Autor Wątek: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.  (Przeczytany 1009376 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #650 dnia: Kwiecień 05, 2011, 11:54:02 »
Zmiany w Rozp. MSWiA dot. czasu służby strażaków PSP

Cytuj
Od 31 marca obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Pomimo uwag związkowców w przepisie tym istnieje wiele nieścisłości (np. brak dokładnego sprecyzowania pojęcia „potrzeby służby”) mogących w przyszłości doprowadzić do wielu nieporozumień w tym zakresie.

W załączniku publikujemy dokument obrazujący zmiany dokonane w dotychczasowych przepisach oraz pozostałych załącznikach treść uwag związkowych i odpowiedź Komendanta Głównego.

http://www.wlkp.nszzpp.pl/zmiany_w_rozp_mswia_dot_czasu_sluzby_strazakow_psp

http://www.wlkp.nszzpp.pl/system/files/mswia_-_pelnienie_sluzby_zmiany_dz.u._z_2011_nr_69_poz._371.pdf

http://www.wlkp.nszzpp.pl/system/files/2011_rok-pisma_zg-uwagi_rozp.17-03-2011.pdf

http://www.wlkp.nszzpp.pl/system/files/2011-03-28_odpkg_-_uwagi-pelnienie_sluzby.pdf

W tekście jednolitym rozporządzenia (kolory czerwone i zielone) zrobionym przez związkowców śmiem twierdzić, że jest błąd.

Cytuj
§ 2.Dyżury - zmieniony
1. W zmianowym rozkładzie czasu służby wykonywanie zadań służbowych i pełnienie dyżuru przez strażaka trwa 24 godziny.
1. Wykonywanie zadań służbowych i pełnienie dyżuru przez strażaka w zmianowym rozkładzie czasu służby w danej jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej lub Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, zwanej dalej "jednostką organizacyjną", trwa 24 godziny.
2. W przypadkach, o których mowa w ust. 1, poza wykonywaniem zadań służbowych związanych z akcją ratowniczą, ćwiczeniami lub utrzymywaniem gotowości operacyjnej, strażak pozostaje w miejscu pełnienia służby w gotowości do podjęcia działań bądź wykonuje inne zadania służbowe. Na wykonanie innych zadań służbowych przeznacza się nie więcej niż 12 godzin, w tym nie więcej niż 4 godziny w porze nocnej, to jest pomiędzy godzinami 2100 a 700.
3. Wykonywanie zadań służbowych i pełnienie dyżuru w zmianowym rozkładzie czasu służby przez strażaka w danej jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej lub Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, zwanej dalej „jednostką organizacyjną”, może wynosić 12 godzin:
3. W przypadkach uzasadnionych potrzebami służby wykonywanie zadań służbowych i pełnienie dyżuru w zmianowym rozkładzie czasu służby może wynosić 12 godzin.
1) w przypadkach szczególnie uzasadnionych warunkami służby, po uprzednim uzgodnieniu między kierownikiem jednostki organizacyjnej a działającymi w niej organizacjami związkowymi, a w przypadku ich braku z przedstawicielem strażaków reprezentującym ponad połowę stanu etatowego jednostki;
2) na stanowiskach kierowania komend Państwowej Straży Pożarnej;
3) w przypadkach, gdy zachodzi konieczność udzielenia strażakowi czasu wolnego od służby, w szczególności w zamian za czas służby przekraczający przeciętną tygodniową normę w okresie rozliczeniowym.

4. Czas wykonywania zadań służbowych i pełnienia dyżuru w wymiarze 12 godzin może być także ustalony indywidualnie na wniosek strażaka, po uprzednim zasięgnięciu opinii zakładowych organizacji związkowych działających w danej jednostce organizacyjnej, a w przypadku ich braku, przedstawiciela strażaków reprezentującego ponad połowę stanu etatowego jednostki, z uwzględnieniem zapewnienia ciągłości służby.
4. Czas wykonywania zadań służbowych i pełnienia dyżuru w wymiarze 12 godzin może być także ustalony indywidualnie na wniosek strażaka, o ile umożliwiają to potrzeby służby.

Rozporządzenie:

Cytuj
b) ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:
3. W przypadkach uzasadnionych potrzebami służby wykonywanie zadań służbowych i pełnienie dyżuru w zmianowym rozkładzie czasu służby może wynosić 12 godzin.
4. Czas wykonywania zadań służbowych i pełnienia dyżuru w wymiarze 12 godzin może być także ustalony indywidualnie na wniosek strażaka, o ile umożliwiają to potrzeby służby.”;

To co jest niebieskie, podkreślone i napisane kursywą nie znalazło się w nowym rozporządzeniu i w tejże publikacji powinno być na czerwono i przekreślone.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2011, 17:46:12 wysłana przez grzela »

Offline Brandmand

  • Falck
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Korupcja to fundament dzisiejszej PSP...
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #651 dnia: Kwiecień 06, 2011, 07:41:04 »
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/502536,strazak_ma_prawo_do_120_godzin_przerwy.html
Cytuj
Komendanci będą musieli ustalać szczegółowy harmonogram dyżurów oraz dni wolnych od służby na całe półrocze. Dodatkowo muszą uwzględnić dni wolne i odbiór nadgodzin.

Wprowadzenie możliwości otrzymywania finansowej rekompensaty za nadgodziny już przepracowane przez strażaków spowodowało konieczność zmian zasad ustalania harmonogramu służby. Z tego też powodu minister spraw wewnętrznych i administracji 30 marca 2011 r. wydał rozporządzenie w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. nr 69, poz. 371). Weszło ono w życie w dniu publikacji, czyli 31 marca 2011 r. Zgodnie z nim szefowie komend muszą ustalać harmonogram służb w całym okresie rozliczeniowym, czyli od 1 stycznia do 30 czerwca oraz od 1 lipca do 31 grudnia. Komendant musi określić w nim dni i godziny wolne od służby. Jednak liczba kolejnych takich godzin nie może być większa niż 120. Ustalony harmonogram będzie podawany do wiadomości strażaków, nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem danego okresu rozliczeniowego.

Niewykluczone, że za sprawą związków zawodowych nowe przepisy trafią do Trybunału Konstytucyjnego.

– Nie zgadzamy się na dyskryminację strażaków. Nie może być tak, że w rozporządzeniu z góry określony jest maksymalny czas przerwy między poszczególnymi służbami. I to w sytuacji, kiedy strażakom jeszcze nie oddano 8 mln już przepracowanych nadgodzin – mówi Robert Osmycki, przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2011, 07:44:10 wysłana przez Butel »
Pokój to tylko brak wojny...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #652 dnia: Kwiecień 06, 2011, 16:52:24 »
Harmonogram służb w świetle nowych przepisów

Cytuj
W związku z napływającymi informacjami dotyczącymi ustalania harmonogramu pełnienia służby informujemy wszystkich zainteresowanych, że zgodnie z § 2 nowego rozporządzenia MSWiA w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U.2011 nr 69 poz. 371) harmonogram pełnienia służby za I-wszy okres rozliczeniowy 2011r. sporządza się na okres od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 r.

Zatem wszystkie polecenia dotyczące sporządzania harmonogramów za okres wcześniejszy nie mają żadnych podstaw prawnych.

Dodatkowo § 3 w połączeniu z § 4 nowego rozporządzenia obliguje stosowanie w I-wszym okresie rozliczeniowym 2011 roku „starego” § 16 w punktach 3 i 4, których brzmienie przypominamy:

§16.3 „Obowiązujący strażaków wymiar czasu służby w przyjętym okresie rozliczeniowym, ustalany zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy, oblicza się, mnożąc 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.”

§16.4 „Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu służby o 8 godzin.”

