, normy? Kto to ustala i na jakiej podstawie? Pytałem wielu, ale nikt mi nie odpowiedział. Większość stwierdziła, że według dowodu rejestracyjnego. Więc pytam, jeśli SOp będzie pierwszy dysponowany to ma jechać księgowa, kadrowa, komendant, zastępca itd. żeby pojazd był pełny wg osób wpisanych w dowodzie? Konsternacja.
Pytam, to według czego ustala się co to jest pełna obsada. Nikt nie wie. ... ?????

Pytam też: co zrobić jeżeli na zmianie jest 7 ratowników a jednocześnie są 2 zdarzenia i mają być dwie pełne obsady (GBA 6 strażaków do pożaru i drugie zdarzenie np. SRt 6 strażaków do wypadku)?

Kto odpowiadać będzie za naruszenie przepisów bhp (w karcie wypadku wpisuje się kto i jakie przepisy naruszył).

Jeśli drugi pojazd dysponowany do tej samej akcji ma mieć obsadę zapewniającą bezpieczne prowadzenie działań, to co jest "obsadą bezpieczną"? Jeden paragraf dalej piszą: do strefy zagrożenia wprowadza się 2 ratowników. I dalej: ratownicy wprowadzani do strefy zagrożenia mają być zabezpieczeni przez 2 ratowników. Mi wychodzi, że drugi pojazd ma mieć minimum 4 strażaków. Strefa zagrożenia wstępuje prawie przy każdej akcji.

Zapytałem o OSP (chodzi o każdy pojazd dysponowany samodzielnie do akcji). Dysponuję OSP przez DSP (zdalnie syreną). Zgłasza mi się kierowca OSP - jeśteśmy, co się dzieje, gdzie jechać? Ilu was? 4-ch. Sorry Winethou! Czekajcie, az będzie 6-ciu do pełnej obsady i wtedy wyjedziecie. :-)))))
Nie wiem. Może powinni mieć ze sobą "zdziwioną" z sex-shopu to na sztuki by się zgadzało.

Jeszcze jedna sprawa. Pierwszy dysponowany pojazd ma być pełny, a drugi z "bezpieczną obsadą". Czy zawsze zadysponowany jako pierwszy musi dojechać pierwszy? A jak dojedzie drugi, albo w ogóle nie dojedzie? Czy chodzi o wprowadzenie do działań pełnej obsady czy tylko zadysponowanie? W sumie to można odkręcać kota ogonem, dysponować pierwszy rzut pełny i drugi z np. 2 ratownikami i od razu "oddysponować" pierwszy, po wyjeździe przed jednostę. Wyjechać, wyjechał, został zadysponowany, a że został wycofany...

Myślę, że ten co to przygotowywał rozporządzenie może i zna się na bhp, ale zapomniał, że źródłem wyjściowym powinny być jakieś realia skonsultowane z operacją (możliwościami taktycznymi związanymi ze skutecznością) i kadrami (liczbą etatów i parametrami jak: czas służby, urlopy, delegacje itd.).
I teraz będzie bo co? Bo dyspozytor nie wyśle, bo nie ma pełnej obsady? jakoś trudno sobie wyobrazić, że ktoś nie wyjedzie do akcji. A jak wyśle niepełny wóz? To ma pisać wyjaśnienia dlaczego wysłał niepełną obsadę? A jak niepełny zastęp ulegnie wypadkowi?

Pytań miałem więcej, ale... przez 20 lat służby "czas był przywyknąć".

« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2009, 08:10:47 wysłana przez Prewentysta7 »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 09, 2009, 21:19:26 »
W tej kwestii ( dsp. OSP) owszem można tak to czytać i interpretować . Ale jak dobrze pamiętam w innych sprawach BHP w czasie akcji jest jedno dla PSP i OSP – nie pamiętam już dokładnie , a nie chce mi się szukać , ale kiedyś poruszaliśmy tą sprawę na forum  i to sprawdzałem .

