Pożarnictwo > Ratownictwo Wysokościowe

Awaria wyciagu krzeselkowego

<< < (4/4)

Sylwek:
i kolejna akcja http://wiadomosci.onet.pl/140351,21,0,0,1,pokaz.html

Łukasz Telus:
kgpsp.gov.pl - Małopolska/powiat tatrzański/Awaria kolei linowej w Bukowinie Tatrzańskiej. (2010-01-22 08:29)

--- Cytuj ---Po tej akcji można powiedzieć, że pomysł zorganizowania przy Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem specjalistycznej grupy do ratowania ludzi z kolei linowych a także ćwiczenia, które miały miejsce w grudniu i styczniu były jak najbardziej uzasadnione. Strażacy pomimo tego, iż w takiej akcji uczestniczyli pierwszy raz wykazali się pełnym profesjonalizmem umiejąc wykorzystać wiedzę i umiejętności nabyte podczas ćwiczeń i szkoleń wspólnych z TOPR.
--- Koniec cytatu ---

kruger:
Przy okazji takiej akcji warto zwrócić uwagę na złe sprawianie drabiny ZS 2100 czy odpowiednika D10w którymi działali ratownicy podczas tej awarii.

robn:
fakt, nieprawidłowe sprawienie drabiny ZS 2100 (podobna jest też ZS 2099). Nawyki sprawiania z D10 W (drewnianej). Przy ZS-ach należy obrócić drabinę, bo wtedy staje się na całej płaszczyźnie szczebla a nie na jego krawędzi.
Na pocieszenie i niejako rozgrzeszenie można powiedzieć, że instrukcje obsługi oraz materiały dostępne w necie na ten temat są gorzej niż skąpe..... Producent prócz paru sloganów reklamowych i minimalnej ilości danych nie zamieszcza tam nic. Sam, na początku też parę razy tak rozstawiłem drabinę na ćwiczeniach, nie mniej nie pasowało mi to, że te stopnie są takie ostre, doczytałem, sprawdziłem i już wiem o co chodzi.....
Ale o sprzęcie to w innym dziale.....

Łukasz Telus:
Wyłącznik przymarzł; 50 narciarzy ewakuowano

--- Cytuj ---Błahy błąd człowieka był przyczyną czwartkowej ewakuacji wyciągu krzesełkowego na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej.

Ktoś przypadkowo oparł się o wyłącznik awaryjny prądu do silników wyciągu. Wyłącznik przymarzł, a krzesełka z narciarzami znieruchomiały nad ziemią. Strażacy musieli ewakuować 50 osób.

Na wyciągu krzesełkowym w Bukowinie Tatrzańskiej w wyniku awarii utknęło 50 osób. Pracownicy kolejki nie mogąc uruchomić napędu awaryjnego rozpoczęli ewakuację uwięzionych narciarzy.

Z pomocą obsłudze wyciągu przyszli ratownicy TOPR oraz straż pożarna, którzy ewakuowali wszystkich narciarzy za pomocą drabin i lin.


--- Koniec cytatu ---

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej