Autor Wątek: Szkolenie obsad SK  (Przeczytany 11376 razy)

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Szkolenie obsad SK
« dnia: Grudzień 04, 2008, 13:30:47 »
Tak się zastanawiam.
Dla PB pisane są programy szkolenia, ćwiczeń itp. Materiałów na temat taktyki i wyposażenia jest całe mnóstwo. A co ze szkoleniem obsad SK? Wiedza tak naprawdę przekazywana jest przez starszych kolegów (nie licząc kilku obowiązkowych świstków). Może macie coś takiego u siebie a może stwórzmy taki program.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline ratownik 112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 04, 2008, 13:37:46 »
 U mnie najważniejsze  jest   SAMOKSZTAŁCENIE!!!   :rolleyes:

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 04, 2008, 15:22:02 »
U nas w KP szkolenia dla obsad PSk, są raz na kwartał. Do tego dochodzą ćwiczenia powiatowe, gminne organizowane przez PSP o ZG ZOSP, w których uczestniczę zawsze, kiedy mogę (kilka razy w roku).
Do tego dochodzi służba na WSKR raz w roku. Planowane i nie planowane kontrole z wydziału operacyjno-szkoleniowego KP, KW i KG (niedawno COO).

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 04, 2008, 16:16:35 »
Hm...
Jakoś nie tęsknię za... i nie narzekam na zbyt wiele wolnego czasu podczas 24/h.  ^_^  ^_^
Poważnie to jest zupełnie inna specyfika i rodzaj służby! Fakt, że wielu rzeczy uczymy się od poprzedników i czym szybciej tym dla Nas lepiej. -_- Wszelkie zmiany w dokumentacji, procedurach, sprzęcie, itp. nie zachodzą, aż tak szybko jak w PB.
U mnie raz do roku jest organizowane przez KW szkolenie dyżurnych i dyspozytorów, lecz tak szczerze naprawdę nie wiele wnosi, bo ludzie na tych stanowiskach pracują od lat i wielu zna się wzajemnie, choćby z "eteru". :tuba:
Jak już ktoś (w ten czy inny sposób) <TU> wdepnie to zwykle do emki i kolejni uczą się od...
Kontrole b.mało wnoszą nowego - no chyba, co słychać w wielkim świecie  :rofl:
Jak pisze m.in. grzela i ratownik112 - b.wiele znaczy ustawiczne samokształcenie. Dodam jeszcze pewne predyspozycje, spokój i opanowanie.
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline to.mash

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 04, 2008, 16:20:12 »
Nie ma szkoleń terminowych, bywają doraźne - gdy coś tam wylazło.
Bo tak zazwyczaj jest, że jeśli jesteś w stanie obronić swoją decyzję (to co zrobiłeś) - jest dobrze. Jeśli nie obronisz - dostaniesz po tyłku. Najczęściej jesteśmy zdani na kaprys. Cóż, takie życie.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 04, 2008, 17:43:46 »
Dodam jeszcze pewne predyspozycje, spokój i opanowanie.
Rzekł bym że to jedne z podstawowych cech pożądanych u osób pracujących na takich stanowiskach. Dodać jeszcze trzeba podzielność uwagi, szybkość podejmowania decyzji, dobra pamięć itp
A szkolenia .. powinny chyba raczej być bardziej praktyczne niż teoretyczne - czyli formy współdziałania pomiędzy SK a PB czy wydziałami KP/M, bo tak naprawdę do na M/PSK największa sztuka jest wszystko pozgrywać i maksymalnie wykorzystać aktualnie dostępne możliwości. A reszta to tylko papierki , które można uzupełnić wtedy gdy będzie wolna chwila. Niestety , ale zdaję sobie sprawę że nie wszyscy tak myślą jak ja ;)

Offline to.mash

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 04, 2008, 20:06:32 »
Myślą, myślą. Najważniejsze mieć czuja. Czuja ma się od zawsze a w pracy na SK trza go doszlifować. Dokładając wiedzę i umiejętności analityczne, wychodzi satysfakcja pełna.
A, że to nie robota dla wszystkich - normalka. Cmentarze są pełne ludzi niezastąpionych czyli nie popadajmy w samozachwyt. Łajka też była w kosmosie :)

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 04, 2008, 20:58:54 »
Nie chodzi o samozachwyt, zawsze zdawałem sobie sprawę że są lepsi ode mnie ;)
Bardziej chodziło mi o uwypuklenie specyfiki pracy na tych stanowiskach , a szczególnie o sposoby szkolenia, doskonalenia itp.
 Bo jeśli ktoś ma organizować szkolenie na którym po raz n-ty będzie wałkowany sposób wypełniania meldunku to mi już ręce opadają....
A mało kto pamięta że tak naprawdę to SK jest tylko tym nerwem przez który przepływają informację we wszystkich kierunkach - więc należy szkolić i ćwiczyć przede wszystkim właśnie to, a nie koncentrować się na papierologii. Wiem że to tez jest ważne , ale niestety nie zawsze da się pogodzić na bieżąco działania z wypełnianiem papierków.
A najśmieszniejsze jest chyba to, że wraz ze wzrostem ilości komputerów wzrasta tez ilość koniecznych do wypełnienia papierków. Czy to nie jest dziwne ?
Pod tym kątem jesteśmy bardzo mało ekologiczni ;)

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 13, 2008, 23:51:58 »
Witam kolegów! OD 1 stcznia 2009 dołącze do waszej ekipy. Miałem dość biura i kwatermistrzowstwa szczególnie. Cieszy mnie fakt że znalazł się kolega co uzdrowi tą sekcję i jak mówi zrobi tam porządek. Ale do pytań, na PSK miałem już dyżury dużow wiem ale i penie jeszcze więcej nie więc mam pytanie kto ma uprawnienia i powinien mnie przeszkolić do pełnienia służby na tym stanowisku?? Po drugi w mojej KP PSK pracuje w systemie 12/24 12/48 czy jest szansa aby to mienić na 24/48?? KP twierdzi  że jest odgórne zarządzenie KW co prawda pewnie ustne ale podobno jest. Pozdrawiam!

Offline to.mash

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 14, 2008, 11:46:03 »
Czas Cię nauczy. Dostaniesz kilka jobów od góry i od kumpli to się nauczysz co jest ważne. Co do czasu pracy - poczytaj sobie wszelkie wątki.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 14, 2008, 15:23:22 »
Nie wiem czy znajdziesz kogoś kto oficjalnie Cie przeszkoli ;)  Możesz chyba polegać wyłącznie na kolegach i ich wiedzy i doświadczeniu. jeddnak chyba głównie musisz liczyć na tych któzy pracujaą na tym stanowisku u Ciebie , bo mimo jednakowych ogólnych zasad w całym kraju , praca w różnych SK może znacznie się różnić szczegółami. Bywa róznie w różnych województwach , a czasami nawet w sąsiednich KP. Jesli jednak miałbys jakieś pytania to pisz na PW - jeśli będę potrafił to postaram się pomóc ;)
My pracujemy w takim samym systemie jak PB - to był jeden z głównych argumentów za rezygnacją z systemu 12 h. Wszyscy zgodnie podkreślaliśmy że znacznie lepiej się rozumiemy pracując stale w tych samych składach , a nie ciągle trafiając na kogoś innego.     

Offline sww

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 15, 2008, 22:55:56 »
A szkolenia .. powinny chyba raczej być bardziej praktyczne niż teoretyczne - czyli formy współdziałania pomiędzy SK a PB czy wydziałami KP/M, bo tak naprawdę do na M/PSK największa sztuka jest wszystko pozgrywać i maksymalnie wykorzystać aktualnie dostępne możliwości. A reszta to tylko papierki , które można uzupełnić wtedy gdy będzie wolna chwila. Niestety , ale zdaję sobie sprawę że nie wszyscy tak myślą jak ja ;)
Co do zgrywania i maksymalnego wykorzystania dostępnych możliwości masz rację. Niestety co do papierków nie. Jeśli będziesz miał naprawdę dużą akcję z wieloma jednostkami i osobami śmiertelnymi to zanim zakończysz działania będziesz miał prokuratora z 01 na karku i nikt się nie będzie ciebie pytał dlaczego nie ma dokumentacji na bieżąco odnotowanej. Bekniesz za niedopełnienie obowiązków służbowych a nie daj boże żebyś się pomylił to cie jeszcze za fałszowanie oskarżą. A jeśli twój 01 będzie srajmajtek to cię nikt nie wybroni.

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 22, 2008, 23:00:53 »
Co do przeszkolenia jak się pytałem Naczelnika kto mnie przeszkoli. Powiedział, że dostanę wytyczne przeczytam, zapamiętam i po szkoleniu!!

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 20, 2009, 22:55:52 »
witam,
znacie mnie niektórzy z wątku swd-st,
pozwolę sobie tu również zawitać,
nasza kw robi 2 x w roku szkolenie dyspozytorów
są podejmowane różne tematy, a głównym to obsługa programów do obsługi zdarzeń oraz innych aplikacji użytkowanych w sk, który ja prowadzę
pod koniec roku 2008 na bazie szkoły podoficerskiej utworzyłem praktyczne centrum szkoleniowe dyspozytorów,
osadziłem bazę kw na swoim sprzęcie, bazy kp/km na 10 maszynach szkoły (wsio w sieci, trans pokonfigurowane wewnętrznie, itp, itd) w salce internetowej i heja - wszytko działo się na online, jak w rzeczywistości, testowaliśmy wsio - łącznie z zawieszaniem trans i procedurami postępowania (oczywiście opracowałem również praktyczny plan szkolenia dyżurnych pod względem obsługi systemów i innych programów)
- wszyscy zadowoleni, pracowali praktycznie, zadawałem problemy na bieżąco i rozwiązywane były na forum.
Dodatkowo przeszkoliliśmy z obsługi programu do wyznaczania skażeń chemicznych na obszarze - Aloha i programem do przedstawianie tego na konkretnej mapie (Marplot)
co dalej - nie wiem, ma być coś przygotowywane na bazie wojewódzkiego ośrodka szkolenia (centrum szkoleniowe dyspozytorów), ale co jak itp - brak danych,
więc narazie dopracuję to co mamy obecnie
jak coś na priv podawać proszę maile, mogę wysłać ten mój plan, proszę wpisać tylko na końcu że to moje materiały (bo ja to się nad nimi namęczyłem, a jest dużo osób co chciałoby, albo już sobie to przypisało - to tak na marginesie)

pozdrawiam
mgoleb

Offline arus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
  • st.asp. w stanie spoczyku
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 08, 2009, 12:21:02 »
Ja myśle że najlepiej było by nie rozwijać tego tematu ba czasami zabłąka sie tu jakiś nadgorliwiec z KW i potem wymyślają na siłę szkolenia, na których i tak nie wnosi sie niczego nowego.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 11, 2009, 17:11:07 »
@mgoleb - Witaj i ponieważ masz nieaktywe wiadomości priv to prosiłbym (o ile to możliwe) tym kanałem o podesłanie materiałów szkoleniowych - ciekawi mnie jak je skomponowałeś :) zobowiązuję się je jedynie przeczytać bez publikacji :) i udostępniania . Poważnie mówiąc rozumie, że narobiłeś się przy nich i przy całym temacie związanym z tym co opisujesz nie będę uzewnętrzniał tych danych. Pozdrawiam
email jest pod ikonką poczty pod avatarem pod każdym moim postem żebyś nie szukał firemann@wp.pl

Offline to.mash

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 12, 2009, 21:15:59 »
mgoleb - rozumiem, że każda sójka swój ogon chwali ale...
Obsługi aplikacji może się nauczyć każdy srednio rozwinięty człowiek (by nie napisać małpa). Pracy na sprzęcie nauczy się każdy kto go obsługuje - to tylko kwestia czasu- jeden szybciej, drugi z oporami. To chyba jest bardzo oczywiste.
Nie rozumiem (jestem inż. informatyki) po co uczyć rzeczy nieprzydatnych a takowymi wg mnie są przypadki zdarzające się raz na całą "karierę zawodową".
Dyżurnych powinien obejmować program szkolenia poprawiający samą akcję a nie tylko tą akcję dokumentującą.
SWD jest programem bazodanowym a nie "wyręczającym" użytkownika. Uczmy myślenia a nie realizowania zmieniających się wymogów KG.

Offline mgoleb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 12, 2009, 22:41:20 »
chyba dlatego nie rozumiesz, bo jesteś inżynier informatyki, a my wszyscy to strażacy ...
- nie będę z tobą dyskutował, bo nie ma sensu, masz swój świat i tyle,
Nie znasz sytuacji w jrg, km/kp - stąd taki twój osąd, więc nie krytykuj ludzi, którzy coś robią dla innych i straży,
jak chcesz to mógłbyś pomóc ... zamiast swoje inżynieryjne przemyślenia na forum prezentować

Offline to.mash

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 13, 2009, 06:58:25 »
mgoleb-
najwyraźniej nie zrozumiałeś mej wypowiedzi ;)
Wyjaśnię - jestem dyżurnym a strażakiem byłem w czasach gdy prawdopodobnie Ty /.........................................................../
Znam doskonale środowisko, znam jego problemy i troski.
Wg mnie wystarczy zorganizować pomoc online w przypadkach b.problemowych z SWD. Żadne szkolenie nie jest wstanie nauczyć wszystkiego.
Osobiście wolałbym mieć możliwość weryfikacji swojej roboty u specjalisty niż u WSKR-u, który najczęściej tylko się "czepia" dupereli.

Zmodyfikowałem i b.proszę bez zbędnych określeń! Poza tym nie wiem dlaczego dyżurny jako stanowisko to nie strażak jako stopień???
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2009, 19:34:17 wysłana przez Ajax »

Offline axell69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 14, 2009, 16:30:49 »
Ludzie nie rozumie was... jest człowiek, który chce nam MSK/PSK pomóc (chodzi mi o mgoleb) a Wy tylko kłody pod nogi, fochy i licytacja kto mądrzejszy. Pozdro

Offline to.mash

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 14, 2009, 21:32:11 »
Moderatorze - nie wiem dlaczego wyciełeś mój tekst? Wyjaśniłem tylko mgolebowi, że straż to b.długi okres mego życia. A co do dyżurnego a strażaka - chyba masz kłopoty z logicznym czytaniem - strażakiem jestem długo dłużej niż dyżurnym a w tej funkcji też mam duże doświadczenie.
Nawet nie przyszło mi do głowy, że ktoś mógłby podzielić te profesje ale skoro Ty to zrobiłeś (?), pewno cosik Cię boli;)
Doskonale Wiesz, co napisałeś i znów jakaś "agresja" jw. przez Ciebie przemawia! Polecam po tylu... latach, m.in. częściej melisę (takie zioło).  -_-. Pozdr.
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2009, 19:19:07 wysłana przez Ajax »

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 20, 2009, 21:43:16 »
a biovital i cyranex i inne ziółka też przydałyby się wszystkim agresywnym i rozżalonym na tym forum  :szalony:
a wracając do tematu to obsady SK w dużej mierze szkolą się w formie samokształcenia no i jest jeszcze platforma szkoleniowa strażaków oraz pogadanka z naczelnikiem (czyt. egzamin)  :rruletka:
Pozdr.
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 22, 2011, 00:36:43 »
Pojawiło się niedawno. Zatwierdzone przez Komendanta Głównego.

http://www.straz.gov.pl/data/other/program_szkolenia_dyspozytorow_6.06.11_z.pdf


Czy ktoś gdzieś już planuje takie szkolenie???

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 09, 2011, 22:28:49 »
Coś się rusza powoli Naczelnik ma zrobić jakąć analizę co do stopnia posiadanej wiedzy przez poszczególnych dyżurnych i mają się w KW odbywać jakieś szkolenia. Pracuję 3 rok na PSK przywykłem choć system 12/24 12/48 jest do dupy!!! Mam za sobą kilka raportów o przeniesienie na podział bez efektu!Co do szkolenia to dużo dało spotkanie z osobą która zna SWD ST od podszewki który instalował u nas nową wersję resztat to tylko grafik szkolenia na kolejny miesiąc, którego nikt nie czyta. No i kwartalnie trzeba egzamin zdawać. Pozdrawiam radiotelefonistów-operatorów czy też portierów jak niektórzy o nas mówią:)

Offline ddjss

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 22, 2011, 19:56:37 »
Nareszcie! Moim zdaniem nie wystarczy doszkalać PB, bo jeżeli mamy działać to razem. SK, Komendanci, oficerowie komendanta, współpraca ze służbami. Mam nadzieję, że te szkolenia wypalą w końcu.
Jestem nieuczciwy i kłamliwy, ale potrafię oszukać tylko siebie samego.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 22, 2011, 18:07:54 »
Pojawiło się niedawno. Zatwierdzone przez Komendanta Głównego.

http://www.straz.gov.pl/data/other/program_szkolenia_dyspozytorow_6.06.11_z.pdf

Czy ktoś gdzieś już planuje takie szkolenie???

Cytuj
W dniach 05-16 grudnia br. w strażnicy Komendy Miejskiej PSP w Koninie w obiekcie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 przy ul. 3 Maja 60 przeprowadzone zostało pierwsze w kraju szkolenie dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej pełniących służbę na stanowiskach kierowania.

http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=19&offset=10&id=40862

U Nas ze względu na brak czasu <EURO 2012> rozpoczną się w IV kw. przyszłego roku.

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 23, 2011, 19:37:45 »
Pojawiło się niedawno. Zatwierdzone przez Komendanta Głównego.

http://www.straz.gov.pl/data/other/program_szkolenia_dyspozytorow_6.06.11_z.pdf

Czy ktoś gdzieś już planuje takie szkolenie???

Cytuj
W dniach 05-16 grudnia br. w strażnicy Komendy Miejskiej PSP w Koninie w obiekcie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 przy ul. 3 Maja 60 przeprowadzone zostało pierwsze w kraju szkolenie dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej pełniących służbę na stanowiskach kierowania.

http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=19&offset=10&id=40862

U Nas ze względu na brak czasu <EURO 2012> rozpoczną się w IV kw. przyszłego roku.

A to ciekawe, bo skądinąd wiem, że było duże parcie na program szkolenia po to właśnie, by przeszkolić dyspozytorów przed EURO. Tym bardziej, że kombinują z dofinansowaniem z Unii Europejskiej na te szkolenia.
I tu zaczynają się schody, bo - jeżeli kasa z Unii to szkoli firma zewnętrzna. A czy firma zewnętrzna jest w stanie przeszkolić?
Niestety nie (moim zdaniem), no chyba, że zatrudni strażaków PSP (a to już śliski grunt).

To szkolenie, o którym pisze grzela, było organizowane przez ... SITP Poznań - ciekawe nie?
Dobrze, że ruszyło, jednak jak często w tym kraju, nieważna była jakość - najważniejsze w tym szkoleniu ... że się odbyło. Podobno najciekawiej było ... w kuluarach ;)
pozdrawiam
jaras

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Szkolenie obsad SK
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 23, 2011, 20:08:11 »
Wyciąg z programu:

Cytuj
3. KADRA DYDAKTYCZNA
Zajęcia na szkoleniu mogą prowadzić:
− strażacy posiadający doświadczenie w pracy na stanowisku kierowania,
− strażacy posiadający doświadczenie w kierowaniu działaniami ratowniczymi,
− inni specjaliści z odpowiednim przygotowaniem kierunkowym.
Do prowadzenia zajęć z zakresu „Umiejętności komunikacyjnych, interpersonalnych i zarządzania stresem” uprawnieni są wyłącznie psycholodzy zatrudnieni w PSP.

U nas nie zdążą, ze względu na nałożone zadania związane z przygotowaniem EURO na poszczególne wydziały w KW.