PZDR

PS. Według czego ustala się pełną obsadę – a prawdopodobnie według PN i Rozporządzenia MSWiA w sprawie wyrobów i ich certyfikacji przez CNBOP – po prostu GBA poza terenowym nie kupisz obecnie z inną obsadą niż 6  – bo niedostanie CNBOP – zresztą podobnie innych pojazdów na przykład SRch  z 6 miejscami bo może mieć 2-3 nie pamiętam już
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2009, 21:23:55 wysłana przez MIKO »

Offline Prewentysta7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 09, 2009, 21:29:27 »
Zabrakłko słowniczka pojęć : przez pełną obsadę rozumie się: ... ustalony w....


Panowie, z tego co jest zawarte w tytule rozporządzenia "Rozporządzenie MSWiA z 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych wymagań bhp  służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej" wniosek jest jeden że dotyczy to strażaków PSP. Tak więc opinie że wyślemy najpierw zastęp OSP z pełną obsadą i będzie ok. jest błędny. W tym akcie prawnym nie ma mowy o strażakach OSP.

Nie trzeba sugerować się tytułem rozporządzenia.
Art. 29a. ustawy o PSP (na podstawie którego wydano rozporządzenie bhp) w ust. 4:Wymagania, o których mowa w rozporządzeniu ... mają odpowiednie zastosowanie do innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniu.

Tu dodam, że rozporządzenia wydaje się na podstawie ustaw i w celu ich wykonania. Jeśli ustawa mówi, że dotyczy innych osób biorących udział w akcjach to rozporządzenie (jako akt niższej rangi) nie może zawężać kręgu osób których to dotyczy. Tzw. delegacja ustawowa. Nic mniej i nic więcej do uregulowania niż to określa dyspozycja ustawowa.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2009, 22:43:22 wysłana przez Prewentysta7 »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 09, 2009, 21:42:21 »
Czym wy się martwice:dysponuję I zastęp do zdarzenia,czy on jest pełny(tzn.cała obsada wozu) czy nie to nie moja sprawa. Ja rozkazu nie pisze.
Niech się tłumaczą inni a nie tylko dyżurny.
Pozdrawiam
A tak wogóle to dlaczego osoba dysponująca się ma martwić jaka jest obsada na danym samochodzie? Od ustalania obsad są zupełnie inne osoby, więc myslę ze to ich problem , a nie tych którzy dysponują... Ktoś kto dba o stany osobowe zmian i obsady samochodów, zdaje sobie przecież sprawę ile ma strażaków i jakie samochody - jeśli jest ich za mało, to trzeba coś zrobić - połączyć jednostki, wycofać samochody itp
Powtórzę  - mam wrażenie (podobnie jak kamo0010, że nie jest to zmartwienie osób dysponujących...

I tu się mylicie.
U mnie KM jasno wypowiedział się wydając rozkaz o dysponowaniu jednostek zgodnie z nowym rozporządzeniem. Aby ominąć te .. durne przepisy zastosowano taki trik, gdzie dysponując do pożaru mieszkania GBA i SD ten drugi samochód będzie pierwszowyjazdowym - ponieważ posiada mniejszą obsadą i łatwiej zapewnić, by wyjechał ten samochód w pełnej obsadzie niż GBA.
np. mając 6 osób: 3 jedzie drabiną (3-osobową) i 3 na GBA (6-osobowym) - zapis spełniony. Gdyby GBA miało być pierwszym wozem, wówczas musiałoby wyjechać w komplecie 6 osób, czyli na SD nie zostałby nikt.

Co do dyspozytorów MSK, w rozkazie Komendant zaznaczył, iż: "rodzaj zastępów dysponowanych jako pierwsze lub samodzielne ustalane są wyłącznie przez MSK". Czyli to oni będą ewentualnie ponosić odpowiedzialność za wysłanie niepełnego zastępu. A jak wiemy z innego pisma Z-cy KG, na wyraźne polecenie Dyż. Oper. Kraju, mamy w opisówce umieszczać szczegółowo rozpisane zastępy zadysponowane do działań.
W moim mniemaniu dyspozytorzy MSK będą dysponować zastępy zgodnie z rozkazem, czyli w ostateczności polecą wyraźnie, by do zdarzenia wyjechał zastęp w pełnej obsadzie, lub by do zdarzenia na 2 wózki SD była "pełna" a reszta na gaśniczym. Dowódcy zmian nie odpowiadają za nic, ponieważ rozkaz musi być jakoś napisany, ludzi jest ograniczona ilość, a samochodów do obsadzenia multum. Dlatego decyzję o ilości osób wyjeżdżających do akcji na poszczególnych wozach będą podejmować dyżurni operacyjni PSK/MSK.

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #65 dnia: Styczeń 09, 2009, 22:25:32 »
Dowódcy zmian nie odpowiadają za nic, ponieważ rozkaz musi być jakoś napisany, ludzi jest ograniczona ilość, a samochodów do obsadzenia multum. Dlatego decyzję o ilości osób wyjeżdżających do akcji na poszczególnych wozach będą podejmować dyżurni operacyjni PSK/MSK.


Zero-11 , z całym szacunkiem dla tych którzy to wymyślili,  ale to zakrawa na paranoję. Dowódca zmiany nie odpowiada za nic, bo rozkaz musi być jakoś napisany ? Jednak dokładnie za to samo ma odpowiadać  dyżurny operacyjny który najczęściej nawet nie widzi wyjeżdżającego samochodu ?  Wychodzi więc na to, że owe Rozporządzenie obowiązuje jedynie dyżurnych operacyjnych.
Ciekawa interpretacja .... 

Jednak nie wszyscy mają tylko takie problemy jak w stolicy, gdzie mimo wszystko można zadysponować kilka samochodów z pełną obsadą - po jednym z różnych JRG . Trzeba pamiętać, że w kraju jest całkiem sporo powiatów z jedną JRG , a w nich często 6-7 ludzi na zmianie . Bywa też że tylko 5 ....

Cytuj
Nie trzeba sugerować się tytułem rozporządzenia.
Art. 29a. ustawy o PSP (na podstawie którego wydano rozporządzenie bhp) w ust. 4:Wymagania, o których mowa w rozporządzeniu ... mają odpowiednie zastosowanie do innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniu.
A z tym to myślę że prawnicy mogą to najróżniej interpretować . Skoro w nazwie wymienia się konkretna instytucję  której mają dotyczyć przepisy, to zapewne nie jedem prawnik potrafiłby  wykazać że nikogo innego to nie dotyczy ;)  Ale to niech już pozostanie problemem prawników....

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #66 dnia: Styczeń 09, 2009, 22:37:56 »
Czym wy się martwice:dysponuję I zastęp do zdarzenia,czy on jest pełny(tzn.cała obsada wozu) czy nie to nie moja sprawa. Ja rozkazu nie pisze.
Niech się tłumaczą inni a nie tylko dyżurny.
Pozdrawiam
A tak wogóle to dlaczego osoba dysponująca się ma martwić jaka jest obsada na danym samochodzie? Od ustalania obsad są zupełnie inne osoby, więc myslę ze to ich problem , a nie tych którzy dysponują... Ktoś kto dba o stany osobowe zmian i obsady samochodów, zdaje sobie przecież sprawę ile ma strażaków i jakie samochody - jeśli jest ich za mało, to trzeba coś zrobić - połączyć jednostki, wycofać samochody itp
Powtórzę  - mam wrażenie (podobnie jak kamo0010, że nie jest to zmartwienie osób dysponujących...

