Autor Wątek: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.  (Przeczytany 1010050 razy)

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #725 dnia: Lipiec 11, 2011, 13:45:04 »
Marcinkow- twój wpis dobitnie świadczy, że w Straży jest pod.... Proponuję odświeżyć mój temat-"schodzimy na psy"- był mało aktywny ale jakże realistyczny.

Offline sikawkowy2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #726 dnia: Lipiec 11, 2011, 17:18:37 »
Jeśli chodzi o poprowadzenie sprawy o nadgodziny (zaległe), to jest uchwała MOZ Warszawa "Solidarność", że każdemu zainteresowanemu udzielimy pomocy w wyegzekwowaniu praw, w tym profesjonalnej pomocy prawnej. Pewnie przez Sekcję Regionalną i Krajową "S" każdy zainteresowany może zlapac kontakt z MOZ w Warszawie.

Offline teksas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #727 dnia: Lipiec 16, 2011, 22:01:06 »
witam szanowną brać strażacką.
Piszę w sprawie nurtującej mnie od paru dni.

mam pytanie odnośnie l4 i związanych z tym godzin nadliczbowych.
Niech mi ktoś w końcu wyjaśni czy l4 generuje nadgodziny czy nie?
dokładnie interesuje mnie czy strażakowi w czasie gdy jest na l4 można wpisywać wolne służby aby uniknąć nadgodzin. Na przykład gdy strażak ma 9 dni l4 a w tym czasie wpisuje mu się 2 służby i jedną wolną. Czy takie coś jest zgodne z prawem. Bo z jednej strony jak ktoś może być jednocześnie na zwolnieniu lekarskim i na wolnej służbie????

pozdrawiam :)

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #728 dnia: Lipiec 16, 2011, 23:15:06 »
Jeżeli wcześniej zaplanowany harmonogram zakładał w danym okresie czas wolny to jest to zgodne z wszelkimi normami i nawet słowa nie możesz powiedzieć!

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #729 dnia: Lipiec 17, 2011, 10:15:07 »
Jeżeli wcześniej zaplanowany harmonogram zakładał w danym okresie czas wolny to jest to zgodne z wszelkimi normami i nawet słowa nie możesz powiedzieć!

rozumiem, że chodzi o harmonogram na cały okres rozliczeniowy (półroczny), a nie grafik miesięczny? w tym drugim można mieć zaplanowane oddanie czasu wolnego, co nie jest możliwe w czasie innej nieobecności usprawiedliwionej; a niestety takie przypadki się zdarzają;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline tauzen10

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #730 dnia: Lipiec 18, 2011, 20:51:07 »
Mam pytanie jak są rozliczane godziny na kursie podoficerskim do tej pory jak był ktoś delegowany na kurs miał liczone po 8h od pon-do piątku.
czy coś się w tej kwestii zmieniło??
Piszę ponieważ koleś był na "podoficerce" i wyszło mu że ma ok 40h niedoróbek z czasu kursu.
Jak poszedł się zapytać to Pani kadrowa oświadczyła że jak był na kursie to godziny miał naliczane na podstawie harmonogramu w JRG.
Ponieważ w harmonogramie miał mniej służb niż norma ma z tego tytułu niedoróbki.
Proszę o info czy jak jest ktoś delegowany na kilka miesięcy w inne miejsce tj. np: szkoła podoficerska czy obowiązuje go nadal harmonogram w macierzystym JRG?? Wydaje mi się że to chyba lekka przesada

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #731 dnia: Lipiec 18, 2011, 22:17:27 »
Dlatego harmonogram półroczny powinien być planowany równomiernie i w miarę zbliżonymi wartościami w każdym miesiącu do wartości nominalnych.
A dodatkowo jeżeli rozliczenie kursu byłoby zgodne z harmonogramem w JRG i w czasie kursu miałby zaplanowanych mniej wolnych służb niż w pozostałym okresie to miałby nadpracowane godziny a nie niedopracowane!