Nowe rozporządzenie weszło w życie z dniem 31 marca 2011 r. za wyjątkiem sposobu prowadzenia ewidencji czasu służby w §16.8 oraz §16.9, które znajdą zastosowanie od 1 lipca 2011 roku. Jest to naturalną konsekwencją wyżej zastosowania wymienionych wyżej „starych” zasad obliczania czasu służby.

http://www.poznan.nszzpp.pl/artykul/pl/05-04-2011/harmonogram_sluzb_w_swietle_nowych_przepisow

Offline Garys

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
  • Był Grześ - i nie ma Grzesia :)
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #653 dnia: Kwiecień 06, 2011, 22:12:46 »
Zmiany w Rozp. MSWiA dot. czasu służby strażaków PSP

To co jest niebieskie, podkreślone i napisane kursywą nie znalazło się w nowym rozporządzeniu i w tejże publikacji powinno być na czerwono i przekreślone.

Dzięki Grzela :)
Już poprawiłem...
Czasem zamiast użyć toporka wystarczy nacisnąć klamkę by drzwi otworzyć...

Szturm na URM!!!

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #654 dnia: Kwiecień 09, 2011, 03:18:30 »
Będą nadgodziny za Euro 2012'
źródło:  http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=498:bd-nadgodziny-za-euro-2012&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30
Cytuj
W normalnych warunkach, przedłużony czas służby funkcjonariuszy służb podlega zrekompensowaniu poprzez udzielenie odpłatnego czasu wolnego. Jednakże spodziewany
duży wzrost zapotrzebowania na dodatkowe godziny służby podczas Turnieju UEFA EURO 2012' może spowodować, że funkcjonariusze tych służb zechcą bezpośrednio po zakończeniu Turnieju zrealizować swoje uprawnienia do czasu wolnego. W efekcie po zakończeniu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 może powstać sytuacja, w której większość funkcjonariuszy zamiast pełnić służbę w normalnym wymiarze czasu służby będzie odbierać należny czas wolny, co może spowodować w tym okresie niewydolność kadrową Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Biura Ochrony Rządu.
Stąd też propozycja wypłaty zryczałtowanego ekwiwalentu pieniężnego ma na celu zmniejszenie presji na udzielanie czasu wolnego.
1) dla Policji – 14,08 zł
2) dla Państwowej Straży Pożarnej – 13,76 zł
3) dla Straży Granicznej – 14,19 zł
4) dla Biura Ochrony Rządu – 14,66 zł.
Dla nas jak zawsze najmniej  :fiuu:

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline mistic

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #655 dnia: Kwiecień 09, 2011, 16:20:52 »
przecież to nic więcej jak stawka, którą możemy otrzymać już za bieżący okres :/ nic się nie zmieniło i dziwi mnie, że kogoś to dziwi ;)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #656 dnia: Kwiecień 12, 2011, 18:31:23 »
Cytuj
Szanowny Panie Komendancie,
W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23.02.2010 r. sygn. akt K1/08 (dz. Ust. 34. poz. 190), który orzekł niezgodność zapisów ustawy o Policji z Konstytucją RP w części ograniczającej wymiar ekwiwalentu za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe i dodatkowe oraz za niewykorzystany czas wolny od służby do ostatnich 3 lat służby, KKW NSZZ FSG wnosi o podjęcie działań w celu zmiany identycznych zapisów w ustawie o Straży Granicznej.
Jednocześnie w nawiązaniu do powyższego KKW NSZZ FSG odstępuje od propozycji dotyczących mechanizmu oddawania nadgodzin tj. 2/3 godzin wypracowanych do dnia 23.08.2005 r. i 1/3 godzin wypracowanych po dniu 24.08.2005 r.
Powyższa propozycja skierowana pismem Dyrektora Biura Kadr i Szkolenia z dnia 24.10.2005 r. do Komendantów Oddziałów stała się normą stosowaną do dnia dzisiejszego.
W 2005 r. ilość wypracowanych nadgodzin w Straży Granicznej wynosiła ok. 3 mln. i dotyczyła wyłącznie wypracowanych do dnia 23.08.2005 r. dlatego ten mechanizm miał racjonalne uzasadnienie. Dzisiaj kiedy nadgodzin jest ok. 650 tys. zdecydowana większość to nadgodziny wypracowane po 24.08.2005 r.
Biorąc powyższe pod uwagę oraz cytowany na wstępie wyrok Trybunału Konstytucyjnego uważamy, że to rozwiązanie nie powinno być stosowane.

