Autor Wątek: Stanowisko Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych  (Przeczytany 5697 razy)

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.668
Stanowisko Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych
« dnia: Grudzień 18, 2008, 11:28:49 »
Cytuj

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych wyraża oburzenie i sprzeciw wobec ostatnich wypowiedzi wicepremiera Grzegorza Schetyny, których wyraził zamiar daleko idącej nowelizacji ustawy emerytalnej służb mundurowych MSWiA. Zwracamy uwagę, że przedstawiciele Federacji byli w tym roku wielokrotnie informowani przez kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i administracji, że rząd nie zamierza dokonywać zmian w uprawnieniach emerytalnych funkcjonariuszy. Ewentualne nowe rozwiązania w tym zakresie miały być poprzedzone szeroką konsultacją społeczną z udziałem związków zawodowych.

W tej sytuacji wypowiedzi wicepremiera Grzegorza Schetyny o planowanym wydłużeniu z dniem i stycznia 2010 roku okresu uprawniającego do tzw. cząstkowej emerytury do 20 lub 25 lat, odbieramy jako postępowanie nieprzemyślane i wręcz szkodliwe. Tego typu wypowiedzi mogą doprowadzić do masowych odejść funkcjonariuszy ze służby oraz zdestabilizować sytuację w formacjach mundurowych podległych MSWiA. Bez wątpienia dojdzie też do protestów w postaci pikiet i manifestacji.

Uważamy, że forma przedstawionych zmian przez wicepremiera Grzegorza Schetynę narusza podstawowe zasady dialogu społecznego ze związkami zawodowymi. Należy zauważyć, że obecne systemy emerytalne służb mundurowych powstały na początku lat dziewięćdziesiątych, a więc już po transformacji ustrojowej i nawiązują do systemu z okresu II RP. Były one dowodem osiągniętego wówczas kompromisu, a przedstawicieli związków zawodowych biorących udział w negocjacjach nad ich kształtem przekonywano o trwałości przyjętych rozwiązań. Dziś okazuje się, że po raz kolejny próbuje się dokonać zamachu na prawa nabyte funkcjonariuszy.

Nie ma i nie będzie na to naszej zgody.

Żądamy rzetelnej informacji przekazanej w formie cywilizowanej z zachowaniem przestrzegania zasad demokratycznego Państwa prawa w imieniu tych, którzy każdego dnia pełnią służbę dla Państwa i jego obywateli, narażając swoje zdrowie i życie.

Żądamy natychmiastowego podjęcia dialogu społecznego ze związkami zawodowymi.

Niespełnienie naszych żądań wobec zmiany uprawnień emerytalnych bez zachowania praw nabytych będzie powodem podjęcia zdecydowanej akcji protestacyjnej z udziałem funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz pozostałych funkcjonariuszy współdziałających w ramach Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.
http://www.zzsflorian.pl/pokaz.php?id=224
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: Stanowisko Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 19, 2008, 00:52:18 »
witam. Mały skromny, komentarz....
 Jednoznaczna postawa wobec zapowiedzi ministra, i fakt ,że związki osiągają porozumienie, mówią jednym głosem, daje szanse na pozytywne rozwiązanie, plus dla władz związkowych...

witam. mam pytanie, czy ktoś umie odpowiedzieć na pytanie, kiedy można spodziewać się odpowiedzi pana ministra na wspólne wystąpienie związków? Czy związki przygotowują  jakieś metody "stanowczej" obrony naszych praw? bo raczej nie unikniemy bezpośredniego "starcia"..... 
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2008, 08:29:16 wysłana przez Butel »