Autor Wątek: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych  (Przeczytany 92670 razy)

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #100 dnia: Lipiec 11, 2014, 10:32:10 »
Dobra decyzja policjantów ::)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #101 dnia: Sierpień 07, 2014, 15:46:23 »
Jedna karetka na 100 tys. osób. W weekendy w Łebie bywa dramatycznie.

Cytuj
Przeszkolili strażaków i strażników miejskich

Burmistrz Łeby podkreśla, że władze miasta nie pozostają bezczynne. – Oczywiście próbujemy z tym walczyć gmina z własnych pieniędzy przeszkoliła w udzie­laniu pierwszej pomocy 12 strażaków i trzech strażników miejskich. Jest także całodobowy punkt medyczny – zapewnia Strzechmiński.
Jak dodaje, teraz załoga karetki często korzysta z pomocy strażaków. – Jeśli jakiś wypadek dzieje się na plaży to załoga karetki pogotowia tam nie dojedzie, ale nasza straż już najbardziej – zapewnia.
Burmistrz zdradza też, że planuje jeszcze zorganizowanie Ochotniczej Straży Ratowniczej. – Ta jednak mogłaby wspierać nas tylko podczas wypadków i katastrof – tłumaczy.

http://www.tvn24.pl/pomorze,42/jedna-karetka-na-100-tys-osob-w-weekendy-w-lebie-bywa-dramatycznie,457019.html

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #102 dnia: Sierpień 08, 2014, 08:12:33 »
Cytuj
Przeszkolili strażaków i strażników miejskich
Burmistrz zdradza też, że planuje jeszcze zorganizowanie Ochotniczej Straży Ratowniczej. – Ta jednak mogłaby wspierać nas tylko podczas wypadków i katastrof – tłumaczy.
[/quote]

Śmieszny jest. Zamiast organizowania takich tworów "na siłę" doposażył by lepiej chłopaków z OSP...
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #103 dnia: Luty 05, 2017, 16:46:00 »
Brakuje karetek, wysyłają do chorych strażaków. Uratowali nieprzytomnego mężczyznę.

http://www.tvn24.pl/strazacy-uratowali-nieprzytomnego-mezczyzne-nie-bylo-wolnej-karetki,712889,s.html

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #104 dnia: Luty 05, 2017, 21:31:56 »
Nietypowa sytuacja w skali naszego kraju pokazująca"możliwości" PSP choć nie pierwsza i zapewne nie ostatnia.Brawo dla chłopaków.
Prawidłowe działanie dyspozytora systemu 112 w skład którego wchodzi PSP. W sumie za zagranicą takie działania są normą, u nas jeszcze sensacją medialną. Może i w naszym kraju, kiedy w PSP zaczną oficjalnie obowiązywać stanowiska rat-medów (chyba że już tak jest i nie zrobiono ich chyba po to aby mieć dodatki z tego tytułu ) takie wyjazdy też będą normą.Kto wie.
Co do prasy błąd, przejęzyczenie lub fakt. Z treści artykułu wynika że wszyscy posiadali tytuł ratownika medycznego,zatem kwalifikacje odpowiadające załodze karetki której nie było na miejscu,choć być może chodziło o KPP.


Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #106 dnia: Luty 06, 2017, 08:57:23 »
"... w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego ....ślubuję" - szkoda tylko, że nikt nie wykorzystuje potencjału rat med na ich poziomie kwalifikacji w strukturze ksrg,

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #107 dnia: Luty 06, 2017, 17:18:49 »
Łukasz Telus dlatego napisałem że media szukają sensacji w działaniach straży,a raczej powinni szukać jej w braku karetek.
Wyjazdy do pomocy PRM też zaliczamy, jednostka w KSRG.Mamy również rat-medów ale ......możliwość ich działania chyba trzeba przemilczeć skoro nie mogą działać nawet jako ratownicy KPP.

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #108 dnia: Luty 06, 2017, 21:38:28 »
Ja się już takim wyjazdom nie dziwię. Żałuję tylko, że nawet w straży pożarnej Ci na górze nie rozróżniają ratownika z kpp od ratownika medycznego a po drugie że jako ratownik medyczny nie mogę nic zrobić poza kpp bo takie są przepisy albo ich brak.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #109 dnia: Luty 07, 2017, 19:13:09 »
Nie wiem cz coś się zmieniło ale do niedawna ratownik medyczny nie miał żadnych uprawnień nawet z zakresu KPP jeśli nie ukończył owego kursu. W temacie :Nowe stanowiska ratowników medycznych: wkleiłem co zawierają wytyczne działań medycznych w KSRG.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #110 dnia: Luty 07, 2017, 23:45:51 »
Strażacy z Piły uratowali człowieka.

http://www.pila.psp.wlkp.pl/?p=8357

Offline krystianhapa2

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #111 dnia: Luty 08, 2017, 12:45:00 »
Ratownik to ratownik. W moim mieście często się zdarza, że jeździmy szybko tam, gdzie pogotowie daje >tyłek<. Czasami po prostu tak będzie lepiej dla dobra "pacjenta".