http://www.nszzfsg.org/pisma-wychodzace/802-orzeczenie-tk

Inne służby, albo mają zapisy, albo o nie walczą w swoich ustawach o wypłacaniu ekwiwalentu za wypracowane nadgodziny przed przejściem na EM.
U nas cisza, a była taka możliwość przy ostatniej nowelizacji naszej ustawy.
Jestem ciekawy dlaczego ZZ nie podjęły tego tematu?

Cytuj
11) art. 114 ust. 1 pkt 2 ustawy o Policji powołanej w punkcie 1 w zakresie, w jakim policjantom, którzy podjęli służbę przed dniem wejścia w życie ustawy z 21 lipca 2006 r., ogranicza wymiar ekwiwalentu za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe i dodatkowe oraz za niewykorzystany czas wolny od służby do ostatnich 3 lat służby, z art. 2, art. 31 ust. 3, art. 32 i art. 66 ust. 2 Konstytucji,

Cytuj
8. Art. 114 ust. 1 pkt 2 ustawy o Policji, w części obejmującej słowa „nie więcej jednak niż za ostatnie 3 lata kalendarzowe”:
a) jest niezgodny z art. 66 ust. 2 w związku z art. 2 Konstytucji,
b) nie jest niezgodny z art. 31 ust. 3 i art. 32 ust. 1 Konstytucji.

http://www.legeo.pl/prawo/wyrok-trybunalu-konstytucyjnego-z-dnia-23-lutego-2010-r-sygn-akt-k-108/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2011, 18:35:31 wysłana przez grzela »

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #657 dnia: Kwiecień 13, 2011, 19:07:19 »
grzela dlaczego? odpowiedz jest prosta - bo do póki przewodniczący (emeryt) będzie traktował to stanowisko jako dodatkowy żłobek takowe będa i działania- taka sama sytuacja jest w 90% na niższych szczeblach z jedną tylko różnicą że na niższych szczeblach chodzi im o robienie kariery w PSP

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #658 dnia: Kwiecień 14, 2011, 10:30:52 »
officer, czy mógłbyś coś więcej napisać o tym, jak to określiłeś, "dodatkowym żłobku" :huh:

lolita

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #659 dnia: Kwiecień 14, 2011, 10:59:16 »
http://wyborcza.pl/1,75478,9430362,Na_Euro_policjanci_sie_nie_wzbogaca.html
czy u nas cos sie działa w sprawie nadgodzin 60% to obraza .

Offline karolek998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #660 dnia: Kwiecień 14, 2011, 14:39:39 »
"Rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak podkreśla,że tak od dawna wylicza się płacę za nadgodziny w straży pożarnej" koniec cytatu od dawna??? chyba od 1 stycznia tego roku chyba ze o czymś nie wiem. Od dawna to nie dostaliśmy podwyżek a nie pieniędzy za nadgodziny i to za jedno półrocze

Offline logi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #661 dnia: Kwiecień 16, 2011, 12:19:33 »
panowie żeby się dochodzić o wysokość stawki za nadgodziny trzeba je najpierw uzyskać. Ze 120 nadgodzin zapłacili mi za 10 co tu dużo pisać

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.924
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #662 dnia: Kwiecień 16, 2011, 14:06:28 »

Rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak podkreśla, że tak od dawna wylicza się płacę za nadgodziny w straży pożarnej.
Andrzej Szary, wiceprzewodniczący policyjnych związków zawodowych, przekonuje, że propozycja rządu upokarza funkcjonariuszy: - To kwota nie do przyjęcia. Zaniżona, dyskryminująca. Dlaczego po godzinach policjant ma dostawać mniej niż w czasie normalnej służby? To powinno być 100 proc., a nawet więcej.

