Autor Wątek: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.  (Przeczytany 999205 razy)

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #700 dnia: Lipiec 01, 2011, 20:11:21 »
... niestety wakaty i absencje zmuszają naszych przełożonych do wyznaczania strażaków do służby z pogwałceniem ustawy, a ich przełożeni nie widząc problemu utrwalili ich w przeświadczeniu, że wszystko jest w porządku...
@lang z całym szacunkiem, ale z powyższym nie mogę się zgodzić.
To nie wakaty i absencje zmuszają 01 to takich działań lecz strach o własne stołki.
Wolą działać wbrew ustawie lecz zgodnie z głupią decyzją przełożonego ustalającą minimalne stany osobowe.
W innych służbach, przy brakach kadrowych po prostu mniej funkcjonariuszy / pracowników (patroli policji, karetek pogotowia) jest w działaniu.
I albo politycy to akceptują albo znajdują etaty i środki finansowe.


Cytuj
§ 6. 1.   Przedłużenie czasu służby strażaka ze względu na potrzeby służby, o których mowa w art. 35 ust. 9 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, zwanej dalej "ustawą", mogą uzasadniać następujące okoliczności:
1)   konieczność dokończenia rozpoczętych zadań służbowych, jeżeli nie mogą zostać przerwane;
2)   utrzymanie liczby strażaków stanowiących obsadę osobową każdej zmiany na poziomie ustalonym przez kierownika jednostki organizacyjnej, jednak nie niższym niż ustalony zgodnie z ust. 3-5;
3)   dysponowanie do działań ratowniczych oraz do udziału w ćwiczeniach odwodów operacyjnych;
4)   wykonanie zadań służbowych wpływających na funkcjonowanie oraz podniesienie gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowej;
5)   wykonanie zadań służbowych o charakterze dydaktycznym dotyczących szkolenia strażaków z jednostek ochrony przeciwpożarowej;
6)   delegowanie strażaka do pełnienia służby poza granicami państwa w grupie ratowniczej utworzonej do udziału w działaniach ratowniczych, akcji poszukiwawczo-ratowniczej lub akcji humanitarnej, a także w szkoleniu i ćwiczeniach ratowniczych.
2.   Przedłużenie czasu służby strażaka następuje na polecenie kierownika jednostki organizacyjnej, w której pełni służbę, lub upoważnionej przez niego osoby.
3.   Łączną liczbę strażaków stanowiących minimalną obsadę danej zmiany we wszystkich komendach powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej na terenie województwa oraz w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej ustala komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, w uzgodnieniu z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej.
4.   Łączną liczbę strażaków stanowiących minimalną obsadę danej zmiany w komendzie powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej ustala komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej, w uzgodnieniu z właściwym komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej.
5.   Łączną liczbę strażaków stanowiących minimalną obsadę danej zmiany w pozostałych jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej ustalają kierownicy tych jednostek, w uzgodnieniu z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej.


tak to zostało niestety ustalone i pretensje możemy mieć do tych, którzy ustalali huraoptymistyczne stanów minimalnych; to co zrobili od marca tego roku to był strzał w stopę; ktos komus chciał sie przypodobać? na przykładzie mojej jednostki mogę powiedzieć, że zaplanowanie harmonogromu na półrocze z uwzględnieniem 40h/tydz. przeciętnie i nałożenie na niego planu urlopów (podzielonych proporcjonalnie) powoduje, że stan minimalny jest tylko na 1/3 - na 2/3 brakuje jednego człowieka; wniosek z tego jest taki, że ktoś nam juz zaplanował nadgodziny; a co dopiero jak dojdą do tego jeszcze inne absencje :fiuu:

ciekawe kiedy znajdzie się odważny Komendant Powiatowy/Miejski, który swojemu przełożonemu zaraportuje bezsens ustalonych stanów minimalnych :wacko:
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline wania

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 109
  • W kilka sekund podejmuję trudne decyzje - strażak
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #701 dnia: Lipiec 01, 2011, 21:01:28 »
wniosek z tego jest taki, że ktoś nam juz zaplanował nadgodziny; a co dopiero jak dojdą do tego jeszcze inne absencje :fiuu:

ciekawe kiedy znajdzie się odważny Komendant Powiatowy/Miejski, który swojemu przełożonemu zaraportuje bezsens ustalonych stanów minimalnych :wacko:

He he dokładnie kolego - pisałem też o tym przy innych postach. To Komendant "łamie" prawo a nie my. On będzie za to odpowiadał- tylko Komendanci odchodzą na emeryturę i niech się kolejny martwi. Nie wiem na jakim etapie jest sprawa Kielc z wypłatą za nadgodziny, ale takie rzeczy jak mówicie trzeba mówić głośno i pokazywać błędy jakie popełniają Komendanci i nie sprzeciwiając się takim stanom osobowym jak są narzucone z KG i KW, choć słyszałem, że był już chyba przypadek obniżenia stanu minimalnego i KW to zaaprobowała - chodziło o Białystok.

Offline tomstrazak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 287
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #702 dnia: Lipiec 01, 2011, 21:44:23 »
,,Art. 35.
1. Czas służby strażaka nie może przekraczać przeciętnie 40 godzin tygodniowo w
przyjętym okresie rozliczeniowym, nieprzekraczającym 6 miesięcy.
..............

6a. Strażak może być, przez właściwego przełożonego, wyznaczony do wykonywania
zadań służbowych poza rozkładami czasu służby strażaka, o których mowa
w ust. 3, w przypadkach określonych w ust. 9 i 109. Czas służby strażaka może być przedłużony do 48 godzin tygodniowo, w okresie
rozliczeniowym, o którym mowa w ust. 1, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami
służby. W takim przypadku strażakowi przyznaje się czas wolny od służby w
tym samym wymiarze albo rekompensatę pieniężną.
10. W przypadku wprowadzenia podwyższonej gotowości operacyjnej w Państwowej
Straży Pożarnej czas służby strażaka można przedłużyć ponad normę, o której
mowa w ust. 9. W takim przypadku, w zamian za czas służby strażakowi
przysługuje czas wolny od służby w tym samym wymiarze, w przyjętym okresie
rozliczeniowym.
10a. Czas wolny, o którym mowa w ust. 9 i 10, może być udzielony w następnym
okresie rozliczeniowym po okresie, w którym strażak pełnił służbę ponad normę,
o której mowa w ust. 1.,,

Lang,  z tego wynika że można odebrać czas wolny w następnym okresie rozliczeniowym.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #703 dnia: Lipiec 01, 2011, 22:06:24 »
sorry - bazowałem na tekście sprzed nowelizacji z 29 października zeszłego roku; swoją drogą, to w 2010 roku mieliśmy aż cztery nowelizacje :gwiazdki:

a najśmieszniejsze jest to, że ktos kiedyś łyknął mój pomysł i sprzedał go dalej - już dawno temu mówiłem o konieczności wprowadzenia takiej regulacji; obecnie Panowie niezapłacone nadgodziny nam nigdy nie przepadają, choćby nie wiem jak bardzo ktoś starał się was przekonać, że jednak są one zerowane;) a bazując na zasadzie racjonalnego ustawodawcy i jeszcze kilku innych zasadach pomocniczo stosowanych w wykładni prawa śmiało można forsować tezę, że równiez nadgodziny z lat poprzednich nam nie przepadły; a co wazniejsze do roszczenia o czas wolny nie znajduje zastosowania trzyletni okres przedawnienia;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #704 dnia: Lipiec 01, 2011, 22:19:16 »
Trochę LANG się mylisz.Poczytaj dokładnie co nam może przepaść i co reguluje nowy przepis.Ja o tamtych 1203 nadgodzinach mogę zapomnieć.Teraz owszem już wiem jak egzekwować te obecne.Znajomi emeryci którzy odeszli z papierem od KM/KP na prośbę wystąpienia zbiorowego do śadu .... zapomnieli że pracowali z Straży Pożarnej.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #705 dnia: Lipiec 01, 2011, 23:09:33 »
kolego SIUSIUEK - składałeś kiedyś (lub pisałeś dla kogoś) skuteczny pozew, skargę do WSA lub skargę kasacyjną? ja wiele i to nie tylko w swoich sprawach; często też ludzie uważający się za mądrzejszych ode mnie twierdzili, że nie mam szans; czas to weryfikował, a oni byli mocno zdziwieni; dlatego zastanów się dobrze, zanim stwierdzisz, że się mylę, choćby trochę; twierdzę, że można skonstruować taki wywód (oparty na zasadach logiki i wykładni prawa, bez ograniczania sie do wykładni gramatycznej), który uzasadni moją tezę: godziny ponadnormatywne z lat poprzednich nie przepadły - były nam one oddawane w okresach następnych, w których generowaliśmy kolejne; dlatego nie rozbijajmy nadgodzin na poszczególne lata, tylko ustalmy ich ilość na dzień 31 grudnia 2010 roku (tych niezapłaconych); nie ważne co mamy wpisywane w ECS - dla nas w pierwszej kolejności oddawane są nam zaległe nadgodziny; i jesteśmy kolego w domu; proponuje tez wszystkim wgłębić się w uzasadnienie przywoływanego już wyroku TK dotyczącego urlopów policjantów - zasadnicze tezy dotyczą również naszych nadgodzin;

przykładowo kolego masz na dzień 31 grudnia 2010 roku 1000 nadgodzin; zapłacili Ci za 196; zostaje Ci 804 zległych; w pierwszym półroczu wypracowałeś 142 nadgodziny, za które Twój komendant łaskawie Ci zapłacił; 804 pozostaje dalej do oddania (lub sukcesywnie do zapłacenia, pod warunkiem nie wyrabiania nowych) - i tak się można bujać do ostatnich miesięcy służby; później wezwanie do zapłaty i najpewniej też pozew; jak ten patent się nie sprawdzi, to pozostaje dochodzenia odszkodowania za niezgodne z prawem działania organu administracji publicznej
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #706 dnia: Lipiec 02, 2011, 00:05:53 »
Podczas konferencji dotyczącej bezpieczeństwa EURO 2012, która odbyła się niedawno w Uniejowie podano takie informacje.

1. Wszystkie szkolenia, kursy i szkoły maja zakończyć się przed rozpoczęciem mistrzostw aby kadra i uczniowie mogli fizycznie wzmocnić jednostki liniowe lub sztaby.
2. Na czas EURO zostają wstrzymane wolne, urlopy, delegacje itp.
3. Jednostki organizacyjne podległe MSWiA mają funkcjonować w minimalnym niezbędnym do ich prawidłowego funkcjonowania trybie (zero kontroli prewencji, operacyjnej, itp. funkcjonariusze z tych wydziałów maja wzmocnić jednostki liniowe)

PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #707 dnia: Lipiec 02, 2011, 01:53:11 »
; twierdzę, że można skonstruować taki wywód (oparty na zasadach logiki i wykładni prawa, bez ograniczania sie do wykładni gramatycznej), który uzasadni moją tezę: godziny ponadnormatywne z lat poprzednich nie przepadły

 tak się można bujać do ostatnich miesięcy służby; później wezwanie do zapłaty i najpewniej też pozew; jak ten patent się nie sprawdzi, to pozostaje dochodzenia odszkodowania za niezgodne z prawem działania organu administracji publicznej

Powiedzieć należy- "...bierzcie i pijcie z niego WSZYSCY, to jest bowiem ...." :kwit: :brawo:
Prawo i przyroda toleruje równowagę :gwiazdki: :rofl:
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2011, 08:48:42 wysłana przez jogurtOLO »

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #708 dnia: Lipiec 02, 2011, 10:21:32 »
koledzy jeśli się mylę to proszę mnie poprawić (może radca wie więcej) ale opierając się na prawie!!!
Moim zdaniem nie wiem skąd wam się bierze max. liczba nadgodzin- raz 196, potem 208 itd.
To, że strażak może mieć przedłużony tygodniowy czas pracy do 48 godz. wynika z konieczności takiej że 2 służby w tygodniu wynoszą 48 godz. 2x24 i tylko dlatego taki zapis jest, bo jak sobie wyobrażacie że 2 służba trwała by 16 godzin. Ja nie znalazłem zapisu o max. liczbie nadgodzin. To jest tak samo jak w kodeksie pracy, że w roku można miec 150 nadgodzin. dzieląc to przez 12 miechów daje około 13 nadgodzin na miesiąc a jak jest to kazdy powinien wiedzieć. Pracownik w zakładzie gdzie jest potyrzeba ma i ponad 600 nadgodzin i co 450 mu przepada? Istna głupota- Pracodawca ma mu obowiazek zapłacić lub wysłać na wolne- oczywiście pracodawcy jest lepiej zapłacić i to że pracownik przepracuje więcej nadgodzin nie jest uchybieniem przez pracodawcę (orzeczenia PIP). Uchybieniem jest jeśli nie zapłaci lub nie da wolnego. Identyczna sytuacja jest u nas chociąz nie do końca. Przeciwnie u nas to my mamy wybór czxy dostać kasę czy iść na wolne i żadnej łaski komendant nie robi jeśli np. wypracowałem obecnie 300 nadgodzin to jeśli nie złoże wniosku o czas wolny to musi mi za 300 zapłacić i kropka

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #709 dnia: Lipiec 02, 2011, 18:12:44 »
W województwach w których będą rozgrywane mecze zostały stworzone plany operacji wojewódzkich i plany operacji powiatowych nie wiem jak w innych. System pracy na czas EURO 24/24 minimalne stany na poziomie 70%, auta które wchodzą w skład COO mają mieć zapewnioną pełną obsadę przewidzianą w planach oczywiście część SIS z KP weźmie bezpośredni udział w zabezpieczeniu meczów i tego co się będzie działo w miastach rozgrywek. KM na terenie których będą rozgrywane mecze mają zapewnić czas dotarcia do zdarzenia na poziomie 5 min. w każdym punkcie miasta, pozostałe komendy 15 min. Tak to mniej więcej  wygląda.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #710 dnia: Lipiec 02, 2011, 19:32:10 »
2. Przedłużony czas służby, o którym mowa w ust. 1, może wykraczać powyżej 48 godzin
tygodniowo, z zachowaniem prawa do nieprzerwanego wypoczynku.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, nie jest wymagane wprowadzenie podwyższonej
gotowości operacyjnej w Państwowej Straży Pożarnej.
http://www.nszzp-kujpom.pl/pliki/Euro_2012_wer_31_03_11a.pdf

alex - to w końcu jak to jest z tym 24/24 ?!

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #711 dnia: Lipiec 02, 2011, 19:35:52 »
Przedsmak mamy teraz, gdy zaczęła się nasza prezydencja w UE. W przyszłym tygodniu kilka razy będziemy jechać do Sopotu na zabezpieczenia. W dni gdy w Sopocie będą odbywać się konferencje trójmiasto będzie jechać na 90% stanów, pozostałe 75%

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #712 dnia: Lipiec 02, 2011, 21:03:27 »
To pomyslcie co sie szykuje jesli zajecia w SGSP koncza sie w maju :P 
raczej zapomnijmy o wolnym :P
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Online MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #713 dnia: Lipiec 02, 2011, 23:38:43 »
Heeee NBC Poznańskie narobi w drugim półroczu kilometrów po Polsce .

A co do Euro2012 – nie wiem dlaczego nie wiecie – jak wszyscy wiedzą w Poznaniu nawet OSP w KSRG zostały poinformowane jaki ogródek mają do obrobienia i jak będzie mniej więcej wyglądać cała organizacja zabezpieczenia, jakie SIS PSP itd. . Oczywiście w pewnych obszarach na okrągło bo są szczegóły jeszcze do dogrania, ale idea się nie zmieni . 

Offline strazak01

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #714 dnia: Lipiec 03, 2011, 13:05:33 »
Kolego MIKO może i w Poznaniu wiedzą ale w pozostałych powiatach nic nie wiadomo bo po co ważne żeby Poznań wiedział a reszta dowie się w maju

Offline wania

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 109
  • W kilka sekund podejmuję trudne decyzje - strażak
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #715 dnia: Lipiec 03, 2011, 16:12:48 »
Kolego MIKO może i w Poznaniu wiedzą ale w pozostałych powiatach nic nie wiadomo bo po co ważne żeby Poznań wiedział a reszta dowie się w maju

I w tym właśnie jest szkopuł. Wy w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu - wiecie jak będziecie pracowali - nawet OSP już załatwia se wolne "by zarobić" podczas mistrzostw.

Tak jak pisał Kolega we wcześniejszym poście wy wiecie że są ruszone auta z COO, ale COO to nie tylko te 4 województwa ale cała Polska.

Piszecie tu o konkretnych rozwiązaniach i decyzjach. Myślę że wszyscy to rozumiemy doskonale i nikt nie ma nic przeciwko. Myślę, że to KW pozostałych 12 województw powinna dowiedzieć się do czego będą użyte jej siły w czasie Euro 2012, bo myślę, że mało realne jest by sprostać tym wszystkim wymaganiom bez użycia sił spoza województwa ( osobiście nie miałbym nic przeciwko ;-) )

Jeśli piszecie, że w czasie Euro 2012 nie będzie kursów - to by było super- bo nie byłoby "wyzysku" i 8 godzin zamiast 24 - jak to miało miejsce podczas powodzi. 

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #716 dnia: Lipiec 05, 2011, 18:00:31 »
kolego SIUSIUEK - składałeś kiedyś (lub pisałeś dla kogoś) skuteczny pozew, skargę do WSA lub skargę kasacyjną? ja wiele i to nie tylko w swoich sprawach; często też ludzie uważający się za mądrzejszych ode mnie twierdzili, że nie mam szans; czas to weryfikował, a oni byli mocno zdziwieni; dlatego zastanów się dobrze, zanim stwierdzisz, że się mylę, choćby trochę; twierdzę, że można skonstruować taki wywód (oparty na zasadach logiki i wykładni prawa, bez ograniczania sie do wykładni gramatycznej), który uzasadni moją tezę: godziny ponadnormatywne z lat poprzednich nie przepadły - były nam one oddawane w okresach następnych, w których generowaliśmy kolejne; dlatego nie rozbijajmy nadgodzin na poszczególne lata, tylko ustalmy ich ilość na dzień 31 grudnia 2010 roku (tych niezapłaconych); nie ważne co mamy wpisywane w ECS - dla nas w pierwszej kolejności oddawane są nam zaległe nadgodziny; i jesteśmy kolego w domu; proponuje tez wszystkim wgłębić się w uzasadnienie przywoływanego już wyroku TK dotyczącego urlopów policjantów - zasadnicze tezy dotyczą również naszych nadgodzin;

przykładowo kolego masz na dzień 31 grudnia 2010 roku 1000 nadgodzin; zapłacili Ci za 196; zostaje Ci 804 zległych; w pierwszym półroczu wypracowałeś 142 nadgodziny, za które Twój komendant łaskawie Ci zapłacił; 804 pozostaje dalej do oddania (lub sukcesywnie do zapłacenia, pod warunkiem nie wyrabiania nowych) - i tak się można bujać do ostatnich miesięcy służby; później wezwanie do zapłaty i najpewniej też pozew; jak ten patent się nie sprawdzi, to pozostaje dochodzenia odszkodowania za niezgodne z prawem działania organu administracji publicznej
Kolego LANG .... jeśli tak się chwalisz tymi pozwami to prześlij mi na pocztę ten skutecznie działający pozew a niezwłocznie idę z tym do sądu, oczywiście uwcześnie powiadamiając mojego 01.Takich jak ja jest jeszcze paru chętnych.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #717 dnia: Lipiec 05, 2011, 18:58:54 »
Kolego SIUSIEK - bezinteresownie pomagam przyjaciołom; dla osób spoza tego kręgu nie mam czasu, a jesli już bym go znalazł, byłby on bardzo wysoko przeze mnie wyceniony; rusz cztery litery i sam popracuj nad swoimi sprawami, zamiast szukać niepotrzebnych sporów; podstawy prawne możliwych roszczeń już wskazywałem - wystarczy poszukać, poczytać trochę i wziąć się do roboty, a nie czekać na gotowca;


w związku z rozbieżnościami dotyczącymi ustalania maksymalnej ilości godzin, za którą może być wypłacona rekompensata, pozwoliłem sobie zadać na stronie KG PSP następujące pytanie:

Cytuj
Jaki algorytm jest właściwy do ustalania maksymalnej ilości godzin, za które można wypłacić strażakowi rekompensatę pieniężną, o której mowa w art. 93 ust. 1 pkt 4a?

Odpowiedź pozornie jest prosta, jednakże w praktyce rodzi wiele problemów. Spotykane są dwa sposoby obliczenia maksymalnej ilości godzin przedłużonego czasu służby, za który może być wypłacona rekompensata (na przykładzie pierwszego półrocza 2011 roku):

Sposób 1:
ilość pełnych tygodni X 8 godz. + (ilość dni roboczych do końca okresu rozliczeniowego/5) X 8 godz., co dla pierwszego półrocza 2011 roku daje odpowiednio po zaokrągleniu w dół ilość 206 godz.

Sposób 2:

(ilość pełnych tygodni X 48 godz. + (ilość dni roboczych do końca okresu rozliczeniowego/5) X 48 godz.) - ilość godzin nominalnych dla danego okresu rozliczeniowego

według drugiego algorytmu otrzymujemy dla pierwszego półrocza 2011 roku wynik 246 godz.

Powyższe pytanie jest tym bardziej zasadne, że w niektórych komendach panuje przekonanie, że maksymalna ilość godzin, za które może być wypłacona rekompensata to 192 godziny. Być może przekonanie to opiera się na uchylonym § 6 pkt 5 rozporządzenia w sprawie pełnienia służby, w którym była mowa o nieprzekraczalnej ilości ośmiu przypadków trwającego 24 godziny wykonywania zadań służbowych i pełnienia dyżuru, nie więcej jednak niż 2 razy w miesiącu.

« Ostatnia zmiana: Lipiec 05, 2011, 20:07:04 wysłana przez lang »
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #718 dnia: Lipiec 06, 2011, 10:26:04 »
lang jakie algorytmy??? Co za pytania???
Nie ma czegoś takiego jak max. ilość nadgodzin!!! To tylko wymysł KG nie oparty na zadnym prawnie zapisie.
Jeszcze raz powtarzam- Tyle ile zrobimy w półroczu nadgodzin za tyle ma obowiązek komendant nam zapłacić lub jeśli masz taką wolę to możesz złożyć wniosek o odbiór tych nadgodzin.
Tak jak napisałeś- inne postępowanie komendanta jest niezgodne z prawem i złożenie pozwu na 100% będzie na nasza korzyść.

Offline adam998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
    • http://
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #719 dnia: Lipiec 06, 2011, 20:34:26 »
lang jakie algorytmy??? Co za pytania???
Nie ma czegoś takiego jak max. ilość nadgodzin!!! To tylko wymysł KG nie oparty na zadnym prawnie zapisie.
Jeszcze raz powtarzam- Tyle ile zrobimy w półroczu nadgodzin za tyle ma obowiązek komendant nam zapłacić lub jeśli masz taką wolę to możesz złożyć wniosek o odbiór tych nadgodzin.
Tak jak napisałeś- inne postępowanie komendanta jest niezgodne z prawem i złożenie pozwu na 100% będzie na nasza korzyść.

Dokładnie wymyślili jakieś algorytmy służby płatne i niepłatne, płatne 3m-ce po okresie rozliczeniowym i do tego za jakąś stawkę z księżyca wynikająca z jakiś dziwnych rachunków.....ogólnie to jest kpina

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #720 dnia: Lipiec 07, 2011, 15:29:07 »
płatne mogą być godziny ponadnormatywne pomiędzy 40 a 48 h/tydz.; wszystko powyżej musi być zrekompensowane czasem wolnym, który może być udzielony także w późniejszym okresie rozliczeniowym; wynika to wprost z ustawy
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline STRAŻAK___!!!

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #721 dnia: Lipiec 08, 2011, 10:51:23 »
No chyba nie tak do końca...
1.Strażak pracuje 40 godzin tygodniowo (w rozliczeniu półrocznym),
2.W celu zapewnienia ciąglości, podczas podwyższonej gotowości ... może pracować do 48 godzin,
3.Za nadgodziny (od 40 do 48), komendant może strażakowi zapłacić w terminie do 3 miesięcy po okresie rozliczeniowym,
4.Może mu również "pozwolić" odbieraćrać na bieżąco ww. godziny
5. STRAŻAK W ROZLICZENIU PÓŁROCZNYM NIE MOŻE PRACOWAĆ DŁUŻEJ NIŻ 48 GODZIN !!!
6. W danym okresie rozliczeniowym strażak może odbierać godziny już nadpracowane (w danym okresie) wpisuje wtedy w liści obecności WSb a w programie EXEL w stanie faktycznym zostawie puste okienka (gdyby wisał o18 i o08 odbierał by godziny z poprzednich okresów)
7. U mnie czyli w jednym z miast wojewódzkich nie można odbierać na chwilę obecną godzin z poprzednich okresów. Przedmiotowe godziny są w sposób ręczny przepisywane na poczatu każdego nowego okresu  a za aktualne nadgodziny sie płaci.
8. W sytuacji gdyby, ktoś przekraczał te 48 godzin, na służbę na PB przychodzą d-ca jrg lub z-ca jrg, którzy tym samym wyrabiają sobie nadgodziny.

I TYLE...

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #722 dnia: Lipiec 08, 2011, 11:35:20 »
ja w dalszym ciągu obstaję przy swoim i nie będę powielał poprzedniego wpisu.
Proszę o podanie konkretnego przepisu PRAWNEGO, że komendant ma prawo nie zapłacić lub nie dać wolnego za nadgodziny powyżej tzw. "ponad wymiaru".
Jeszcze raz powtarzam jest to bubel, wymysł góry który każdy prawnik podważy. Ja jestem tego przekonany gdyż takiej porady udzielił mi kolega prawnik. Przedstawiłem takie stanowisko swojemu komendantowi i o dziwo jak miałem za pierwszy kwartał już prawie 200 nadgodzin to w następnym już mnie komendant nie ruszał.

Offline tomstrazak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 287
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #723 dnia: Lipiec 08, 2011, 23:42:43 »
,,Art. 35.
1. Czas służby strażaka nie może przekraczać przeciętnie 40 godzin tygodniowo w
przyjętym okresie rozliczeniowym, nieprzekraczającym 6 miesięcy.
..............

6a. Strażak może być, przez właściwego przełożonego, wyznaczony do wykonywania
zadań służbowych poza rozkładami czasu służby strażaka, o których mowa
w ust. 3, w przypadkach określonych w ust. 9 i 109. Czas służby strażaka może być przedłużony do 48 godzin tygodniowo, w okresie
rozliczeniowym, o którym mowa w ust. 1, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami
służby. W takim przypadku strażakowi przyznaje się czas wolny od służby w
tym samym wymiarze albo rekompensatę pieniężną.
10. W przypadku wprowadzenia podwyższonej gotowości operacyjnej w Państwowej
Straży Pożarnej czas służby strażaka można przedłużyć ponad normę, o której
mowa w ust. 9. W takim przypadku, w zamian za czas służby strażakowi
przysługuje czas wolny od służby w tym samym wymiarze, w przyjętym okresie
rozliczeniowym.
10a. Czas wolny, o którym mowa w ust. 9 i 10, może być udzielony w następnym
okresie rozliczeniowym po okresie, w którym strażak pełnił służbę ponad normę,
o której mowa w ust. 1.,,



   -czas służby może być przedłużony do 48 przez przełożonego, argumentując to potrzebami służby i wtedy kasa albo wolne,
   - czas służby może być przedłużony ponad 48 godzin w przypadku podwyższonej gotowości operacyjnej i wtedy tylko można odebrać wolne.

  I TYLE...

Marcinkow

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #724 dnia: Lipiec 10, 2011, 21:38:36 »
Straszna dyskusja z tymi nadgodzinami przebiega, a nic się nie zmieni na naszą korzyść panowie.
W Kielcach kierownictwo KM i KW bierze wszystko na przetrzymanie i wyciszenie sprawy wypłaty za nadgodziny. Ci co dostali kasę teraz ją zwracają pod rygorem nieprzychylności przełożonych w stosunku do podwładnych w różnych sprawach.
KM przyznała się nieoficjalnie do popełnienia błędu, ale na niekorzyść strażaków. Teraz podsunęli im pisma - oświadczenia o dobrowolnym zwrocie pieniędzy ale BRUTTO, czyli ktoś dostał na rękę np. 2100 zł to teraz musi zwrócić tą kwotę + podatek (bez mała 2500 zł). Ot taka ciekawa polityka kierownictwa.
Na dodatek dowódcy zostali postawieni tak przed sprawą, że jeżeli nie zmuszą wszystkich strażaków do podpisu oświadczenia, to ich stołek może zająć każdy inny. Podobna atmosfera przeniosła się do niektórych JRG. Nie wierzyłem w to co usłyszałem od szefa. Dano mi do zrozumiennia, że moja strażacka kariera zatrzyma się w miejscu na dobre jeżeli nie podpiszę. Całą rozmowę nagrałem i niebawem ujrzy ona posłuch publiczny w mediach.
To co dzieje się w Kielcach przerasta wszystko co możliwe.
Tak nie da się pracować w podziale - bez zrozumienia i zaufania do przełożonych.
Niegdy nie sądziliśmy, że i nas dopadnie ostatnio popularny mobbing.
Najpierw dają, potem zabierają strasząc komornikiem a teraz nie dają normalnie pracować.