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #112 dnia: Luty 08, 2017, 20:27:09 »
Widzisz wedle przepisów nie każdy ratownik to  ratownik działający zgodnie z prawem.O ile w PSP zapewne wszyscy na PB mają KPP co pozwala na niesienie pomocy przedmedycznej, w OSP KSRG wedle wymogów ale być muszą o tyle  o tyle w OSP nie będącej w KSRG ratownika KPP nie może być, dopóki nie wejdą do systemu.We wszystkich przypadkach ratownik medyczny który nie ukończył kursu KPP nie jest  ratownikiem KPP co więcej  ma żadnych uprawnień a tak przynajmniej było do niedawna.Nie słyszałem aby coś się zmieniło w tej kwestii zatem zapewne  jest po staremu. Chyba że  ktoś ma świeże info w tej sprawie.

Offline pepek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #113 dnia: Luty 08, 2017, 20:49:50 »
Ratownik to ratownik. W moim mieście często się zdarza, że jeździmy szybko tam, gdzie pogotowie daje >tyłek<. Czasami po prostu tak będzie lepiej dla dobra "pacjenta".
nie daje tyłka tylko czasem jest tak że mają spory ruch w interesie i wtedy jedziemy my

Offline kapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 298
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #114 dnia: Luty 16, 2017, 19:05:24 »
Widzisz wedle przepisów nie każdy ratownik to  ratownik działający zgodnie z prawem.O ile w PSP zapewne wszyscy na PB mają KPP co pozwala na niesienie pomocy przedmedycznej, w OSP KSRG wedle wymogów ale być muszą o tyle  o tyle w OSP nie będącej w KSRG ratownika KPP nie może być, dopóki nie wejdą do systemu.We wszystkich przypadkach ratownik medyczny który nie ukończył kursu KPP nie jest  ratownikiem KPP co więcej  ma żadnych uprawnień a tak przynajmniej było do niedawna.Nie słyszałem aby coś się zmieniło w tej kwestii zatem zapewne  jest po staremu. Chyba że  ktoś ma świeże info w tej sprawie.

To, że ratownik medyczny nie jest ratownikiem KPP (jeszcze) to sie zgodzę. Do tego, że ratownik nie ma żadnych uprawnień w OSP/PSP to się jednak nie zgodzę.

Cytuj
3. Ratownik medyczny wykonuje zadania zawodowe, o których mowa w ust. 1 pkt 1:


7) w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie
przeciwpożarowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 191, 298 i 904), włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego,
w zakresie ćwiczeń, szkoleń oraz działań w strefie zagrożenia;
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2017, 19:08:47 wysłana przez kapec »

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #115 dnia: Luty 17, 2017, 10:31:45 »
Kolego Kapec - powyżej przytoczyłeś ustawę która weszła w życie 01.01.2016 r. Istnieje rozporządzenie ministra zdrowia, które w załączniku nr 3 pozwala ratownikowi na szereg rzeczy które ratownik medyczny się nauczył na studiach lub studium ale w Straży to jest problem, bo poza teorią i to która nie dociera do podziału bojowego nic na ten temat nie wiadomo. Brakuje przepisów wykonawczych. Pieniądze są teraz rozdysponowywane na sprzęt ale inny niż medyczny dla ratowników medycznych bo oczywiście zestawy R1 są w ustawie modernizacyjnej ale sprzętu dla ratmedów nie widziałem.

zyraf

  • Gość
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #116 dnia: Luty 17, 2017, 11:36:18 »
a Ja widziałem i nawet mam, ciśnieniomierz, stetoskop, pulsak na jednostce na której służyłem przez rok zanim mnie przeniesiono był nawet ekstra plecak/torba dla rat meda - standard raczej KPP plus właśnie kilka gadżetów typu pulsak, glukometr i kilka leków - o ile dobrze pamiętam to clemastyna, dexaven chyba fentanyl i adrenalina - nie jestem pewny nie pamiętam dokładnie. NaCl i wenflony.
Coś się działo w tym kierunku.
Doświadczenie swoje mam, wiedzę też i nie zastanawiam się co tam u góry wymyślają tylko działam. Oczywiście bez zamonitorowania jest szereg leków, których w ciemno bym nie podał ale ich nawet nie było i jest szereg działań, które bym podjął ratując człowieka.

Każdy ma swój rozum, swoją wiedzę, doświadczenie w zawodzie rm i wie na co może sobie pozwolić a czego raczej nie robić. Są koledzy, którzy mają dyplom ratownika a w karetce siedzieli tylko na praktykach więc się nawet nie zbliżali do tego plecaka. I nikt z tego tytułu nikomu wyrzutów nie robił.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #117 dnia: Luty 17, 2017, 17:13:04 »
To że było fajnie, tylko na podstawie jakich wytycznych ktokolwiek może z tego używać ? Przepisy opierają się na konkretach co ma być i jak ma być używane, a mowa o wytycznych z kursu KPP.Dlatego powtórzę na dzień dzisiejszy ratownik medyczny nie mający ukończonego kursu KPP nie ma żadnych uprawnień pod kątem ratownictwa przedmedycznego a to jak kto do tego będzie podchodził jego sprawa życie szybko zweryfikuje cz  działania na zasadzie mam swój rozum wiedzę doświadczenie okażą się właściwe.Zobaczymy jak rozstrzygnie się sprawa śmieci posła którego ratowali strażacy z PSP a których obserwował "świadek" niby znawca tematu ratownictwa.Może ta sprawa zakończy sprawę rat- metów w jednostkach ochrony przeciwpożarowej w jedną lub drugą stronę.

Offline kapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 298
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #118 dnia: Luty 17, 2017, 22:20:01 »
To że było fajnie, tylko na podstawie jakich wytycznych ktokolwiek może z tego używać ? Przepisy opierają się na konkretach co ma być i jak ma być używane, a mowa o wytycznych z kursu KPP.Dlatego powtórzę na dzień dzisiejszy ratownik medyczny nie mający ukończonego kursu KPP nie ma żadnych uprawnień pod kątem ratownictwa przedmedycznego a to jak kto do tego będzie podchodził jego sprawa życie szybko zweryfikuje cz  działania na zasadzie mam swój rozum wiedzę doświadczenie okażą się właściwe.Zobaczymy jak rozstrzygnie się sprawa śmieci posła którego ratowali strażacy z PSP a których obserwował "świadek" niby znawca tematu ratownictwa.Może ta sprawa zakończy sprawę rat- metów w jednostkach ochrony przeciwpożarowej w jedną lub drugą stronę.

Czyli twoim zdaniem ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym w której jest jasno napisane, że ratownik medyczny może wykonywać zawód ratownika medycznego w jednostkach ochrony przeciwpożarowej w czasie ćwiczeń, szkoleń oraz działań w strefie zagrożenia, nie jest podstawą do tego? Ratownik medyczny ma swoje wytyczne których się trzyma i używa/robi to na co mu ta ustawa zezwala i w tym miejscu gdzie mu zezwala.

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #119 dnia: Luty 18, 2017, 11:51:17 »
Ustawa jest tylko skąd weźmiesz sprzęt do tego ? Kupisz sobie całe wyposażenie (sprzęt + leki), będziesz zakładał własną działalność? kto Ci zwróci koszty?

zyraf

  • Gość
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #120 dnia: Luty 19, 2017, 10:34:53 »
Ratolek juz Ci napisałem, że taki sprzęt (bez szału) jest dostępny na różnych JRG i w różnych komendach.
To tak jak z wozami i innym sprzętem....jeden komendant kasę przewali i nic nie ma, drugi jakimś cudem ciągle coś nowego kupuje, organizuje...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #121 dnia: Marzec 13, 2017, 16:19:34 »
Strażacy odmówili pomocy załodze karetki z chorą dziewczynką. "Zabrakło empatii".

http://www.tvn24.pl/szczecin-police-straz-odmowila-pomocy-karetce-z-dziewczynka,723043,s.html

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #122 dnia: Październik 04, 2017, 17:24:30 »
Zaczęła rodzić, więc wezwała karetkę. Przyjechała... straż pożarna.

https://www.tvn24.pl/bydgoszcz-zamiast-karetki-przyjechala-straz-pozarna,778435,s.html

ŻARTS

  • Gość
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #123 dnia: Październik 04, 2017, 18:13:00 »
Pogotowie to prywatna firma. 16 zespołów było akurat na usługach. Oni nie ratują życia tylko realizują kontrakty. Jeszcze cham powie, że jesteśmy do tego ustawowo zobowiazani. Jak ustawowo wywalasz ratowników bez kasku, okularów i butów innych niż chodaki ze strefy to jakoś ustawy się dla nich nie liczą i robią awanturę. Potrafią rownież ustawowo przewozić krew zespołem typu S ale po dachowaniu okazuje się, że krew jedynie była przewożona w żyłach załogi. Nie dysponują się do topiącego się gościa przed wyciągnięciem go z wody bo "co zespół tak będzie stał na brzegu i patrzył na wodę?". To jest instytucja patologiczna.

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: dysponowanie strażaków do zdarzeń typowo medycznych
« Odpowiedź #124 dnia: Październik 04, 2017, 20:39:21 »
ZARTS nie wszędzie jest tak źle. W moim regionie do Topielca, jak i otwarcia mieszkania karetka będzie. Kontrowersyjna jest postawa niektórych ratowników, którzy kpia w komentarzach i pretensje generalnie do strażaków wylewaja. Są to jednak moim zdaniem tzw. Turbole, którzy psują renomę normalnym ratownikom, których jest zdecydowanie więcej.
Trudno się jednak nie zgodzić z tym, ze PRM to patologia. Dysponowanie straży moim zdaniem jest ok, bo lepiej wysłać GBA, niż ma ktoś na pomoc czekać. Nie zmienia to jednak faktu, ze karetki realizują usługi, a nie ratują ludzi. Nie chodzi tu bynajmniej o podejscie lekarzy czy ratowników, ale zła konstrukcję systemu.
Generalnie zauważyłem w swoim regionie znaczący wzrost ilości zdarzeń, gdy zmniejszono liczbę karetek S. Myślę, ze likwidacją większości NPL  uczyni system jeszcze bardziej niewydolnym.