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75478,9430362,Na_Euro_policjanci_sie_nie_wzbogaca.html#ixzz1JgebjEgw

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #663 dnia: Maj 03, 2011, 12:09:20 »
Wszystkie służby mundurowe oczywiście poza SP wniosły projekt zmiany ustawy o wypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystany czas wolny od służby ponad ustawowy wymiar za okres dłuższy niż 3 lata.

Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej oraz ustawy o Służbie Więziennej

Cytuj
OPIS PROJEKTU: 
projekt dotyczy dostosowania systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego poprzez prawo funkcjonariuszy do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop za okres dłuższy niż 3 ostatnie lata kalendarzowe

http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/4147.htm

http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/druk?OpenAgent&4147

W naszej ustawie nawet nie ma takiego zapisu. :kwit:  :wall:
Gdzie, są ZZ  :tuba: i "wieruszka". :cooo:

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #664 dnia: Maj 06, 2011, 11:44:38 »
Skoro nasza ustawa nie ogranicza czasokresu za jaki nalezy sie ekwiwalnet za urlop (zgodnie z wyrokiem TK jest zgodna z Konstytucją RP), to po co ja zmieniać?
I co w niej zapisać?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #665 dnia: Maj 06, 2011, 12:17:52 »
Skoro nasza ustawa nie ogranicza czasokresu za jaki nalezy sie ekwiwalnet za urlop (zgodnie z wyrokiem TK jest zgodna z Konstytucją RP), to po co ja zmieniać?
I co w niej zapisać?

Zaczynam powątpiewać w nick @radca.
Chyba, że bronimy strony ZZ lub w co wątpię strony przełożonych.
Porównaj sobie zapisy w druku sejmowym nr 4147 z zapisami w "Naszej Ustawie"

Cytuj
Art. 98.
1. Strażak zwolniony ze służby na podstawie art. 38 ust. 4 i art. 43 ust. 2 pkt 1, 2 i 5 oraz ust. 3 pkt 3–5 otrzymuje:
1) odprawę;
2) ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe;
3) zryczałtowany ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany w danym roku przejazd, o którym mowa w art. 63.
2. Strażak zwolniony na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 3 otrzymuje 50 % odprawy oraz ekwiwalent pieniężny za urlopy wypoczynkowe niewykorzystane w latach poprzedzających rok zwolnienia ze służby.

Gdzie tu jest mowa o zapłacie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop dodatkowy?
Gdzie jest tu mowa o zapłacie ekwiwalentu za niewykorzystany czas wolny od służby (nadgodziny)?



« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2011, 12:34:14 wysłana przez grzela »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #666 dnia: Maj 17, 2011, 18:46:06 »
Cytuj
Projekt ustawy z dnia .. 2011 r. zapewnieniu bezpieczeństwa w związku z organizacją Turnieju Finałowego UEFA EURO 2012 oraz o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy – Kodeks postępowania karnego, ustawy – Kodeks karny wykonawczy, ustawy – Kodeks wykroczeń oraz niektórych innych ustaw (Projekt z dnia 17 maja 2011 r. w wersji skierowanej pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów)

Cytuj
Art. 8. 1. Funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu, którzy w okresie od 1 do 30 czerwca 2012 r., ze względu na realizację zadań bezpośrednio związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa Turnieju UEFA EURO 2012, pełnili służbę w czasie przekraczającym ustawowo określoną tygodniową normę czasu służby, wypłacany jest w zamian za ten czas zryczałtowany ekwiwalent pieniężny, zwany dalej „ekwiwalentem”.
2. Przedłużony czas służby, o którym mowa w ust. 1, może wykraczać powyżej 48 godzin tygodniowo, z zachowaniem prawa do nieprzerwanego wypoczynku.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, nie jest wymagane wprowadzenie podwyższonej gotowości operacyjnej w Państwowej Straży Pożarnej. Przepisów art. 10 ust. 1 pkt 12, art. 12 ust. 5 pkt 8, art. 13 ust. 6 pkt 17 oraz art. 35 ust. 10 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, z późn. zm.3)) nie stosuje się.

4. Stawkę godzinową ekwiwalentu za każdą rozpoczętą godzinę służby, o której mowa w ust. 1, ustala się w wysokości 60 % z 1/172 przeciętnego uposażenia odpowiednio funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Biura Ochrony Rządu, określanego według przepisów odrębnych dotyczących tych funkcjonariuszy jako wielokrotność kwoty bazowej.
5. Ekwiwalent przysługuje funkcjonariuszowi niezależnie od zajmowanego stanowiska służbowego, w tym również delegowanemu do pełnienia służby w innych instytucjach na podstawie odrębnych przepisów, w wymiarze w jakim został wyznaczony do realizacji zadań, o których mowa w ust. 1.
6. Ekwiwalent jest wypłacany ze środków rezerwy celowej pozostającej w dyspozycji ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

http://bip.mswia.gov.pl/portal/bip/218/19652/Projekt_ustawy_z_dnia__2011_r__zapewnieniu_bezpieczenstwa_w_zwiazku_z_organizacj.html

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #667 dnia: Maj 18, 2011, 14:38:44 »
Grzela ratunku ale doczytaj ustawę proszę
a co według Ciebie oznacza zwrot
niewykorzytane urlopy wypoczynkowe (liczba mnoga?)
mamy urlop wypoczynkowy
i dodatkowy urlop wypoczynkowy.
To do którego według Ciebie się nie stosuje tych zapisów.

A co do nadgodzin to pytasz o nadgodziny przed 1 stycznia 2011 czy od tego dnia.


Co do projektu ustawy EURO 2012 to po prostu jest skandal.
Poza stawką (60%) która jest i tak nie do zaakceptowania, dodatkowo wskazano w uzasadnieniu że rekompensate otrzymamy za ok 52% nadgodzin z tego okresu 526 tysięcy (calość szacowana jest na 985 tysiecy godzin nadgodzin) a reszta zostanie nam oddana. Ale jak skoro mamy zaległości jeszcze z 2005 roku.  (s 25-26 projektu)
Tak czy inaczej daje to dodatkowe ok 2X24 h na strażaka w podziale w czerwcu 2012.
z czego za jedna zapłaca a drugą oddadzą. Dzizas (pip) (pip) jak mawiają nowoczesni co jeszcze wymysli MSWiA w Departamencie Analiz i Nadzoru?
A i czy to opiniowaly jakieś związki zawodowe? Oczywiście nie. Opiniowali wszycy poza związkami funkcjonariuszy - Bo po co  :rofl: głupim pokazywać takie mądre dokumenty   :rofl: (polecem s 62-63 uzasadnienia)
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2011, 16:30:37 wysłana przez Butel »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #668 dnia: Maj 18, 2011, 16:11:32 »
Grzela ratunku ale doczytaj ustawę proszę
a co według Ciebie oznacza zwrot
niewykorzytane urlopy wypoczynkowe (liczba mnoga?)
mamy urlop wypoczynkowy
i dodatkowy urlop wypoczynkowy.
To do którego według Ciebie się nie stosuje tych zapisów.

A co do nadgodzin to pytasz o nadgodziny przed 1 stycznia 2011 czy od tego dnia.

Zgodnie z projektem zmiany ustawy o Policji, SG, SW ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy,dodatkowy oraz za niewykorzystany czas wolny od służby (nadgodziny).
Zapis do tej pory dawał im możliwość wypłaty za ostatnie 3 lata, ale zgodnie z wyrokiem TK zapis " nie więcej jednak niż za ostatnie 3 lata kalendarzowe" był niekonstytucyjny.

Jeżeli projekt zmiany Ustawy przejdzie proces legislacyjny, to zapłacą im za wszystkie.

http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/wgdruku/4147/$file/4147.pdf

Pojmujesz teraz różnice w zapisie w Naszej Ustawie, a w tym projekcie.  :wall:

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #669 dnia: Maj 19, 2011, 11:33:26 »
Grzela jesli mnie pytasz czy widze różnice w slowach (przepisie, tekście prawnym - jakbyś tego nie nazwał) to ja dostrzegam.
Jesli pytasz mnie czy norma prawna (skonkretyzowany obowiązek prawny) w zakresie nadgodzin, urlopów itp jest dla strazaka inny niz dla policjanta to zapisy są dla mnie takie same.

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.693
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #670 dnia: Maj 19, 2011, 11:44:34 »
Cytuj
jest dla strazaka inny niz dla policjanta to zapisy są dla mnie takie same.

Widzisz, dla mnie też nie jest to takie bardzo jasne i podzielam obawy @grzeli.
Fakt dostrzegam różnicę zapisu ale już z jego interpretacją jest inaczej.
Brak niektórych słów, a nie różnice w słowach.
Może, MY w jakiś inny sposób czytamy te projekty, rozporządzenia itp. ;)
« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2011, 11:56:47 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.693
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #671 dnia: Czerwiec 02, 2011, 06:56:28 »
Cytuj
RPO - strażacy za długo pracują
Ustawa o Państwowej Straży Pożarnej może być niezgodna z unijnymi przepisami, bo pozwala braki kadrowe łatać przez wydłużanie czasu służby.

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do Jerzego Millera, ministra spraw wewnętrznych i administracji, o wyjaśnienia w sprawie niezgodności ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej z unijną dyrektywą z 4 listopada 2003 r. dotyczącą niektórych aspektów organizacji czasu pracy (nr 2003/88). Chodzi o to, że dyrektywa nakazuje, aby każdy pracownik (a do tej grupy zdaniem RPO należy zaliczyć także strażaków) miał prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu doby i 35 godzin odpoczynku w ciągu tygodnia. Naruszenie tych norm – co może nastąpić podczas trwającego 24 godziny dyżuru – powinno być natychmiast rekompensowane czasem wolnym. Polska ustawa zezwala na przekroczenie tygodniowej normy czasu pracy (40 godzin) ze względu na podwyższoną gotowość operacyjną. Unijne przepisy i orzecznictwo wskazują, że w wypadku funkcjonariuszy publicznych jest to jednak możliwe tylko w wyjątkowej sytuacji: katastrofy naturalnej lub technologicznej, zamachu, wypadku o większej skali czy innych zdarzeń tego rodzaju, których ciężar i rozmiar wymaga podjęcia niezbędnych środków dla obrony życia, zdrowia, a także bezpieczeństwa zbiorowości. Można więc wydłużać służbę strażaków i innych funkcjonariuszy tylko wówczas, gdy ich praca jest faktycznie niezbędna i nie ma możliwości stosowania przepisów dyrektywy bez narażania życia i zdrowia osób, które potrzebują pomocy. Zdaniem RPO wobec niedoborów kadrowych w straży pożarnej niezgodny z unijnym prawem brak odpowiedniego odpoczynku może występować bardzo często i dotyczyć wielu funkcjonariuszy.

Źródło: rpo.pl
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline wania

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 109
  • W kilka sekund podejmuję trudne decyzje - strażak
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #672 dnia: Czerwiec 27, 2011, 20:18:56 »
Kolega zaczął pisać o podwyżkach w 2013 roku. Hm czeka nas jeszcze rok 2012 i EURO2012.

Może to jeszcze  rok czasu ale to chyba jest bardziej ważne nam w tej chwili. Rozmawiając z kolegami są już szykowane jakieś przymiarki do Euro, tj. Koncentracja sił zmiany systemu pracy na ten okres.
 W Policji mówi się o tym wiele a u nas cisza. Znając nasze realia pracy i ilość strażaków zapewne będzie jakaś mobilizacja sił i środków. Może wprowadzą nam stan podwyższonej gotowości i będziemy pracować 24/24.

Dobrze by było wiedzieć takie rzeczy wcześniej a nie mieć niespodziankę w Maju 2012!!! Jest obowiązek tworzenia grafików na pół roku i zorganizowania odpowiedniej ilości strażaków na służbie.



Może coś już w trawie piszczy i są już jakieś plany dotyczące euro 2012 ale my "na dołku" dowiemy się o tym w Maju 2012.
Myślę że sprawa interesuje nie tylko Nas - strażaków z podziału ale i Komendantów i Dowódców, którzy są odpowiedzialni za tworzenie Harmonogramów pracy.

Offline Coca-cola

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #673 dnia: Czerwiec 29, 2011, 23:15:13 »
Ale jaka niespodzianka,wszyscy i wszystko wiedzą w KG.sił i środków jest wystarczająco,tak jak na Narodowym w Chorzowie gdzie dysponowanych na mecz jest naście GBA z pełną obsadą,np.Bytom,Chorzów,Siemianowice,Katowice,Tychy i nie ma problemów,tylko kto za takie zabezpieczenie bierze kasę??Bo strażacy zadowoleni są za to że mogą popatrzeć więc gdzie ta kasa idzie ??Na pewno nie do portfeli podatników którzy za to płacą i strażaków w którym to biorą udział tylko do prywatnych właścicieli KM,KW w tym temacie wspomnianych...A w tym samym czasie jest bardzo zubożone ratowanie osób i mienia na danym terytorium....W którym to jednostki PSP mają przypisane swoje zadania....Każdy się domyśli o co chodzi....Idąc tym tokiem myślenia i odpowiedzialnością w naszych służbach to KW musiał o takich czynach wiedzieć i nic z tym nie robił,i myślą że dalej z tym folwarkiem popłyną...A straż pożarna nie jest zobligowana do zabezpieczeń imprez masowych,odpowiedzialnym jest organizator imprezy i nie za państwową kasę...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2011, 00:01:01 wysłana przez Coca-cola »

Offline fireman5

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #674 dnia: Czerwiec 30, 2011, 10:58:53 »
I po co ta napinka, wszystko zapisano w projekcie ustawy o zapewnieniu bezpieczeństwa w związku z organizacją Turnieju Finałowego UEFA EURO 2012.

Cytuj
Art. 8. 1. Funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura
Ochrony Rządu, którzy w okresie od 1 do 30 czerwca 2012 r., ze względu na realizację zadań
związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa Turnieju UEFA EURO 2012, pełnili służbę
w czasie przekraczającym ustawowo określoną tygodniową normę czasu służby, wypłacany
jest w zamian za ten czas zryczałtowany ekwiwalent pieniężny.
2. Przedłużony czas służby, o którym mowa w ust. 1, może wykraczać powyżej 48 godzin
tygodniowo, z zachowaniem prawa do nieprzerwanego wypoczynku.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, nie jest wymagane wprowadzenie podwyższonej
gotowości operacyjnej w Państwowej Straży Pożarnej. Przepisów art. 10 ust. 1 pkt 12, art. 12
ust. 5 pkt 8, art. 13 ust. 6 pkt 17 oraz art. 35 ust. 10 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej nie
stosuje się.

Całość do poczytania na http://www.nszzp-kujpom.pl/pliki/Euro_2012_wer_31_03_11a.pdf

źródło: NSZZ Policjantów Województwa Kujawsko-Pomorskiego

:szalony: