Autor Wątek: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.  (Przeczytany 998558 razy)

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 341
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2000 dnia: Maj 01, 2020, 15:20:12 »
A u Nas nawet prewencja garnie na podział pod pretekstem "doskonalenia" .Oczywiście tylko sobota ich interesuje👍. Wiadomo, każdy chce dorobic...
Za to się nikt nie weźmie ....nikt mi do tej pory nie odpowiedział dlaczego PB i SK mają 24/24 a pracownicy 8 godz nie pracują podzieleni........
To jak widać zależy od komendy/komendanta. U nas 8h schodzą na PB TYLKO I WYŁĄCZNIE jak jest potrzeba wynikająca z PB. Czy to nagły ślub, o którym strażak się wczoraj dowiedział czy zaplanowany czas wolny a tu kolega chorobowe przyniósł... wtedy 11 i 12 czy inni 8h są jak zbawienie.

Co do Covidu u nas od początku 24/24 podzieleni są też wszyscy 8h.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2001 dnia: Maj 01, 2020, 15:29:00 »
Czyli 8 godzinni na PB mogą chodzić tylko wtedy, gdy 24 h nie pasuje - łaskawcy nie tędy droga. I tak j/w u nas też 8 godzinni podzieleni na dwie ekipy. I chodzą ze sobą te same ekipy 8 h i PB.
I jeszcze raz napiszę - nadgodziny nie są obowiązkowe czy tam należne. Idealnym gospodarowanie. Przez KP budżetem i kadrami jest takie, gdy nadgodzin nie ma albo jest ich niewiele a wszystkie obowiązki służbowe są wykonane. Oczywiście nie do zrobienia. Ja np od wielu lat (jeszcze dawno przed płatnymi nadgodzinami tzw do zeszytu he he) brałem średnio dwie służby w ms na SK - wtedy na rękach mnie nosili, że chce przyjść. Potem byłem wrogiem nr 1, choć generowałem tylko 8 nadgodzin za służbę w tygodniu. W weekend przychodziłem tylko na prośbę SK bo się bałem noża w plecach  :straz:

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2002 dnia: Maj 01, 2020, 15:33:02 »
A u Nas nawet prewencja garnie na podział pod pretekstem "doskonalenia" .Oczywiście tylko sobota ich interesuje👍. Wiadomo, każdy chce dorobic...
Za to się nikt nie weźmie ....nikt mi do tej pory nie odpowiedział dlaczego PB i SK mają 24/24 a pracownicy 8 godz nie pracują podzieleni........
To jak widać zależy od komendy/komendanta. U nas 8h schodzą na PB TYLKO I WYŁĄCZNIE jak jest potrzeba wynikająca z PB. Czy to nagły ślub, o którym strażak się wczoraj dowiedział czy zaplanowany czas wolny a tu kolega chorobowe przyniósł... wtedy 11 i 12 czy inni 8h są jak zbawienie.

Co do Covidu u nas od początku 24/24 podzieleni są też wszyscy 8h.

sismondi, ale ty żałosny jesteś...jak małe dziecko w piaskownicy...nic nie możesz z tym zrobić, to chociaż na forum się poskarżyłeś :gwiazdki: Wyobraź sobie, że są JRG w Polsce z tak dużymi brakami w ludziach w przekroju roku, że wszyscy którzy chcą wyrabiają maksa nadgodzin i jeszcze muszą przychodzić, bo nawet biurowi tego nie są w stanie uzupełnić tymi "sobotami". Życzę ci abyś w niedługim czasie posmakował życia na 8h, to dopiero docenisz co to jest system zmianowy nawet w wymiarze 24/24.
P.S. Żebyś zaraz nie podskakiwał - jestem z pb, ale sk i biuro nie są mi obce!

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2003 dnia: Maj 01, 2020, 19:29:58 »
A u Nas nawet prewencja garnie na podział pod pretekstem "doskonalenia" .Oczywiście tylko sobota ich interesuje👍. Wiadomo, każdy chce dorobic...
Za to się nikt nie weźmie ....nikt mi do tej pory nie odpowiedział dlaczego PB i SK mają 24/24 a pracownicy 8 godz nie pracują podzieleni........
To jak widać zależy od komendy/komendanta. U nas 8h schodzą na PB TYLKO I WYŁĄCZNIE jak jest potrzeba wynikająca z PB. Czy to nagły ślub, o którym strażak się wczoraj dowiedział czy zaplanowany czas wolny a tu kolega chorobowe przyniósł... wtedy 11 i 12 czy inni 8h są jak zbawienie.

Co do Covidu u nas od początku 24/24 podzieleni są też wszyscy 8h.

sismondi, ale ty żałosny jesteś...jak małe dziecko w piaskownicy...nic nie możesz z tym zrobić, to chociaż na forum się poskarżyłeś :gwiazdki: Wyobraź sobie, że są JRG w Polsce z tak dużymi brakami w ludziach w przekroju roku, że wszyscy którzy chcą wyrabiają maksa nadgodzin i jeszcze muszą przychodzić, bo nawet biurowi tego nie są w stanie uzupełnić tymi "sobotami". Życzę ci abyś w niedługim czasie posmakował życia na 8h, to dopiero docenisz co to jest system zmianowy nawet w wymiarze 24/24.
P.S. Żebyś zaraz nie podskakiwał - jestem z pb, ale sk i biuro nie są mi obce!
Ja nie muszę niczego smakować jestem tu gdzie jestem a wybiórcze traktowanie nie jest sprawiedliwe system wprowadzony nie dla wszystkich sztywno u jednych pracownicy 8 godz podzieleni u innych nie a PB i SK musi ....skoro pracownicy 8 godz się widzą ze wszystkimi zmianami jaki sens ma ten system??/

Offline Triman

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2004 dnia: Maj 01, 2020, 21:26:31 »
A u Nas nawet prewencja garnie na podział pod pretekstem "doskonalenia" .Oczywiście tylko sobota ich interesuje👍. Wiadomo, każdy chce dorobic...
Za godziny takiego delikwenta ani grosza bym mu nie dał bo przychodzenie pracowników 8 godz jest zbędne ....

sismondi, nie wiem jakie stanowisko zajmujesz ale z taką butą i brakiem pokory pisałbym Ci w rozkazie strażaka dyżurnego i sanitariaty jako rejon. Rozumiem, że czujesz się alfą i omegą pożarnictwa. Nie marnuj się człowieku KG/KW stoją otworem. Przez takich ludzi jak Ty w PSP wiecznie tworzone są podziały pomiędzy biurem i podziałem. Rozumiem, że według Ciebie pracownicy 8 godzinni to inwalidzi umysłowi i fizyczni skoro grosza byś nie dał za ich pracę? W takim razie wybierz się do 01 może po rozmowie z Tobą zrozumie jaki rozrzutny jest i jak marnuje pieniądze  :rofl: a być może nawet zaproponuje Ci jakieś ważne stanowisko i będzie miał COMBO strażaka. Podziałowiec pełną gębą i wartościowy pracownik 8 godzinny, któremu warto płacić jak przyjdzie na służbę  :wall: Nie dodałeś, że wyleżane nadgodziny są tylko strażaków z podziału i 8 godzinnym wara od nich.

Czyli 8 godzinni na PB mogą chodzić tylko wtedy, gdy 24 h nie pasuje - łaskawcy nie tędy droga. I tak j/w u nas też 8 godzinni podzieleni na dwie ekipy. I chodzą ze sobą te same ekipy 8 h i PB.
I jeszcze raz napiszę - nadgodziny nie są obowiązkowe czy tam należne. Idealnym gospodarowanie. Przez KP budżetem i kadrami jest takie, gdy nadgodzin nie ma albo jest ich niewiele a wszystkie obowiązki służbowe są wykonane. Oczywiście nie do zrobienia. Ja np od wielu lat (jeszcze dawno przed płatnymi nadgodzinami tzw do zeszytu he he) brałem średnio dwie służby w ms na SK - wtedy na rękach mnie nosili, że chce przyjść. Potem byłem wrogiem nr 1, choć generowałem tylko 8 nadgodzin za służbę w tygodniu. W weekend przychodziłem tylko na prośbę SK bo się bałem noża w plecach  :straz:
sorbent bo zrobiłeś zamach na ich pieniądze :) a potem starszy ratownik ma na PIT tyle co starszy specjalista w operacyjnej  :rofl: i od razu słyszy, że przecież chciał kariery.
« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2020, 07:28:52 wysłana przez Butel »

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2005 dnia: Maj 01, 2020, 21:45:45 »
A u Nas nawet prewencja garnie na podział pod pretekstem "doskonalenia" .Oczywiście tylko sobota ich interesuje👍. Wiadomo, każdy chce dorobic...
Za to się nikt nie weźmie ....nikt mi do tej pory nie odpowiedział dlaczego PB i SK mają 24/24 a pracownicy 8 godz nie pracują podzieleni........
To jak widać zależy od komendy/komendanta. U nas 8h schodzą na PB TYLKO I WYŁĄCZNIE jak jest potrzeba wynikająca z PB. Czy to nagły ślub, o którym strażak się wczoraj dowiedział czy zaplanowany czas wolny a tu kolega chorobowe przyniósł... wtedy 11 i 12 czy inni 8h są jak zbawienie.

Co do Covidu u nas od początku 24/24 podzieleni są też wszyscy 8h.

sismondi, ale ty żałosny jesteś...jak małe dziecko w piaskownicy...nic nie możesz z tym zrobić, to chociaż na forum się poskarżyłeś :gwiazdki: Wyobraź sobie, że są JRG w Polsce z tak dużymi brakami w ludziach w przekroju roku, że wszyscy którzy chcą wyrabiają maksa nadgodzin i jeszcze muszą przychodzić, bo nawet biurowi tego nie są w stanie uzupełnić tymi "sobotami". Życzę ci abyś w niedługim czasie posmakował życia na 8h, to dopiero docenisz co to jest system zmianowy nawet w wymiarze 24/24.
P.S. Żebyś zaraz nie podskakiwał - jestem z pb, ale sk i biuro nie są mi obce!
Ja nie muszę niczego smakować jestem tu gdzie jestem a wybiórcze traktowanie nie jest sprawiedliwe system wprowadzony nie dla wszystkich sztywno u jednych pracownicy 8 godz podzieleni u innych nie a PB i SK musi ....skoro pracownicy 8 godz się widzą ze wszystkimi zmianami jaki sens ma ten system??/
To wysil się trochę i pomyśl (dasz radę wierzę w ciebie),że to nie wina kolegi z prewencji tylko 01...

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2006 dnia: Maj 02, 2020, 09:09:26 »
A u Nas nawet prewencja garnie na podział pod pretekstem "doskonalenia" .Oczywiście tylko sobota ich interesuje👍. Wiadomo, każdy chce dorobic...
Za godziny takiego delikwenta ani grosza bym mu nie dał bo przychodzenie pracowników 8 godz jest zbędne ....

sismondi, nie wiem jakie stanowisko zajmujesz ale z taką butą i brakiem pokory pisałbym Ci w rozkazie strażaka dyżurnego i sanitariaty jako rejon. Rozumiem, że czujesz się alfą i omegą pożarnictwa. Nie marnuj się człowieku KG/KW stoją otworem. Przez takich ludzi jak Ty w PSP wiecznie tworzone są podziały pomiędzy biurem i podziałem. Rozumiem, że według Ciebie pracownicy 8 godzinni to inwalidzi umysłowi i fizyczni skoro grosza byś nie dał za ich pracę? W takim razie wybierz się do 01 może po rozmowie z Tobą zrozumie jaki rozrzutny jest i jak marnuje pieniądze  :rofl: a być może nawet zaproponuje Ci jakieś ważne stanowisko i będzie miał COMBO strażaka. Podziałowiec pełną gębą i wartościowy pracownik 8 godzinny, któremu warto płacić jak przyjdzie na służbę  :wall: Nie dodałeś, że wyleżane nadgodziny są tylko strażaków z podziału i 8 godzinnym wara od nich.

Czyli 8 godzinni na PB mogą chodzić tylko wtedy, gdy 24 h nie pasuje - łaskawcy nie tędy droga. I tak j/w u nas też 8 godzinni podzieleni na dwie ekipy. I chodzą ze sobą te same ekipy 8 h i PB.
I jeszcze raz napiszę - nadgodziny nie są obowiązkowe czy tam należne. Idealnym gospodarowanie. Przez KP budżetem i kadrami jest takie, gdy nadgodzin nie ma albo jest ich niewiele a wszystkie obowiązki służbowe są wykonane. Oczywiście nie do zrobienia. Ja np od wielu lat (jeszcze dawno przed płatnymi nadgodzinami tzw do zeszytu he he) brałem średnio dwie służby w ms na SK - wtedy na rękach mnie nosili, że chce przyjść. Potem byłem wrogiem nr 1, choć generowałem tylko 8 nadgodzin za służbę w tygodniu. W weekend przychodziłem tylko na prośbę SK bo się bałem noża w plecach  :straz:
sorbent bo zrobiłeś zamach na ich pieniądze :) a potem starszy ratownik ma na PIT tyle co starszy specjalista w operacyjnej  :rofl: i od razu słyszy, że przecież chciał kariery.
Z pitami już kiedyś pisałem ....ja nie wymyśliłem tego systemu pracy po wypowiedziach widać że większość nie jest z PB na forum ale już od lat były kombinacje i ten system jest najtańszy nawet z nadgodzinami ...wiszą wolne wakaty ....itd koło się zamyka PB  kumuluje nadgodziny i resztę boli przecież to nie są nadgodziny w gratisie trzeba przyjść na służbę  :zamknij:

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2007 dnia: Maj 02, 2020, 10:44:11 »
Wracamy do tematu , bez przepychanek !!! :tuba:
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline beni998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2008 dnia: Czerwiec 04, 2020, 20:45:49 »
Witam, jaj u was jest z nowymi nadgodzinami?czy macie jakies limity od swojego 01 a jesli tak to jak sie stosujecie do nich?niby sa nadgodziny ale nie wolno ich miec. Tylko przeciez dla kazdego strazaka jest zapewniona kwota na nie wiec dlaczego takie kombinacje. O co tu chodzi???

Offline DIIK2o3m

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2009 dnia: Lipiec 07, 2020, 19:14:45 »
A
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2020, 07:59:28 wysłana przez DIIK2o3m »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2010 dnia: Lipiec 07, 2020, 19:18:24 »
Panowie,  co w sytuacji gdy wypadnie wam w grafiku rocznym wolną służba, a jesteście na L4?
Wolne to wolne...ZERO.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline DIIK2o3m

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym zwi%u0105zane.
« Odpowiedź #2011 dnia: Lipiec 07, 2020, 19:25:05 »
A
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2020, 07:59:48 wysłana przez DIIK2o3m »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2012 dnia: Lipiec 07, 2020, 19:32:42 »
80%pensji, a nie obniżają normatywu ?

Oczywiście 80% pensji... O jakim normatywie piszesz bo nie rozumiem.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline DIIK2o3m

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2013 dnia: Lipiec 07, 2020, 19:43:32 »
a
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2023, 14:59:01 wysłana przez DIIK2o3m »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2014 dnia: Lipiec 07, 2020, 21:07:53 »
Urlop jak i L4 obniża ci normatyw godzin w miesiącu. Jak ci wypadnie wolna służba to ci nie obniżają. Pytanie czy jest tak wszędzie ?
Po pierwsze nie NORMATYW! Nominał lub wymiar czasu pracy.
Po drugie ta wartość jest stała i żadne L4 czy urlop go nie zmienia.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2015 dnia: Lipiec 07, 2020, 22:54:13 »
No popatrz 100 stron wątku od 2005 roku i ciągle mało

Urlop jak i L4 obniża ci normatyw godzin w miesiącu. Jak ci wypadnie wolna służba to ci nie obniżają. Pytanie czy jest tak wszędzie ?

Nie nie jest tak wszędzie tylko u Ciebie,  okradają oszukują i zabierają należne CI nadgodziny z "rocznego grafiku" i "obniżonego normatywu" .

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2016 dnia: Lipiec 08, 2020, 09:10:54 »
Zapewne Pan ma poczucie, że coś się dzieje z godzinami bo miał WS a z uposażenia poleciało...

Offline Rezerwista22

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2017 dnia: Lipiec 30, 2020, 09:13:08 »
Witam mam takie nietypowe pytanie co do nadgodzin a więc ja i kilku znajomych zostaliśmy przyjęci do służby po odbyciu pierwszego bloku szkolenia podstawowego zaczęliśmy praktyki na docelowych jednostkach i mamy zrobić maksymalnie po 30 służb lecz że względu na covid jesteśmy do dyspozycji KM lub KP. Wiem że podczas tych trzydziestu służb nie możemy zbierać nadgodzin ale po wyrobieniu praktyk niektórzy z nas nie mają nadal wolnych służb a komendant stwierdził że nadgodziny się nie należą mimo tego że jesteśmy po wypełnieniu praktyk twierdząc że jest zapis który to reguluje. I teraz czekając na 3 blok szkolenia (który nie wiadomo kiedy będzie) niektórzy wyrabiają miesięcznie 72 godziny ponad normatyw i nic z tego nie maja. I czy to jest faktycznie jakoś uregulowane prawnie?

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2018 dnia: Lipiec 30, 2020, 10:28:00 »
Jedni zakończyli blok praktyk i zostali w KP/KM do dyspozycji komendanta, drudzy mają przedłożony blok praktyk przy czym po odbyciu 28 służb ( zrealizowaniu planu praktyk) to KP/KM decyduje o intensywności ich wykorzystania. W której grupie jesteś ? ( bo to ma znaczenie).

Offline Rezerwista22

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2019 dnia: Lipiec 30, 2020, 10:58:40 »
Jedni zakończyli blok praktyk i zostali w KP/KM do dyspozycji komendanta, drudzy mają przedłożony blok praktyk przy czym po odbyciu 28 służb ( zrealizowaniu planu praktyk) to KP/KM decyduje o intensywności ich wykorzystania. W której grupie jesteś ? ( bo to ma znaczenie).

W tej grupie która ma przedłużone praktyki generuje nadgodziny  i nic z tego nie ma ale wydawało mi się że to normalne przychodzi młody i nic się nie należy ale wiem że różnie do tego podchodzą w innych komendach bo pisałem z innymi chłopakami którzy są w takich samych sytuacjach.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2020 dnia: Lipiec 30, 2020, 16:05:55 »
Żeby było Ci łatwiej zrozumieć.
  Nie generujesz nadgodzin jesteś ciągle w szkole (chociaż w KP). Sposób rozliczania czasu służby nie wynika z tego że jesteś młody.

Offline Rezerwista22

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2021 dnia: Sierpień 02, 2020, 11:04:03 »
Rozumiem tyle że nie jestem zatrudniony przez szkołę tylko przez KP i nawet po odbyciu 30 służb było pismo iż szkoła oddaje słuchaczy do dyspozycji komendantów. Teraz w dobie wzrostu zakażonych COVID nie wiadomo kiedy wrócimy na szkołę odbyć trzeci blok i nie wiadomo jak będzie regulowany nasz czas pracy.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2022 dnia: Sierpień 02, 2020, 11:50:00 »
@Rezwista22 do momentu skończenia szkolenia podstawowego jesteś "w dyspozycji" komendanta szkoły i nie ma zmiłuj w jednostce macierzystej będziesz miał pisane "k" i nadgodzin generował nie będziesz.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2023 dnia: Sierpień 02, 2020, 13:57:18 »
Cytuj
   W tej grupie która ma przedłużone praktyki

Cytuj
    nawet po odbyciu 30 służb było pismo iż szkoła oddaje słuchaczy do dyspozycji komendantów

To się zdecyduj w której grupie jesteś. Czy w grupie, ktorej przedłużono blok praktyk czy też w grupie ktora zakończyła blok praktyk pozostala  w KP/KM i oczekuje na trzeci blok szkolenia. Bo na razie wychodzi jak zawsze że coś ktoś pisze walczy o coś a nie ma bladego pojęcia o swoim położeniu.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 02, 2020, 14:09:06 wysłana przez pb11 »

Offline Rezerwista22

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2024 dnia: Sierpień 02, 2020, 22:07:55 »
Naucz się czytać ze zrozumieniem bo skoro napisałem że mam przedłużone praktyki to czyli odbyłem 30 służb i teoretycznie mam je już zaliczone tyle że jestem do dyspozycji KP