I tu się mylicie.
U mnie KM jasno wypowiedział się wydając rozkaz o dysponowaniu jednostek zgodnie z nowym rozporządzeniem. Aby ominąć te .. durne przepisy zastosowano taki trik, gdzie dysponując do pożaru mieszkania GBA i SD ten drugi samochód będzie pierwszowyjazdowym - ponieważ posiada mniejszą obsadą i łatwiej zapewnić, by wyjechał ten samochód w pełnej obsadzie niż GBA.
np. mając 6 osób: 3 jedzie drabiną (3-osobową) i 3 na GBA (6-osobowym) - zapis spełniony. Gdyby GBA miało być pierwszym wozem, wówczas musiałoby wyjechać w komplecie 6 osób, czyli na SD nie zostałby nikt.

Co do dyspozytorów MSK, w rozkazie Komendant zaznaczył, iż: "rodzaj zastępów dysponowanych jako pierwsze lub samodzielne ustalane są wyłącznie przez MSK". Czyli to oni będą ewentualnie ponosić odpowiedzialność za wysłanie niepełnego zastępu. A jak wiemy z innego pisma Z-cy KG, na wyraźne polecenie Dyż. Oper. Kraju, mamy w opisówce umieszczać szczegółowo rozpisane zastępy zadysponowane do działań.
W moim mniemaniu dyspozytorzy MSK będą dysponować zastępy zgodnie z rozkazem, czyli w ostateczności polecą wyraźnie, by do zdarzenia wyjechał zastęp w pełnej obsadzie, lub by do zdarzenia na 2 wózki SD była "pełna" a reszta na gaśniczym. Dowódcy zmian nie odpowiadają za nic, ponieważ rozkaz musi być jakoś napisany, ludzi jest ograniczona ilość, a samochodów do obsadzenia multum. Dlatego decyzję o ilości osób wyjeżdżających do akcji na poszczególnych wozach będą podejmować dyżurni operacyjni PSK/MSK.

pozdr.

dyspozytorzy mają decydować sami? :) a to ciekawe... dysponowanie sił do określonych zdarzeń odbywa się na podstawie zapisów zawartych w planie ratowniczym danej miejscowości/powiatu... nie zależy to od "widzi mi się" dyspozytorów tylko jest określone i zapisane... chyba, że władze miast i Komendanci zmienią jeszcze plany ratownicze gdzie określą inne zasady dysponowania sił i środków :pomysl:

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #67 dnia: Styczeń 09, 2009, 23:12:38 »
Otóż to.. to paranoja.
Ale właśnie do tego wszystko zmierza.
Co do samego rozkazu d-cy JRG - są jednostki, które wystawiają dziennie nawet i 10 samochodów!! (GBA, 2xGCBA, SD, SH, SRt, SCRd, SRch, GPr, cysterka.... - np. JRG 1 Kielce). Jak obsadzisz te wszystkie wózki?? Jak wygląda rozkaz?? Co wpisujesz do książki PB w obsadach samochodów??
Jeśli nie obsadzisz proszkowego, to czy ten samochód ma prawo zostać zadysponowany do działań??? Oczywiście.
Moja jednostka zgłasza dziennie 9 samochodów w podziale. Przy 3 kierowcach i 3 dowódcach. W SWD obsadzone mam tylko 3 samochody, ale zadysponowany może być każdy z tej dziewiątki. Obsady są ruchome, dlatego też to nie problem przerzucić ludzi tak, by obsadzili w pełni jeden wózek a inny nie. I na tym właśnie bazuje dysponowanie.

dyspozytorzy mają decydować sami? :) a to ciekawe... dysponowanie sił do określonych zdarzeń odbywa się na podstawie zapisów zawartych w planie ratowniczym danej miejscowości/powiatu... nie zależy to od "widzi mi się" dyspozytorów tylko jest określone i zapisane... chyba, że władze miast i Komendanci zmienią jeszcze plany ratownicze gdzie określą inne zasady dysponowania sił i środków :pomysl:

O jakich planach ratowniczych mówisz?? Ostatni widziałem chyba z 8 lat temu, dawno już nieaktualne. Może duże zakłady przemysłowe coś takiego mają ale na pewno nie małe wioski, czy osiedla. A jeśli nawet to jaki problem??
Dysponujesz zgodnie z "planem" i zgodnie z rozporządzeniem bhp samochód w pełnej obsadzie. Jak ci starczy ludzi to posyłasz drugi wóz. Jak twój plan przewiduje jednak większą ilość sił i środków to jaki problem?? Państwowa Straż Pożarna to nie tylko jedna JRG - wysyłasz siły z innej jednostki, czy OSP. Chyba nie musze Ci tego tłumaczyć.
Chodzi o to, że przepis faktycznie jest chory, ale jak chce się go wypełnić to da radę.

A tak na boku... w moim mieście dysponowanie SiS zależy tylko od dyżurnego operacyjnego MSK. Co go obchodzi rozkaz napisany w danej JRG (skoro go nawet nie widzi)??
On widzi w SWD ile ma wózków i jakie, ilu ratowników, dowódców i kierowców. Co go obchodzi, że Kowalski jest w obsadzie GLBAt kiedy on chce wysłać GBA i SH i właśnie w obsadzie tych wozów potrzebny mu jest Kowalski.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #68 dnia: Styczeń 09, 2009, 23:36:55 »
Moja jednostka zgłasza dziennie 9 samochodów w podziale. Przy 3 kierowcach i 3 dowódcach. W SWD obsadzone mam tylko 3 samochody, ale zadysponowany może być każdy z tej dziewiątki. Obsady są ruchome, dlatego też to nie problem przerzucić ludzi tak, by obsadzili w pełni jeden wózek a inny nie. I na tym właśnie bazuje dysponowanie.
U mniej jest dokładnie tak samo. I tak jak piszesz dyżurny 'widzi" w SWD ile ma samochodów i ludzi, ale zupełnie go nie interesuje czy pojechał Kowalski czy Iksiński. Nie intersuje go równiez czy na samochodzie jest ktokolwiek rozpisany w rozkazie - jak dysponuje  jakikolwiek samochód jako pierwszy to i tak musi on wyjechać. Nie jest wiec jego zmartwieniem jak jest rozpisana obsada na danym samochodzie - za to odpowiada szef zmiany, a pośrednio również d-ca JRG i KP/M. Biorą pieniądze m.in. za to aby o to dbać - dyżurny jedynie dysponuje to co oni mu zgłoszą jako gotowe do ewentualnego wyjazdu  - a ile osób pojedzie samochodem ... to zmartwienie tego kto ustala stan zmiany danego dnia, stany minimalne itp.
Nie dajmy się wpuszczać w maliny - to że w rozporządzeniu użyte jest słowo "dysponowanie" nie oznacza że dotyczy wyłącznie obsad M/PSK. A jeśli ktoś tak uważa , to niech dyżurnym poleci podpisywać rozkazy, ustalać stany minimalne itp ? ;)

 

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #69 dnia: Styczeń 10, 2009, 01:11:09 »
Panowie cały czas rozważacie dysponowanie do jednego zdarzenia.Ile razy jest tak że jeden wóz wyjechał a tutaj mamy drugie zdarzenie.I co wtedy?????????
Poroniony przepis,szybko się z niego wycofają .............
Pozdrawiam

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #70 dnia: Styczeń 10, 2009, 07:13:02 »
Panowie, pismo komendanta, o którym mówię trafiło już do poszczególnych jednostek, więc również d-cy zmian będą mieli zagwozdkę jak zapewnić pełne obsady. Nam nie zostaje już nic innego, jak kierować się podanymi wytycznymi.
Panowie cały czas rozważacie dysponowanie do jednego zdarzenia.Ile razy jest tak że jeden wóz wyjechał a tutaj mamy drugie zdarzenie.I co wtedy?????????
Poroniony przepis,szybko się z niego wycofają .............
Pozdrawiam

Tak jak pisałem, jeśli nie może wyjechać samochód z pełną obsadą do nowego zdarzenia, będzie dysponowany wóz z najbliższej jednostki z pełną obsadą (w Warszawie nie powinno być z tym problemu). A zaraz po nim wyjedzie wóz z tej jednostki, w której rejonie są działania (już bez wymogu pełnej obsady). Oczywiście łatwo wywnioskować, że samochód bez pełnej obsady i tak dojedzie jako pierwszy. Nie wiem jak to będzie wyglądało w małych powiatach - czy będzie jechało OSP czy też jednostka zawodowa z sąsiedniego powiatu. Wiem, że to poroniony przepis, ale rozporządzenie wydał minister, a nie My.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline cinek998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #71 dnia: Styczeń 10, 2009, 13:33:24 »
No ciekawy pomysł....

Problemy będą właśnie w małych JRG gdzie obsada wynosi 6 ludzi a na stanie jest SH/SD + 2 gaśnicze + 2 SLRt.

W moim mieście jeździ do wypadku zestaw GBA (4 ratowników przy 6 miescach) + SLRt (2 ratowników przy 6 miejscach). Więc czy teraz będę widział samo GBA?? Możliwe że większość JRG pójdzie śladem wiekszych miast czyli do wypadku samym GBA więc będzie trzeba przezbroić wozy... sprzęt z SLRt na GBA... Ale co z SH w razie potrzeby?? PSK pozostaje ściągnąć kierowce z domu... W moim mieście może być mniejszy problem bo na wyposażeniu OSP jest SH18 gorzej jeżeli potrzeba wyższego czyli SH 25... z gaśniczymi nie ma problemu bo więcej będzie jeździło OSP.Ale co gdy jest drugie zdarzenie... Hmm w przypadku wypadku jest problem bo żadna OSP w powiecie nie ma sprzętu RT... a tak w JRG mały zestaw jest na GBA i duży na SLRt... wieć można obsłużyć dwa zdarzenia...
Dobrym wyjściem byłyby stare techniki na VW t4 gdzie obsada to 3 osoby gdzie przy wypadku i pożarze wysyłamy SLRt + GBA z czego SLRt stanowi pierwszy wyjazd z pełną obsadą 3 ratowników a w pozostałych wozach moga już jechać sami kierowcy... No ale przyszła era mascottów, iveco daily itd więc może dobry czas aby przy przetargach zamawiać SLRt z obsadą 3 osób.

Jutro już 11 a bezpieczeństwo mieszkańców zapewne spadnie...

Dziś akurat będę się widział ze strażakiem z JRG w moim mieście więc mam już temat na całą noc :)

Offline 1000marek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #72 dnia: Styczeń 10, 2009, 14:21:45 »
Mówicie ze OSP będzie częściej wyjeżdżało.  Słyszałem ze te które sa w KSRG tez muszą wyjeżdżać w całej obsadzie, jeżeli jest mniej ludzi to nie mogą wyjechać. :/ Pomijam fakt ze często wyjeżdża mniej osób a i tak podają pełna obsadę.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #73 dnia: Styczeń 10, 2009, 14:46:22 »
Rozwiązanie dla małych jednostek, z małymi obsadami niestety takie jak w tym wątku...
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,12037.0/topicseen.html

ktoś chyba uważa, że prędzej czy później i tak nadgodziny zostanną wyzerowane.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Meldunek ze zdarzenia - nowe rozp. BHP
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 10, 2009, 19:19:47 »
Mówicie ze OSP będzie częściej wyjeżdżało.  Słyszałem ze te które sa w KSRG tez muszą wyjeżdżać w całej obsadzie, jeżeli jest mniej ludzi to nie mogą wyjechać. :/ Pomijam fakt ze często wyjeżdża mniej osób a i tak podają pełna obsadę.
Masz rację . Żeby OSP z mojego terenu wyjechało w pełnej obsadzie to musiała by być niedziela lub sobota po południu. W tygodniu obsady raczej są 3 lub 4 osobowe max . Nawet w najprężniejszych jednostkach.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein