Autor Wątek: STANOWISKO KS NSZZ "S" w sprawie wypowiedzi Wicepremiera  (Przeczytany 5352 razy)

Offline Jaro_998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
STANOWISKO KS NSZZ "S" w sprawie wypowiedzi Wicepremiera
« dnia: Grudzień 16, 2008, 23:15:15 »

STANOWISKO

Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” w sprawie wypowiedzi Wicepremiera – Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianach ustawy emerytalnej.W związku z wypowiedzią Wicepremiera – Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji pana Grzegorza Schetyny z dnia 9 grudnia 2008r. w radiu RMF FM, w sprawie prac nad nowelizacją ustawy o emeryturach funkcjonariuszy Policji, … Państwowej Straży Pożarnej oraz członków ich rodzin, Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” wyraża najgłębszą dezaprobatę dla zaproponowanego przez pana Wicepremiera sposobu prowadzenia dialogu społecznego, polegającego na kontaktowaniu się poprzez media w tak żywotnym zagadnieniu jak uprawnienia emerytalne funkcjonariuszy. W naszym przekonaniu taka metoda rozmowy jest najbardziej nieodpowiedzialną, narażającą na chaos w systemie bezpieczeństwa obywateli i państwa.
Ze względu na brak jakichkolwiek informacji na temat perspektyw rozwoju służby po roku 2009 oraz odstąpienia przez Rząd od przedłużenia programu modernizacji służb mundurowych w latach następnych, do 9 grudnia br. z pośród strażaków uprawnionych do praw emerytalnych, odejście ze służby zadeklarowało ponad 50% więcej niż rok temu i w latach wcześniejszych. Wypowiedź pana Wicepremiera może doprowadzić do zwiększenia tego trendu w sposób niebywały, ponieważ ponad 30% (tj. ok. 10 tysięcy) strażaków jest uprawnionych do skorzystania z prawa do emerytury. Jeżeli Rząd będzie nadal przekazywał za pomocą mediów niejasne sygnały, bez przedstawienia konkretnych założeń reformy emerytalnej w służbach mundurowych, to już w drugim kwartale 2009r. nastąpi paraliż Państwowej Straży Pożarnej a to doprowadzi to najgorszego kryzysu bezpieczeństwa powszechnego obywateli od 1989r., ponieważ postępowanie takie doprowadzi do odejścia najlepiej wyszkolonych strażaków na różnych stanowiskach. Za taki stan rzeczy odpowiedzialność spadnie w całości na Wicepremiera, który swoją nieodpowiedzialną wypowiedzią doprowadził do podejmowania przez strażaków decyzji o wcześniejszym skorzystaniu z uprawnień emerytalnych bez oczekiwania niepewnego jutra.
Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” przypomina, że strażacy pełniący służbę w systemie zmianowym posiadają ogromną liczbę nie zrekompensowanych nadgodzin w służbie. Liczba ta przekracza obecnie sześć milionów godzin, czemu Rząd nie potrafi przeciwdziałać. Dlatego każda informacja o pogorszeniu warunków służby – w tym bliżej nieokreślonej zmianie zasad nabywania uprawnień emerytalnych – powoduje zwiększenie odejść ze służby.
Tym razem informację taką przekazał za pomocą mediów jeden z najważniejszych funkcjonariuszy państwowych Wicepremier- Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Władze związkowe nie są w stanie zapobiec rozprzestrzeniającym się plotkom na ten temat, ponieważ nie zostały zapoznane z jakimikolwiek założeniami reformy emerytalnej.
Ponadto, Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” w związku z cytowanymi w mediach w dniu 12 grudnia 2008r. wypowiedziami Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, pana Adama Rapackiego wnosi stanowczy protest, wobec przedstawiania propozycji zabezpieczających okres przejściowy, tylko jednej grupie funkcjonariuszy.
Takie informacje sugerują nierówne traktowanie różnych służb, jakie podlegają Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji lub dążą do ich skłócenia.

Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” żąda równego traktowania wszystkich funkcjonariuszy oraz wszczęcia prawdziwego dialogu z najbardziej zainteresowanymi, czyli funkcjonariuszami podległymi Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, a nie ustalania najistotniejszych dla służb spraw w wywiadach radiowych, ponieważ takie postępowanie przypomina dawanie dzieciom zapałek do rąk.

Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” wzywa pana Grzegorza Schetynę, Wicepremiera – Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do niezwłocznego rozpoczęcia merytorycznej dyskusji w trybie dialogu społecznego. Jednocześnie ostrzegamy, że dalsze ignorowanie funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, postrzegane będzie jako działania bezprawne upoważniające nasz związek do działań przewidzianych w takich wypadkach prawem.


Przewodniczący
Krajowej Sekcji Pożarnictwa
NSZZ ”Solidarność”
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2008, 23:32:30 wysłana przez Butel »