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #732 dnia: Lipiec 18, 2011, 22:28:27 »
Cytuj
"§ 16. 6.   W celu rozliczenia, w przyjętym okresie rozliczeniowym, wymiaru czasu służby strażaka skierowanego na naukę do szkoły lub ośrodka szkolenia Państwowej Straży Pożarnej, w kartach ewidencji czasu służby ewidencjonuje się jako czas służby czas w wymiarze odpowiadającym wymiarowi czasu służby określonemu w harmonogramie, o którym mowa w § 12 ust. 1.

teoretycznie kadrowa ma rację, ale widocznie w harmonogramie służby były zaplanowane nierównomiernie (powinno się dążyć do 40h/tydz., w praktyce dwa tygodnie po 48h i jeden 24h - średnio 40h); pominę już, że ten punkt 6. to bubel - kursy powinny być rozliczane jak każda inna delegacja; ale wtedy mogłoby się okazać, że strażacy na kursach generują nadgodziny, a co gorsze notorycznie przekraczają maksymalny tygodniowy wymiar czasu służby (48h);
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #733 dnia: Lipiec 21, 2011, 12:54:46 »
Cytuj
Interpelacja (nr 22798) do ministra spraw wewnętrznych i administracji
w sprawie zaległości budżetu państwa wobec pracowników Państwowej Straży Pożarnej.

Szanowny Panie Ministrze! Z uzyskanych informacji wynika, iż zaległości budżetu państwa wobec pracowników straży pożarnej wynoszą 11 mln niezapłaconych nadgodzin. Strażacy mogą za wypracowane nadgodziny uzyskać czas wolny. Problem w tym, że nie mogą oni w pełni wykorzystać wypracowanych nadgodzin, ponieważ sparaliżowałoby to pracę ratowniczą. W najgorszej sytuacji są kierowcy wozów gaśniczych, których zadaniem jest nie tylko przetransportowanie ratowników na miejsce zdarzenia, ale także obsługa specjalistycznego sprzętu znajdującego się na wozie.
W związku z powyższym zwracamy się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:
1.   Czy ministerstwu znany jest opisany problem?
2.   Jak ministerstwo zamierza rozwiązać powyższy problem?
Posłowie Jacek Tomczak
i Jan Filip Libicki
Poznań, dnia 15 maja 2011 r.

Offline strażak-ratownik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #734 dnia: Lipiec 26, 2011, 15:53:27 »
Cytuj
teoretycznie kadrowa ma rację, ale widocznie w harmonogramie służby były zaplanowane nierównomiernie (powinno się dążyć do 40h/tydz., w praktyce dwa tygodnie po 48h i jeden 24h - średnio 40h); pominę już, że ten punkt 6. to bubel - kursy powinny być rozliczane jak każda inna delegacja; ale wtedy mogłoby się okazać, że strażacy na kursach generują nadgodziny, a co gorsze notorycznie przekraczają maksymalny tygodniowy wymiar czasu służby (48h);
Byłem na kursie podoficerskim w I półroczu - ilość służb w miesiącu (PB, COO, SłUŻBA WEW) była nie mniejsza niż 18 (x24godz x 3 m-ce). W jednostce macierzystej liczono mi 8godz od poniedziałku do piątku, pomimo zaplanowanego harmonogramu... czas pracy na kursach generowałby ogromne nadgodziny....
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2011, 09:44:32 wysłana przez robn »

Offline giba30

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #735 dnia: Lipiec 26, 2011, 18:54:15 »
Mam pytanie?
Czy nadgodziny za I półrocze 2011 macie już wypłacone?
Piszcie gdzie już wam wypłacono.

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #736 dnia: Lipiec 26, 2011, 19:48:34 »
Mam pytanie?
Czy nadgodziny za I półrocze 2011 macie już wypłacone?
Piszcie gdzie już wam wypłacono.

Ciekawe do czego potrzebna jest Ci ta informacja? Jest przecież określony termin do kiedy maja wypłacić. Martwiłbym się raczej jak w tym terminie nie wypłacą a nie teraz,
249 to max liczba godzin za które przysługuje rekompensata pieniężna za I okres rozliczeniowy.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2011, 19:58:14 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

gosteek

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #737 dnia: Lipiec 26, 2011, 23:40:49 »
Witam. Bynajmniej u mnie delegacja na dawny KPP = awans. W ecs góra , dół wpisujemy k, wszystko gra, wszyscy zadowoleni. Sorki, problemy kolegów powyżej dziwią mnie bardzo, ewentualnie emka z st.str. Pozdrawiam.

Offline zielu

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #738 dnia: Lipiec 27, 2011, 13:01:17 »
Witam wszystkich. Tak oczywiście mój Komendant rozlicza wszystkich swoich pracowników zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Offline beznazwy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #739 dnia: Lipiec 28, 2011, 11:44:27 »
A skąd się wzięła liczba 249. Mi w jednostce mówiono że max to 208 za które dostanę kasę

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #740 dnia: Lipiec 28, 2011, 15:14:46 »
A skąd się wzięła liczba 249. Mi w jednostce mówiono że max to 208 za które dostanę kasę

To powiedz temu co to mówił że, jest w błędzie, 249 godz. wynika z poniższego wyliczenia:
 
ilość dni w I okresie rozliczeniowym - 181
 
181:7 = 25,857
 
25,857 * 48 = 1241
 
1241 - 992 = 249 godz.
 
Może w twojej KP maja tylko tyle kasy aby wypłacić za 208 godz.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline giba30

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #741 dnia: Lipiec 28, 2011, 16:47:04 »
Nie chce jakoś specjalnie wiedzieć gdzie dokładnie są wypłacone.
Chce porostu porównać sytuację naszej KP ponieważ od maja nie są wypłacane żadne świadczenia pracownikom tj.: Równoważnik za brak lokalu, dopłata do urlopu wypoczynkowego a o podniesieniu dodatku służbowego już dawno zapomnieliśmy jak to wygląda i zastanawiam się czy te nadgodziny też nie będą wypłacone nawet do 30 września. A u nas jeszcze mówili że tylko 192 godziny będą wypłacane. :cooo:

Offline beznazwy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #742 dnia: Lipiec 28, 2011, 17:42:59 »
To co każda komenda inaczej nalicza te nadgodziny, że jedni dostaną za 192 nadgodziny a drudzy za 249  :huh:

Offline giba30

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #743 dnia: Lipiec 28, 2011, 20:55:35 »
No właśnie nie wiem jak to jest ale to przeliczenie z tymi 249 godzinami wydaje mi się być wiarygodne bo na początku mówili o tym że między 40 a 48h będzie wypłacane.

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #744 dnia: Lipiec 28, 2011, 21:05:30 »
powtórzę jeszcze raz, 249 godz. za tyle max. godzin można otrzymać rekompensatę w I okresie rozliczeniowym 2011r. !
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline giba30

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #745 dnia: Lipiec 28, 2011, 21:19:16 »
Teraz wiem a chyba u nas w KP jest coś nie tak. Takie problemy finansowe bo z tego co wiem to ościenne KP mają bez problemu.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #746 dnia: Lipiec 30, 2011, 10:51:13 »
Ja swoje stanowisko dotyczące ilości nadgodzin przedstawiłem wcześniej i przy tym obstaję. Dla tych którzy twierdzili i twierdzą inaczej niż mój wcześniejszy post zadaję pytanie.
Co będzie jeśli mam np. w tym I półroczu 300 nadgodzin? Mam dostać wolne, czy przepadają?- chodzi mi o te godziny ponad waszych obliczeń raz 208 raz 249.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #747 dnia: Lipiec 30, 2011, 13:13:36 »
Ja swoje stanowisko dotyczące ilości nadgodzin przedstawiłem wcześniej i przy tym obstaję. Dla tych którzy twierdzili i twierdzą inaczej niż mój wcześniejszy post zadaję pytanie.
Co będzie jeśli mam np. w tym I półroczu 300 nadgodzin? Mam dostać wolne, czy przepadają?- chodzi mi o te godziny ponad waszych obliczeń raz 208 raz 249.



nie powinieneś mieć więcej, ponieważ nie wystapiła okoliczność, o której mowa w art. 35 ust. 10 - ktoś przekroczył swoje uprawnienia wyznaczając Cię do służby; nie jest to Twój problem; za wszystkie te godziny ponadnormatywne możesz mieć udzielony czas wolny w następnym okresie (czyli praktycznie dwa miesiące wolnego) - nie musisz mieć wcale za nie zapłacone! a zapłacone możesz mieć tylko za róznicę pomiędzy nominałem, a maksymalną ilością, którą mozna przesłużyć bez wprowadzania podwyższonej gotowości operacyjnej w PSP - stąd właśnie owe 249h (róznica pomiędzy ilością tygodni w okresie rozliczeniowym pomnożoną przez 48h, a nominałem); przepadać nic nie przepada - może co najwyżej dojść do fałszowania ECS, ale to osobna bajka;

Twoje stanowisko znam, ale się z nim nie zgadzam;)
przeczytaj uważnie:

Cytuj
art. 93
1. Strażakowi przysługują następujące świadczenia pieniężne:

1)zasiłek na zagospodarowanie,

2)nagrody oraz zapomogi,

3)nagrody jubileuszowe,

4)dodatkowe wynagrodzenie za wykonywanie zadań zleconych wykraczających poza obowiązki służbowe,

4a) rekompensata pieniężna za przedłużony czas służby, o którym mowa w art. 35 ust. 9,

5)należności za podróże i przeniesienia służbowe,

6)świadczenia związane ze zwolnieniem ze służby.

2. W razie śmierci strażaka lub członka jego rodziny, przysługują:

1)zasiłek pogrzebowy,

2)odprawa pośmiertna.
   
Cytuj
art. 35


9. Czas służby strażaka może być przedłużony do 48 godzin tygodniowo, w okresie rozliczeniowym, o którym mowa w ust. 1, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami służby. W takim przypadku strażakowi przyznaje się czas wolny od służby w tym samym wymiarze albo rekompensatę pieniężną.

10. W przypadku wprowadzenia podwyższonej gotowości operacyjnej w Państwowej Straży Pożarnej czas służby strażaka można przedłużyć ponad normę, o której mowa w ust. 9. W takim przypadku, w zamian za czas służby strażakowi przysługuje czas wolny od służby w tym samym wymiarze, w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Czas wolny, o którym mowa w ust. 9 i 10, może być udzielony w następnym okresie rozliczeniowym po okresie, w którym strażak pełnił służbę ponad normę, o której mowa w ust. 1.

Z powyższego jasno wynika, że za przedłużony czas służby do 48h w tygodniu możemy mieć udzielony czas wolny lub zapłacona rekompensatę; za przedłużenie pow. 48h musimy mieć udzielony czas wolny – nie można wypłacić za ten czas rekompensaty;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline zielu

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #748 dnia: Lipiec 31, 2011, 18:00:42 »
W mojej jednosce kursy  podoficerskie są rozliczane w ten sposób że: w harmonogramie piszemy literkę K i w godzinach pracy też literkę K. Program sam rozlicza cały ten okres na zero tzn. niema ani nadgodzin ania niedopracowanych godzin.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #749 dnia: Lipiec 31, 2011, 20:23:51 »
no właśnie lang przepisy przepisami, łamanie swoja sprawą a dalsze postępowanie i interpretacja przepisów też ma swoje prawa. Prowadzę bhp w zakładzie pracy i troszeczkę z kodeksem pracy mam doczynienia a tam art. jasno mówi- podobnie jak w naszym rozporządzeniu" Pracownik może mieć w roku max. 150 nadgodzin' - i co z tego? Pracownik w tymże zakładzie te 150 to ma na kwartał. Dalej idąc pracodawca łamie prawo jeśli nie wyda pracownikowi należnych nadgodzin w postaci wolnego lub nie zapłaci- tak IP tłumaczy na kontroli i to w formie pisemnej. Nigdy IP pomimo takiego zapisu o max. 150 nadgodzinach nie wpisuje do protokołu uwag jeśli pracodawca da wolne lub zapłaci. Nie zarzuca pracodawcy że ten dopuścił do sytuacji przekroczenia nadgodzin. Zarzuca zas jeśli pracodawca nie rekompensuje pracownikowi.   TO SAMO JEST W NASZYM PRZYPADKU.   Przekroczenie nadmiaru nadgodzin nie jest wina komendanta, bo wymóg minimalnych stanów jest nieosiągalny już na samym wstępie. Gromadzenie nadmiaru nadgodzin nawet bez wprowadzenia stanu podwyższonej gotowości powinien nam być rekompensowany bądz wolnym lub pieniążkami- jest to prawnie do wygrania. Ja już pisałem że taką sytuację przedstawiłem komendantowi i o dziwo jak w I kwartale złapałem 200 nadgodzin tak w drugiem kwartale nie byłem ruszany. TZW. lizidupy lub straszytyłki z innej zmiany maja u mnie po owe 300 nadgodzin i z tego co wiem to nic z ta sprawą nie będą robić. Ja dalej pozostaję przy swoim i dobrze na tym wychodzę- przynajmniej jestem w takim przekonaniu a i widocznie komendant też z tym się liczy.
Pozdrawiam